O iVe CENTRIFUG AALKUNSTMESTSTROOIERS TRANSPORTWERKTUIGEN met LAAD- en LOSINRICHTINGEN STALMESTVERSPREIDERS O1 ZATERDAG 5 JULI 1958 459 T"\EZE groots opgezette demonstratie, welke regionaal bedoeld was, maar zeer zeker een landelijk ■Ly karakter had, zou gehouden worden op de 2e en de 3e dag van de Z. L. M.-dagen te Scher- penisse. De demonstratie, kon jammer genoeg voor organisatoren, deelnemers en de vele belang stellenden vanwege het zeer ongunstige weer op de 2e dag van de tentoonstelling niet doorgaan. Gelukkig dat het weer des morgens op de 3e dag nog wat meeviel en alles volgens de opzet, al was het dan in een wat hoog tempo, kon afgewikkeld worden. Het demonstreren op de 3e dag was meer bedoeld voor diegenen, welke de 2e dag niet in de gelegenheid waren deze bij te wonen. Begrijpelijk is dan ook, dat het bezoek op de 3e dag voor deze demonstratie niet zo groot was, wat weer zijn voordeel had, dat degenen, die er waren, de aan het werk zijnde apparaten en machines van dichtbij konden bezien. /"\P initiatief van de bedrijfsstudiegroep Tholen en Sint Philipsland en in samenwerking met de commissie Rationalisatie en Mechanisatie van het Onderzoekcentrum in Zeeland, de Bond van Gediplomeerden in Tholen, de Kringafdeling Tho len en Sint Philipsland van de Z. L. M. en de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland is deze demonstratie georganiseerd. Het gedemonstreerde kan in 2 groepen inge deeld worden, n.l.: de centrifugaalkunstmeststrooiers 0 de transportwerktuigen, de laad- en los- inrichtingen en de stalmestverspreiders. DE CENTRIFUGAALSTROOIERS. XT A AST de demonstratie heeft er vooraf een en- quête en een onderzoek plaats gehad. Een enquête hierover werd gehouden bij de ge bruikers van dergelijke strooiers en een apart onderzoek werd ingesteld naar de hoeveelheids- afstelling en de verdeling van de gestrooide kunst mest. Hierover zal t.z.t. nog een apart rapport ver schijnen. Tijdens het onderzoek, plm. 3 weken vóór de demonstratie, werd door elk apparaat naast het demonstratieterrein een veldje gestrooid, waarvan de resultaten betreffende de verdeling van de ge strooide kunstmest in de grasgroei tijdens de de monstratie te zien waren. Voordat we de gedemonstreerde machines af zonderlijk bespreken kunnen we over de centri fugaalkunstmeststrooiers in het algemeen het vol gende opmerken: Voordelen t-o.v. de sohotelstrooier. 1. aanmerkelijk lager in prijs, gezien de grotere werkbreedte. 2. minder onderhoud. 3. minder opberg- en transportruimte nodig. 4. aanmerkelijk hogere capaciteit. Nadelen t.o.v. de schotelstrooier: 1. Moeilijk de machine zo af te stellen, dat de juiste hoeveelheid wordt gestrooid. 2. Moeilijk de kunstmest regelmatig te verdelen. 3. Door de meeste strooiers zijn de poedervor- mige kunstmestsoorten (kali) niet te strooien. 4. Met de meeste strooiers is het moeilijk om de kanten van het perceel een gelijke hoeveel heid kunstmest te geven dan de rest van het perceel. 