KANKER Wenken Sfuut; KRACHT 463 Kort< FABERY DE JONGE L0DFD00DASEPTA DENOLINE SPECIAAL „Het Speciaal Coverbedrijf" G. TOPPER - GRONINGEN RADIO onze VRUCHTBOMEN Onder de Tuinbouwlantaarn I? NKELE weken geleden werden de fruitkwe- kers opgeschrikt door berichten in de dag bladen over een geheimzinnige, snel om zich heen grijpende ziekte die de fruitbomen in de Gelderse vallei zou bedreigen. Het A.N.P. sprak er over in haar nieuwsdienst en zelfs het T.V.-journaal schonk er aandacht aan. Geen wonder dat er onrust kwam onder de fruitkwekers. Wat zou het toch zijn? Enkele dagen later kwam het bericht dat het „vliegende kanker" was. Deze berichten waren in hoge mate tenden tieus en te alarmerend. Er is namelijk met be trekking tot het gesignaleerde verschijnsel geen enkele reden tot ongerustheid. Noch de Nederlandse fruitteelt als geheel, noch die in bepaalde streken van het land wordt name lijk in ernstige mate bedreigt door deze „vliegende kanker" en er is ook geen sprake van dat de Rijks- tuin bouw voorlichtingsdienst en P. D. voor een raadsel zouden staan. TT\E P.D. heeft namelijk over dit verschijnsel J-' geschreven en er mededelingen over gedaan, die wij ook van belang achten voor onze Zeeuwse fruittelers. Daarom willen we dit hier ook door geven. Gebleken is namelijk dat als gevolg van daar voor gunstige weersomstandigheden dit jaar in ernstiger mate dan gewoonlijk vruchtboomkan ker optreedt. Ook m onze Zeeuwse boomgaarden valt dit verschijnsel te constateren. Deze kanker wordt veroorzaakt door de schimmel Nectria Galligena. Dit is een wondparasiet, die zich slechts kan vestigen op takken of stammen, die op enigerlei wijze. b.v. door wind, vorst, hagel, en dergelijke oorzaken verwond zijn. Wanneer de kankerzwam eenmaal in een wond vaste voet heeft gekregen, wordt de aangetaste plek groter en dieper. De sapstroom wordt gestoord. Is een tak of stam rondom aangetast, dan sterft het deel boven de wond af. Voordien kan al een verwelking optre den aan delen van de tak. De aantasting begint veelal aan de voet van een oog, knop of zijtak, omdat die weefsels het gemakkelijkst worden be schadigd. Het verloop van de aantasting is dit jaar in vele streken bijzonder snel. Dit moet worden toegeschreven aan verscheidene oorzaken, die een verzwakkende invloed op de vruchtbomen hebben gehad of die deze beschadigen. Als zo danig kan o.a. worden genoemd de strenge vorst van februari 1956. Nog regelmatig gaan bomen als gevolg van de toen opgelopen schade ten gronde en men treft vele bomen aan, die aan de voet van de stam de z.g.. vorstplaten hebben. De bast is hier afgestorven en de onderliggende weefsels zijn eveneens dood, soms tot diep in het hout. Verder zijn de zomers van 1956 en 1957 zeer nfg geweest, hetgeen eveneens voor vruchtbo men op een slecht bodemprofiel of op grond met een gebrekkige waterhuishouding verzwakkend heeft gewerkt en ze gevoeliger heeft gemaakt voor aantasting door de kankerzwam. Tenslotte kan de strenge nachtvorst van het vorige jaar als oorzaak worden genoemd. In het najaar van 1957 waren vervolgens de weersomstandigheden voor infectie door de sporen van de kankerzwam zeer gunstig. Op de door genoemde oorzaken verzwakte bomen von den de kiemende sporen een goede voedingsbo dem. Toen nu dit voorjaar door een rijke bloei en vruchtzetting en door een relatief waterge brek in de maanden mei en juni aan de betrok ken vruchtbomen hoge eisen werden gesteld, konden deze tegen de zich reeds in de boom bevindende kankerzwam niet voldoende weer stand bieden. Daar ook dieper liggende weefsels als gevolg van de wintervorst van 1956 beschadigd waren, kon de aantasting het vermelde snelle verloop hebben. In het bijzonder op die bedrijven waarop de overige omstandigheden niet optimaal zijn voor de fruitteelt, zoals in enkele gevallen in de Gelderse vallei, leidt dit tot verwelken en afster ven van gehele bomen in verloop van enkele weken. In een enkel geval is wellicht de gehele boomgaard niet meer te houden. Dit betreft echter maximaal een oppervlakte van ongeveer 5 ha. Ook elders komen veel dode en plotseling ster vende takken voor als gevolg van een dergelijke kankeraantasting, ook op voor fruitteelt zeer ge schikte grond. Gewoonlijk kan de boom daar echter behouden blijven door tijdig maatregelen te nemen en deze zorgvuldig uit te voeren. MAATREGELEN. HET is van belang de normale maatregelen te nemen tegen kankeraantasting. Dat wil zeg gen dat men goed zal doen de wonden met een staalborstel uit te borstelen en ze daarna in te smeren met een wond afdekmiddel. Ook kan men de wonden uitsnijden en insmeren. Kleinere takken die aangetast zijn, snijdt men geheel af met een flink stuk van het gezonde deel. Het afsnoeisel, de losse schilfers en het weggekrabde wondweefsel moeten zo spoedig mogelijk worden opgeruimd en verbrand. In