<^3eor cL& <~ürouw Als liet werkelijk zomer wordt VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L, N. HUISMAN—GRIEP Vruchten vlekken Gaat IJ mee naar de Saffa? ZEEUWS LANDBOUWBLAD "P\E laatste jaren is de meimaand uitgesproken -L/ koud en zo was het ook dit jaar weer. Je hebt je zomerkleren in de kast hangen, maar je kunt ze niet dragen vanwege de kou. Eindelijk, als de langste dag al in zicht is, wordt het wat warmer. De winterkleren kunnen worden opgeborgen en we kunnen onze gezellige zomerjurken gaan dra gen. Zomerjurken zijn echte probleemkinderen, voor al in ons koude noorden. Toch denk ik, dat ze in Zeeland, waar nogal eens een koele zeewind waait, ook nog wel moeilijkheden zullen geven. Denkende aan het „Goed en Voordelig" is daar allereerst de moeilijkheid met de prijs, die soms voor goede stukken aan de hoge kant ligt. Eedenk, dat mooi katoen, stevig err kreukherstellend linnen en ook shantung hun prijs wel waard zijn. Ze geven ons de garantie van goed wasbaar te zijn en tevens kleurecht. Bij een juiste behandeling zien ze er na een wasbeurt eerder beter dan minder mooi uit. Was dit soort jurken dan ook vaak. De charme van een mooie zomerjurk zit hem juist in die prille frisheid. Is een confectiejurk van uitstekende kwa liteit te duur (de winkelprijzen liggen allicht om de 100 en daarboven) dan kunt U uit twee moge lijkheden kiezen: een goedkopere confectiejurk... of een lap goede stof plus een patroon om de jurk zelf te maken. Is U handig met de naald, dan zou ik U het laatste raden als U gesteld bent op kwa liteit. Vooral als het japonnetje lang mee moet gaan of vaak gedragen moet worden. Houdt U echter van verandering of hebt U nog veel draag baars in de kast. zodat het jurkje er niet al te veel op aankomt, ga dan „eens grasduinen in de goedkopere confectie." U zult hier gezellige ideeën te kust en te keur aantreffen. Voor de jongere vrouwen zal er altijd wel wat te vinden zijn op het gebied van de rokken en blouses. Op een show in onze stad werden niets anders dan deze „sépara- tes", zoals ze steeds maar weer worden genoemd, vertoond. Het leek zo'n prettig spelletje om met "\TU de tijd van het verse fruit weer aanbreekt, zullen we hiervan volop genieten en ook onze kinderen ervan laten profiteren. Het is immers zo gezond voor iedereen. Jammer genoeg wordt er van dit heerlijke sap wel eens wat gemorst en het valt niet altijd mee, dergelijke vlekken te verwij deren. Daarom volgen hier enkele wenken voor het uitmaken van vruchten- en limonadevlekken. 1. Maak de vlek zo vlug mogelijk uit, daar ze zich anders te vast aan de stof hecht. 2. Is er veel sap gemorst, neem dit dan eerst met een lepeltje op. Daarna betten met lauw water. 3. Blijft er een vlek over, dan goed wasbare stoffen wassen en zo mogelijk bleken met citroenzuur of bleekwater. Behandel een vlek in moeilijk wasbare stoffen met zuivere alcohol (deze koopt U bij de drogist). Goede eau de cologne kan ook wel, maar geen parfum of een lotion met een kleurtje, daar deze ook weer vlekken achter kunnen laten. Behandeling: Leg de stof met de goede kant naar beneden op een schone oude doek. Giet op een schoon doekje dat niet afgeeft, een beetje alco hol en wrijf hiermee licht over de vlek. Maak het doekje niet te nat en wrijf van de rand van de vlek naar binnen. Zó voorkomt U kringen in de stof. De doek er onder dient om de vloeistof met het vuil op te nemen. Als de vlek er uit is, de stof verder droog strij ken. Er zijn ook vlekkenmiddelen in de handel, waarmee U wel veel vlekken kunt verwijderen. U kunt niet verwachten dat één vlekkenmiddel voor alle vlekken geschikt is. Vet zal b.v. in een andere vloeistof oplossen dan inkt, en een kleurstof weer in een andere. Gebruik dus het vlekkenmiddel al leen voor die vlekken waarvoor het dient en op de wijze, die op het etiket aangegeven is. Dan bereikt U de beste resultaten. Neem ook nooit een tweede vlekkenmiddel als het eerste nog niet geheel uit gewerkt is. Probeer eerst op een proeflapje of een zoompje. Krijgt U daar geen goed resultaat, begin dan niet- aan de vlek, maar laat haar behandelen in een chemische wasserij. Wilt U meer weten over het verwijderen van vlekken, dan kunt U het vouwblad „Het verwijde ren van vlekken" bestellen bij de Stichting „Com missie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting", Van Speykstraat 19, Den Haag. Het vouwblad kost 10 cent en kan per postgiro worden betaald of in postzegels op een briefkaart