5. Gerende percelen en het inzetten van elke werkgang geven, wat de verdeling betreft, de nodige moeilijkheden. V-f OCHT één of andere strooier op deze 5 laatste 1 A punten een uitzondering maken, dan wordt dit bij het betreffende merk beschreven. De genoemde voordelen zijn aanleiding, dat de praktijk gemakkelijk tot het aanschaffen van een dergelijke strooier overgaat. Men onderschat ech ter tot nog toe de bezwaren of genoemde nadelen. Wil men de hoogste opbrengst van de gewassen verkrijgen, zowel kwantitatief als kwalitatief, dan zal men de kunstmest met de juiste hdlveelheid en zo regelmatig mogelijk moeten uitstrooien. Duidelijk is naar voren gekomen, dat bij het onder zoek en de gestrooide veldjes naast het demon stratieterrein de meeste machines hieraan nog lang niet voldoen. Deze strooiers hebben, wat bouw en werkwijze betreffen, veel overeenkomst. Ze hebben alle een trechtervormige voorraadbak. De toevoer naar de strooischijf is soms direkt (naar strooischijf of strooihuis) soms indirekt door middel van een extra toevoerschotel of schudbakje. Bij alle machi nes wordt vanaf één centraal punt de kunstmest in een halve cirkel weggeslingerd, uitgezonderd een pas uitgekomen machine, welke met 2 strooi- schijven is uitgerust. De aanbouwmachines worden aangedreven via de aftakas, terwijl de getrokken machines worden aangedreven via de loopwielen. De volgende merken hebben aan het onderzoek en de demonstratie deelgenomen: 1. MASSEY FERGUSON. Inzender: Fa. Mangnus Van der Heide te Steenbergen. Aanbouwmachine met direkte aanvoer op de strooischijf. Roerinrichting aanwezig, maar niet voldoende voor kali. Bakinhoud 200 kg. Werk breedte 6.60 m. Geen afstelmogelijkheden om naar links of rechts te strooien. Kan enkel kor relkunstmest verstrooien. Strooibeeld bij onder zoek: Duidelijk naar links van het apparaat. Strooibeeld op het veldje: Goed. Prijs ƒ655, 2. N.M. Inzender: Centraal Bureau G.A. te Rotterdam, afdeling Steenbergen. Aanbouwmachine met indirekte aanvoer via een toevoerschijf. Geen roerinrichting aanwezig. Bakinhoud 250 kg, met opzetstuk tot 400 kg. Werkbreedte: 8 meter. Kanten strooien moge lijk. Poedervormige kunstmest kan niet ver werkt worden. Strooibeeld bij het onderzoek: Goed. Strooibeeld op het veldje: Slecht. Prijs zonder opzetstuk 610,-^. 3. LELY. Inzender: C. van der Lely N.V. te Maasland. Getrokken machine met een direkte aanvoer naar de zesarmige verdeler. Zeer goede, tuime lende roerinrichting, geschikt voor kali. Kali wordt goed verstrooid. Bakinhoud 350 kg. Werk breedte: 14.30 meter, en bij kali 7 meter. Strooi- cirkel naar links of rechts te stellen. Strooibeeld bij het onderzoek: Naar rechts iets meer. Strooi beeld op het veldje: Slecht. Prijs 695,Deze machine is ook leverbaar als aanbouw. 4. VICON (pendelstrooier). Inzender: Firma Vissers te Nieuw-Vennep. Aan bouwmachine met direkte aanvoer naar de strooipijp. Roerinrichting aanwezig, niet ge schikt voor kali. Bakinhoud 300 kg. Opgegeven werkbreedte: 5 meter. De randen der percelen worden zeer goed gestrooid. Strooibeeld bij het onderzoek: Goed. Strooibeeld op het veldje: Bij 5 meter 1 meter te breed. Overigens was het strooibeeld zeer goed. Prijs 580,—. 