KOSTEN VAN DE GRAANOOGST ZITDAGEN I W. SCHIPPER Zn N.V. 502 ZEEUWS LANDBOUWBLAD MESTSTOFFENONDERZOEK 1958 V t Nodig voor uw bedrij-f f y ZEEUWS LANDBOUWBLAD tuurnota, welke is voortgevloeid uil de aangenomen motie van de heer Van der Weijden tijdens het laatste melkprijsdebat, wordt door het Be stuur besproken. Erg veel nieuws is er niet in te vinden. Opgemerkt wordt dat de Minister gezien de moeilijke financiële situatie, waarin de schat kist verkeert, ook niet op korte ter mijn veel kans had opzienbarende nieuwe gezichtspunten uit te werken. De vergadering meent dat het zeker zijn waarde heeft dat vele punten uit het landbouw- en structuurbeleid nog eens op schrift zijn gesteld. De nota zou men kunnen beschouwen als een samenvattend rustpunt, waaruit voor al ook voor niet-deskundigen veel te leren valt. Besloten wordt op één der volgende vergaderingen, wanneer ook de Memorie van Toelichting op de landbouwbegroting 1959 bekend zal zijn op een aantal details nader in te gaan. Voorontwerp landbouwvestigingswet. TJET Bestuur bespreekt vervolgens 11 het door Minister Vondeling in gediende voorontwerp landbouwves tigingswet. In dit voorontwerp staan nog verschillende vaagheden, waar. uit vanzelfsprekend vragen naar vo ren komen. Het Bestuur wil wel een voorlopig oordeel uitspreken, doch tevens wordt besloten dat de Commis sie-Bom dit voorontwerp nog nader zal bestuderen om dan rapport uit te brengen. Eén van de opmerkingen die ge maakt geworden is, dat men huiverig staat tegenover het feit dat de Mi nister bij besluit tal van zaken, de vestigingseisen betreffende, nader zal kunnen regelen. Eisen ten aanzien van de crediet- waardigheid zullen bv. in geen enkel opzicht gebruikt mogen worden om de bedrijfsgrootte te regelen, aange zien dan een element zou insluipen waartegen het Bestuur steeds stelling heeft genomen. De huidige redaktie van de wet laat ten opzichte van dit punt aan duide lijkheid te wensen over. Ook voelt de vergadering niets voor eventuele ver schillende eisen voor de verschillende takken van het landbouwbedrijf. Ook hierover is de tekst van het ontwerp niet al te duidelijk. Het feit dat alleen de Minister ontheffing zal kunnen verlenen van bepaalde regelingen wordt onvoldoende geacht. Een objectieve beroepsmogelijkheid zou dienen te worden ingevoerd. Ook is het niet duidelijk, wat geschieden moet met die mensen die de land bouw als nevenbedrijf uitoefenen. Met belangstelling zal het Bestuur het rapport van de Commissie-Bom afwachten. Opgemerkt moge nog wor den dat het in de vorige winter rond gezonden vraagpunt aan de afdelin gen heeft uitgewezen, dat onder de leden van de Z. L. M. een meerder heid voelt voor de eis dat in enige vorm landbouwonderwijs genoten moet zijn, voor de uitoefening van het landbouwbedrijf. Hierbij wenf* ge dacht aan een diploma lagere land bouwschool. Maar natuurlijk dienen er voor bijzondere gevallen uitzonde ringsmogelijkheden te worden ge schapen. Brouwgerst. "P\E Commissie van Brouwgerst van -L/ de Z. L. M. kwam in een bespre king over de brouwgerstsituatie tot de conclusie, dat aan de huidige rege ling niet gewijzigd moet worden, aleer er zekerheid omtrent een nieuw ver beterd systeem bestaat. Wel pleit de Commissie voor een poging het aanbod sterker te concen treren. door DR. R. A. DE WIDT Het aantal methoden dat momenteel hier te lande onder verschillende omstandigheden in aanmerking komt bij de organisatie van de graan oogst is zeer groot. In de eerste plaats omdat de variatie in bedrijfstype zeer groot is en dus ook het aantal hierbij passende werkmethoden, maar bovendien bestaat er nog de mogelijkheid het •werk geheel of ten dele te laten verrichten door een loonwerker of coöperatie. Als wij zo eens even de verschillende methoden de revue laten pas seren zonder te streven naar de uiterste volledig heid dan vormt zich de volgende reeks. 