worden bijgeplakt, met opgave van de titel van het vouwblad. deze gescheiden kledingstukken te goochelen. Er waren rokken en blouses van dezelfde gebloemde stof te dragen bij effen tegenstellingen. Met twee stellen hebt U dus vier mogelijkheden. Hebt U nog een sportieve witte blouse in de kast hangen, dan kan er, mits tegen een witte of helgekleurde ondergrond nog meer vertoond wor den. De coupe van al deze modellen was heel een voudig gehouden. Voor de jeugdige modellen een ruime rok, voor de oudere vrouw werden nauwere, meer aangesloten rokmodellen getoond. Het geheel gaf blijk van een grote mate van gezond verstand. Niemand wenst de mooie zomerdagen door te bren gen aan de strijkplank, dus zo weinig mogelijk stroken en volants, die tijdrovend en moeilijk te strijken zijn. Een goede lijn en een gezellige stof zijn voldoende om ons een zomers gezicht te geven, terwijl de kleur ons moet flatteren. TJA, die zomerse kleuren Ze vormen eigenlijk 1 een hoofdstuk apart. De zomer zelf zorgt zo ruimschoots voor kleur in de natuur met alle groen aan de bomen en alle bomen, die bloeien. Daarom zouden wij, mensen, maar wat voorzichtig moeten zijn en niet de zaak gaan bederven door nog meer gebladerte en bloemen aan de zomer toe te voegen. We doen het toch nooit zo goed als Moeder Natuur zelf. En wat zien we dan gebeuren? De Neder landse stoffenindustrie komt ieder jaar met wel 150 nieuwe dessins uit. Bloemen, vlinders, vogels, bladvormen etc. vragen buiten de gewone strepen en stippen onze aandacht. Een deel ervan wordt nooit verkocht, maar een groot gedeelte gaat erin. Het onverkochte deel maakt onze kleren duurder dan nodig is. Immers de aanmaakkosten drukken op de hele produktie. Natuurlijk willen we niet jaren achtereen in het zelfde bloemetje lopen, maar enige matiging in de ontwerpen lijkt me een goede zaak. Tenslotte zijn er enkele regels van de goede smaak, die ouderwets mogen lijken, maar die toch van nut kunnen zijn. Gezette vrouwen zien er vaak het best uit in een effen, goed afkledende jurk. Moet het dan toch een bloemetje zijn, laat het dan een dessin zijn met kleine bloemen, gelijk matig over het grondvlak verdeeld, zodat het bloem- pa croon opgelost is in het geheel. We moeten nooit in de verleiding gebracht kunnen worden de rozen of dahlia's te gaan tellen, die daar bloeien op de rug van onze buurvrouw. Er zijn prachtige stoffen in de handel met kleine patronen, met de altijd mooie stippen, strepen of ruitjes, die ons oneindig beter kleden dan de meest gezellige „bloementuin." Zomerjurken vormen een jeugdige dracht en daar om zien jonge meisjes en vrouwen er in de zomer zo fleurig en gezellig uit. Maar hoe staat het met degenen, die boven de vijftig zijn, of, laat ons be leefd zijn, en boven de veertig schrijven Ze zijn niet zo beweeglijk meer als toen ze achttien waren, ze hebben een paar pondjes erbij gekregen plus enkele grijze haren. Ze lopen ook wat zwaarder en haar lichamsvormen zijn wat anders over haar lengte verdeeld. Bij een vorige generatie was de oplossing heel eenvoudig. Men was al overge gaan tot het zwart en in de zomer volstond men met zwart plus een wit bloemetje of een blokje of tierlantijntje etc. Men kon zich verbeelden, dat men er daarin zomers en jeugdig uitzag. Wij over de vijftigers weten nu wel beter en we willen wat anders. We wensen ook koele jurken, een gezellig model, dat ons niet belachelijk jong maakt, maar ons toch een zomers idee geeft in onze toch al zo korte Hollandse zomer. Nu, we zijn wel het stiefkind van de confectie-industrie en we 'zullen echt ons best moeten doen ojn geschik te modellen en dessins te vinden. Het kost ons tijd en moeite, maar het is met wat tact en geduld wel op te lossen. Dè meeste zaken hebben wel wat in de kast, maar eerst komen altijd de rozen en dahlia's op de proppen. Dit seizoen brengt men ook prachtige blauwe stoffen, die, met wit gecombineerd, een goed effect geven als zij gedragen worden door de niet meer piepjonge vrouw. Over de hoeden hebben we de vorige keer geschreven. Voor een gezellige jurk is een gehaakt hoedje een plezierige bekroning als er al iets op het hoofd moet. Menigeen vindt het heerlijk om de wind door het haar te laten waaien. Denk dus aan uw kapsel. WORIGE zomers zagen we veel accessoires, hand schoenen, schoenen en hoedje plus tas in het wit. Het staat zeker zomers, maar al dat kalkachtig wit wérkt ook als zovele blikvangers. Dit seizoen zijn er veel keurige