V LASVERZORGING r V LAAMSE -17- J ZATERDAG 12 JULI 1958 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Deze week De Vlaamse methode "tl ET trekken geschiedt op dezelfde wijze als wanneer geruiterd zou worden, alleen met dit verschil, dat bij machinaal plukken uitsluitend op zwad wordt geplukt. Bij handpluk- ken wordt niet op schranken gelegd, maar in een „zwad" naast elkaar. Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2436 Frankering bij abonnement: Terneuzeit 46e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Fi E Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland heeft het plan, in samenwerking met het Provinciaal Onderzoekcentrum in Zeeland en de Itijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Goes, een demonstratie te organiseren voor het verzorgen van vlas na het plukken. De demonstratie zal plaats hebben op donderdag 17 juli a.s. en wel des middags om 14.30 uur in de omgeving van Rilland en des avonds om 19.00 uur in de polder Kruiningen. De Consulent voor de Vezelgewas sen, de heer Ir. J. C. Friederich te Wageningen, zal tijdens de demon stratie nadere toelichting geven. Het toenemende machinaal oogsten van vlas leidt ertoe, dat aan de voor waarden, noodzakelijk om een pro- dukt van prima kwaliteit te verkrij gen, minder aandacht wordt besteed dan in het verleden het geval was. De aangekondigde demonstratie is dan ook bedoeld om een betere werk methode ingang te doen vinden. In een artikel, elders in dit blad, van de hand van Ir. Friederich, wordt een en ander nader omschreven. Aan het slot van dit artikel wordt in een noot de Vlaamse methode ge memoreerd. Daar de Vlaamse methode van vlasverzorging niet algemeen be kend is, zullen wij trachten in het kort deze werkwijze weer te geven. 0 Bij herhaling ontvingen wij de afgelopen week berichten over het doorzetten van een Botrytis- aantasting in vlas. Oppassen is dus de boodschap. 0 Onze redactrice, mevrouw L. N. HuismanGriep, werd in de Hoofdbestuursvergadering van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, op 2 juli j.l. ge kozen tot vice-presidente van deze Bond. Met genoegen maken wjj melding van de benoeming van deze nijvere Zeeuwse die ons in dit nummer verhaalt over haar tweede bezoek aan de Expo te Brussel. 0 Het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. heeft zich in een bui tengewone vergadering ernstig beraden over het landbouwbeleid en over de situatie waarin de landbouw thans verkeert. 0 De demonstratie- en proef bedrijven zijn een regelmatig be zoek dubbel en dwars waard, evenals de demonstraties. De komende week worden er weer twee gehouden. 0 Een beschrijving van de rund- veepremiekeuringen 1958 en de uitslag van merriepremiekeurin- gen te Middelburg evenals een j artikel over de fokpaardendag te I Goes zijn in dit nummer opge- I nomen. Bij vast weer laat men het vlas enkele dagen in het zwad liggen voordat gehaagd wordt. Het vlas wint aan stevigheid en men voorkomt hiermede het doorzakken. Het door zakken kan verder gemakkelijk op treden, wanneer gehaagd wordt door niet terzake kundige mensen. De gang van zaken bij het hagen is als volgt: De hager neemt de eerste armvol op en zet die tegen één der benen op de plaats waar de haag moet komen te staan. Van de andere kant wordt er nu een armvol tegen geplaatst, zodat een hokvorm ontstaat. Van beide zijden worden de armvollen aan de hager aangegeven. Ze worden tamelijk steil tegen elkaar geplaatst en wel zodanig, dat de toppen kruise lings over elkaar komen te liggen. Te schuin geplaatste hagen zakken gemakkelijk in elkaar. Bij het hagen moet ook op de rij- pingsgraad van het vlas gelet wor den. Groen geplukt vlas slinkt meer dan rijp vlas, waardoor de werking in de haag groter is. De haag wordt in dit geval iets steiler gezet. Wanneer men een produkt haagt dat aan de onderkant nat is, wordt het met de natte kant naar buiten geplaatst. Krom vlas wordt evenals bij het „hokken" met de bolle kant naar buiten gezet. Is het aan de bo venkant al iets bruin geworden, dan kan men het om een gelijkmatige verkleuring te verkrijgen eveneens met de bovenkant naar binnen zetten. Bij een goed geplaatste haag mag men, van terzijde gezien, de verschil lende armvollen niet kunnen zien, d.w.z. er mogen geen gaten in voor komen. Het vormt een aaneengeslo ten geheel. Het hagen kan gebeuren met 3 of met 6 man. Met 3 mannen is het no dig dat er tenminste 2 kunnen hagen. Eén man bouwt de haag, terwijl links en rechts