Van Boerderij en Organisatie 456 ZEEUWS LANDBOUWBLAD WEST ZEEL WS-VLA AN DEREN. l 26 juni. De afgelopen week is bijzonder nat geweest. De zware percelen vlas en gerst zijn sterk gelegerd en zullen wel niet geheel overeind komen. Dit is wel wat erg vroeg voor de kwaliteit van de gewassen, want het afrijpingsstadium is nog niet aanwezig. Het blijft nu eenmaal moeilijk om de juiste hoeveelheid stikstof te bepalen, omdat elk jaar andere groeiomstandig- heden een rol spelen. Het geleide bouwplan, waarin elk jaar hetzelfde gewas na dezelfde voorvrucht komt, geeft wel enige zekerheid omtrent de reactie van het gewas op een bepaalde hoeveel stikstof. Het is zaak, om de aardappels goed onder de koper te houden, want het weer is bijzonder gunstig geweest voor het optreden van de „plaag". In en kele dagen kan het gewas „zwart" wor den en het is dan tever.s het einde van de verwachtingen. Er heerst de nodige onzekerheid over de in te voeren werkklassificatie. Hoe langer het op zich laat wachten, hoe groter de moeilijkheden, wanneer met terugwerkende kracht gewerkt moet worden. Het enthousiasme bij het bedrijfsleven is overigens niet bijster groot. De ervaring heeft geleerd, dat het moeilijk is om collectief gemaakte afspraken in de praktijk collectief te doen uitvoeren. Wanneer boven het contract betaald wordt, ontstaat steeds weer een toe stand waarin alles opgetrokken wordt naar de hoogst biedende of vragende. Wanneer dit eenmaal aan het rollen is, is het onmogelijk tot de gewone C.A.O.- tarieven terug te keren, waarop ein delijk de kostprijs gebaseerd is. En nu komt dan de W. C. M.i. is dit een kans om op een schone lei te be ginnen. Het is weliswaar een loons verhoging, maar het is een nieuwe re geling, welke door een ieder toegepast zal dienen te worden. Wanneer het mogelijk zou zijn om als collega's una niem de nieuwe normen toe te passen, zonder uitzonderingen, dan lijkt me het enige nuttige van de klassificatie, de mogelijkheid om inderdaad een stabi lisatie in de lonen te krijgen, zowel in de uur. als in de accoordtarieven. Wanneer de standsorganisaties t.z.t. in diverse plaatsen voorlichtingsbijeen komsten zullen houden, moet een ieder, die belang heeft bij stabiele lonen, daar aanwezig zijn om zowel het doel als de uitvoering te leren kennen. ZUID-BEVELAND. 30 juni. YT ALLEN en opstaan, zaaien en oog- sten, wieden en ploegen. Dit zijn allemaal dingen waar wij telkens voor Btaan. Ieder jaar opnieuw komt dit terug als met de regelmaat van de klok. Wij staan er nauwelijks meer bij Stil en toch is het steeds weer iets nieuws, iets moois uit de natuur. Vooral het oogsten is bij velen nog een dankbaar werk. Ofschoon het handwerk ook hier verdreven is door machines, geeft het ons, landbouwers, toch steeds weer de nodige zorgen en voorzorgen. In sommige streken van ons eiland is men hier al mee bezig. De karwij heeft zich n.l. aangediend en ofschoon die niet op alle bedrijven aanwezig is, zien we toch nog al eens een perceel liggen, vooral op de zwaardere grohd en de grote bedrijven. Het oogsten hiervan is reeds in volle gang, hetzij met de zelfbinder of zwadmaaier. De zelfbinder wordt wel het meest ge bruikt. Dit doordat ze (de totale be- werkingskosten in ogenschouw geno men) zeker wel op kan tegen een zwad maaier. Alleen moet het werk nogal eens gebeuren op een abnormaal tijd stip. En als nachtvogel ronddwalend door onze polders, schrikt men opeens uit de wieddroom wakker en we zien een trekker met binder in het volle licht van lampen z'n rondjes rijden. Onze droom is over en we denken het is oogst. Ook de eerste snede hooi is veelal geborgen. Hier en daar ziet men nog een laat gemaaide wei in ruiters staan of op de grond liggen. Want er zijn toch nog altijd collega's die liever veel kwantiteit hebben, dan kwaliteit. Ove rigens, die kwaliteit kan men niet al leen bederven door het gras te lang vast laten staan, maar ook door het te vroeg persen van jeugdig gemaaid gras. Vooral dit voorjaar is hier nogal "mee geknoeid. Enkele dagen na het maaien is het hooi op het eerste gezicht droog en men zou dan kunnen ruiteren. Sommigen gaan dan inplaats van ruiteren echter direct persen, dit is ge makkelijk voor 't vervoer en opbergen in de schuur. Maar zo eenvoudig is de zaak niet en vele partijen worden hier door verknoeid. Na enkele dagen treedt broei op en soms zó erg, zoals Uw schrijver afgelopen week zag, dat het water onder de pakjes uit liep. Hier door gaat veel kwaliteit verloren. Om niet alles te laten bederven, gaan we nog vlug even naar de erwten kijken of er nog geen peulboorder aan wezig is. Vooral de randen regelmatig kontroleren en, zodra de eerste rupsjes in de peulen gevonden worden, spuiten want voorkomen is beter dan genezen. