Trekkeraanbouw werk tuigen te Ouwerkerk 505 DEMONSTRATIE MET ZATERDAG 26 JULI 1958 T7EN zo rationeel mogelijke bedrijfsvoering is een noodzaak die de laatste jaren steeds dringen- der wordt. Een onderdeel van deze rationalisatie is wel het uitbuiten van de mogelijkheden die in een trekker aanwezig zijn door het gebruik van aan de trekker aangepaste werktuigen. Ge noemde demonstratie had tot doel dit onderdeel naar voren te brengen en het publiek er mee in kennis te stellen. De zeer grote belangstelling toonde wel aan dat deze demonstratie volkomen aan haar doel heeft beantwoord. De vertoonde werktuigen werden beurtelings bij het publiek voorgereden en door middel van een korte bespreking aan haar voorgesteld. Daar vanzelfsprekend maar met weinig werktuigen gewerkt kon worden, kan hier eigenlijk evengoed van een show dan van een demonstratie gesproken worden. Deze manier deed echter geen afbreuk aan het geheel, integendeel, het schiep een gezellige sfeer die door de toeschouwers zeer op prijs werd gesteld. Al naar hun aard kunnen de werktuigen in verschillende groepen worden ingedeeld: GRONDBEWERKINGS WERKTUIGEN. a. Ploegen ingezonden door: Fa. Akkerdaas te Noordgouwe. Fa. Anker te Zierikzee. Ned. Heide Mij. te Zierikzee (spitploeg). "pLOEGEN zijn er vele merken en nog meer -*• typen. Het gebruik van de hydraulische hef- installatie (de lift) is vrij algemeen geworden. Het heffen en keren met de lift is toch eenvoudi ger en lichter dan met de hand. Het gebruik van een paardenploeg achter de trekker kan zeker niet tot een rationele bedrijfsvoering worden ge rekend. De spitploeg bleek wel de grote attractie van deze demonstratie te zijn, maar misschien ook wel een teleurstelling. Er werd gewerkt op gras land waarvan de grond zeer hard was. Goed werk mocht daarop dan ook niet verwacht worden. Het was enkel de bedoeling het systeem van de machine te laten zien. Het niet goede werk van de spitploeg mag hier dan ook niet als een maat staf bij de beoordeling genomen worden. Onder normale omstandigheden kan dit werktuig goed werk verrichten, terwijl er bovendien nog naar stig aan verbetering van dit prototype wordt gewerkt. b. Eggen en frezen. I~YE door de hydraulische lift hefbare egge van de heer P. Kesteloo te Oosterland biedt een goede mogelijkheid om op de wendakkers een zware egge nog de baas te blijven met een lich tere trekker. De constructie was -zeer eenvoudig. Een overlangse buis met op het eind kruislings twee buizen naar de hoeken van de eendelige egge. De bevestiging geschiedde door kettingen die tijdens het werk slap moeten blijven hangen. Constructies voor meerdere eggen komen even eens voor. De door de lift hefbare en de aftakas aange dreven freesmachine van de heer C. J. Kuijper te Ouwerkerk komt steeds meer in de belangstelling van de praktijk te staan. Geschikt voor het scheu ren van grasland, het bewerken van percelen waar b.v. klaver is uitgevroren, ontginningsobjec ten e.d. blijft het m.i. een werktuig dat speciaal bij de loonwerker thuis hoort en niet gauw op een gewoon landbouwbedrijf rendabel kan worden ge maakt. WIEDINSTALLATIES. W/TEDBALK voorop de trekker van de Fa. Ak- kerdaas te Noordgouwe. Wiedbalk onder de trekker en rijenwiedmachine bietendunmachineachter de treker van de heren H. J. Boot en F. Koopman te Kapelle bij Zierikzee. Van paarden tot trekker omgebouwde wied- machine achter de trekker van de heer A. W. van der Have te Nieuwerkerk. De vraag of een wiedbalk onder de trekker te verkiezen valt boven de wiedbalk voorop de trek ker of andersom, is, naar in de praktijk is ge bleken, niet erg belangrijk. Beiden zijn goed te gebruiken. Bovendien is de keus afhankelijk van het type van de trekker. Het voordeel van beide typen is, dat zij door één man bediend kunnen worden, zulks in tegen stelling met een wiedinstallatie achter de trekker die een tweemans bediening vraagt. Het voordeel van deze laatste is echter dat er wat sneller mee gereden kan worden. Op kleinere bedrijven, waar bij aankoop van een trekker een nog goede paardenwiedmachine aanwezig is, speelt deze tweede man in verband met het geringe aantal wieduren geen grote rol en kan een combinatie als deze zeer goed op haar plaats zijn. De bietendun- en rijendunmachines nemen de laatste paar jaren snel in aantal toe en bieden in diverse gewassen vrij grote mogelijkheden. Behalve als dunmachine is zij ais rijenwied machine zeer belangrijk. De getoonde machine was het getrokken model van het