5. VICON (pendelstrooier). Inzender en gegevens: Als bij 4. Getrokken machine voor paard- en trekker- tractie. Aandrijving vanaf de loopwielen. Strooi beeld bij het onderzoek: Goed. Strooibeeld op het veldje: Lichte banen bij de aansluitingen. Prijs 855, 6. GYRO. Inzender: Firma Van Driel en Van Dorsten te Hoofddorp. Aanbouwmachine met direkte aanvoer. Roer inrichting aanwezig, ongeschikt voor kali. Strooicirkel niet naar links of rechts te stellen. Enkel korrelkunstmest kan verwerkt worden. Bakinhoud 250 kg, met opzetstuk 400 kg. Werk breedte: 7 tot 9 meter. Strooibeeld bij het on derzoek: Duidelijk meer naar links. Strooibeeld op het veldje: Tamelijk zichtbare strooibanen. Prijs: zonder opzetstuk 525, 7. SKJÖLD. Inzender: Firma Louis Nagel en Co te Arnhem. Aanbouwmachine met indirekte aanvoer via een schutbakje. Geen roerinrichting aanwezig. Kan enkel korrelkunstmest verstrooien. Bakinhoud 250 kg. Met opzetstuk 350 kg. Werkbreedte-, 9 meter. Strooibeeld bij het onderzoek: Sterk naar rechts. Strooibeeld op het veldje: Door dubbel gestrooide hoeveelheid geen strooibanen te zien. Prijs: zonder opzetstuk 520, 8- ANONYMUS FUGA. Inzender: Firma Massee en Zn. te Goes. Aanbouwmachine met indirekte aanvoer via aanvoerschotel. Roerinrichting aanwezig. Onge schikt voor kali. Kan enkel korrelknnstmest verwerken. Mogelijk strooicirkel naar links of rechts te stellen. Bakinhoud 250 kg. Met opzet stuk 325 kg. Werkbreedte: 8 meter. Strooibeeld bij het onderzoek: Sterk naar links. Strooibeeld op het veldje: Tamelijk strooibanen te zien. Prijs: zonder opzetstuk 620, 9. AMAZONE. Inzender:. Firma Heesters te Roosendaal. Als eerste apparaat van dit type op de demon stratie aanwezig. Aanbouwmachine met direkte aanvoer op de strooischijven, welke tegen elkaar indraaien. Door de toevoer naar één schijf uit te schakelen kan naar links of rechts gestrooid worden. Roerinrichting aanwezig. Bestaat uit een draaiende tuimelaar en is zeer geschikt voor kali. Bakinhoud 330 kg. Werkbreedte: 8 tot 10 meter. Voor kali 5 k 6 meter. Strooibeeld bij het onderzoek: Goed. Achter de wielen iets meer. Prijs nog niet bekend. ld. SPREADALL. I Als bijzonderheid was ingezonden een twee wielige wagen van de combinatie Nederlandse Heidemaatschappij te Arnhem en de Firma Lange Jan te Sint Maartensdijk. Deze wagen is uitgerust met een rubberband op de laadvloer. De band brengt het te verzaaien produkt op 2 strooischijven, welke achter aan de wagen gemonteerd zijn. Zeer geschikt om schuimaarde te verstrooien, wat blijkt uit de grote hoeveelheid welke hiermede reeds ver- srtooid is op het eiland Tholen, n.l. 2500 ton. Strooibreedte: 30 meter. Werkbreedte: 20 meter. Bakinhoud 2500 kg. Prijs: ƒ600.Heeft alleen tijdens de demonstratie gewerkt. 11. SCALDIS. Inzender: Firma Timmerman Verbeek te Zie- rikzee. Een 2\'z meter getrokken schotelstrooier. Aan tal schotels: 7. Prijs trekkermodel ƒ695, paardenmodel 645,Bij het onderzoek gaf deze machine een zeer goed strooibeeld. Heeft hieraan meegedaan ter vergelijking van deopn- trifugaalstrooiers. Was niet op de demonstratie aanwezig, TRANSPORTWERKTUIGEN, LAAD- EN LOSINRICHTINGEN EN STALMESTVERSPREIDERS ^P de landbouwbedrijven komen heel wat werk zaamheden voor, welke veel arbeid vragen voor het laden, lossen en vertransporteren van allerlei produkten. Moet dit allemaal met de hand geschie den, dan kost dit heel wat tijd. Het was dan ook een goede gedachte van de organisatoren om apparaten en machines te demonstreren, waarmee genoemde werkzaamheden zo veel mogelijk mechanisch Uit