V EEN OUD LIED op '440 Uitbreidingsplannen NIEUWE WIJS NEDERLANDSE WOLFEDERATIE AFDELING ZEELAND »S GRAVENPOLDER. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot vaststelling van het uitbreidings plan in onderdelen, met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 14 juni 1958 kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. KLOETINGE. Vanaf 14 t/m 27 juni 1958 ligt ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage het bij raads besluit vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding, met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij •Gedeputeerde Staten. IJZENDIJKE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan der gemeente in onder delen (industrieterrein). De goedgekeurde herziening ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 9 juni 1958, kunnen be langhebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. ZAAMSLAG. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit waarbij: le werd ingetrokken het partiële plan van uit breiding in onderdelen voor de buurtschap de Griete 2e werd vastgesteld de wijziging van het plan van uitbreiding in hoofdzaak voor deze ge meente. Het laatstgenoemde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 10 juni 1958 kunnen be langhebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. fANLANGS werd opgericht een vereniging tot klokhervorming. De motieven van de oprich ters blijken ongeveer dezelfde te zijn als inder tijd ook de voorstanders van de zomertijd aan voerden. Het is deze mensen een doorn in het oog, dat een groot gedeelte der mensheid een gat in de dag slaapt, terwijl 's avonds de dag met allerlei kunstmiddelen moet worden ver lengd. Hierin verbetering te brengen is het^doel van de vereniging. Wanneer men in de zomer met de zon opstaat en zijn 8 uren werkt, dan blijft er nog een groot gedeelte van de dag over voor vrije-tijdsbeste- ding, terwijl bovendien minder voor verlichting moet worden uitgegeven, wat tegelijkertijd ook nog in het belang is van de nationale economie. Deze redenering is natuurlijk een zeer gezonde en het is dan ook niet onbegrijpelijk, dat vele vooraanstaanden in den lande zich bij deze ver eniging hebben aangesloten. Zoals ook indertijd de voorstanders van de zomertijd betoogden, ziet men weinig heil in de directe methode d.w.z. de mensen aansporen tot vroeger opstaan b.v. door de kantooruren en werkuren in de fabrieken vroeger te doen begin nen. Men redeneert, dat het veel eenvoudiger is om de klok te verzetten, waardoor iedereen wel gedwongen wordt om aan de tijd mee te doen. Blijkbaar vindt de „vereniging" het niet op portuun om opnieuw met de zomertijd aan te komen. Deze lijkt dus definitief van de kaart, hetgeen mijn hartelijke instemming heeft. Om hetzelfde doel te bereiken heeft men nu echter een heel ander systeem bedacht. Vanaf half december tot half juni komt n.l. de zon iedere dag een paar minuten eerder op. Wanneer men nu gedurende deze periode de klok iets vlugger laat lopen, dan staat men on gemerkt iedere dag een paar minuten vroeger op en zal het langer worden van de dagen automa tisch na het einde van de werktijd voor de dag komen. De andere helft van het jaar moet men dan natuurlijk de klok langzamer laten lopen om weer goed uit te komen. Voor Amsterdam is het tijdsverschil in opkomst van de zon ongeveer 4Va uur, dat is 270 minuten. Verdeeld over een half jaar betekent dit, dat de klok per dag het eerste half jaar lVa minuut sneller en het tweede half jaar IV2 minuu langzamer zou moeten lopen. n E kleine, dappere, taaie pony's komen steeds meer in trek. Doordat ze goed koop in onderhoud zijn, vormen ze op de klei nere landbouwbedrijven een welkome aanvul ling voor de trekkrachtbron. Op de grotere bedrijven worden ze veelal voor de liefheb berij gehouden. Maar ook buiten de land bouw worden ze gewaardeerd, bijvoorbeeld voor de melkkar. Zeeland telt op het ogen blik een zeventigtal ponyhouders, waarbij dan ook de houders van gebruikspony's gerekend zijn. In 1957 werden er uit ons land ongeveer 700 pony's uitgevoerd, zo vertelde ons de heer J. A. Boot te Rilland-Bath, nadat wij op zijn bedrijf een aantal foto's hadden gemaakt van „een wei vol pony's. Deze 700 in Nederland gefokte pony's werden uitgevoerd naar Ame rika, Canada, Italië, Frankrijk en Luxem burg. De sterke groei van de pony-fokkerij blijkt uit het feit, dat in 1951 het nog vrij be scheiden aantal van 538 ponyveulens in het Stamboek werd ingeschreven. In 1957 was dit aantal tot 1373 aangegroeid. Het Stam boek, dat in 1951 nog 937 leden telde, had er op 31 december 1957 al 2.020, LIET vorig jaar werden er op het bedrijf van de heer Boot elf pony's gedekt en ook nu weer is een uitgebreide familie van kleine paar dj es op het bedryf aanwezig. Voor het verkrijgen van bruikbaarheids-certifica ten van de pony's is een strenge keuring in gevoerd. Daarbij wordt gelet op het gedrag bij het optuigen, de wijze van aanzetten, de werkwilligheid, de trekhouding en de trek vastheid, het temperament, de gangen, de ruimte, de vlotheid en de