Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij (0. B. W. M.) DEENSE LANDBOUWPOLITIEK 441 HOOFDBESTUUR VAN HET K.N. L C. VERSLAG over 1957 van de Alterlwnde DE STAAT HELPT DE KOSTEN STIJGEN OPENBARE VERGADERING LANDBOUWSCHAP ZATERDAG 28 JUNI 1958 Tijdens de jongste vergadering van het Hoofd bestuur van het K.N.L.C. werden o.m. de vol gende punten besproken: DE PROVINCIALE CONVENTEN VAN ALGEMENE PLATTELANDSORGANISATIES. TTET Hoofdbestuur van het K.N.L.C. is van me- 11 ning, dat, nu steeds meer de aandacht wordt gevestigd op de veranderingen, die door ontvol king, stadsuitbreidingen, industrialisatie etc. in de plattelandssamenleving optreden, het nood zakelijk is, dat de provinciale algemene organi saties van boeren en tuinders, plattelandsvrou- - wen en -jongeren en landarbeiders komen tot geregeld gezamenlijk overleg over de vraagstuk ken betreffende het welzijn ten plattelande, die in de betrokken provincie aan de orde zijn. DE DIENSTWONINGEN IN DE NOORDOOSTPOLDER. Naar het oordeel van het Hoofdbestuur dient het instituut van de dienstwoning in de Noord oostpolder te worden gehandhaafd, omdat bij de verpachting van de bedrijven een dienstwoning in het vooruitzicht is gesteld en in het algemeen de aanwezigheid van een dienstwoning van groot belang is voor de bedrijfsvoering. DE SUIKERBIETEN PRIJS OOGST 1958. AT ET grote meerderheid sprak het Hoofdbe- 1V1 stuur van het K.N.L.C. zich uit tegen het opnieuw toepassen van de z.g. differentiatie in de telersprijzen van suikerbieten oogst 1958. Mede om praktische redenen dient op dit tijdstip een bietenprijs voor het gehele land te blijven gel den. Het gebied dat, bij een prijsdifferentiatie als verleden jaar in de eerste plaats gebaat zou zijn i.e. de Veenkoloniën, kan beter worden tegemoetgekomen in zijn ongunstige positie door verbeteringen in de voergraantoeslagregeling en de fabrieksaardappelgarantieregeling. DE WEEROVERZICHTEN DOOR DE RADIO. Het Hoofdbestuur betreurt, dat bij de weerbe- richtgeving door de radio sinds enige tijd geen overzichten meer v/orden verstrekt over de tem peratuur, neerslag etc. op verschillende plaatsen in ons land. Omdat van deze gegevens wel een nuttig gebruik werd gemaakt, zal bevorderd wor den, dat deze uitzendingen weer in het radio programma worden opgenomen. I Verzekeringszaken fAP 30 mei 1.1. werd te Middelburg de jaarlijkse Algemene Vergadering van Deelhebbers der Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij voor Zeeland gehouden, op welke vergadering de re kening over 1957 werd goedgekeurd. Het jaar 1957 gaf zeer belangrijke schaden te zien, doch dank zij het reeds in het verleden juist gebleken beleid te dien aanzien, kon de om slag over 1957 onveranderd worden gehandhaafd, waarbij een gering nadelig saldo van de Reserve werd afgeboekt. Aan nieuwe verzekeringen en verhogingen werd ingeschreven een bedrag van 8.430.855, netto. Regelmatig wordt nog voortgegaan met plaat sing van Saval-brandblusapparaten op verzeker de hofsteden, welke maatregel steeds meer blijkt uitermate belangrijk te zijn. Was het reeds altijd van groot belang een beginnende brand in de kiem te smoren, zo is dit thans zeer zeker het geval, nu ten plattelande steeds meer waterput ten verdwijnen, zodat er hier en daar in wijde omtrek geen bluswater voorhanden is. In dit verband werd nog opgemerkt dat de overheid hieraan aandacht zal moeten geven en de brandweer met tankwagen en nevelspuit zal moeten worden uitgerust, wil er sprake zijn van afdoende voorziening. Gezien het grote belang van bliksembeveili ging van boerderijen worden belanghebbenden er nogmaals op gewezen dat de Maatschappij een bijdrage verleent van 10 in de aanlegkosten, alsmede een korting op de jaarlijkse omslag. Ter vergadering werd nog ter sprake gebracht de vraag in hoeverre de Maatschappij bereid is de oogst wassende te velde, als medeverzekerd te beschouwen. Hieromtrent kan worden mede gedeeld dat brandschade aan het groeiende ge was als verzekerd kan worden beschouwd, mits de oogst ook als geheel ter verzekering is aange boden. Mocht bij schade hieraan blijken dat van onderverzekering sprake is, dan zal de vergoe ding geschieden in verhouding van verzekerde som tot verzekerbare waarde. Ook in 1957 werden dank zij de Z.L.M.