Oostelijk Zeeuws-Vlaamse ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 533 FOKPAARDENDAG te axel Het heeft in feite geen zin zich bezig te houden met voorbije tijden en telkens in herinnering te brengen de ruimere basis, met alle voordelen daar van, waarop de fokkerij óók in Oost Zeeuws-Vlaan- deren eens heeft gestaan. Want het gaat er thans om de blik te richten naar de toekomst, te houden en te verbeteren wat men heeft en met de nog al tijd talrijke goede fokdieren te trachten de beste resultaten te behalen die er te behalen zijn. Wie dat niet doet terwijl hem de mogelijkheden daartoe toch geschonken worden, is een defaitist en een sloper die helpt afbreken wat in vele jaren moeizaam, maar met veel resultaat is opgebouwd. Wij willen maar één ding doen en dat is de fok kers uit 't land van Axel en Hulst opwekken met zo mogelijk evenveel enthousiasme als in 't ver leden zich bezig te blijven houden met de fokkerij, hun merries te doen dekken door de hengst die naar hun mening, qua exterieur en bloedvoering, daarbij past en óók te blijven deelnemen aan de keuringen in locaal, provinciaal en landelijk ver band. Dus óók aan de Nationale, waar 't land van Axel en Hulst in '57 zo opvallend slecht vertegen woordigd was, terwijl men uit de aard der zaak het materiaal er wel voor had. Dat is niet alleen nodig voor een zaak die nog altijd nuttig en be langrijk is, maar 't zal zeer zeker ook hen, die nog enigszins tot de liefhebbers behoren, voldoening schenken. En liefhebbers zijn er beslist nog veel, óók, en niet in de laatste plaats, in 't land van Axel en Hulst. We verwachten mét aller medewerking be paald niet meer dan 't redelijk mogelijke, we den ken beslist niet ooit nog de zoals vroeger gevulde stallen terug te zien. Wij zijn. in dit geval, realist en blijven met beide benen op de grond. Wat niet wegneemt dat grotere waakzaamheid, meerdere samenwerking en wat meer feu sacré ons toch nut tig voorkomen wil in een tijd die aan veel fokkers de uitgebreide selectie-mogelijkheden en succes kansen ontnomen heeft en daarmee de strijdlust die beslist niet kan worden gemist. Axel, als fokdag produkt van samenwerking van „V.V.Z.F." aldaar en „D.E.S." te Hulst, bracht ove rigens een 160-taJ paarden in de baan en gezien de algemene situatie mocht dat zeer bevredigend worden genoemd. 't Bestuur heeft wél eer van zijn werk ge had en dit temeer daar ook de kwaliteit de toets der kritiek kon doorstaan. Maar, een volgende keer zouden 't er 200 moeten en naar onze overtuiging ook kunnen zijn. Is dat niet het geval, we zijn er van overtuigd dat 't aan de heren De Feijter c.s. niet ligt. Was dus de kwaliteit, zoals men die in een oud fokgebied, waar de laatste jaren overigens de keus in goed mannelijk fokmateriaal niet al te groot is geweest, kon worden verwacht, deze alge mene goede indruk werd ook reeds in de veulen klassen verkregen. Vroege hengstveulens. Relatief weinig werke lijk „markante" veulens die men graag koopt om dat men er toekomstige stamvaders in meent te zien, maar wel een aantal dat tot de meer dan ge middeld goede behoort. 