HENRIE AERNOUDTS 80 JAAR BROMFIETSEND ZEELAND 493 De Thoolse schapenfokdag ZATERDAG 19 JULI 1958 OP 21 juli a.s. hoopt de heer H. J. Aernoudts te Sluis, alom bekend door de vele successen van de stallen d'A.H.E.A., 80 jaar te worden. „Stallen d'A.H.E.A.", een naam, die niet in den lande, doch ook daar buiten, goede weerklank vindt. Ontleend aan de voorletters der vier gebroeders: Alois, Henri, Edemond en Alfons van wie de voorlaatste geen fokker, maar dokter is getuigt deze naam van een goede kijk op de betekenis van eensgezindheid en samengaan. Naast de stoeterij Van Dixhoorn te Axel en de stallen De Dobbelaere te IJzendijke behoorde de stalcombinatie d'A.H.E.A. destijds tot de grootste trekpaardfokkerijen van ons land. Van de vier gebroeders was de thans 80-jarige in de kringen van collega's en vrienden meer be kend als „Harry" in de eerste plaats de prima kenner van het trekpaard, terwijl zijn broer Alfons de latere burgemeester van Sluis speciaal als de man voor de propaganda en de reclame viel aan te merken. (We denken in dit verband o.a. aan de geïllustreerde brochure, die destijds het licht zag.) We doen de andere broers zeker niët te kort, als we Henri als de spil van de combinatie beschou wen en zijn bedrijf als het centrum daarvan Hier toch waren de hengsten gehuisvest en werden amateurkopers, excursies van vreemdelingen en leerlingen en oud-leerlingen van landbouwonder- wijsinrichtingen op de meest charmante wijze ont vangen. 1^" IJKEN we de oudere jaargangen der Stamboe- xv' ken in, dan treft het ons hoe op tal van stallen in de lande het d'A.H.E.A.-bloed zijn diensten heeft bewezen. Vele zijn de lauweren, welke de Aernoudtsen in de loop der jaren met hun trekpaarden hebben ge oogst, zowel in Den Haag, als in Dordrecht en in in Den Bosch. Diverse regionale shows en fokdagen nog daargelaten. Ja, zelfs in het buitenland wisten zij beslag op hoge onderscheidingen te leggen, ge tuige hun successen in Milaan 1925, waar zij voor eigen rekening en risico paarden hadden inge zonden. Welk een durf en ondernemingsgeest wer den daardoor aan de dag gelegd! Evenwel niet enkel zeges waren voor de ener gieke Aernoudtsen weggelegd. Ook tegenslagen bleven voor hen niet uit. Dat zij tussen 1925 en 1930 te Oostburg een 12-tal hengsten bij publieke verkoop tegen afbraakprijzen van de hand deden, is daarvan een der treffendste voorbeelden. Maar laten we ons nog even bepalen tot de heer Henri persoonlijk. Een dierenvriend is hij van top tot teen. Kenner van het trekpaard, zoals men er slechts weinigen aantreft. Doch ook op het terrein der rundveefokkerij is hij geen vi eemdeling. Als paardenkeurmeester op tentoonstellingen en fok dagen genoot hij groot aanzien. Zijn oprechtheid bracht mee, dat hij paarden en geen boeren keurde. Fel kantte hij zich destijds tegen de oprichting van een apart Zeeuws Stamboek. Aan de hand van het succes der Belgische collega's, was hij een uitge sproken voorstander van ons nationale stamboek. Z.i. mocht dit, op grond waarvan dan ook, in geen geval verbrokkeld worden. /^\P het type van het paard had de heer Aernoudts zijn eigen visie. Naarmate de mechanisatie van het transport hand over hand toenam, zag hij aan komen, dat er eerlang slechts plaats zou zijn voor een mals groeiend paard met vier goede benen en voeten en dito gangen en voor geen olifanten die te duur in de kost waren. En wie heeft gelijk gekregen? Het landbouwonderwijs droeg de heer Aernoudts een warm hart toe. Enerzijds gaf hij daarvan blijk in z'n eigen gezin, anderzijds was het hem nooit te