-samen- DE Deense landbouw verkeert in moeilijkheden, zodat men er in dit Scandinavische land toe gedwongen is, directe staatsbemoeiingen in de landbouw toe te staan. De producentenprijs van landbouwprodukten is thans teruggevallen op het niveau van 1949. De produktiekosten stegen in deze periode echter met de helft. In de eerste vier maan den van 1958 zijn de produktiekosten weliswaar gelijk gebleven aan die van het vorige jaar, maar de prijzen daalden met 12 hoofdzakelijk ten gevolge van de ontwikkelingen op de botermarkt. De snelle produktiestijging, de produktie is thans ongeveer 30 groter dan vóór de oorlog, heeft tezamen met het verminderen van het aan tal arbeidskrachten, de Deense landbouw totnutoe behoed voor moeilijkheden in de rentabiliteit van de landbouw. De rente van het in de landbouw ge- investeerde kapitaal bij gunstige oogst in de jaren '49'53 ongeveer 9 kan nu nog slechts op Va worden gesteld. Als oorzaak voor deze ongelukkige ontwikkeling noemt de „Neue Zürcher Zeitung" waaraan wij deze gegevens ontlenen, in de eerste plaats de starre politiek om het binnenlandse prijspeil goed koop te houden en in de tweede plaats de protec tionistische politiek van de Europese handelspart ners. De Deense boterprijs heeft een geweldige daling ondergaan, mede ten gevolge van de dumpings export van Zweedse, Finseen Ierse zijde. De prijs voor verse boter heeft nu een niveau bereikt dat sedert 1940 niet meer genoteerd werd. De koel- huisboter komt de Deense consument nog goed koper. Hoewel de prijzen van rund- en varkensvlees, evenals die van eieren en kaas de laatste maan den tamelijk stabiel gebleven zijn bleef de export van deze produkten toch ongeveer 2 beneden die van het eerste kwartaal van 1957. In doorgaans goed geïnformeerde kringen beschouwd men deze ontwikkeling als het voorspel van een algemene landbouwcrisis. De Denen maken zich daarbij geen enkele illusie omtrent de houding en eventuele medewerking van de overige Europese handels partners. "VAN de zijde van verschillende landbouworgani saties heeft men onder de druk der omstan digheden, een beroep op de Deense Regering ge daan. Van Regeringszijde hielp men door het toe staan van enkele belastingfaciliteiten en het invoeren van een mengge'ood van Deens brood graan. Verdere maatregelen zijn afhankelijk ge steld van het verloop van de loononderhandelingen die dit jaar plaats zullen vinden. De tegenstellin gen tussen werkgevers en werknemers lijken ove rigens onoverbrugbaar. Van werkgeverszijde achtte men een loonsver laging van 10 noodzakelijk. Tenslotte werd men gedwongen, een algemene werktijden verkorting van drie uur toe te staan; met behoud van het vol ledige loon. Daarbij heeft men zich met een kos tenstijging van 2Va per jaar, voor de eerst vol gende drie jaar akkoord verklaard. Zonder deze concessies bleek de Deense Regering niet bereid, steunmaatregelen te verlenen. Het nieuwe programma voorziet o.m. in stabili satie van de graanmarkt. De Regering garandeert een minimumprijs voor broodgraan. De prijs van ingevoerd voedergraan zal door middel van heffingen worden verhoogd. Niettemin zal wor den getracht de verhouding tussen de prijs van varkensvlees en die van de voedergranen, onver anderd te laten. Daalt de varkensvleesprijs dan wordt ook de heffing op de import verlaagd. De Minister van Landbouw is voorts tot midden 1961 gemachtigd, de afzet van landbouwprodukten, zowel in binnen- als buitenland te regelen. Een gemeenschappelijk orgaan, waar landbouw, han del en industrie in vertegenwoordigd zijn, zuilen hem bijstaan de omstandigheden van markt tot markt te beoordelen. Men stelt zich voor, de afzet van de produkten zoveel mogelijk te coördineren, zodat voorkomen wordt dat de verschillende Deense exporteurs el kaar op de buitenlandse markt beconcurreren. De Deense Minister van Landbouw, de heer Skytte, betoogde onlangs in het „Folketnïg", dat men in veel gevallen de prijs laag zal stellen om nieuwe afzetgebieden te kunnen veroveren. Voor de finan ciering van de export zal een fonds gevormd wor den om reclame voor Deense kwaliteitsprdukten te voeren. Voorts zal in omvangrijke mate markt- onderzoekingen worden uitgevoerd terwijl in het buitenland nieuwe verkoopkantoren zullen worden gesticht. De Staat garandeert vooreerst een krediet van 100 miljoen Deense kronen (ƒ55,miljoen), voor het te vormen fonds. De correspondent van de „Neue Zürcher Zei tung" betwijfelt overigens of deze maatregelen afdoende zullen