systeem Vicon Steketee, aangedreven door de aftakas. Daar naast is ook het op de lift gemonteerde door de aftakas aangedreven systeem Sieling veelvuldig in gebruik. CULTIVATOR MET EGALISEERSCHOP. TYE cultivator, die apart werd vertoond, was van het type met verend bevestigde tanden, Een werktuig, dat vooral voor de stoppelbewerking en op geen enkele boerderij, waar een trekker aan wezig is, mag ontbreken. De egaliseerschop werkte als apart werktuig. Op diverse bedrijven waar veel grondwerk aan wezig is, zal zij wel op haar plaats zijn. Zij is echter duur en daar waar egalisatiewerkzaam heden in geringere mate aanwezig zijn, kan dan ook een goedkopere oplossing gevonden worden door tegen de achterste rij cultivatortanden een rondgebogen plaat te bevestigen. KOOI- EN ANTISLIPWIELEN. UEN trekker op kooiwielen zonder luchtbanden Aj werd ingezonden door de heer G. van der Sluis te Zierikzee. De hoekvormige opgelaste dwarsstaven die enigszins schuin verliepen, ge ven in het algemeen aanleiding tot het mee nemen van grond en stuiven. De gbruiker verzekerde echter daar geen last mee te hebben. Enkel kooiwielen worden o.a. in de Haarlemmermeer veel gebruikt. Het voordeel is dat de sporen van de luchtbanden worden voorkomen. Het kooiwiel is wat breder uitge voerd dan normaal. Uiteraard moet het land wel bij elkaar en liefst ook bij de boerderij lig gen, omdat transport over de weg erg lastig is. De antislipwielen van de heer J. van der Stol- pe te Ouwerkerk waren van het H.V.S. De ele menten kunnen naast en over de band gemon teerd worden. Zij raken daarbij de banden niet. De werking is zeer goed, maar het gevaar is enigszins aanwezig dat zij te vast in de grond grijpen waardoor mogelijk de trekker van voren zou kunnen lichten. Het gevaar van achterover slaan van de trekker is vooral ook aanwezig bij het eggen. In verband daarmede werd een be veiligingsketting getoond. Door deze voor-onder de trekker te bevestigen en onderdoor de ach teras naar de egge te laten lopen, wordt het ge vaar van achteroverslaan sterk verminderd. Tij dens het werk moet de ketting iets slap hangen. TRANSPORT EN LAADINSTALLATIES. EN eenvoudige transportinstallatie voorop de -Lj trekker van de heer T. A. Dalebout te Nieu werkerk toonde de mogelijkheden van het trans port van melkbussen, enkele zakken kunstmest e.d. Het platvorm voorop de trekker was met en kele moeren en bouten snel te de- en monteren. De trekker van de heer J. Smits te Ouwerkerk had een hooischuif ruiter schelvendrager achter op de trekker en die van de heer J. P. W. C. Stols te Nieuwerkerk had er één voorop en één achterop. Deze werktuigen, hetzij enkel of dubbel, bie den op vele bedrijven ook op de kleinere veel mogelijkheden voor het transport van ruiters en eventuele andere kleine vrachten. Over een af stand van 500 m biedt het gebruik van deze dra gers nog voordelen boven het eerst opladen op een wagen. Deze werktuigen i niet duur en kunnen door een smid gemakkelijk worden ver vaardigd. De zakkenhefjers van de heren J. Smits te Ouwerkerk, P. Remeus te Ouwerkerk, Fa. Akker daas te Noordgouwe en de heer Joh. van der Bijl te Zonnemaire, berusten vrijwel alle op hetzelfda principe. Zij waren vol- of bijna volautomatisch. De heffer voorop de trekker van de heer Van der Bijl biedt daarbij het voordeel dat zij nooit in de weg zit bij het transport van wagens wat toch wel een belangrijk punt is. De constructies behoeven niet duur te zijn; de eenvoudigste kost 45,en kunnen vooral ook weer op de klei nere bedrijven een belangrijk hulpmiddel zijn bij het laden van zakgoed. AARDAPPELPOOTMACHINES. U* EN nieuw model, achter op de trekker ge- •Lj monteerde aardappelpootlorrie van de heer J. van Nieuwenhuijzen te Brouwershaven, ver toonde zeer veel overeenkomst met het vroegere type pootmachine met het vertikaal draaiend rad. Echter was alles eenvoudiger van construc tie. Een eenrijïge machine met achterop de zit plaats voor de inlegger en voor en naast deze een op een staander gemonteerde voorraadbak. Door middel van de lift kon de machine in en uit het werk gesteld worden. De aandrijving ge schiedde door middel van een loopwiel. De volautomatische pootmachine achterop de trekker van de heer P. Hendrikse te Nieuwerkerk was 3-rijïg. Voor vlot werk vraagt zij een twee mans bediening. Bij een goede afstelling kan hiemee zeer goed werk en een grote capaciteit worden verkregen. DIVERSE MACHINES. TV E centrifug aalstrooier achter op de trekker van de heer D. Kloet