©rt Verslag r ZATERDAG 26 JULI *958 van de Vergadering ran het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M., gehouden op maandag 21 juli 1958 te Goes D, Zitdagen Boekhoud- bureau Deze week No. 2438 Frankering bij abonnement: Terneuzen 46e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND mJ E Voorzitter, Ir. M A. Geuze, opent de vergadering en heet alle aan- bezigen van harte welkom. Hij spreekt zijn verheugenis uit over het feit, dat het oud-hoofdbestuurslid van de Z. L. M., de heer Z. Maljaars te Oost- kapelle, benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts feliciteert de Voorzitter de heer B. Meijers met zijn benoeming tot i Voorzitter van de Vereniging Landbouwboekhouden. Tenslotte heet hij de heer J. F. Blanksma, die voor de eerste maal als adj .-secretaris de vergadering ijwoont, welkom. MEDEDELINGEN. /las. pR is door de regering nog steeds f-1 geen beslissing genomen over een ventuele steun voor de vlasverbouw. eze kwestie is zeker urgent, aange- ien Rusland opnieuw partijen vlas anbiedt tegen dumpingprijzen. Ter vergadering wordt opgemerkt, at de weersomstandigheden van de laatste weken ongunstig zijn geweest voor de kwaliteit van verschillende akkerbouwprodukten. Zo zijn vele partijen vlas aangetast door bot- rytis. Ook is er in het hele land nog al wat phytophtora in de aardappelen. Voorts wordt gevreesd voor doorgroei in de zware percelen zomergerst. Aangifte keuring, TAE cijfers van de aangiften voor de keuring zijn in Nederland als volgt: Wintertarwe Zomertarwe Zomergerst Haver Ronde gr. erwten Schokkers Vezelvlas Tarwe. f~\VER de bestemming van het over- schot aan binnenlandse tarwe zijn besprekingen in het Produktschap oor Granen gevoerd. Voor verhoging van het mengpercentage kon geen meerderheid worden gevonden. Wèl werd besloten het overschot met sub sidie in de mengvoeders te verwerken. De uiteindelijke beslissing ligt nu nog bij de Minister veéi Landbouw. Suikerbieten. ^OALS men weet heeft het Bestuur van het Landbouwschap met 11 tegen 10 stemmen besloten de Minis ter te verzoeken het tweeprijzenstel sel voor de suikerbieten ook voor de oogst van dit jaar van toepassing te verklaren. De Minister voelt echter weinig voor het systeem, zoals dit het vorige jaar heeft gegolden. In een inmiddels ge houden bespreking met de suikerfa brikanten is gebleken, dat deze laat- sfcen een tweeprijzenstelsel voor dit 1958 1957 6987 6667 4183 3572 4854 5358 10079 9587 3132 3208 1315 1134 10472 15073 OOSTBURG: Woensdag 30 juli in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 31 juli in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 31 juli in café „De Eendracht". jaar op technische gronden niet meer kunnen toepassen. Het is nog niet be kend of het Landbouwschap thans verdere stappen zal ondernemen. Wèl kan worden opgemerkt, dat er in ons land ruim 80.000 ha suikerbieten zijn uitgezaaid, hetgeen 25 méér is dan verleden jaar. Een lange campagne kan dan ook verwacht worden. De uitbreidingspercentages zijn voor de verschillende provincies de volgende: Groningen 32% Friesland 41 Drenthe 60% Overijssel 43 Noord-Oost Polder 30 Gelderland 25 Utrecht 41 Noord-Holland 33% Zuid-Holland 17% Zeeland 6% Noord-Brabant 25 Limburg 36 De Veiling te Middelburg treedt in dit nummer voor het voetlicht. Op pagina 503 wordt aan de coöperatieve veiling „Walcheren" een artikel gewijd. Daarin valt onder meer te lezen hoe de historische groei van dit Walcherse bedrijf ondanks tegenslagen verliep. Het blijkt dus wel, dat de uitbrei ding van de suikerbietenteelt in de duurst producerende gebieden verre weg het grootste is, hetgeen te den ken geeft tenaanzien van het effect van het tweeprijzenstelsel. Pootaar dappel en p R zal weer een regeling komen om J-' tot minimumgarantieprijzen voor pootaardappelen te geraken. Bespre kingen worden hierover nog gevoerd. Er is in ons land voor de keuring 2200 ha minder pootgoed aange geven dan verleden jaar. Subsidie drainage. NTAAR aanleiding van een schrijven van een lid wordt opgemerkt, dat subsidie voor drainage alleen nog ge geven zal worden wanneer deze in aanvullend we,rk wordt uitgevoerd. Deze subsidie zal maximaal ƒ300, per ha bedragen. Door de