DE ALGEMENE VERGADERING te St. Maartensdijk ZATERDAG 28 JUNI 1953 tjy Notulen van de Algemene Vergadering: van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden in het gebouw van de Veilingvereniging te St. Maartensdijk op donderdag 19 juni 1958 om 15 uur. TNE Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de ver- gadering en heet in de eerste plaats welkom de .burgemeester van Scherpenisse en St. Maartensdijk, de heer D. C. Bouwense. en zijn collegae. Voorts heet hij de voorzitter van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité Ir. C. S. Knottnerus en de Secretaris van dit Comité, Mr. E. Kuylman, van harte welkom, alsmede mevr. W. van Veen van Loghum, voorzitster, en mej. A. van der Leeden, secretaresse van de Bond van Plattelandsvrouwen. Een speciaal woord van welkom richt de Voorzitter tot Jonkheer Jan van Vredenburch, Ere-voorzitter van de Z. L. M., terwijl hij aan de heer A. J. Groenewege, voorzitter van de Tentoonstellings commissie 1958, verzoekt de gevoelens van grote aanhankelijkheid aan zijn Vader over te brengen. Hartelijke woorden van welkom richt de Voor zitter voorts tot de ereleden en Ir. J. D. Dorst, pro vinciaal Voedselcommissaris van Zeeland, de heer W. Koster, voorzitter, en de heer W. Goeman, se cretaris van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland, tot de heer A. Korteweg, secretaris van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, voor zitter van het College van Consulenten in Zeeland, Drs J. Dijkgraaf, secretaris van het Landbouw Coöp. Centrum, en Ds. H M. Straling, aismede de Voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", de heer J. A. Stols. Bij de begroeting van de Pers, richt de Voor zitter zich speciaal tot de heer H. Manders, redac teur van „De Landbode", terwijl hij in het bijzonder de spreker van hedenmiddag, Ir. G. J. ter Brugge, Inspecteur voor West- en Zuid-Nederland van de Cultuurtechnische Dienst, hartelijk welkom heet. Na verwelkoming van de aanwezige Kringbestu- ren deelt spreker mede, dat bericht van verhinde ring, om deze vergadering bij te wonen, werd ont vangen de heren J. Kakebeeke, B. H. G. ter Haar Romeny, W. G. de Waard, Mr. J. L. Nieuwenhuis, J. M. A. C. van Dongen, Dr. C. J. A. Kerstens, als mede van de Voorzitter van de Kamer van Koop handel te Middelburg, de heer C. A. Kammeraad, en de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. De Voorzitter deelt mede, dat het deze trouwe gast en leidsman niet mogelijk geweest is, de ver gadering bij te wonen hoewel er aanvankelijk zeer ernstig rekening mee gehouden was. Hij stelt de vergadering voor Jonkheer De Casembroot, die thans in Italië vertoeft, een telegram van de vol gende inhoud te zenden: „Algemene Vergadering der Z. L. M. te St. Maar tensdijk wenst U van harte goede beterschap en Mevrouw en U goede vakantie. GEUZE, Voorzitter." De vergadering gaat van harte met dit voorstel akkoord. OPENINGSREDE VOORZITTER. WERVOLGENS spreekt de Voorzitter de ope ningsrede uit. Deze werd in het Zeeuws Landbouwblad van zaterdag 21 juni uitvoerig opgenomen. NOTULEN. "TNE notulen van de Algemene Vergadering van 16 december 1957 worden door de vergadering ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN. T~)E Voorzitter deelt mede, dat nog bericht van verhindering is ontvangen van de heer C. F. van der Peijl, die in zijn telegram de Z. L. M. ge slaagde dagen toewenst. Voorts doet hij mededeling van het door Minister Vondeling ingediende Voor ontwerp van de Landbouwvestigingswet, waarover de Voorzitter zijn eerste indrukken kenbaar maakt. (Deze werden opgenomen in het Zeeuws Land bouwblad van 21 juni j.l.) Vervolgens deelt hij mede, dat van de Waterlei ding Maatschappij in Zeeuws-Vlaanderen een brief werd ontvangen, waarin voorstellen gedaan wor den ten aanzien van de aanleg van waterleiding op bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. Met teleurstelling maakt de Voorzitter melding van het feit, dat het Landbouwschap in zijn jong ste vergadering besloot de Minister van Landbouw te verzoeken een twee-prijzenstelsel voor de suiker, bieten te realiseren. In het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten staakten de stemmen; ook in het Landbouwschap heerste verdeeldheid in de vergadering. Zich richtend tot de Voorzitter van het K. N. L. C. spreekt Ir. M. A. Geuze er zijn verwondering over uit, dat het Landbouwschap thans zelf verzoeken doet tot prijsmanipulaties