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 30 juni. TF7" ANNEER we dit schrijven ligt de tentoonstelling weeral ruim een week achter ons, en is men druk bezig om de balans on te maken; laten we hopen dat het financiële resultaat be vredigend is. De heren van de ten toonstellingscommissie zijn niet onte vreden, en zeker niet, wanneer het slechte weer in aanmerking wordt ge nomen. Wanneer we horen dat er nog 14 a 15 duizend bezoekers zijn geweest, en daarbij van velen vernemen, dat zij vanwege het slechte weer zijn thuis gebleven, dan staat het voor ons vast, dat een beetje gunstiger weer ons een record aantal bezoekers zou hebben op geleverd! De reacties, die we van verschillen de kanten hebben vernomen, waren over het geheel alle zonder uitzonde ring uitermate gunstig. Vol lof is men over de organisatie, de indeling en het geboden programma, dat, het ongunstige weer ten spijt, toch prima volgens plan verliep. De stands waren prima verzorgd, en naar we van enkele standhouders vernamen, heeft deze goede verzorging ook wel vruch ten afgeworpen, daar er meerdere transacties tot stand kwamen. Een goede greep bleek ook te zijn om ook on de vrijdag- en de zaterdagavond op het tentoonstellingsterrein iets goeds te bieden. De consumptietent was vrijdagavond te klein (er .waren 1000 mensen binnen) voor het aan tal belangstellenden voor het toneel stuk Pinky, dat op voortreffelijke wijze werd vertolkt door amateurs uit onze Streek, terwijl we op de gure zaterdag avond verwarmd werden door de su blieme turndemonstratie van de Vlis- singse turnvereniging, afgewisseld door de vrolijke en niet minder aantrekke lijke klanken van de Thoolse fanfare corpsen. De demonstratie met kunstmest strooiers, laad-, los- en transportwerk tuigen had nog het meest van het slechte weer te lijden. (Vrijdags werd de demonstratie maar voor de helft afgewerkt.) De centrifugaal en pen delstrooiers vielen ons tegen, we kopen er zelf nog maar geen. De proef-strooi- velden en de grafiek, die o.i. niet juist was*opgesteld, omdat we dit liever per strooier apart hadden gezien, leerden ons voldoende. Het is erg jammer om dat de nieuwe typen vele voordelen bieden. Enkele stalmeststrooiers lever den prima werk; l.ier zitten voor ons zeker perspectieven in, yooral als het mogelijk is om deze werktuigen in combinatie met enkele buren te kopen, b.v. 3 a 4 strooiers plus een hydrauli sche grijper voor een tiental gemengde bedrijven of mogelijk nog meer. Wat ons ook prettig aandeed, was het initiatief dat enkele Thoolse sme den genomen hebben om met iets nieuws voor de dag te komen. We zagen o.a. het lage wagentje, dat smid Mullie van Poortvliet toonde, dat hele maal op de grond gelegd kan worden, en de zakhijsheffer van smid Gelok te Oud-Vossemeer, die zeker ook wel af trek zal vinden, en waarin ook nog wel meer mogelijkheden zitten. Ook diens kip wagen mocht gezien worden. Er zou nog heel veel van deze ten toonstelling te schrijven zijn, doch U hebt wellicht reeds meerdere verslagen gelezen en vermoedelijk volgen er nog wel enkele, zodat we hierover verder willen zwijgen, echter niet dan nadat we alle Thoolse- en Fliplandse mede werkers aan deze tentoonstelling war me hulde hebben gebracht voor het geen zij hebben gepresteerd, hetzij door de inzet van eigen persoon, hetzjj door het inzenden van paarden en vee, hetzij door het leveren van trekkracht, of welke andere vorm van hulp dan ook. SCHOUWEN EN DLTVELAND. 30 juni. VB7ANNEER we zo hier en daar rondkijken en ook eens in een gewas duiken, dan valt dit jaar het veel voorkomende mangaangebrek op. Op zichzelf lijkt dit een niet kwade ziekte en was je er met één of twee keer sproeien vanaf. Maar wanneer dit verschijnsel zich in vlas voordoet is er nu niets meer tegen te doen. Het vlas is dan reeds te ver volgroeid om voldoende op te nemen om zich'te her stellen. De koppen krullen in elkaar en breken makkelijk af, m.a.w. de kwa. liteit is verdwenen, wat dus een finan ciële strop wordt. Helaas komt het in veel percelen vlas voor. De meeste percelen erwten zijn nu ook bespoten met mangaansulfaat en we zullen hopen dat de kwade harten wegblijven, evenals we verschoond ble ven van de knopmade. De bieten staan er pyima voor. De luizentellers hebben het tot nu toe nog niet zo erg druk gehad. Een enkele zwarte en een enkele groene luis verscheen, maar daar bleef het bij, gelukkig. De