veel jongelui op excursies of anderzins voor te lich ten over allerlei wat het paard aanbelangt. Bescheiden van aard en vriendelijk en beschaafd in zijn optreden zijnde, ligt het voor de hand, dat de heer Aernoudts zich hierdoor, gepaard aan z'n grote vakkennis, vele vrienden wist te verwerven. Dat men ook in Overheidskringen het belangrijke werk van de heer Aernoudts wist te waarderen, bleek ondubbelzinnig toen bij gelegenheid van z'n 70ste verjaardag H.M. de Koningin hem benoemde tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Blikt de thans 80-jarige op zijn welbesteed leven terug, dan is er in die lange periode nogal een en ander veranderd. Niet in de laatste plaats op land bouwgebied. Vooral na de tweede wereldoorlog voltrokken deze veranderingen zich met grote snel heid. Hoe hebben we niet in een luttel aantal jaren de motortrekker de paarden voor een groot deel op de boerderijen zien verdringen. Zo ook op het bedrijf van de heer Aernoudts zelf, waar nu twee zijner zoons de scepter zwaaien en die, evenals zo vele hunner collega's, de paardenstapel tot een mi nimum hebben teruggebracht. We zouden over dit tijdsverschijnsel kunnen gaan jammeren. Waar dit al zeer weinig zin heeft en het bovendien niet past bij de herdenking van iemands 80ste verjaardag, zullen we dit achterwege laten. Laat ons mogen besluiten met de heer Aernoudts en de zijnen onze hartelijke gelukwensen aan te bieden met het heugelijke feit, dat hij zo'n hoge ouderdom heeft mogen bereiken en dat hij als paardenfokker een zegen heeft mogen zijn voor de ganse Nederlandse trekpaardenfokkerij. Moge voor hem en zijn vriendelijke wederhelft, onder Hoger zegen, nog menig goed en rustig jaar zijn weggelegd. VAN DIJK. NA de oprichting van de Onderlinge Verzeke- -11 rings Mij. voor motorvoertuigen der Z.L.M. in 1951 werd een aanvang gemaakt met het ver zekeren van personenauto's en tractoren. De Z. L. M.-leden konden op dat moment nog geen motorrijwiel of bromfiets bij de Onderlinge verzekeren. Waarom het bestuur juist met het verzekeren van auto's en tractoren begon, laat zich gemak kelijk verklaren. Enerzijds ging het hier om een groot aantal voertuigen en anderzijds en dit was van doorslaggevende betekenis speelden in deze branches het premieverschil een grote rol. Het laat zich verstaan, dat een premieverschil van 100,tot ƒ200,voor een auto sterker aan slaat dan een premieverschil van enkele guldens voor b.v. een bromfiets. Na enkele jaren kwam er echter van de zijde der leden steeds meer aandrang om ook motor rijwielen en bromfietsen te gaan verzekeren. Het bestuur van de Onderlinge heeft in 1955 hieraan gevolg gegeven: temeer omdat het aan tal bromfietsen onder de leden de laatste jaren sterk was toegenomen. Er werd derhalve voor motorrijwielen en brom fietsen een premietarief gecreëerd, welk tarief er op neer kwam, dat b.v. een bromfiets voor 7, per jaar tegen W.A.-risico verzekerd kon worden, met een dekking van 500.000,per gebeurtenis en een eigen risico van 25, Verder kon de bromfiets tegen het risico van eigen schade verzekerd worden, waarvoor een premie van 10,werd gesteld mits de catalogus prijs niet boven de ƒ500,— uitkwam. Boven de 500,cataloguswaarde werd voor iedere 100, meer 5,extra premie berekendterwijl het eigen risico ook hier 25,— bedroeg. Concreet gesteld kwam het er op neer, dat een All Risks premie voor een bromfiets van 600, catalogusprijs, 22,— bedroeg. De Z. L. M.