regelmatigheid en het gedrag tijdens de verrichtingen. „Opvallend is," aldus de heer Boot, „dat de dieren bijzonder werkwillig zijn." Dit heeft men trouwens ook wel uit de verrichtingen tijdens de tentoonstelling in Scherpenisse kunnen opmaken De prijs van een merrie van de midden klasse bedraagt ongeveer 1.000,Het iets betere materiaal, de stermerrie, komt al gauw op een bedrag van 1.200,a 1.300. Een drie-maanden oud stamboek merrie-veulen tje kost ongeveer 500,tot 700,maar de hengstveulens zijn aanmerkelijk goedko per, namelijk ongeveer 200,a 300, per stuk. De interesse voor de pony's is in Zeeland sterk groeiende. Niet alleen de lief hebberij, de dieren laten zich gemakkelijk wat leren, maar ook de commerciële kant van het ponyhouden kan een factor van be tekenis zijn om de levende have rondom de boerderij te laten voortbestaan. N. S. Hier zou men inderdaad niet bar veel van merken, neem ik aan. Toch zijn er aan dit systeem moeilijkheden verbonden, die het m.i. totaal onmogelijk ma ken. Het is op deze wereld n.l. zo, dat het ver schijnsel van de lange dagen in de zomer en korte in de winter niet overal voorkomt. Het is n.l. volledig afhankelijk van de breedtegraad d.w.z. de afstand tot de evenaar. In de tropen zijn de dagen praktisch altijd even lang en men heeft hier dus beslist geen behoefte aan een der gelijk systeem, het zal, integendeel, enkel bezwa ren opleveren en dus daar ook nooit worden in gevoerd. Verder zijn het noordelijk en zuidelijk halfrond altijd aan elkaar tegengesteld. Wanneer het bij ons zomer is, is het in Zuid-Afrika, Zuid-Ameri- ka, Australië en Nieuw-Zeeland winter. YV7ANNEER deze landen dus al geneigd moch- w ten zijn om mee te doen, dan zou hun klok sneller moeten lopen als de onze langzamer liep en omgekeerd. Hieruit kan worden afgeleid, dat het voorgestelde systeem nooit over heel de we reld zal worden ingevoerd. Dit betekent, dat bij een eventuele invoering voor een bepaalde streek altijd de ene tijd in de andere zal moeten worden omgerekend, als men zich van het ene gebied naar het andere begeeft, of op andere wijze kon- takt onderhoudt. Voor diegenen, die dit regelmatig moeten doen, zal dit beslist geen vrolijke zaak zijn. Tegenwoordig doet men dit omrekenen even wel ook, maar dan met volle uren, die bovendien de eigenaardigheid hebben, dat zij constant zijn. Als vandaag het tijdsverschil 6 uur is, dan kan men er zeker van zijn, dat het dat over 3 weken nog is. Wanneer onze klokken echter met een andere snelheid lopen, dan zal het tijdsverschil over 3 weken met ongeveer 30 minuten zijn ver meerderd of verminderd. Het zou voor een lucht vaartmaatschappij vrijwel onmogelijk zijn om onder dergelijke omstandigheden een dienstrege ling in elkaar te zetten. Daar komt nog bij, dat de snelheid van de vliegtuigen, maar ook van de spoorwegen, zich door het enkel verzetten van de klok niet van de wijs zal laten brengen, zodat men voor langere afstanden ook hiermede reke ning moet houden. Nu de verbindingen in de wereld steeds inten siever worden, en ik denk hier dan ook nog aan radio en televisie, lijkt het een schrede terug, wanneer men door een klokhervorming in een bepaalde streek de verbindingen met de rest van de wereld op werkelijk hinderlijke wijze zou be moeilijken. Ik geloof, dat de bezwaren zo overwegend zijn en ook zo duidelijk voor een ieder, die enige tijd over deze zaak nadenkt, dat er wel niet veel van terecht zal komen, hoe goed ook de motieven en de bedoelingen van de voorstanders zijn. V-f ISSCHIEN verdient het aanbeveling toch XVA nog eens na te gaan of de weerstand tegen vroeger opstaan in de zomer werkelijk zo groot is als men gemakshalve aanneemt. In de land bouw kent men van oudsher het wisselend aan- vangsuur van de werkzaamheden. In Amerika kennen verschillende staten in het noorden de zomertijd, maar andere stellen eenvoudig het aanvangsuur van kantoren en fabrieken in de zomer vroeger dan in de winter. Men heeft mij verzekerd, dat dit helemaal geen moeilijkheden oplevert. Ik begrijp heel goed dat het enige voorberei ding vereist om iets dergelijks ook in Nederland ingevoerd te krijgen, maar dit lijkt mij toch al leszins de moeite waard. Ir C. S. KNOTTNERUS. 4 WOLINNAME 1958 Hiermede wordt bekendgemaakt dat de wol- inname 1958 in Zeeland zal plaats vinden van 9 t/m 19 juli a.s. Door een misverstand zijn in enkele delen van Zeeland oproepingskaarten besteld die niet met het programma waren bedrukt. Er zal dus nog een oproepingskaart worden nagezonden waarop datum, uur en plaats van de levering is ver meld. De voorschotprijzen zullen eveneens nog nader worden bekendgemaakt. Het programma is als volgt: Woensdag 9 juli, Kloosterzandedonderdag 10 juli, Terneuzen; vrijdag 11 juli, Aardenburg en Nieuwvliet; zaterdag 12 juli, IJzendijke en Bier vliet; maandag 14 juli, Zierikzee en St. Philips- land; dinsdag 15 juli, St. Annaland; woensdag 16 juli, Rilland; donderdag 17 juli, Middelburg en Nieuwland; vrijdag 18 juli, Goes, en zaterdag 19 juli, Heinkenszand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 8