1. Paul van Oudenpolder, d. Paul van 't Kerkje, van E. de Munck, Zuiddorpe. Typisch veulen met goede contoure; mist wat rib- welving, staat goed op zware, gespierde benen. 2. Bento van Ravensberg, d. Elegant van 't Hoogland, van wecT. C. P. de Waal, Lamswaarde. Uit H.moe- der; zeer evenredig en goed gelijnd, soortig, correct. 3 Baron van Polderzicht, d. Baron de l'Hostée, van J. A. Dees, Zaamslag. Typisch en gehamerd, best model, iets sabel, beenwerk niet overzwaar maar goed gevormd. 4. Baron van Rozenberg, d. Baxon de l'Hostée, van E. van Waterschoot, Lamswaarde. Chic veulen, veel type, goed beenwerk. kon wat feller. 5. Bobby van Sas, d. Baron de l'Hostée, van C. van Ooteghem, Sas van Gent. Mooi van soort, schouder wat kort, nog wat gespannen, verder, goed. 6. N. N., d. Baron de l'Hostée. van Wed. Abr. Dees, Terneuzen. 7. N. N.. d. Baron de l'Hostée, van W. Scheelevan Hoeve, Terneuzen. Late hengstveulens. 1. Certain van Willemskerke polder, d. Moustic van Urbain, van D. J. Tollenaar, Hoek; uit moeder die kampioene was der achttien- maanders in Hulst; wat kort van hals, verder best, met massief en soortig lichaam en goede, forse benen. 2. Expo van Pauwvliet, d. Nico van Annie, van A. van Hoeve, Zaamslag. Goed veulen met type, korte rug, lange schouder en goed beenwerk. 3. Baron van Kruispolder, d. Baron de 1'Hostée, van C. Cornelissen, Hontenisse. Type en beenwerk goed, mooi gelijnd, enkel in kruis wat kort. 4. Graaf, d. Baron de l'Hostée, van J. C. den Hamer, Koewacht. Rondom aardig, jong veulen uit goede moeder. 5. Didier van Passluis. d. Baron de l'Hostée, van mevr. C. H. van Waesv. d. Berg, Westdorpe. 6. Élégant van Soraya, d. Élégant van 't Hoogland, van F. de Putter, Zaamslag. 7. Nico van Schudde- beurs, d. Clairon van de Klef, van J. Asselman, Hontenisse. 8. Joep van Melo, d. Baron de l'Hostée, van C. Boënne, Graauw. 9. Baron van Zuiddorpe, d. Baron de l'Hostée, van M. A. B. Puylaert, Zuid dorpe. Vroege merrieveulens. 1. Nellie van Heikant, d. Union, van R. Doffemont, St. Jansteen. Aantrek kelijk en typisch, in achterbeen niet zonder bemer king en wellicht nog wat in de rug maar mooi ge- lijn en met beste voorbenen. 2. Isolde, ook d. Union, van K. G. Tollenaarvan Hoeve, Hoek. Goed afgewerkt, redelijk grof, pracht-model. 3. Ely van Elegant, d. Elegant van 't Hoogland, van Arth. d'Hooghe. St. Jansteen. Goed van soort met wat weinig ribwelving, maar goede diepte en benen. 4. Betsy van Nooitgedacht, d. Baron de l'Hostée, van D. Doeselaarde Koeijer, Hoek. Type extra, regelmatig en goed gelijnd, iets sterker kon wel licht de rug, standen correct. 5. Monique, d. Baron de l'Hostée, van R. de Munck, Zuiddorpe. Best veu len uit Hulpboekmerrie; benen goed maar al vol ledig uit haar; dik koffer, massief, kruis wat kort. 6. Amanda, d. Moustic van Urbain, van J. C. den Hamer, Koewacht. Type goed, schouder wat kort, wel goed in de benen; aardig geheel. 7. Norma van Dirk, d. Dirk van Aldengoor, van Wed. C. C. van Haelst, Zuiddorpe. Zwaar veulen, wat platribbig en met niet te veel expressie voor. 8. N. N., d. Baron de l'Hostée. van C. Boënne, Graauw. 9. Astrid van Absdale, d. Nico van Paula, van J. de Buck, St. Jan steen. 10. Madeion, d. Maurits van Geneind, van Eug. Kockuijt, Zuiddorpe. 