-leden konden nu hun bromfiets bij de Onderinge ver zekeren. Bezien we het grote aantal bromfietsen welke in gebruik waren, dan mag geconstateerd worden, dat de aanvragen maar zeer geleidelijk binnen kwamen. Het waarom is terug te voeren tot het vrij geringe premieverschil met particuliere mij en. Nu deed het typische verschijnsel zich voor, dat met name de bromfietsenbranche geen on gunstig schadeverloop te zien gaf; dit in tegen stelling tot de verwachtingen. GOED NIEUWS IJET gunstige schadeverloop is dan ook voor het A bestuur aanleiding geweest de premietarieven voor bromfietsen met ingang van 1 januari 1958 vrij drastisch te herzien; althans wat de All Risks-verzekering betreft. De voorschottarieven voor bromfietsen zijn thans als volgt Alleen Cataloguswaarde All Risks W.A.-dekking 1,— tot 500,— 14,50 7,— 501 tot 600.— 17,— ƒ7 601tot 7C0.19,50 7,'— ƒ701,— tot ƒ800,— ƒ22,— ƒ7,— enz.,per 100,— telkens 2,50 premie meer. Bovendien is het eigen risico in geval van eigen bromfietsschade (casco) teruggebracht tot ƒ10,— per schadegeval. Bij W.A.-schade is het eigen risico 25,gebleven. De zeer gunstige W.A.-dekking van ƒ500.000,per gebeurtenis is gehandhaafd. Van bovenstaande nieuwe tarieven mag ge steld worden, dat ze bijzonder gunstig liggen. Bovendien zal de verlaging van het eigen risico, welke onevenredig hoog lag, worden toegejuicht. ADVIES WflJ kunnen het er over eens zijn, dat de TT hoogte van de premie geen beletsel oplevert voor het verzekeren van een bromfiets. Dat er toch nog zeer velen onverzekerd rondrijden kan o.i. alleen maar een gevolg zijn van grove nala tigheid. Niet alleen een nalatigheid tegenover zichzelf, vrouw en kinderen, maar ook tegenover zijn medemens. Men mag alleen dan onverzekerd rijden, in dien men er zeker van is, dat elke schade, die aan derden wordt toegebracht uit eigen porte feuille betaald kan worden, zonder daarbij schade te berokkenen aan eigen gezin of bedrijf. Dit is praktisch gesproken een onmogelijke op gave; immers men weet nooit hoe hoog een| W.A.-schade kan zijn. Daarom is ons simpel advies: niet per onver zekerd motorvoertuig van de openbare wegen gebruik te maken. de L. TAE Thoolse schapenfokdag van geregistreerd Texels ras, die in het kader van de Z. L. M.- tentoonstelling op 20 juni plaats vond, overtrof de verwachtingen. 16 inzenders brachten in totaal 150 dieren voor. Deze waren in 68 catalogusnum mers ingedeeld en gekeurd in 9 rubrieken. De ge middelde kwaliteit was goed. Een aantal dieren was van beste klasse. De jury was van oordeel, dat de selectie op een hoger niveau stond dan de vorig jaar gehouden provinciale fokdag. Dit schept goede beloften voor de toekomst. Een beperkt aantal dieren had er niet behoren te zijn. Deze aanwezigheid echter demonstreerde, dat de verschillen in kwaliteit groot zijn. Dit kan een sti mulans zijn tot verbetering. Enkele ambitieuze fokkers zetten hun stempel op deze fokdag door hun inzendingen van typische dieren. De minder gunstige weersomstandigheden bemoeilijkten de beoordeling. De eerste rubriek van overjarige rammen met 8 inzendingen was van zeer goede kwaliteit. De la-prijs behaalde Z 343, eig. M. A. Geuze. Een best ontwikkelde typische ram van goede diepte met beste benen. Deze ram werd later uitverkoren tot kampioen. De lb-prijs behaalde Z 397, eig. G. M. Geluk. Typische ram met fraaie huid. Later op de dag werd deze ram als reserve-kampioen aange wezen. No. 7764 NH behaalde de lc-prijs. Eig. G. M. Geluk. Een typische, iets ranke ram. Een 2e- prijs was voor Z 375, eig. C. L. Geluk. Rubriek II, omvatte 7 inzendingen van 1-jarige rammen. Dit was een voldoende collectie met vrij goede kopnummers. De eerste prijs behaalde Z 419, eig. G. M. Geluk. Goed gelijnde ram met ontypische staart. 