blauwe schoenen in de zaken en ze zullen bij een blauw toilet beter staan dan witte schoenen. Een veilige kledingwet is altijd de donkerste kleur aan de voet te hebben en naar boven toe de lichtere kleuren aan te brengen. Zo kunt U met een beetje fantasie een beter effect bereiken dan wanneer alle accessoires in één tint gehouden zijn. Ziezo, nu hebt U alles bij elkaar gezocht en ge kocht, maar het voornaamste hebben we vergeten. Toen we voor de spiegel stonden, merkten we, dat we niet het effect opbrachten, dat we van onze nieuwe kleren hadden verwacht. Er ontbrak n.l. een goed corset en een goedpassende B.H. aan het geheel. Nu kunnen we dit terzijde schuiven als iets van: „dat zit er toch maar onder en niemand ziet er iets van", maar dit is iets, dat men door alle zomer stoffen heen ziet. Niet door de dikke winterjas of winterpakje, maar in zomerstoffen komt ons figuur in het scherpe daglicht. Begin de opbouw van uw zomergarderobe dus in de paskamer van een goede corsettenzaak. Pik een oudere verkoopster van achter de toonbank; ze heeft de meeste ervaring. Ze ziet meer figuren dan wij en ze weet uit onder vinding waar ons figuur mee gebaat zal zijn. Be steed er wat tijd en geld aan. Bespaar dit laatste desnoods op een jurk of blouse. Bedenk, dat uw „foundations" uw figuur bepalen' en uw gevoel van welbehagen. Ze zijn beslist een kleine opoffering waard. En nu wens ik U allen »en prettige zomer toe I D. ELEMA—BAKKER. OQOOR mij op tafel ligt een wondermooie kleu- renfoto. Zij is genomen vanuit de lucht en laat een deel van de Zwitserse stad Zurich zien, gelegen aan een prachtig meer. Dozijnen kleine zeiljachten versieren de blauwe watervlakte en de omringende bergen zijn in een teer blauw waas gehuld. Als je lang naar zo'n foto kijkt, ontdek je er steeds weer iets nieuws en iets moois op. De reislust wordt wakker en je vraagt je af of je van de zomer deze kant eens zou kun nen uitgaan. Dat is nu juist de bedoeling van die foto. Het is n.l. niet een gewone ansicht waar ik het over hebmaar ze maakt deel uit van een kleine folder, die aandacht vraagt voor de „Saffa 1958", die van 17 juli tot 15 september in Zurich gehouden wordt. Misschien hebt u daar al iets over gehoord of gelezen, maar mocht dit niet het geval zijn, dan wil ik er u op wijzen, dat deze Saffa een groots opgezette tentoonstel ling betreft, die is afgestemd op het leven en werk van de Zwitserse vrouw. Zoals u wel weten zult, heeft de Zwitserse vrouw nog steeds niet het kiesrecht verkregen. Zij beweegt zich echter op velerlei terrein en doet vast niet onder voor de vrouwen in de haar omringende landen, die wel naar de stembus mogen gaan. De Zwitserse vrouwen willen nu door deze tentoonstelling laten zien wat de ar beid der vrouw betekent en haar bereidheid to nen om onvermoeibaar land en volk te dienen. Deze expositie is door vrouwen opgezet. Vrou welijke architecten hebben de plannen ontwor pen. Men heeft getracht zoveel mogelijk vrou wen bij de uitvoering van alle plannen te be trekken. Zo zijn er voor de verschillende kan tons dagen bepaald, waarop grote groepen vrou wen naar Zürich zullen trekken, niet alleen om de tentoonstelling te bezoeken, maar om door zang en dans mede te werken aan het welslagen van dit grote evenement. Meestal zullen de groe pen in klederdracht gestoken zijn en in optocht door de straten van Zürich trekken. Mocht u, lezeres, plan hebben uw vakantie in die omgeving door te brengen, ga dan beslist een dag naar de Saffa. U zult er geen spijt van heb ben. Neem gerust uw echtgenoot mee, want ook aan de heren der schepping is gedacht. Mochten zij geen interesse hebben voor wat de Zwitserse vrouw presteert dan kunnen zij zich begeven naar „het mannenparadijs", waar zij gezellig onder elkaar de één of andere sport kunnen be oefenen, van heerlijke spijzen smullen of zelfs een kaartje kunnen leggen. Eén goede raad: eet vooraf niet te veel, want de toegangsprijs wordt door de heren volgens hun gewicht be taald. Met de opzet van deze tentoonstelling is een bedrag van meer dan acht miljoen Zw. Frs. ge moeid. De vrouwen hebben toch maar kans ge zien dit grote bedrag bijeen te krijgen. Hun or ganisaties hebben hiertoe hun steen bijgedragen en verder wisten aij de bronnen te vinden, waaruit de resterende goudstroom opwelde. Het streven: leven en werk van de Zwitserse vrouw in al hun facetten te tonenverdient onze warme belangstelling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6