1. Maaien met maaimachine met aflegapparaat binden hokken event, schelven wagentransport dorsen en persen. 2. Maaien met de paardebinder hokken event, schelven wagentransport dorsen en persen. 3. Maaien met trekkerbinder hokken event, schelven transport met schelvendragers dorsen en persen. 4. Maaien met getrokken maaidorser zakken- transport event, persen event, strotrans port drogen. 5. Maaien met zelfrijdende maaidorser zak- kentransport event, persen event, stro- transport drogen. 6. Maaien met zelfrijder met graantank transport losgestort graanevent, persen event, strotransport drogen op eigen bedrijf. 7. Maaien met zwadmaaier veldhakselen nadorsen 's winters persen van het stro (deze laatste methode is hier nog in het proefstadium). Gezien het grote aantal mogelijkheden is het begrijpelijk, dat de heer Krijger van de R.L.V.D. te Goes in zijn artikel „Graanmaaier of maaidor ser", gepubliceerd in ,,De Nieuwe Veldbode" van 27 juni en het „Zeeuws Landbouwblad" van 5 juli» gemeend heeft in deze een keuze te moeten doen, en slechts de kosten van een vijftal methoden heeft berekend. (Verschijnt wekelijks) Hoofdredacteur mr J. F. G. Schlingemann Redacteur N. Sickenga Redactie en Administratie: Grote Markt 28, Goes. Telefoon K 1100-2345 UIT DE INHOUD: Kort verslag vergadering Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Kosten van de Graanoogst. Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. Verzeke ringsinstellingen der Z. L. M. Z. Maljaars Ridder Orde van Oranje-Nassau. Veiling „Walcheren" in verleden en heden. Voor de Vrouw van het Platteland. Demonstratie met Trekkeraanbouwwerktui- gen te Ouwerkerk. Premie- en Veulenkeuring te Middelburg. Loonadvies en Toelichting. De nieuwe C. A. O. 19581960 voor de Land bouw. Onder de Tuinbouwlantaarn. Uitslag Merrie-premiekeuring te Axel. De Boerenjeugd. Marktberichten. Bram uit de Slikhoek Uitbreidingsplannen. Zoals uit de titel blijkt, gaat het hem speciaal om de methoden waarbij gewerkt wordt met de zelfbinder en dorskast en met een getrokken of zelfrijdende maaidorser en opraappers. Binnen het kader van deze beperkte groep mogelijkheden gaat hij dan nog variëren i.v.m. het werken met eigen machines of machines van derden. Het is te begrijpen en in principe zelfs toe te juichen dat de heer Krijger getracht heeft ook zelfs binnen zijn groep van 5 mogelijkheden weer te komen tot een systematiek en vereenvoudiging. Ook ligt het voor de hand dat hij de oppervlakte graan per bedrijf met de te volgen oogstmethode in verband heeft gebracht. Toch hebben wij tegen de becijferingen van deze auteur wel enige be zwaren en zelfs in die mate, dat wij menen deze niet voor ons te mogen houden. Schrijver onderscheidt bij het werken volgens de door hem behandelde 5 methoden in de eerste plaats de kosten die variëren met de oppervlakte en die dus per ha berekend gelijk blijven (varia bele trekkerkosten, bindertouw, brandstof, e.d.) en de kosten die per jaar hetzelfde blijven onaf hankelijk van het aantal ha (afschrijving van binder en maaidorser, rente, verzekering en on derhoud). Op zichzelf lijkt dit wel een zinvolle onderscheiding, maar de zaak is niet zo eenvou dig als zij hier wordt voorgesteld, omdat de onder- houds- en reparatiekosten en ten dele ook de af schrijving tevens verband houden met aantal ha dat per jaar met deze machines wordt geoogst. Zo zal eenzelfde binder, die 10 ha per jaar doet, in een wat langere periode kunnen worden afge schreven dan één die 40 ha per jaar verwerkt. Door deze vereenvoudiging wordt de realiteit dus geweld aangedaan. Verder zijn er enkele details aanvechtbaar. Zo is, als men de cijfers van de heer Krijger aan houdt en als men rekent met de normale omreke- ningscoëfficient (grammen per pk-uur resp. voor olie en benzine) bij het werken met een getrok ken maaidorser