voerbaar zijn. Niet met alle bestaande merken op dit gebied werd gedemonstreerd, maar alleen met enkele merken om de mogelijkheden op dit terrein naar voren te brengen. Allereerst werden enkele transporteurs gede monstreerd en wel de Mietra C. en T. C. van de Firma W. Schipper en Zn te Goes, de Marada van de Firma J. Verburg en Zn te Colijnsplaat en de V.W. type G. 2 van de Firma Visser te Witmar- sum. Alle vier verwerkten ze, voor zover mogelijk, los goed (zoals aardappelen en bieten), zakken aardappelen en pakken stro. Alle werkzaamheden verliepen vlot. De laatstgenoemde liet ook nog even zien, dat de band in 2 richtingen kon draaien, zo wel vóór- als achteruit. De Marada werkte tevens met opzakinrichting. De hooischuif ruiter schelvendrager van de Firma Heesters te Roosendaal vertranspor- teerde een ruiter hooi, terwijl een zakkenheffer, gebouwd achter op een trekker van de smid Gélok te Oud-Vossemeer zijn kunnen toonde. Ook een volautomatische zakkenheffer op de Ferguson was aanwezig, maar door geftrek aan tijd kwam deze niet aan bod. T"\ E landinrichtingen, aanwezig in diverse vormen, zoals front- en achterladers en grijpers, de monstreerden, voor zover mogelijk, met het laden van bieten, stalmest en los hooi. De grijpers werk ten alleen in stalmest, terwijl de hydraulische frontladder van de Ferguson, voorzien van hooi schuif, alleen los hooi opnam en op een wagen deponeerde. De frontladers werden door een viertal merken gedemonstreerd, n.l.: Ie. Massey Ferguson. Firma Mangnus en Van der Heide te Steenbergen. Aan deze hydraulische voorlader zijn diverse apparaten te bevestigen, zoals laadvork, laad- schop, hooischuif enz. Hefhoogte 3.35 rh. Hef vermogen 500 kg. prijs: 2025, Gedemonstreerd werd met de laadvork, voor zien van 8 lange tanden, waarmede bieten en stalmest zeer goed te laden zijn. De aangebouwde hooischuif nam los hooi goed op en deponeerde dit op een gereedstaande wagen door middel van een afstrijkapparaat. 2e. Mc Cormick. Van de Firma Timmerman en Verbeek te Zierikzee. Hydraulische voorlader, uitgerust met een laadvork, voorzien van 6 tanden. Hefhoogte 2.70 meter. Hefvermogen 600 kg. Prijs 2505, Deze machine werkte alleen in stalmest. De opgenomen hoeveelheid materiaal per keer was niet groot. Het vlug en goed werken met een dergelijk apparaat hangt voor een groot gedeelte af van de man, die de trekker bedient. 3e. M. A. N. M. A. N.-trekker van de Firma Van Gemeren te Greup CZ.-H Met hydraulische frontlader. Hefhoogte 2.50 meter. Hefvermogen 600 kg. Prijs 2500,De laadvork was uitgerust met 5 betrekkelijk korte tanden, waardoor per keer wat weinig materiaal opgenomen kon worden. 4e. Ford-trekker met hydraulische lader. Uitge rust met laadschop van de Firma Lange Jan te Sint Maartensdijk. Bakinhoud: plm. 500 kg. Deze machine werkte alleen in schuimaarde. Er werd zeer vlot ge werkt. Aan de frontladers van de no. 2, 3 én 4 zijn eveneens diverse apparaten te bevestigen. De achterladers waren vertegenwoordigd door: 1. V. A. V. E. E. van de Handelsonderneming V. A. V. E. E. te Rotterdam. Volautomatische, hydraulische lader achter op, tie trekker. Hefvermogen 500 kg. Hefhoogte 3 Zie verder volgeade pa vin*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 7