11 Simonne, d. Castor de l'Abbaye, van C. N. Michielsens, Axel. Late merrieveulens. 1. Dora van Hoek, d. Baron de l'Hostée, van H. de Jonge. Hoek. Iets frans nog, maar diep, extra yan soort en lijnen, goed gespierd en met goed gevormde benen. 2. Sonja van Melo, d. Baron de l'Hostée, van Emile Verstraaten, Graauw. Behoudens een iets steile achterhand correct; diep en massief, zeer soortig en kort. 3. Lucé, d. Elegant van 't Hoogland, van wed. C. C. van Haelst, Zuid dorpe. Goed gebouwd, gebeend en gelijnd. 4. Kwin- da. d. Baron de l'Hostée, van Gebr. R. F. en J. P. D'Hert, Graauw. Niet genoteerd. 5. Astrid, d. Baron de l'Hostée, van Gebr. Barbé, Philippine. Mooi en typisch, staande in de rij nogal opvallend veulen dat enkele plaatsen verloor door een wat afwijken de stap achter. 6. N. N., d. Baron de l'PIostée, van Gebr. Laureijs, Westdorpe. 7. Diana van Passluis, d. Baron de l'Hostée, van mevr. C. H. van Waes v. d. Berg, Westdorpe. 8. Béa van Lusthof, d. Castro van Aardenhof, van Sal. de Putter, Axel. 9. Dora, d. Baron de l'Hostée, van Gebr. D. en J. de Jonge, Axel. Baron de l'Hostée, d. Sarazani du Berger, van de ver. „Zeeuws-Vlaanderen" te Axel, zelf ter opluis tering in keurig verzorgde toestand voorgebracht en met een flink koppel veulens in schimmel en bruin aanwezig, kreeg in de daarvoor bestemde rubriek voor zijn zeer regelmatige groep, meestal zeer typische en over 't algemeen goed afgewerkte veulens, waarbij waarschijnlijk de vrouwelijke meer nog voor de toekomst doen verwachten dan de man nelijke, terecht een eerste premie tn het dient ge zegd dat paarden als hij en in 't algemeen nieuwe aanwinsten die tot de betere klasse behoren, de in teresse der fokkers verlevendigen. Dat de stal Oswald Kerckhaert te Westdorpe won in de klasse der fokgroepen en wel met de kam pioene Addy van Annie en haar verwanten, wekte geen verwondering. Ook goed waren echter 2. en 3. resp. de groepen van Al. Serrarens te Ossenisse en Adh. Gh. J. van Waes te Zuiddorpe. Opgroeiende jonge hengsten waren niet versche nen. Wél oudere, zij 't, uit de aard der zaak, gering in aanta\ Eerste werd in de grote maat Nico van Paula, d. Nico van Beek, van Jos. F. de Waal, Hulst; een zeer mals paard, diep en breed, goed van soort, vlot ge noeg, met aardig beenwerk en wat weinig ruimte in de voeten terwijl zijn hals te zwaar is mede door een teveel aan conditie. Ondanks dit laatste, waar door hij zó zwaar stond als we hem nooit tevoren nog zagen, maakte de hengst een uiterst welver zorgde indruk. 2. Jaap van Berkenhof, d. Leonard van Nico, van Al. Serrarens te Ossenisse. Verdien stelijk paard, goed van soort, goed in benen en gan gen, niet te breed in de achterhand en wat eenvou dig in de lijnen, maar al met al veel beter dan diverse andere, die destijds minder moeite hadden om in 't Keurstamboek te worden ingeschreven. Idem, kleine maat. 1. Elegant van 't Hoogland, d. Dirk van Aldengoor, van Al. Serrarens, Osse nisse. Goed, bestsoortig en klein paard, wat slordig in de overigens gemakkelijke gangen en met rond om de gewenste uitdrukking. Zoon van een dochter van de bekende Nico van Melo-dochter: Bianca van Nico. Vierjarige hengsten. 