op een tijdstip, dat geen enkele boer daarmede in zijn bouwplan rekening heeft kunnen houden. Dit druist volkomen in tegen het tot nir toe gevoerde beleid van het Land bouwschap. (De vergadering geeft blijk van haar instem ming met de woorden van de Voorzitter door lang durig te applaudisseren.). Voorts deelt spreker mede, dat door de Minister van Landbouw een commissie is ingesteld ter be studering van het probleem van de monopolie heffingen bij de import van voergranen. De bedoe ling is, dat deze commissie vóór 1 december rap port uitbrengt aan de Minister. Verslag Financiële Commissie. O IJ monde van het lid van de Financiële Com- missie, de heer C. J. Almekinders te Retran- chement, wordt verslag uitgebracht van de con trole op de jaarstukken. De vergadering wordt uitgenodigd de Secreta ris-Penningmeester décharge te verlenen over het gevoerde beheer over het boekjaar 1957. Rekening en verantwoording over 1957. De Voorzitter merkt op, dat de Rekening en Verantwoording aan alle Afdelingen is toegezon den, waarop geen op- of aanmerkingen zijn bin nengekomen. Spreker vraagt of er onder de aan wezigen nog leden zijn, die nadere uitleg wensen. Daar hiervan geen gebruik wordt gemaakt, vraagt spreker of de vergadering dan accoord kan gaan met goedkeuring van de jaarstukken. De vergadering betoont haar instemming. De Voorzitter dankt de Secretaris-Penningmees ter en verzoekt hem ook de dank over te bren gen aan de boekhouder. LEDEN VAN VERDIENSTE. De Voorzitter deelt mede, dat het Hoofdbestuur de heren Z. Maljaars te Oostkapelle, B. C. Allaart te Seiooskerke, C. Meijers te Serooskerke, J. de Regt Mzn te Colijnsplaat en W. Maljaars Wzn te Oostkapelle tot leden van verdienste heeft benoemd. Nadat de vergadering deze benoemingen met applaus heeft begroet, vervolgde de Voorzitter: Maar ik maak nog een uitzondering, n.l. voor de heer I. van de Sande te Terneuzen, die, zoals U weet, vijftig jaar lang het Zeeuws Landbouwblad drukte. De Voorzitter, die de heer Van de Sande verzocht op te willen staan, verklaarde zich getroffen, toen hij het verhaal hoorde hoe in 1908 de heer Vorster- man van Oyen een bezoek bracht aan Terneuzen om te onderhandelen over het drukken van het Zeeuws Landbouwblad. De heer Van de Sande was bij de aankomst van de provinciale boot aanwezig om de heer Vorster- man van Oyen af te halen en verzocht toen het koffertje van de heer Van Oyen te mogen dragen. Deze antwoordde de toen nog jeugdige Van de Sande daarop: „Denk eraan, jonge man, dat in het leven een ieder zijn eigen pakje draagt." De Voorzitter besloot met te zeggen: „Welnu, mijnheer Van de Sande, U heeft uw pakje, op uwe wijze, gedurende vijftig jaar gedragen." Met een handdruk dankte de heer Geuze de nu grijze uitgever, terwijl de vergadering met een langdurig applaus, haar instemming met de woor den van de Voorzitter betuigt. RONDVRAAG. 'T'ENSLOTTE geeft de Voorzitter het woord aan de heer D. E. C. de Hartog, die in enkele ge voelvolle woorden uiting geeft aan zijn aanhanke lijkheid aan de Z. L. M. en het Thoolse land. Spre ker wenst de vergadering goede dagen en veel voor spoed in de toekomst. De Voorzitter zegt de heer De Hartog hartelijk dank voor zijn woorden en sluit voor enkele ogen blikken de vergadering te pauzeren. REDE IR. G. J. TER BRUGGE. TNE rede, uitgesproken door Ir. G. J. ter Brugge is elders in dit nummer opgenomen. Ook de discussie, die daarop volgde, namen wij daarbij uitvoerig op. RONDVRAAG. "NTADAT de Voorzitter de spreker van hedenmid- dag hartelijk dank heeft gebracht voor zijn dui delijke uiteenzettingen, geeft hij het woord aan de vertegenwoordiger van Gedeputeerde Staten, Mr. A. J. van der Weel. Spreker zegt, dat, ondanks het feit dat hij niet eerder ter vergadering kon zijn, Gedeputeerde Staten van Zeeland overtuigd zijn van het belang van de Algemene Vergade ring der Z. L. M. Het Provinciaal Bestuur van Zee land is zeer nauw betrokken bij de agrarische ont wikkelingen. Na 1940 heeft men zich in het bijzon der moeten bezinnen op het verband tussen het geen dat reeds veruit ontwikkeld is en dat wat in de toekomst voor de Provincie nog verborgen ligt. Daarbij is het Provinciaal Bestuur vervuld van twee gedachten. In de eerste plaats zorgen omdat veel wat oud en daardoor vertrouwd geworden was, door de oorlog veranderd is. Wij hebben ons echter, 'aldus Mr. Van der Weel, geleerd aan te passen als echte Zeeuwen. Maar aan de andere kant zijn we ook vervuld van blijdschap. Blijd schap omdat we in een sneller tempo dan dusverre, over zijn gegaan tot nieuwe vormen en vertrou wen mogen hebben in de jeugd. Spreker wenst de Z. L. M. nog vele gezegende jaren met grote resul taten toe. T"\ E Voorzitter zegt de heer Van der Weel harte- lijk dank voor zijn wensen en geeft het woord aan de burgemeester van de gemeente Scherpe nisseSt. Maartensdijk, de heer D. C. Bouwense. Als Tholenaar", aldus de heer Bouwense, zijn wij niet weinig trots deze Z. L. M.