SHETLAND PONY'S VIT EEN otfitim Weekboek ZATERDAG 28 JUNI 1958 451 BEURSBERICHT MARKT GOES 24 juni 1958. VLAS. Alhoewel kopers wat gereserveerd zijn in verband met de slechte weersomstandigheden van de laatste dagen blijft er belangstelling voor de goede partijen vlas bestaan. De prijs handhaafde zich op 1200 tot 1500 per ha met alle werkzaamheden voor rekening van de koper. Voor levering uit de schelf wordt 1617 cent per kg betaald. HOOI. Lucernehooi werd verkocht voor 70 per ton, ter wijl voor weidehooi 60 kon worden genoteerd. In beide gevallen komen de perskosten voor reke ning van de koper. EIEREN. De prijs van de eieren bedroeg 1,94 per kg. DE AFZET VAN AARDAPPELEN VAN 18—25 JUNI De oogst van vroege aardappelen is in volle gang. Elke dag opnieuw worden belangrijke partijen aan geboden op onze Zeeuwse veilingen en met name te Middelburg en op de Thoolse veilingen. We hopen in de komende weken regelmatig op deze plaats een overzicht te kunnen geven van de gang van zaken met betrekking tot de afzet van dit produkt. In ons eerste overzicht kunnen we melding maken van een vlotte afzet. Er is goede vraag naar de eer stelingen van de Nederlandse aardappeloogst. On danks toenemende aanvoeren in het belangrijke aardappelgebied Noord-Holland (tot 400 ton per vei ling per dag) bleef de prijs vrij goed op peil en lag tot in het begin van deze week tussen 25 en 30 cent per kilogram voor de gewone maat. De drielingen no teerden van 1520 cent per kg en de kriel werd ook steeds boven 10 cent per kg betaald. Op Tholen begint nu vooral de Doré naar voren te komen. In Scherpenisse werd dinsdag betaald voor de Doré gewone maat ƒ28,10 tot ƒ30,10; drielingen no teerden 19,49 en kriel 18. Alles per 100 kg. Dit zjjn dus zeer bevredigende prijzen. De eerste lingen waren enkele centen per kg goedkoper maar het verschil was toch niet groot. Er is wel eens een tijd geweest dat er sprake was van een lagere prijs voor de aardappelen op de Zeeuwse veilingen in vergelijking met de prijzen welke werden betaald in Noord-Holland. Dit jaar is dat zeker niet het geval. Wanneer er tot op heden sprake was van een prijsverschil dan was dat steeds in het voordeel van de Zeeuwse prijzen. De kwaliteit van de aardappelen is over het alge meen goed. Wel hoorden we de klacht dat er niet veel aan de planten hangen op verschillende perce len. Ze zijn echter wel groot. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de markt van maandag en dinsdag werden in totaal 4642 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1388 vette koeien en ossen, 693 gebruiksvee, 270 vette kalveren, 156 graskalveren, 606 nuchtere kalveren, 759 varkens, 34 biggen, 120 paarden, 9 veulens, 162 schapen of lammeren, 429 weidelammeren en 16 bokken of gei ten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 2,503,25; vette kalveren ƒ2,10 3,05; varkens (levend gewicht) 1,70ƒ1,76; slacht- paarden 1,90—2,30. Alles per kilogram. Melk. en kalfkoeien ƒ850ƒ1175; vare koeien ƒ680—ƒ875; vaarzen ƒ600ƒ900; pinken ƒ400 625; gx-askalveren 300ƒ500; nuchtere ƒ5575; biggen 38ƒ58; schapen ƒ75—ƒ95; lammeren ƒ75 ƒ100; weidelammeren 45ƒ70. Alles per stuk. