462 Z. L. M.-tentoonstelling Vervolg Notulen Hoofdbestuursvergadering Z. L. M, ZEEUWS LANDBOUWBLAD Vervolg Trekpaarden op de Urbain, van C. H. de Wit, Oud-Vossemeer. Veel te veel conditie en daardoor wat onregelmatig in bovenlijn. Zwaar, best gesloten en gebeend paard, goed in de gangen. 3. Guidie van Buitenzorg, d. Guido uit de Kluis, van J. P. van Gorssel, Tholen. Nogal lang en in voorbeen niet volmaakt, maar zwaar, sterk in bovenlijn, diep en tevens mooi. 4. Blondine, d. Nico van Hegelsom, van M. C. J. Kos ten, Tholen. Tijdens het voorbrengen leek dit ons één der beste; misschien niet onberispelijk in de voeten maar extra van soort, met goede benen en beste gangen. 5. Tonny, d. Nico van Stegeshof, van M. A. Geuze, ,,De Wouter", Oud-Vossemeer. 6. Erna van de Jeukepolder, d. Nico van Stegeshof, van Gebr. J. A. L. J. Stoutjesdijk, Tholen. De beide laatsten noteerden we niet. Vierjarige merries, grote maat. Aan de kop de in rug wat lange en vrij typische Toos van het Zwartewater, d. Honved I, van J. F. Brooijmans, Oud-Vossemeer; een zeer zware, grove merrie met best gespierde armen, schenkels en gemakkelijke gangen. 2. Juliana van 't Hof Nieuwland, d. Nico van Ella, van Fa M. J* C. Geluk Zn, Oud-Vosse meer. Goede ruime merrie, typisch en gebeend, van goede origine. 3. Vivet. d. Nico van Stegeshof, van A. J. P. Heestermans, Oud-Vossemeer. Niet gezien. 4. Wilhelmina van Middelhoeve, d. Car- mona van Rust wat, van Gebr. C. en J. A. van En gelen, Oud-Vossemeer. Idem. Vierjarige merries, kleine maat. Eerste, de on- danks haar jeugd reeds bekende Liz* van Séna- teur, d. Sénateur d'Amice, van J. F. Brooijmans. Oud-Vossemeer; een nog in Limburg geboren dochter van een nadien naar Tholen gekomen va der; even onregelmatig in de bovenlijn en wat een voudig in de stap, maar gebeend en best gespierd, zeer typisch, fraai in hoofd, diep, breed, geblokt en best in draf. 2. Roes van Henriëttehoeve, d. Azur II de Knokke, van J. A. Stols, St. Philips- land. Niet te machtige, vlotte, evenredige en goede merrie. 3. Elza van Langeweg, d. Nico van Steges hof, van M. L. Manneke Zn, St. Maartensdijk. Mooisoortig, redelijk beenwerk. 4. Ada van de Boschhoeve, d. Nico van Stegeshof, van Gebr. Van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer. Goed type. Vervolgens nog een tweetal dochters van Nico van Stegeshof, terwijl een jonge Carmona van Rustwat de rij sloot. Merries van 510 jaar, kleine maat. Hier wint de Tholense kampioene van verleden jaar, Klara van Kruispolder, d. Iwan van Saeftinge, van Gebr. J. A. L. J. Stoutjesdijk te Tholen, zonder moeite. Staat goed op goede benen die een zwaar en diep, uitmuntend gelijnd koffer dragen. Ook in de gan gen liet de merrie zich best zien. 2. Frida van Bleyendaal, d. Clairon van Othene, van Ir. M. A. Geuze. Poortvliet. Robust en gebeend, in de ach terhand wat sleet, goed gelijnd. 3. Caty van Joanna-Mariapolder, d. Nico van Stegeshof, van J. C. Kooijman, St. Annaland. Zeer chic boven- paard met niet te felle benen. 4. Fannie van Bui tenzorg, d. Nico van Ella, van J. P. van Gorssel, Tholen. Zwaar. 5. Willy van de Anthoniahoeve, d. Jan "van Rondeputten, van H. van Gorssel, Oud- Vossemeer. 6. Annie van de Hol, d. Herseur van Nelissen, van J. Th. M. Akkermans, St. Annaland. Goede categorie met ook aan de staart nog enkele, weliswaar in details wat tekortkomende, maar goedsoortige fokmerries. VERZEKERINGEN. "T\E Voorzitter deelt mede, dat de veriekerings- J-/ maatschappij voor motorvoertuigen zich nog steeds in een zeer grote belangstelling mag ver heugen. Spreker dankt het bestuur van deze ver zekeringsmij. voor het goede werk, dat zij in het belang van onze leden verricht. REKENING EN VERANTWOORDING. (~)P verzoek van de Voorzitter leest de Secretaris de exploitatierekening en de balans voor, ter wijl vervolgens ook «de verklaring van de accoun tantsdienst van de Z.L.M, en de financiële com missie worden voorgelezen. De vergadering keurt met algemene stemmen de stukken goed. De Voorzitter dankt namens het Hoofdbestuur de Secretaris en de administrateur voor het ge voerde beleid. BENOEMING ADJ.