503 Z ACH ARIAS MALJAARS RIDDER ORANJE-NASSAU RIJKS MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL GOES LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL „PRINSES JULIANA" TE ZIERIKZEE DEMONSTRATIE MET LOOFTREKMACHINES Veiling Walcherenin verleden en heden ZATERDAG 26 IULI 1958 Zaterdag 19 juli be reikte de heer Z. Mal- jaars te Oostkapelle *da leeftijd der zeer sterken, I Het had de Burgemees- 1 ter enige moeite gekost hem op de ochtend van zijn tachtigste verjaar dag onder het voor wendsel van een belang- rijke bespreking naar het Gemeentehuis te lokken. Daar aangekomen was i de heer Maljaars ver- i rast het volledige Ge- i meentebestuur, al zijn kinderen en vertegen- woordigers van verschil- l lende organisaties aan Ite treffen. In een aardige toe- 6spraak herinnerde Bur- [gemeester Sprenger aan Ihet vele werk, dat de fheer Maljaars als Wet houder voor Oostkapelle heeft verricht, waarna hij hem mededeelde, dat het Hare Majesteit de Ko ningin had behaagd hem te benoemen tot Ridder Van Oranje-Nassau. Ontroerd sprak de geridderde dankwoorden. r Het was ons een groot genoegen namens het r Hoofdbestuur der Z.L.M. gelukwensen aan te bie den. Immers de heer Maljaars heeft jarenlang deel uitgemaakt van het Hoofdbestuur. Juist on langs werd hij door het Hoofdbestuur benoemd tot lid van verdienste. De Kring Walcheren benoemde hem vroeger reeds tot erelid. De Voorzitter van de Kring, de heer A. W. Ce- vaal, feliciteerde namens de Kring. In de jaren, dat wij Maljaars hebben leren ken nen zijn wij tot de conclusie gekomen, dat hij een wijs man is. Zijn oordeel over zaken is rustig en weldoordacht en hiervan hebben wij kunnen leren. Zijn belezenheid is welbekend. Wij wensen de heer Maljaars nog vele goede jaren toe in het Oostkapelle, welks belangen hij vele jaren diende. s. Na voortgezet examen zijn tot de 2e klasse be- yorderd: G. van Es te Sommelsdijk, P. L. de Kunder te Groede en J. c. van Maldegem te Kortgene. Toegelaten tot de 2e klasse: P. J. Bakker te Walsoorden. Onderstaande leerlingen zijn geslaagd voor de eindproef der Inasopleiding en ontvingen het diplo ma Inrichtingsassistente Jannie Bastiaanse te Zierikzee, Esther Schot te Zierikzee, Tonny v. d. Bijl te Duivendijke, Truus v. d. Kasteelë te Noordgouwe, Henny Scholten te Burgh, Riet Vijverberg te Ouwerkerk en Addy. Kommer te Zierikzee. De demonstratie met looftrekmachines, welke op 22 juli 1958 zou worden gehouden, is uitgesteld tot 8 augustus 1958. Ze zal worden gehouden op het bedrijf van de heer J. Hoogendoorn, Sloefweg, Marknesse en vangt aan om 14.00 uur. Mocht ze op 8 augustus ook niet kunnen door gaan dan wordt dit in het Agrarisch radiobulletin van 6.40 uur 's morgens 8 augustus medegedeeld. succes door samenwerking. "DEZIEN wij de geschiedenis van Walcheren als tuinbouwgebied, dan komen we onder de in* druk van de vele en grote moeilijkheden, waarvoor de tuinders en daarbij de veiling in dit ge bied hebben gestaan. Oorlogsgeweld, herverkaveling en andere belemmeringen deden zich in de loop der tijden voor. De tuinders van Walcheren bleven echter niet bij de pakken neerzitten. Integendeel, de heropbouw vond plaats, waarbij getracht werd de fouten uit het verleden te ver mijden. De veilingsvereniging „Walcheren", eveneens een voorbeeld van moedig doorstrijden, kon na de tweede wereldoorlog haar dankbare taak, de afzet van de tuinbouwprodukten te bevorderen, voortzetten. De organisatie werd nieuw leven ingeblazen en door gezamenlijke inspanning kon het moderne veilingsgebouw annex koelhuis in de Braakmanstraat te Middelburg gebouwd wor den. De financiële moeilijkheden zullen hopelijk eveneens na een tiental jaren geheel tot het ver leden behoren. het ontstaan. y O rond het jaar 1900 hadden de tuinders het lang niet gemakkelijk. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moest hard gewerkt worden. Het onderhouden van de gewassen en daarnaast het uitventen van de produkten was een tè zware opgave. Een commissie besloot daarom tot het op- richten van een veiling en al spoedig konden de j eerste produkten in de hal onder het stadhuis te I Middelburg geveild worden. Het bleek echter, dat de leden, die zowel kooplieden als tuinders om- vatten, niet tezamen konden werken. Nadat op een buitengewone vergadering besloten werd, dat al leen tuinders lid konden zijn, verliepen de zaken beter. De omzet, mede ten gevolge van de over heidsregelingen, steeg in 1918 tot ruim 300,000,—, Een reorganisatie bleek noodzakelijk. Een nieu we vereniging werd opgericht onder de naam „Coöperatieve veilingsvereniging Walcheren". Het begin was matig. De omzet steeg echter geleidelijk, zodat in 1928 behoefte bestond aan een nieuw ge bouw. In 1929 werd nogmaals een loods aan de nieuwbouw van 1928 toegevoegd. De crisis stond nu voor de deur. De vereniging kreeg het moeilijk, maar omdat veiling Middelburg een consumptieveiling