-manifestatie in ons midden te hebben. Scherpenisse, in welke ge meente de feestelijkheden geconcentreerd zijn, heeft reeds vele contacten met de Z. L. M. Spreker noemt in dit verband de Lagere Landbouwschool van de Z. L. M. in deze gemeente. Uitvoerig staat hij stil bij de veranderingen die plaatsvonden, zoals de verdwijnende haven van St. Annaland, de her verkaveling, het dichten van de Pluimpot enz. enz. „In gedachten zien we dan ook in de toekomst een rijtoer over het eiland, geprojecteerd over de dam bij Gorishoek naar Ierseke aldus spreker, die daarmee het veranderende beeld, dat Tholen biedt, levendig schildert. Spreker besluit met de hoop uit te spreken van de rijtoer mag slagen en dat in de toekomst nogmaals een dergelijk festijn georgani seerd mag worden. De Voorzitter dankt de heer Bouwense voor zijn woorden en vraagt aandacht voor de Voorzitter van het K.N.L C., Ir. C. S. Knottnerus. T R. KNOTTNERUS noemt de veranderingen, die op het m-oment op het platteland bezig zijn zich te voltrekken een omwenteling. „En", aldus spre ker, „het aantal mensen dat de landbouw verlaat is groot en dat geeft een onbehaaglijk gevoel". Het is goed te weten waarom deze mensen vertrek ken. Maar het is daardoor des te noodzakelijker voor te lichten over wat de landbouw doet. Dat wil zeggen, dat er meer aan „Public Relations" ge daan zal moeten worden in deze zin, dat de men sen in een voor hen begrijpelijke taal duidelijk ge maakt: moet worden wat de Nederlandse landbouw voor onze volksgemeenschap betekent. Spreker schetst het verschijnsel van de verdwijnende dor pen zoals dit onder andere in Groningen voorkomt. Dit verschijnsel kan alleen gekeerd worden wan neer passende industrie aangetrokken wordt. En men dient daarom de industrie niet uitsluitend als een concurrent van de landbouw te zien. „Meer dan honderd jaar heeft de Z. L- M. haar kracht getoond en ik hoop zo besloot Ir. Knottnerus zijn woord tot de vergadering, „dat de Z. L. M. ook in toekomst bestand zal zijn tegen de komende revo lutie op agrarisch terrein. Daarbij wens ik u sterkte en zeg ik u de steun toe van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité". Nadat de Voorzitter de heer Knottnerus dank heeft gezegd voor zijn woorden, geeXt hij het woord aan de Voorzitster van de Bond van Platte landsvrouwen in Zeeland, mevrouw W. van Veen van Loghum. Spreekster memoreert, dat op de vergadering te Zierikzee de Voorzitter naar voren bracht hoezeer de Bond van Plattelandsvrouwen en de Z. L. M. bij elkaar horen. Toch zijn onze organisaties verschil lend gericht en speelt het gezelligheidselement een belangrijke rol in de Bond van Plattelandsvrou wen. Thans, ondanks het feit dat er nog velen onder ons zijn, die het met hun man, zodanig zien, zijn er toch veranderingen gekomen. Spreekster wijst in dit verband op de samenwerking bij de agrarisch sociale voorlichting ten plattelande. Uit het betoog van Ir. Ter Brugge bleek duidelijk de invloed van de vrouw, zowel naar binnen in het gezin, als naar bujten, het werk van de man. ,Wij hopen dan ook," aldus mevrouw Van Veen, „dat wij mee kunnen werken aan een betere verhou ding en een betere toekomst". De Voorzitter kondigt het einde van deze lange vergadering aan en zegt alle sprekers hartelijk dank. Wij hebben veel stof tot overdenken meege kregen aldus spreker, die daarbij hulde brengt aan de gastheer van deze middag, de gemeente St. Maartensdijk en de Veilingvereniging aldaar. De Voorzitter sluit de vergadering. Laiibouwhnislioiidscholen streden fel De wedstrijden tussen de Z.L.M. Land- bouwhuishoudscholen op 21 juni j.l. had- den een vlot verloop. Groot was het en thousiasme van de deelneemsters. De uit slag is als volgt: 1. Landbouwhuishoudschool Haamstede 6510 pt) 2. Axel (6400 pt) 3. Zierikzee (6345 pt) 5. Terneuzen 4. Schoondijke 6. Kruiningen 7. Tholen 8. Kor tg ene 9. Oostkapelle

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 7