1. Nico van Bommanshof, d. Nico van Melo. van Jos. F. de Waal te Hulst. Best verzorgd; goed robuust paard met expressief en goed geplaatst, zwaar voorbeen, goede voeten, een niet onberispelijk achterbeen, vlotte gangen en een typisch en goed gelijnd koffer. Eenjarige merries, grote maat. 1. Honda, d. Mous tic van Urbain, van J. C. den Hamer, Koewacht. 2. Trees van SchuddebeurS, d. Moustic van Potjes, van J. Asselman. Hontenisse. Eenjarige merries, kleine maat. 1. Mirza, d. Ele gant van 't Hoogland, van E. J. Verpoorte, Zaam slag. 2. Erna van Axel, d. Honved van Bommans hof, van A. L. Scheele. Axel. 3. Azura van Willem stad, d. Azur II de Knokke, van Kinderen F. de Jonge. Zaamslag. Wij zagen tot onze spijt niets van deze kleine klasjes, die ons op deze grote keuring ontgingen en die niet beter waren bezet omdat men er gewoonlijk weinig voor voelt jaarlingen, die in de zomer meestal weinig indruk maken, uit de wei te halen terwijl er weinig eer te behalen is en vrijwel niets de kosten goed maakt. Tweejarige merries, grote maat. Men vindt de volledige uitslag van deze en de volgende rubrie ken reeds in een vorig nummer van dit blad. 1. Ninette van de Stendert, d. Costaud de Marche, uit Leentje van 't Schoor, van Alois Serrarens, Osse nisse. Mooie, soortige en ruim gebouwde merrie met goed. ietwat gespannen achterbeen; de over gangen van de voorbenen konden even mooier; gangen goed; veelbelovend veulen uit een eerste rangs moeder die kampioene was in Horst. 2. Irena van 't Hoogland, d. Dirk van Aldengoor, ook van A. Serrarens, Ossenisse, die dus beste resultaten bereikte in deze rubriek. Wat gerekt in 't midden stuk, gangen gemakkelijk maar niet helemaal vier kant; zeer mooie merrie met goed beenwerk. 3. Nellie van 't Lusthof, d. Xeres d'Amice, van W. Scheelevan Hoeve te Terneuzen. Uitgesproken zwaar van geraamte; 't beenwerk maakt de indruk iets hardheid te missen; even kromhielig, overigens een bestsoortige, robuste merrie die vermoedelijk één der zwaarste zal worden. 4. Bertha van Steen, d. Successeur, van. Jos. Dobbeïaer, Sint Jansteen. Alleraardigste merrie met wat weinig volume, ook iets zondigend in de ruglijn, soort best, veel snit, beenwerk goed. 5. Astrid, d. Moustic van Urbain, van J. C. den Hamer, Koewacht. Op de achttien- maanderkeuring zagen we haar allerminst graag; nu veel liever. Diep, massief en grof, beenwerk heeft voldoende klasse, kruisbeen wat vlak, hoofd kan ons niet bekoren. 6. Nora van Axel, d. Xeres d'Aipice, van A. L. Scheele, Axel. Niet meer geno teerd. Tweejarige merries, kleine maat. 1. Gerda, i. Costaud de Marche, Van M. L. M. lJsebaertvan der Linden te Axel. Had 't best gedaan; regel matige, goed gesloten, tamelijk typische merrie met wat zware hals en gave, goed geplaatste en ge spierde benen; gangen vrij goed. 2. Wanda van Margriet, d. Nico van Annie, uit Margriet van Abs dale, die al eens eerste was in Den Bosch, van wed. G. C. de Deckere, Sint Jansteen. Deze merrie, wat ondiep, heeft een prima bovenlijn en mooie benen. 