2e prijs Z 420, eig. L. J. Vermaas. Typische ram, iets smal in de achterhand. Een 3e prijs be haalde Z 444, eig. L. A. M. Elenbaas. De kwaliteit van de ooien was goed. Er waren verscheiden typische dieren met goede verhoudin gen. In het algemeen vielen de ooi- en ramlamme- ren tegen. Dit als gevolg van een minder goede of onvoldoende ontwikkeling. Het is wenselijk, dat in de jeugd wat meer zorg aan de voeding wordt be steed. Rubriek III, enkelingen 1-jarige ooien, was een kleine rubriek. Ie prijs 1418 NH, eig. G. M. Geluk. 2e prijs 4168 l.o., eig. G. M. Geluk. 3e prijs 4408 l.o.eig. M. A. Geuze. De rubriek IV, tweetallen ooien, was van beste klasse. Ie prijs 4319 en 4322 l.o. NH. Dit zijn typi sche, uniforme ooien. 2e prijs 4166 l.o. en 4169 l.o. 3e prijs 4171 l.o. en 4167 l.o. Al deze dieren zijn van G. M. Geluk. Rubriek V. In deze rubriek ooi met ooilam be haalde 5702 NH met lam 2739 de la prijs, eig. G. M. Geluk, lb werd Z 3789 met lam 4672, eig. J. Th. M. Akkermans. Z 3532 met lam 4667, eig. L. J. Vermaas, behaalde een 2a-prijs. De 2b-prijs was voor Z 3790 met lam 4621, eig. M. A. Geuze. Een 3e-prijs werd toegekend aan Z 3644 met lam 4581, eig. J. P. van Gorsel en Z 3652 met lam 4688, eig. M. W. Kloet. Bij de ooien met ramlam werd als eerste ge plaatst Z 3651 met lam 4669, eig. M. W. Kloet. Als no. 2 werd geplaatst Z 3523 met lam 4639, eig. C. L. Geluk. De 3e prijs was voor Z 2933 met lam 4619, eig. M. A. Geuze. Rubriek VI, ooi met 2 ooilammeren. De eerste prijs was hier voor Z 2929 met de lammeren 4630 en 4631, eig. C. L. Geluk. Typische dieren met mooie koppen. Z 3157 met de lammeren 4627 en 4628, eig. M. A. Geuze, behaalde de 2a-prijs. 2b was voor Z 3530, met de lammeren 4650 en 4651, eig. G. M. Geluk. Aan Z 2931 met de lammeren 4679 en 4680, eig. J. Boonman, werd de 3e prijs toe gekend. In rubriek VII, ooien met ramlammeren, kon geen eerste prijs worden toegekend. De 2e prijs behaalde Z 3158 met 2 ramlammeren, eig. J. Boon man. Lammeren met beste ontwikkeling, iets grof. De derde prijs behaalde Z 3548 met de lammeren 4613 en 4614, eig. M. A. Geuze. In rubriek VIII, ooi met ooi- en ramlam, werd ook geen le prijs toegekend. Een 2e prijs was voor Z 3653 met de lammeren 4665 en 4 (v.l.) eig. J. L. Mol. Aan Z 3545 met de lammeren 4611 en 4 (v.l.)i werd een 3e prijs toegekend, eig. C. J. Kosten. In deze matige rubriek hadden de lammeren te wei nig ontwikkeling. De bekroonde dieren vertoonden wel type. Rubriek IX, jaarling ooien met lam of lamme ren, was een matige rubriek. De lammeren hadden in het algemeen te weinig ontwikkeling. De le prijs werd behaald dóór 4388 l.o. met de lammeren 4666 en 4 (v.l.) eig. L. J. Vermaas. Typische lammeren, doch iets licht ontwikkeld. De 2e prijs werd toe gekend aan 4160 l.o. met lam 4608, eig. Chr. P. Burgers. rjE kampioenschapkeuring van de ooien leverde enige spanning. Uiteindelijk werd als kam pioene aangewezen de 1-jarige ooi 4319 NH, eig. G. M. Geluk. Een fraai gelijnde ooi met mooie kop en beste benen. Kon iets dieper zijn. Het reserve kampioenschap behaalde Z 2927, eig. C. L. Geluk. Deze 5-jarige zeer typische ooi, die iets zwaarder kon zijn, vertoont slijtage aan de benen. De jury heeft streng gekeurd. Het aantal prijzen is hierdoor beperkt. Deze werkwijze is stimulerend tot verbetering van het gewenste rastype. De Thoolse organisatoren kunnen met voldoe ning op deze fokdag terugzien. J. H. LANTINGA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9