inkrim ping van de mogelijkheid voor subsi die stijgen de kosten voor de boer. Op deze kwestie zal de aandacht van het L. E. I. gevestigd worden. Werkgeversaangelegenheden, p\E heer W. Koster brengt verslag uit van de besprekingen die in Zeeland zijn gehouden om te komen tot een Collectieve Arbeids Overeen komst. Tevens geeft spreker een uit voerige toelichting op de totstandge komen C. A. O., waarin voor de eer ste maal het principe van de werk- classificatie is opgenomen. Elders in dit nummer wórdt uitvoe rige voorlichting over dit onderwerp gegeven, zodat in dit verslag volstaan kan worden met enkele hoofdpunten zoals die door het Dagelijks Bestuur werden geformuleerd. In de eerste plaats acht de vergadering het van groot belang dat de 6 organisaties een eensluidend advies inzake deze nieu we C. A. O. aan hun leden hebben op gemaakt. Zeeland is de enige provin cie waarin een dergelijk advies is op gesteld. Dit is voornamelijk gedaan om verwarring over de toepasssing van de nieuwe bepalingen op de be drijven te voorkomen. Het hier be doelde advies is eveneens volledig in dit nummer van het Landbouwblad opgenomen. Voorts wordt van belang geacht dat deze C. A. O. thans voor 2 jaar zal gelden, hetgeen de rust in de loonsector ten goede zal komen. Het Bestuur wijst vervolgens met na druk op het feit dat nabetaling over de weken vanaf 1 mei alleen dient plaats te hebben aan diegenen die er recht op hebben. Op deze nabetalin gen kan de werkgever het bijzonder tarief inkomstenbelasting toepassen. De meeste toeslagen zijn verdwenen, terwijl de beloningen in natura zijn vervallen. De drie landbouworgani saties, werkzaam in de provincie Zee land, hebben op zeer korte termijn in alle delen der provincie voor hun leden gezamenlijke voorlichtingsver gaderingen georganiseerd. Dit alles is op zeer korte termijn geschied, op dat het nog voor de oogst afgewerkt kon worden. Met grote nadruk wijst het Dage lijks Bestuur der Z. L. M. er op dat het van groot belang is dat de werkge vers zich bij dit nieuwe contract aan de daarin vervatte bepalingen zullen houden. Tenslotte wordt de leden er op ge wezen dat op het Secretariaat der Z. L. M. alle gewenste inlichtingen in gewonnen kunnen worden bij de heer J. F. Blanksma, adj .-secretaris. Landbouw-Risico. T_TET Bestuur benoemt in het Pro- A A vinciaal bestuur van de Afdeling Zeeland van Landbouw-Risico de he ren: M. J. Verbrugge, M. Boogerd, J. de Feijter, drs. J. Dijkgraaf en mr. J. F. G. Schlingemann. In het landelijk bestuur wordt mr. J. F. G. Schlinge mann benoemd. Voorts wordt ter ver gadering een verslag uitgebracht van de eerste algemene ledenvergadering van de Afd. Zeeland van Landbouw- Risico, Het blijkt dat 1957 over het algemeen een gunstig jaar voor de Afdeling is geweest. Structuurnota Minister Vondeling. "F\E door Minister Vondeling bij de Tweede Kamer ingediende struc- Zle verder volgende pagina Op de pagina's 507 t/m 510 van dit nummer vindt U een uit voerige toelichting op en de nieuwe loonregelingen van de C.A.O. 1958—1960. Het is zeer belangrijk deze materie nauw gezet te bestuderen. Wij raden U aan de middelste pagina's uit dit nummer te nemen en ze zorgvul dig te bewaren. 0 Het DageUjks Bestuur verga derd e maandag te Goes over on derwerpen, die ook Uw belang stelling vragen. 0 Te Ouwerkerk werd een ge slaagde demonstratie met een show van trekker-aanbouwwerk- tuigen gehouden. Op pag, 505 vertelt de hoofdassistent v. d, Werktuigen b|j de R. L. V. D., de heer J. G. van Liere, hierover het een mi ander. Uit het steeds groter wordende aantal aan de trekker aangepaste werktuigen en hulpstukken blijkt wel, dat we er met de rationalisatie van de bedrijfsvoering nog (lang) niet zijn en dat het ndg beter kan. 9 „Het is nü tijd om aardbeien te planten", zegt onze lantaarn man. De komende week dienen de jonge planten aan de grond te worden toevertrouwd. Onder de Tuinbouwlantaarn vinden de kleinfruitkwekers de rassen, die voor zomerbeplanting in aanmer king komen. Q Verder zijn in dit nummer op genomen de uitslag van de mer- riepremiekeuringen te Axel en een artikel over de premie- en veulenkeuringen te Middelburg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1