ontzettend veel meer motorische arbeid per ha nodig dan bij het werken met een zelfrijder. Het brandstofverbruik van de opge bouwde motor, waar deze schrijver vanuit gaat, is n.l. ca. 10 liter per ha te hoog. Ook is de ge bruikte zelfbinder wel bar duureen vervangings waarde van ƒ4500,inplaats van de genoemde 5500,is beter aanvaardbaar. Onze ernstigste bezwaren komen echter als de schrijver de oppervlakte graan per bedrijf ip zijn beschouwing gaat betrekken. Wij vragen ons namelijk af of het wel zin heeft berekeningen te maken voor 10, 20 en zelfs 40 ha graan per cam pagne als men uitgaat van een zelfrijder met een mesbreedte van minstens 8 voet en een jaarcapa citeit van 70 tot 80 ha. Dat dan het zelf maai- dorsen relatief te duur wordt spreekt vanzelf en behoeft niet met cijfers te worden aangetoond. Wat betreft de 10 en 20 ha geldt dit evenzeer voor de 7 vts getrokken maaidorser (hoewel de schrijver niet vermeldt van welk type machine hij uitgaat, menen wij dat hij, gezien de aange nomen vervangingswaarde, wel de machines be doelt die wij in 't voorafgaande noemden, zo niet, dan zijn de aangehouden prijzen veel te hoog). Ook is het ons inziens irreëel zowel bij 10, 30 als 40 ha uit te gaan van dezelfde binder. Bij 10 ha kan men volstaan met een lichte 6 vts binder van ca. 3750,of van een nog goedkopere één- doeksbinder bij 40 ha komt een zware 6 vts bin der van ca 4500,in aanmerking. Door dus bij deze enorm verschillende oppervlakten graan steeds uit te gaan van dezelfde machines en veelal te grote machines krijgen wij vergelijkin gen die geen enkel praktisch nut hebben. In de tweede plaats is hierbij ook de verkave ling van belang speciaal als men ook het wer ken met de schelvendragers dat beslist perspec tieven biedt in de beschouwing zou willen be trekken. Hiervoor is het n.l. noodzakelijk dat de afstand tot de bedrijfsgebouwen gering is en praktisch niet over de openbare weg gereden be hoeft te worden. Tenslotte menen wij dat de schrijver onvol doende aandacht besteedt aan het feit dat men bij het werken met binder en dorskast i.h.a. niet klaar zal komen met de vaste kern. In welke mate men in de tijd van de graanoogst bezet is met andere werkzaamheden (aardappeloogst b.v.) speelt hierbij een grote rol. Hoewel wij het dus in principe wel waarderen dat er getracht wordt de boer met eenvoudige berekeningen te helpen bij het plannen van een rationele mechanisatie kan men hierbij ons in ziens vaak het beste uitgaan van bepaalde veel voorkomende gevallen en daarbij verschillende alternatieven te behandelen. Het artikel in kwes tie toont aan hoe gevaarlijk het is geforceerd te vereenvoudigen en te generaliseren. Het verband met de praktijk verdwijnt en het praktisch nut van de gemaakte cijferopstellingen raakt zoek. Bij ministeriële beschikking van 2 juli jl. zijn met ingang van 15 juli 1958 de tarieven voor het meststof fenonderzoek 1958 (gebruikelijke bepalin gen) aan het Rijkslandbouwproefstation te Maas tricht, gewijzigd. Overdrukken en uittreksels van de nieuwe tarieven zijn aan het proefstation gratis verkrijgbaar, zo deelt de directeur mede. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITULT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V. B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZIERIKZEEDonderdag 24 iuli van 1113 uur in hotel „Huis van Nassau" (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver- strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZIERIKZEE: Donderdag 24 juli van 1113 uur in hotel „Huis van Nassau" (de heer De Lange). (Advertentie) Wacht dan niet. doch vraagt nu nog inlich tingen over: STOLL BIETENROOIERS MIETRA TRANSPORTEURS AARDAPPELZAKKENROOIERS „GRIMME" TRACTOREN ALUS CHALMERS EN LANZ >1 Inlichtingen: GOES, telef. 3244 ZIERIKZEE, telef. 2272 'l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 2