-SECRETARIS. T~)E Voorzitter deelt mede, dat de Z. L. M. de laatste tijd steeds nauwer betrokken wordt bij de agrarisch sociale voorlichting. De behartiging van deze voorlichting is reeds ter hand genomen en wordt uitgevoerd door de heer C. P. J. van Iwaarden. Tot nu toe was één van zijn belangrijk ste taken het behartigen van de werkgeversbelan gen. Het is nu echter noodzakelijk geworden, hier voor een nieuwe kracht aan te trekken. Een kleine commissie uit het Dagelijks Bestuur heeft contact gehad met de nieuwe candidaat J. F. Blanksma en in aansluiting op haar advies heeft het Dagelijks Bestuur besloten de heer J. F. Blanksma ter benoeming tot adjunct-secretaris aan het Hoofdbestuur voor te dragen. Met algemene stemmen gaat de vergadering aceoord met de benoeming van de heer Blanksma. BENOEMING LEDEN VAN VERDIENSTE. T"\E Voorzitter deelt mede, dat het Dagelijks Be- stuur hedenmorgen heeft besloten aan het Hoofdbestuur voor te stellen om de volgende heren te benoemen tot leden van verdienste: I. van de Sande, Terneuzen; C. Meijers, Serooskerke; W. C. Allaart, Serooskerke; J. Maljaars, Oostkapelle; Z. Maljaars, Oostkapelle en J. de Regt Mzn., Colijns- plaat. Wat betreft de benoeming van de heer I. van de Sande merkt de Voorzitter nog op, dat de heer Van de Sande reeds 50 jaar het Zeeuwsch Land bouwblad drukt en met veel ambitie en toewijding op deze manier de belangen van de Z. L. M. heeft behartigd. De vergadering gaat accoord met deze benoe mingen. SLUITING. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen. Merries van 510 jaar, grote maat. Goede klasse. 1. Karen van Bleyendaal, d. Nico van Stegeshof, van J. F. Brooijmans, Oud-Vossemeer. Goede volle zuster van de bekende Jet van Bleijendaal die af wezig bleef; sterk in bovenlijn, beenwerk goed, minder fraai in de wat hellende achterhand, draf excellerend. 2. Fresena, d. Moustic van Urbain, van Gebr. J. A. L. J. Stoutjesdijk, Tholen. Vier kant gebouwde, soortige merrie, w&t laag van rug, beenwerk goed. 3. Madame, d. Nico van Steges hof, van Ant. P. J. Heestermans, Oud-Vossemeer. Aardig paard met typisch koffer en wat te weinig voorbeen. In totaal geplaatst: 9. De groepskeuringen hadden volgens onze ver regende notities de volgende resultaten. Dora van de Eendracht, d. Bruno (d. Nico van Melo) van M. C. J. Kosten te Tholen kreeg alleenstaand in de klasse der merries met afstammelingen een eerste premie. Fokgroepcn. Naar we menen: 1. M. C. J. Kos ten, Tholen. 2. J. P. van Gorsel, Tholen. 3. J. F. Brooijmans, Oud-Vossemeer. Stalgroepen. 1. J. F. Brooijmans, Oud-Vossemeer. Uitblinkende collectie. 2. Gebr. J. A. L. J. Stoutjesdijk, Tholen. 3. M. C. J. Kosten, Tholen. 4. J. P. van Gorssel, Tholen. 5. M. A. Geuze, „De Wouter", Oud-Vossemeer. 6. J. Th. M. Akkermans, St. Annaland. Viertallen van één eigenaar. 1. J, F. Brooijmans, Oud-Vossemeer. Door leeftijdsverschil nu nog wat onregelmatig lof bruinschimmels dat o.i. er goed zal ingroeien. Viertallen van twee eigenaren. 1. Goed ensemble van Gebr. J. A. en L. J. Stoutjesdijk, Tholen en M. C. J. Kosten, Tholen. Dat Liza van Sénateur, van Brooijmans, kam pioene werd lag o.i. min of meer voor de hand. COLENBRANDER. Spreker kan dan ook verklaren dat de belangen die hier in het geding zijn ernstig bekeken worden. De heer Van Hennik wijst er nog op, dat spe ciaal bepaalde gedeelten van Zeeland hierbij toch wel grote belangen hebben. Dit geldt niet alleen voor de gebieden waar de vlassers wonen maar ook o.a. voor een gemeente als St. Annaland waar men behoefte heeft aan enige uitbreiding van de vergunningen voor de teelt van vroege aardappe len en groene bonen. De Voorzitter zegt, dat de vertegenwoordigers die deze belangen moeten behartigen, diligent zijn. De heer J. A. van Oeveren vraagt hoe het komt dat wanneer een plantvergunning gevraagd wordt voor uitbreiding van een boomgaard, het zo lang duurt voordat een beslissing genomen wordt. De Voorzitter zegt, dat deze aanvragen de admi nistratieve molen moeten passeren en dat dit na tuurlijk nogal wat