te Zierikzee was van het type met een aanvoerschotel met daarachter een strooischijf. Korrelmeststoffen kunnen er goed mee verstrooid worden; kali niet. Het zijn eenvoudige, goedkope werktuigen met een grote capaciteit. Op jalons rijden, overstrooien tot en met het vorige spoor en rekening houden met richting en kracht van de wind is noodzakelijk om het op banen strooien te voorkomen. Opmerkelijk is, dat dit type strooier op Schou- wen-Duiveland nog weinig in gebruik is in tegen stelling met sommige andere gebieden in onze provincie. De zaaimachine met een gestandaardiseerde rijafstand van de heer C. J. Kuijper te Ouwer kerk had tot doel de standaardisatie van de rijenafstand naar voren te brengen. De arbeids besparing die hierdoor verkregen wordt, doordat geen zaaipijpen of spoorbreedten van de trekker meer versteld behoeven te worden, zowel bij het zaaien als het wieden, is zeer belangrijk. Het systeem Ramondt zoals dit op de trekker van de heer C. W. Romeijn te Ouwerkerk voor kwam, mag als voldoende besproken en beschre ven worden geacht. Velen gaan er echter nog niet of slechts aarzelend toe over. Momenteel is het echter nog de enige moge lijkheid om op, onze gronden tot een gemakke lijker op voorraad- of eventueel in de zak rooien van de aardappelen te komen. Bij een goede toepassing zijn in vele gevallen de resultaten opmerkelijk goed. De grasmaaibalk met erwtenmaaigarnituren naast de trekker en een Vicon Lely harkkeerder er voorop van de heer L. J. H. Koopman te Zie rikzee geven een uitstekende combinatie voor het erwtenmaaien. De zwaden worden opzij gelegd, zodat een breed pad voor de trekker wordt gelegd. Niet alleen bij het erwten- maar ook bij het gras- of klaversmaaien kan men met een maaibalk naast of achter de trekker in verband met de aftakas- aandrijving zich beter aan de toestand van het gewas aanpassen. De hydraulisch kipbare wagen van de heer G. Flikweert te Nieuwerkerk biedt op die bedrijven waar voldoende werk, waarbij gekipt kan wor den, aanwezig is, goede mogelijkheden. Uiteraard is het aantal werkzaamheden waarbij dit toege past kan worden op verschillende bedrijven nog beperkt. ENKELE HULPSTUKKEN. f)E verfspuit-bandenpomp aangedreven door de *-* aftakas van de Fa. Akkerdaas te Noordgouwe is een werktuig dat op vele bedrijven zeker op zijn plaats zou zijn. Het ontbreekt helaas dik wijls. Een regelmatige contróle van de banden- spannng zowel van de wagen- als trekkerbanden zou een aanzienlijke besparing aan slijtage ge ven. Het gebruik van de verfspuit bij het onder houd van de werktuigen is zeker geen overbodige luxe. De «investering van ƒ200,kan op een inventaris van enige omvang toch zeker wel zijn rente opbrengen. De opduwinrichting voorop de trekker van de heer B. Kloet te Zierikzee is eigenlijk een on misbaar hulpstuk bij het binnenrijden van wa gens of iets dergelijks. Het is een eenvoudig werktuig dat zonder in de weg te zitten aan de trekker gemonteerd kan blijven. De aanschaffingskosten behoeven zeker niet hoog te zijn en menigmaal zullen ongelukken of moeilijk werken voorkomen kunnen worden. Het uittrekken van palen met behulp van een ketting aan de lift werd gedemonstreerd door de Fa. Anker te Zierikzee. Een eenvoudig werk waar niets voor aangeschaft behoeft te worden met als resultaat sneller en lichter werken. De volautomatische hefcrick aan de Ferguson- trekker van de Fa. Akkerdaas te Noordgouwe liet zien hoe in enkele tellen deze trekker met alle vier de wielen van de grond gelicht kan worden. Wanneer meerdere malen van spoor breedte veranderd moet worden, zal ook dit werktuig, waar slijtage eigenlijk niet bij voor kan komen, vrij gauw zijn rente opleveren. Terecht roemde de Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden de heer dr. ir. C. W. C. van Beekom de medewerking die van de zijde van de eigenaar van het perceel de heer Vijver berg en de genoemde eigenaren van de machi nes werd verkregen. Een medewerking die even veel een samenwerking is met de organisatoren, de Rationalisatiekern te Ouwerkerk, de Bedrijf s- studiegroep Schouwen en Duiveland, het Pro vinciaal Onderzoekcentrum voor de Landbouw in Zeeland en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Door de zeer vlotte afwerking van het pro gramma en een aantal bezoekers van 250 300, kunnen zij op een welgeslaagde demonstratie terug zien. De Hoofdassistent v. d. Werktuigen bij de R.L.V.D., J. G. VAN LIERE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5