was met een groot afzetge bied, kon ze het hoofd boven water houden. En zo verliepen met wisselend succes de jaren tot 1940. In dit jaar werden de gebouwen een prooi der vlammen. Er werd echter herbouwd! De bezettingsjaren brachten grote problemen mee en in 1944 volgde bovendien nog de grote overstromingsramp. Nu werd niet alleen de veiling, maar het gehele eiland ernstig getroffen. Toch herrees Walcheren en daarmee de veiling. Na enige voorbereiding kwam het moderne veilingsgebouw annex koelhuis tot stand. De kous was hiermee echter niet af. Financiëel stond het geheel op slap pe benen. Met behulp van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Den Haag, die reeds voor de nieuwbouw gelden bijeen brachten, kwam er een regeling tot stand. Deze is er op gebaseerd, dat binnen de tien jaar de financiering van de veiling gezond kan zijn. de veiling nu. JJ ET zal opgevallen zijn, dat de veiling „Walche- e^n. zolanö ze bestaat en dat is reeds meer i u "*aar dikwijls in de zorgen heeft gezeten. „Walcheren" is vanouds een zogenaamde neerzet consumptieveiling geweest. Dit wil zeggen, dat de kopers grotendeels uit kleine handelaren bestaan, die slechts kleine hoeveelheden betrekken. De tuin der hoort dan pas later, hoeveel de produkten op gebracht hebben. Daar komt bij, dat de omvang van de tuinbouwbedrijven op Walcheren over het algemeen niet groot is. Walcheren heeft 260 ha fruit, 35 ha kleinfruit, ruim 220 ha groente en vroege aardappelen en een kleine 8 ha groenten onder glas. Deze tuinbouwactiviteit is verdeeld over ruim 700 bedrijven. Het gevolg is, dat er door ruim 700 aanvoerders een zeer grote verscheidenheid van groente en fruit aangevoerd wordt. Zo leverden de 436 leden in 1957 voor 2.260-380,de niet-leden voor 234.224,De bestemming van de produkten was in 1957 Detailhandel Groothandel Exporteurs Industrie 38,7% 16,8% 17.4 7,1% EEN aantal jaren terug waren de cijfers resp. 80 6 6% en 8%. Een verschui ving naar de groothandel en de exporteurs spreekt hieruit duidelijk. Dit is een gelukkige omstandig heid, die er op duidt, dat de tuinders op Walcheren de waarde van de kwaliteit van met name het har de fruit niet onderschatten. De leden konden in 1957 2 Yz maal zoveel geld voor hun pro- dukt ontvangen dan in 1956 en dit was mede het gevolg - van de goede kwaliteit der - produkten. Kwaliteitsbesef, één van de belangrijkste bouw- steenen van de Nederlandse export, treffen we dus ook hier aan. De consumptieveiling „Wal cheren" kent grote proble men. Door de grote verschei denheid van produkten die aangevoerd worden in kleine partijen en de dikwijls kleine partijen die ze doorgeeft aan de detailhandel, is de admini stratie veelomvattend. Het eist meer personeel en daar door meer kosten. Toch blijkt het bestuur, waarvan de heer B. Koole te Souburg voorzitter is, met de tijd mee te gaan. Ook het personeel, dat in de topweken ruim 325 ton ver werkt, weet van aanpakken. De kosten kunnen dan ook, vergeleken met andere kleine handelsveilin gen, zeer zeker niet te hoog worden genoemd. De voornaamste produkten, die geveild worden zijn: 30% appelen, peren, pruimen en kersen, 30 groenten, waarvan bloemkool de belangrijkste soort is, en 40 diversen, waaronder 10 klein fruit. Administratief veilen komt zo goed als niet voor. De veiling is aangesloten bij het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen in Den Haag en de Provinciale Veilingscommissie. het koelhuis. rPEGELIJK met de nieuwbouw van na de tweede -1- wereldoorlog wist het bestuur te bereiken, dat een modern koelhuis tot stand kwam. Appelen, peren, rode kool en soms andere produkten worden hierin opgeslagen en gekoeld. Het laatste seizoen bestond weinig belangstelling om het fruit te koe len, zodat andere produkten aangetrokken werden om. de exploitatie gunstig te beïnvloeden. Met de uitbreiding van het fruit-areaal op Walcheren voor ogen, zal het koelhuis wellicht nog eens te klein blijken te zijn. Vergelijken wij de omzet in het eerste jaar van haar bestaan met de omzet van 1957, dan blijkt dat deze ruim 100 maal zo groot geworden is. 1957 was overigens een recordjaar. De veiling bereikte toen een omzet van bijna 2,5 miljoen. Weten we nu nog, dat 100 leden bijna voor ƒ2 miljoen aan produkten in 1957 leverden en de overige 366 slechts voor een half miljoen gulden, dan kunnen we toch concluderen dat „Walcheren", ondanks de moeilijkheden, een enorme vooruitgang heeft geboekt. Met behulp van de directie en het overige personeel en met de moderne technische hulpmiddelen, zal het bestuur er zeker in slagen de gunstige ontwikkeling voort te zetten. Een» totaal berooid, maar met een vasthoudendlieid en ongeschonden vertrouwen, werd iets groots ver richt op coöperatieve grondslag in het belanff van de tuinders op Walcheren. Er worden zaken gedaan aan de Middelburgse veiling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 3