het vlas wordt aan gegeven. Bij het hagen met 6 man verdient het aanbeveling, dat er 4 kunnen ha gen. Twee bouwen de haag en 4 ge ven aan. De beide hagers beginnen nu in het midden (elke haag wordt van het midden uit opgebouwd) en werken in tegenovergestelde richting van elkaar. Het voordeel van hagen tegenover hokken is, dat het vlas in ongebonden toestand sneller droogt en dat bij regenachtig weer het water in de haag sneller naar beneden zakt. Planologen vervullen in Nederland een belangrijke functie. Nu het kleine dorp in bestaansmoeïlijkheden komt gaan er stemmen op de bedrijfsgebouwen weer gezamenlijk in het dorp te plaatsen. Deze foto toont een bedrijf dat in 1956 nog in aanbouw was. Zou het nu op de verkeerde plaats dicht bij het land gebouwd zijn? Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het K. N. L. C. behandelt deze materie op pagina 471 van dit nummer. HET BINDEN NDER normale omstandigheden zal het vlas na 5 dagen gebonden kunnen worden. Het moet wind-droog zijn. Het binden heeft als volgt plaats: De eindbandjes worden losgemaakt en bij het vlas gevoegd. Er wordt met twee personen gelijktijdig aan een haag gewerkt. Elke binder (ster) stelt zich aan een kant op. Er wordt telkens een hoeveelheid vlas van de haag omver getrokken voor een bun del. Deze wordt gevormd door een armvol en weegt ongeveer 5 kg. Er dient op gelet te worden, dat er geen splitsing van een armvol plaats vindt. Het vlas van de buitenkant van de haag wordt zoveel mogelijk binnenin de bundel gebonden. In tegenstelling met het binden bij de Nederlandse methode wordt de band op ongeveer 20 cm van de voet af aangebracht. Door de grotere om vang der bossen zal niet met een enkele band volstaan kunnen worden. Er wordt daarom vaak gebonden met touwbanden. Na het binden worden de bundels met de voet op de grond gezet en blijven zo staan totdat ze worden af gevoerd naar de plaats waar de mij ten geplaatst zullen worden. HET MIJTEN De plaats waar de mijt gezet wordt, moet zodanig zijn, dat zon en wind vrije toegang hebben. Bij het zetten van mijten wordt onderscheid gemaakt tussen mijten met staande en liggende voet. On der die met liggende voet wordt hout gelegd. Deze methode wordt weinig toegepast. MIJTEN MET STAANDE VOET T")E mijten zijn niet aan een bepaal- de lengte gebonden. De breedte is afhankelijk van de lengte van het vlas. De voet wordt n.l. zo breed ge maakt dat er twee rijen vlasbundels zodanig opgelegd kunnen worden, dat de topeinden aan beide zijden van het voetstuk ongeveer 8 cm over steken. Bij normaal vlas zal de breed te van de mijt ongeveer 5 a 6 recht opstaande en tegen elkaar geplaatste bundels moeten bedragen. De eerste vlasbundels van het voet stuk worden enigszins hokvormig geplaatst, daarna wordt aan weers zijden van dit begin uitgebouwd tot de gewenste lengte. Op het voetstuk worden in de regel 5 lagen met de top naar buiten ge legd. Bij de eerste laag blijft enige ruimte tussen de worteleinden, bij de tweede iets minder, terwijl de derde aaneensluit. Bij de vierde laag vallen de wortel einden iets over elkaar heen. Hetzelf de geldt voor de vijfde laag met dit verschil, dat de oplegging juist tegen overgesteld is aan de vierde laag. Op deze wijze opgebouwd wordt een dakvorm verkregen. Om het drogen van vlas te bevor deren, legt men steeds de bundels van twee boven elkaar liggende lagen recht boven elkaar, dus niet in de holle opening van de onderliggende laag. De bossen in de lagen worden goed aaneengesloten. Bij het opbou wen mag men niet over de lagen kruipen. Het vlas wordt dan teveel in elkaar gedrukt. r)E mijt kan afgedekt worden met riet, stro, minderwaardig vlas e.d. Er moet niet overdreven afgedekt worden, daar dan de ventilatie be lemmerd wordt. Het dek moet ver der zodanig aangebracht worden, dat het aflekkende water niet in de on derste laag kan lopen. Tot slot wordt de dekking met touw vastgelegd. Het vlas op de juiste wijze in mijten gezet, is gevrijwaard voor kwaliteits achteruitgang. Wij bevelen een bezoek aan een van deze demonstraties op 17 juli gaarne aan. Elke boer, die met vlasteelt te maken heeft, kan hiermee zijn voor deel doen. De Hoofdassisent bij de R. L. V. D„ M. MURRE. OOSTBURG: Woensdag 16 juli in café „De Windt". WISSENKERKE: Woensdag 16 juli in hotel „De Kroon". ZIERIKZEE: Donderdag 17 juli in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 17 juli in café „De Eendracht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1