zijn. De oorzaak van de moeilijk heden ligt immers buiten de invloedsfeer van één enkel land. «fr N. S. werking, middels het Z.V.B., goede contacten geiegd en onderhouden op de diverse landbouw- beurzen. In dit verband wordt er op gewezen dat de adviseur naast het contact dat op de beurzen mogelijk is, gaarne aan huis komt teneinde van advies te dienen inzake brandverzekering van panden en inventarissen. Nog steeds blijkt dat de gestegen prijzen der na-oorlogse jaren, door velen niet voldoende zijn bijgehouden. Het is van het grootste belang, wilt U goed verzekerd zijn tegen brandschade, dat de brand- polis regelmatig aan een nadere controle wordt onderworpen. Kunt U de vereiste hoogte van de verzekerde bedragen zelf niet goed beoordelen laat U dan, zonder kosten uwerzijds, door een deskundige voorlichten. Een verzoek hiertoe kunt U richten aan het welbekende adres: Stichting Z.V.B., Landbouw- huis te Goes. IJ het begin van de openbare vergadering van het Landbouwschap op woensdag 18 juni her dacht de voorzitter, de heer H. D. Louwes, de overleden voorzitter van de S.E.R., de heer Prof. F. de Vries. Met betrekking tot het prijsbeleid van akker- bouwprodukten heeft het bestuur op advies van de hoofdafdeling de wenselijkheid uitgesproken dat op korte termijn het bedrag, dat voor de be drijfsleiding in de prijzen ingecalculeerd is, aan een nadere beschouwing zal worden onderwor pen. Zulks in verband met de prijsstijgingen wel ke het gevolg zijn van de werkclassificatie. In verband met de positie van het Veenkolo niale bedrijf is het bestuur ten aanzien van oogst 1958 van mening dat de graantoeslag in mei 1959 moet v/orden gebaseerd op de kostprijs bij het werkelijke vochtgehalte van de voergranen, zo als deze gemiddeld in de loop der jaren worden afgeleverd. Bij de vaststelling van de verwach- tingsprijs van aardappelmeel dient de positie van de Veenkoloniën opnieuw in het geding te wor den gebracht. Het bestuur heeft besloten aan de minister te verzoeken voor dit jaar alsnog de differentiatie in de suikerbietenprijs te handhaven. De overheid had deze differentiatie willen afschaffen. Het be stuur is tot zijn besluit gekomen met een meerder heid van 11 tegen 10 stemmen. fNP advies van de hoofdafdeling Akkerbouw heeft het bestuur besloten opnieuw te be pleiten de bodemprijs voor de aardappelen te stellen op 75 van de produktiekosten. Het be stuur gaat er mede akkoord dat er geen verschil wordt gemaakt tussen onderscheidene rassen- groepen. De uitvoering van de garantieregeling kan in grote trekken ongewijzigd worden ge handhaafd. Voorzover de omstandigheden daar toe aanleiding geven dient een marktordenend beleid te worden gevoerd door middel van hef fing bij te hoog prijspeil en subsidies bij lage prijzen. Het bestuur acht het begrijpelijk dat de overheid tracht een al te hoog oplopen van het prijspeil te voorkomen. Het zou er echter uitdrukkelijk bezwaar tegen hebben indien maatregelen zouden worden getrof fen bij een prijspeil dat niet tenminste een gelijke uitslag naar boven zou toestaan als de minimum prijzen afwijken van een redelijk te achten mid- denprijs. Het bestuur van het Landbouwschap heeft be sloten een subsidie van ƒ2.000,beschikbaar te stellen voor een proef met groenonthouting van hennep. Dit gewas groeit n.l. zeer goed op de Veenkoloniale dalgronden en heeft dan ook een zekere aantrekkelijkheid voor dit gebied. De af zet van hennep zou zekere mogelijkheden bie den als de bijzondere bewerking van het zoge naamde groenonthouten zou kunnen worden toegepast. Nu het Instellingsbesluit Landbouwschap ge wijzigd is kan een afdeling Paardenhouderij worden ingesteld. Het bestuur heeft besloten aan te wijzen als organisaties met welke overleg zal worden ge pleegd voor de samenstelling dezer afdeling: De Koninklijke Vereniging Het Nederlandse Trekpaard (K.N.V.T.), de Koninklijke Vereniging Het Fries Paardenstamboek (F.P.S.), de Vereni ging tot bevordering van de Landbouwtuigpaard- fokkerij in Nederland (V.L.N.), het Noord-Ne derlandse Warmbloed Paardenstamboek (N.W.P.) en de Vereniging het Nederlandse Shetland Pony Stamboek. Vanzelfsprekend zal ook overleg worden ge pleegd met de organisaties die de leden van het bestuur van het Landbouwschap benoemen, de drie centrale landbouworganisaties en de drie landarbeidersorganisaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9