verband met het snelle verloop van de aan tasting dient men in dit geval regelmatig de bomen te controleren en de wondbehandeling onmiddellijk toe te passen indien men verschijn selen aantreft. Zoals we reeds opmerkten is er ook in de Zeeuwse boomgaarden heel wat kanker. Gelukkig hebben we hier over het algemeen niet die ern stige aantastingen welke men elders wel heeft. Toch zal men er goed aan doen ook aan de kan keraantastingen in de boomgaarden de nodige aandacht te schenken. Wanneer men goed en nauwkeurig werkt kan men veel schade voorko men. Eén der meest gesorteerde zaken in Uw om geving voor: JUWELEN, GOUD, ZILVER en UURWERKEN is het oude bekende adres Lange Kerkstraat 30, opgericht 1834, GOES BEGUNSTIGT HEN ORE IN UW VAKBLAD ADVERTEREN 1 met Vloeibaar DNC vooral daar. waar arsanieien bezwaren opleveren voor nateelt. Dépót: J. A. SPEELMAN 's Heer Hendrikskinderenstr. 75 Goes, Tel. K 1100 - 2108 IS DE HOOFDZAAK BIJ TRACTOR BANDEN. Hiervoor zijn de volgende voorwaarden NOODZAKELIJK: de juiste afmetingen der kammen (hoogte - breedte - lengte) de juiste samenstelling der rubber (taai en onverwoestbaar). Dit alles vnidt U bij de gecoverde banden van WINSCHOTERDIEP 30-34 Telef. K 5900 - 23674 en 30300. Traditie is voor bepaalde zaken iets wat men graag in ere houdt. Een bedrijf voeren volgens traditie is echter altijd verkeerd. Een bepaald kwantum pulp bestellen omdat U reeds vele ja ren deze hoeveelheid aankocht is verkeerd. Pro beer eerst zoveel mogelijk voer te winnen op uw eigen bedrijf en bereken dan hoeveel U nog aan moet kopen in de vorm van pulp of andere voe dermiddelen. Gaat U het graszaad in het zwad maaien om het later met de combine te dorsen? Zorg bij het maaien dat niet met de wielen van de machine of trekker over de pluimen gereden wordt. Houdt er ook rekening mee, dat er tussen de zwaden voldoende ruimte blijft voor de combinewielen. Graszaad maaien is geen hooigras maaien! Luisbestrijding in pootaardappelen met sy- stemische middelen is door een bepaling van de Volksgezondheid voor het zuiden van ons land, slechts toegestaan tot 10 juni. Na deze datum mag in pootaardappelen de luis alleen met de systemische middelen Aasystem en Ekatin tot een maand voor de oogst plaats hebben. De vetvlekken, en vlekkenziekten doen vooral in regenrijke zomers in bonen veel schade. De vetvlekkenziekte wordt bestreden met koperhou- dende middelen. Vroeg beginnen is noodzakelijk* De vlekkenziekte is te bestrijden met zineb. Be gonnen wordt even voor het gewas zich sluit. Komen beide ziekten voor, dan kan het speciaal hiervoor in de handel zijnde mengsel van koper en zineb worden gebruikt. Niet de koopprijs van een machine bepaalt altijd of de machine werkelijk goedkoop is. Het is van meer belang dat de machine werkelijk goed geschikt is voor het werk waarvoor zij wordt aangeschaft. Is dit niet het geval, dan is het gekochte werktuig aan alle prijzen te duur. Mogelijk zal er tot half juli op verschillende bedrijven een slappe tijd aanbreken wat betreft het verrichten van produktieve arbeid op het land. Werkzaamheden zoals silo's lakken, rui ters repareren, slootkanten schoonmaaien, de binnenkort te gebruiken werktuigen en machi nes nogmaals grondig nazien en andere kar weitjes zijn echter ook noodzakelijk bij een ra tionele bedrijfsvoering. Grasland, vooral tijdens een droge periode, niet te kort maaien. De zode droogt anders sterk uiti zodat het nagras te lang op zich laat wachten. Gebruik tijdens het maaien zo mogelijk de slo& fen onder de binnen- en buitenschoen die aan de messenbalk gemonteerd zijn. De systemische middelen zijn zeer giftig. Sy- stox en Metasystox mogen ter bestrijding van de bladluizen, in de bieten toegepast worden tot 15 juli, AAsystem en Ekatin tot één maand voo» de oogst doch niet later dan 1 september. Ge bruik in moestuinen wordt ten sterkste afgera den. Nu is het de tijd om een bezoek te brengen aan de verschillende proefbedrijven. Op deze bedrijven is veel te leren. Heeft U de voor uw bedrijf eventueel benodigde schuimaarde al thuis of besteld? Als het enigs zins kan moet deze over de stoppel gestrooit worden zodat ze goed vermengd wordt met de bouwvoer. Maandag 7 juli, Hilversum I, 12.2012.30 uur spreekt ir. J. Swierstra te Leeuwarden in de ru briek „Voor ons Platteland" over „Landbouwschap en vrije organisaties". Dinsdag 8 juli, Hilversum I, 12.2012.30 uur in de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zal ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent voor de consumptiemelk, de kwaliteit van machi naal gewonnen melk behandelen. Vrijdag 11 juli, Hilversum I, 12.2012.30 uur zal ir. H. M. Elema van het Rijkslandbouwconst»* lentschap voor de Landbouwwerktuigen spreken over de erwtenoogst. die weer voor de deur staat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11