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCII. Op de markt van woensdag 25 juni werden aange voerd 5.694 stuks vee, zijnde: 1.664 runderen, 134 gras kalveren, 675 vette kalveren, 461 nuchtere kalveren, 202 schapen, 14 geiten, 427 lammeren, 51 fokzeugen, 491 slachtvarkens, 20 lopers en 1.555 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien 7001240; guiste koeien 675975; kalfvaarzen 750ƒ1200; klamvaarzen ƒ725ƒ935; guiste vaarzen 690ƒ850; pinken ƒ475ƒ690; graskalveren 290ƒ440; nuchtere kal veren voor fok. of mesterij 75230; weideschapen ƒ4575; ooien met lammeren ƒ105ƒ165; lamme ren 3560; drachtige zeugen ƒ285ƒ390; lopers 6273; biggen 4258. Alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 719 stuks. Extra kwaliteit ƒ3,30—ƒ3.45, le kwaliteit ƒ3,10—ƒ3,30, 2e kwaliteit 2,853,05, 3e kwaliteit ƒ2,60ƒ2,85; vette stie ren 2,85ƒ3,15; worstkoeien 2,502,65. Alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, le kwaliteit 2,653,05, idem 2e kwaliteit 2,252,55, idem 3e kwaliteit 1,95 2,20; nuchtere slachtkalveren ƒ1,45ƒ1,70; slacht varkens ƒ1,54ƒ1,68; slachtzeugen, le kwaliteit ƒ1,42—ƒ1,49, 2e kwaliteit 1,32—1,40. Alles per kg levend gewicht. Vette schapen 75ƒ110; vette lammeren 75 ƒ100; nuchtere slachtkalveren ƒ47,5072,50. Alles per stuk. VAM 'T EN dele zorgden de Shetlandpony's voor de omlijsting van de rundvee-, paarden- en schapen-keuringen op de Z. L. M.-tentoonstelling te Scherpenisse, op 20 juni j.l. Het voorgaande jaar zijn ze op de Z. L. M.-dagen niet ten tonele verschenen, zodat ze na ruim twee jaar weer getuige waren van deze manifestatie. In deze tussenliggende periode hebben de Zeeuw se Shetlandponyhouders niet stil gezeten. Zij heb ben dit kleinste paardje ter wereli populair weten te maken in onze provincie. Want het is een ty pisch verschijnsel: hoe sterker de mechanisatie doorgevoerd is, des te meer liefde en belangstelling bestaat er voor deze kleine viervoeter. Naast deze behoefte-bevrediging mogen ze economisch gezien ook niet onderschat worden. Aan onderhoud eisen ze weinig, bovendien is de export erg gewild en heeft deze een aanzienlijke omvang aangenomen. Rekening houdende met de geografische lig ging van de provincie, kon men tevreden zijn over de aanvoer op deze tweede provinciale keu ring. Teleurstellend waren echter de weersom standigheden, waardoor de keuring minder tot zijn recht kwam. We vertrouwen er echter op, dat de inzenders zich niet laten ontmoedigen en bij een volgende gelegenheid met nog meer vol doening terugzien op een geslaagde keuring. T^" OMENDE tot de bespreking van de rubrieken, zagen we, dat de hengsten, ingeschreven in het stamboek, in type nogal iets uiteenliepen. Aan de vos-bonte hengst Kolumbus v/d Kraak werd een eerste prijs toegekend. Deze vijfjarige Dombie S 151-zoon vertoonde een goed type, hoe wel de kleur even iets afwijkt. Hij is gehuurd door de Zeeuwse ponyhouders voor het deksei- zoen 1958 en is eigendom van de heer J. Lokers te Zevenbergen. De temperamentvolle Koos van Herveld van de heer D. Vermaas te St. Maartens dijk kreeg in zijn klasse een 3e prijs, hij kon even soortiger zijn. Bij de ingeschreven hengsten in het veulenboek kreeg Osiris van Strijpemonde een tweede prijs. Deze overigens goed ontwikkel de hengst komt iets te kort in zijn verhoudingen. Hij is eigendom van de heren J. A. Boot en C. J. v. d. Werff te Rilland-Bath. In de klasse vijfjarigen en oudere merries in geschreven in het stamboek, was het Fokje van Strijpemonde, die de oranjekaart wist te verove ren. Een typisch, ruime pony met behoorlijke gangen, eig. C. Kodde, Koudekerke. De toegekende tweede prijzen waren achter eenvolgens voor Mienie van de heer D. Vermaas, St. Maartensdijk en voor Germaine van Linde- zorg van de heer J. A. Boot, Rilland-Bath. De derde prijzen waren voor Engelien van Kamperland, eig. Gebr. Verhulst, Kamperland en Dora van Rockanje van de heer J. A. Boot, Ril land-Bath. In de rubriek drie- en vierjarige merries, inge schreven in het stamboek, kreeg de goedsoortige gespierde