aardappelen zijn nu meest 2 x be spoten, hetzij met de trekker, hetzij met het vliegtuig. Toch zijn er nog die hun piepers nog niet onder de koper hebben. Dan neemt men toch een zeer groot risico. De regen heeft veel goed gedaan, al hebben enkele percelen reeds meer dan genoeg. De buien waren erg plaatse lijk, zodat het aantal mm veel verschil de. Voor de weiden was een bui broodnodig. Vooral de gehooide per celen hadden het niet best. En er is veel gehooid. (Een kolfje naar de hand van de commissie veevoeding.) Enkele percelen werden toch nog te laat gemaaid (wel massa maar geen voer). De eerste vroege aardappelen wer den gerooid en naar mij ter ore kwam waren ze best op de schaal. De polder Vierbannen is nu ook voorlopig definitief verdeeld. Meestal is zoiets ondankbaar werk, maar ik geloof wel, dat ieder daarvan door drongen is. Vooral de vergroting van de saneerbedrjjven kostte menige trans- piratiedruppel. We geloven wel, dat deze druppels goede resultaten gehad hebben. Bekjjk je dan Schouwen en Duive- land in zijn geheel, dan kun je toch weer zeggen; We zijn weer een heel stuk vertier dan vorig jaar. En zolang we dat kunnen doen, mogen we tevre den zijn. WALCHEREN. 30 juni. T"\E stand van de gewassen blijft gun- stig. De regen heeft er toe bijge dragen dat de groei van gewassen als bieten en aardappelen onverminderd doorgaat^ Ook de erwten worden op verschillende percelen zwaar, zoniet te zwaar. Veel stro geeft veelal aanlei ding tot weinig peulen. Zowel in bieten, aardappelen en erw ten zijn de laatste weken bespuitingen uitgevoerd. In de bieten om mangaan gebrek tegen te gaan of om de luizen te bestrijden en zo het gewas te sparen voor de vergelingsziekte. Hoewel voor Walcheren door de radio en via de waarschuwingskaart bestrijding aange raden werd, ztfn nog slechts weinigen hiertoe overgegaan. Velen gaan bij het vaststellen of er al dan niet gespoten moet worden af op het voorkomen van de zwarte luizen. Minder, of in het geheel niet, wordt er op de groene luizen gelet. En om de laatstgenoemde gaat het, daar voor al de gevleugelde exemplaren van de perzikbladluis de ziekte in het véld brengen. Zij, die niet gespoten hebben, behoe ven beslist niet fout te zijn geweest. Op verschillende percelen is de luisbe- zetting tot nu toe wel zo gering dat bestrijding beslist niet noodzakelijk is. Het is echter een taak voor de teler om dagelijks het gewas te controleren hoeveel en welke luizen er in het ge was voorkomen. In de aardappelen is de bespuiting meer algemeen. De Bintjes zijn nu wel algemeen 1 of 2 keer bespoten met koper of zink. Het weer is de laatste dagen verschillende keren gunstig ge weest voor het optreden van aard appelziekte. In enkele percelen is de ziekte reeds waargenomen. Van vorig jaar weten we tot welke gevolgen het niet tijdig spuiten aanleiding kan geven. Nu er zoveel loof in korte tijd is ge groeid is een bespuiting om de 10 tot 12 dagen met koperhoudende middelen in alle rassen aan te raden. Ook in de erwten is er gespoten. Allereerst tegen de galmug, die dit jaar vroeg en in een bijzonder groot aantal aanwezig waren. Het laat zich aan zien, dat degenen die kort na de waar schuwing gespoten hebben hiermee een gunstig resultaat hebben bereikt. Deze week zullen velen er toe overgaan de erwtenpeulboorder en het mangaan gebrek te bestrijden. Vooral in schok kers is dit laatste van belang, daar dit kwade harten tot gevolg heeft. Zowel de consumptiekwaliteitals de kiem- kracht gaat er sterk van achteruit. In de hooibouw schiet het de laatste dagen slecht op, terwijl ook de kwali teit van het hooi er niet op vooruit gaat. Hetgeen nog vaststaat wordt oud en van hetgeen gemaaid ligt of in op pers staat heeft de kwaliteit te lijden. Wanneer het in de ruiter staat zijn de verliezen het minst. Zij die het in de schuur hebben zijn het beste af. Bjj de heer Joh. Kodde, Molenweg 11 te Biggekerke ligt aan de provin ciale weg tussen Biggekerke en Koude- kerke in een perceel wintertarwe een proefveld met verschillende rassen van dit gewas en verschillende stik- stofhoeveelheden. Vorig jaar organi seerde de Ver. voor Bedrijfsvoorlich ting een excursie in de avond naar een dergelijk proefveld. Dit bleek een suc ces te zijn. Dit gaf een stimulans om ook dit jaar weer de gelegenheid open te stellen om gezamenlijk een bezoek aan dit proefveld te brengen. Dit is vastgesteld op vrijdag 11 juli a.s., 's avonds 7.30 uur. De assistenten van de R. L. V. D. zul len aanwezig zijn om nadere uitleg te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4