tijd in beslag neemt. De heer J. A. van Oeveren wijst erop, dat er per sonen zijn, die reeds in december 1957 een vergun ning hebben aangevraagd. Volgens de heer ir. J. J. van Hennik zou deze moeilijkheid waarschijnlijk opgelost zijn, wanneer de Commisie die de aanvragen moet beoordelen, één keer meer vergadert per seizoen. De heer J. Q. C. Lenshoek, die Voorzitter van bovengenoemde commissie is. zegt dat, wanneer de berichten van de Voedsel commissar is binnen Zijn, de commissie direct vergadert. Spreker zal, zover dit in zijn vermogen ligt, voorkomen dat aanvragen lang blijven liggen. ONDERWIJS. jr~\P verzoek van de Voorzitter geeft de Secretaris een nadere toelichting op de bijlage handelende over het onderwijs. De uitbreiding van onze lagere land- en tuin bouwscholen in verband met de invoering van het nieuwe leerplan, zal grote investeringen vragen. In de toekomst zal het leerplan aansluiten bij het zesde leerjaar van de lagere school. De opleiding zal dan vierjarig worden, waarvan twee jaar vol ledig leerplichtig zijn. In het derde en het vierde jaar zullen respectievelijk vier en drie dagen in de week les gegeven worden. Spreker wijst in ver band met de toekomstig^ belangstelling voor de opleiding aan een lagere landbouwschool op het ontwerp van wet voor vestigingseisen in de land bouw, waarbij o.a. het diploma lagere landbouw school als eis wordt gesteld. Ook de voorziening met leerkrachten zal nogal wat moeilijkheden opleveren. Bijna alle scholen zullen een uitbreiding met twee leslokalen en een hand- en vakvaardigheidslokaal moeten onder gaan. Het ligt in de bedoeling a.s. herfst de com missie voor het lagere landbouwonderwijs intensief bij de herziening van het leerplan in te schakelen. Aan de scholen in Middelburg, Kapelle en Scher- penisse is men het verst gevorderd met de plan nen. De volgende voorstellen, wat betreft finan ciering en grondtransacties, worden aan het Hoofd bestuur ter goedkeuring voorgelegd. A. Het aangaan van een lening onder Rijks garantie ten bedrage van ƒ425.000,(rente 5 aflossing in 30 jaarlijkse termijnen) ter financiering van de kosten, verbonden aan de uit breiding van de Chr. Lagere Landbouwschool te Middelburg. Deze lening zal worden aangegaan met de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. B. Het aangaan van een lening met de Coöp. Centrale Raiffeisenbank onder Rijksgarantie ten bedrage van ƒ50.000,(tegen nog nader overeen te komen voorwaarden) ten behoeve van de noodhuisvesting (handvaardigheids- en les lokaal) Lagere Landbouwschool te Oudelande. C. De aankoop van 1230 m2 grond aan de Kou- dekerkseweg te Middelburg voor 13.650,van de gemeente Middelburg, t.b.v. de uitbreiding der Chr. Lagere Landbouwschool aldaar (voor finan ciering zie onder A). D. De aankoop van 4200 m2 grond te Scherpe- nisse van de heer C. M. Kleppe Johszn. tegen ge lijktijdige verkoop van 4500 m2 aan de gemeente Scherpenisse voor resp. ƒ4811,en ƒ4500,de verkoop van 260 m2 aan de heer W. J. van Hout voor 260,een en ander ten behoeve van de voorgenomen uitbreiding der Lagere Landbouw- school te Scherpenisse. Het in erfpacht uitgeven van 640 m2 grond aan de Stichting Eiland Gemeenschap Tholen tegen een canon van 1,per jaar en/of tegen nader door het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. over een te komen bepalingen. E. De aankoop van het thans in erfpacht zijnde perceel ad 2668 m2 en de aankoop van een aan grenzend perceel ad 1651 m2 aan de v. d. Biltlaan te Kapelle tegen de prijs van 9,50 per m2 ten behoeve van de uitbreiding der Lagere Tuinbouw school te Kapelle, een en ander onder voorbehoud van de goedkeuring van het Ministerie van Land bouw en mits deze kosten t.z.t. zullen kunnen wor den opgenomen in de door het Rijk te garanderen financieringsregeling voor nieuwbouw. Zonder hoofdelijke stemming worden boven staande voorstellen met algemene stemmen aan genomen. De Voorzitter zegt namens de vergadering de Secretaris dank voor hetgeen hij in het belang van de Z. L. M. heeft bereikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 10