3. Carla van Absdale, d. Quarré, van R. B. Verhelst, Westdorpe. Soort best en overal correct, met goed fundament maar de rug stoort nogal erg. 4. Erna van Magrette, d. Nico van Eversdam, van W. Scheelevan Hoeve, Terneuzen. Aardige merrie, wat hellend in de achterhand en niet te fel ge beend. echter goedsoortig en zeer vrouwelijk in algemeen voorkomen. 5. Astrid, d. Jaap van Ber kenhof, van Joh. Piessens, St. Jansteen. 6. Lisette van Nico, d. Nico van de Klef, van Kinderen F. de Jonge, Zaamslag. Niet genoteerd. 7. Carla van Oudenpolder, d. Quarré, van Adh. Gh. J. van Waes, Zuiddorpe. Mooi rompje maar met te weinig ex pressie van onderen. Driejarige merries, kleine maat. 1. Vera van 't Plaatje, d. Vainqueur van Eversdam, van F. v. d. Waart, St. Jansteen. Diep, soortig, met snit, voeten en achterbenen tamelijk, toch wel goed kopnum- mer. 2. Connie, d. Nico van de Klef, van Oswald Kerckhaert en Zoon, Westdorpe. Best gelijnd, mooi van soort, benen goed, maar wat lang in de koot. 3. Bianca van Luc, d. Luc van Alstein, van Gebr. Van Gassen, Ossenisse. Niet kort, soort best, ach terbeen best ontwikkeld. 4. Ethel van Flora, d. Nico van Annie, van E. A. J. DaelmanSpuessens, Westdorpe. Goed type, bemerkingen inzake schou der, iets rond. 5. Avina van 't Hoogland, d. Dirk van Aldengoor, van A. Serrarens, Ossenisse. Mooi, niet fors, goed achterbeen. Driejarige merries, grote maat. Aan de kop; Jenny, d. Victor van Eversdam, uit de hooggeklas- seerde Olga van Trui, van Am. de Clerq, Zuiddorpe. Dik, iets rond gelijnd paard met heel aarig been werk, maar qua type niet uitblinkend. 2. Carla van de Liniehof, d. Nico van Eversdam, van Joh. Pies sens, St. Jansteen. Robuust, goed van soort, met zware en gespierde benen, maar in de bovenlijn niet bepaald modern. 3. Astride van de St. Marcus- straat, d. Nico van Annie, van Edg. Kockuijt, Zuid dorpe. Aardig type, mooi gevormd in hals en hoofd, wel wat laag in de rug, maar met aardig been werk; middenzwaar genre. 4. Olga van Oudenpol der, d. Quarré, van P. F. Baert, Koewacht. Uit de welbekende stammoeder van stal Van Waes, Beau té van Zuiddorpe; met fors en gespierd beenwerk, maar te korte ribben. 5. Polka van de Zeedijk, d. Nico van Annie, van D. J. P. Daelman, Westdorpe. Wat gerekt, week in koot, vrijwel correct, mooi ge lijnde merrie. 6. Lena van Oudenpolder, d. Quarré, van Adh. Gh. J. v. Waes, Zuiddorpe. Enorm zwaar, maar veel te vet en mede daardoor geen beweging; paard met kolossale maten en meer gewicht dan de meeste hengsten in deze leeftijd; grof en ge spierd. 7. Nita van Truda, d. Nico van Annie, van Kindn. C. J. Staal, Westdorpe. Niet gezien. Vierjarige merries, kleine maat. Eerste, de Bu- rus van Aardenburg-dochter Lisette van het Meer hof, van J. Apers W. Brooijmans, Kuitaart. Veel soort, rug iets aan de lage kant, vrij goed in voe ten, goed en gebeend paard met beste gangen. 2. Duchesse van Margriet, d. Luc van Alstein, uit Margriet van Absdale, van Wed. G. C. de Deckere, St. Jansteen. Aardig type, hals kort. goed corpus, expressief beenwerk, iets frans. 3. Ingrid van Vic tor, d. Victor van Eversdam, van P. Samijn, Zuid dorpe. Goed en grof, met niet al te beste stap. 4. Mien van Stoppeldijk, d. Burus van Aardenburg, i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5