Lambertha van Koudekerke een eerste prijs. Eig. de heer C. Kodde te Koudekerke. De tweede prije was voor Marion van Kamper land, eig. Gebr. Verhulst, Kamperland, terwijl de derde prijs aan Mina van 's-Gravendeel toe gekend werd, eig. Fa. Th. Wisse Co., Nw en St. Joosland. Bij de tweejarigen, niet ingeschreven in het veulenboek, behaalde Griet van de heer A. Rinses te Scherpenisse een eerste prijs. Dit voskleurig paardje heeft goede verhoudingen in zich, hoewel zij even correcter kon zijn op de achterbenen. Van de jaarling merries, ingeschreven in het veulenboek, behaalde O'Carla van Koudekerke een eerste prijs. Deze soortige ontwikkelde pony, die in zijn achterbenen iets te ruim is, behoort aan de heer C. Kodde te Koudekerke. De in haar gang wat hakkig gaande Ostaze van Strijpemonde kreeg een tweede prijs, eig. de heer C. J. v. d. Werff te Rilland-Bath. In de rubriek veulens waren het de merrie's die het ruim konden halen tegen de hengsten. De eerste prijs was hier voor Pouwla van Linde- zorg, eig. de heer J. A. Boot, Rilland-Bath. De tweede prijs was voor Petronella van Lindezorg, eigenaar idem. Bij de hengsten kreeg Pie£ van Koudekerke een derde prijs. Eervolle vermeldingen waren voor Peter van 's-Gravendeel van de Fa. Th. Wisse Co., Nw en St. Joosland en Paultje en Peter van Kamperland van Gebr. Verhulst te Kamperland. TNE laatste dag van de tentoonstelling waren de pony's wederom van de partij om de no dige luister bij te zetten. Tijdens het middagge deelte werd er met deze kleine pittige paardjes gedemonstreerd voor versierde wagentjes. Deze vorm van landelijke ruitersport werd zeer ge waardeerd, en is ongetwijfeld voor de jeugd aan trekkelijk en stimulerend. In de rubriek ponyhouders enkelspan, aange- 24 juni. LR is de laatste dagen al heel wat regen ge- -L' vallen, het was wel hard nodig, doch het is nu genoeg, anders krijgen we van het goede te veel. Alleen jammer, dat de regen onze Z.L.M.- tentoonstelling te Scherpenisse er zodanig dwars heeft gezeten. Er was veel werk van gemaakt, het was de moeite waard dit alles te zien. Tholen is weer het oude eiland geworden, het heeft zich zeer goed hersteld van de zware slagen van de wa tersnoodramp. We zagen er prima gewassen lig gen en de regen zal er zeker wel enige van geveld hebben. Er lag veel zware gerst en het vlas leek ons ook nogal aan de zware kant. Toen we op de tentoonstelling kwamen begon het pas goed te regenen en was onze eerste rond gang van de ene naar de andere tent onder stro mende regen. Er was, hoewel er niet veel nieuws was, voor een ieder wat op te steken. Nieuws voor ons was in de tent van de Ge zondheidsdienst; het toepassen van verlichting bij fokpaarden om de hengstigheid wat vroeger op te wekken en we zagen op de uitslag, dat het een prachtig resultaat had opgeleverd. We kwamen in een tent precies in een mode show terecht, jeugdige mannequins toonden ons wat mooi en goed bruikbaar was bij de jonge meisjes. De camera's klikten om hiervan later nog wat te laten zien. Wijzelf hadden 't daar druk met de prijsvraag. De verkeersproblemen, de gerstsoorten en de aardappelrassen vroegen onze aandacht. Bij de paardenrassen had een drukfout de mooie Lippizzaner veranderd in een Hippizaner. De demonstraties op het veld konden niet doorgaan wat zeer jammer was. Onderwijl werden de paarden, het rundvee, de schapen en de dressuurnummers door des kundige jury's bekeken. Niettegenstaande de re gen hielden ze vol om straks voor de grote de monstraties klaar te zijn, wat hun ook gelukt is. De pluim van de week voor deze taaie door zetters. De rijtoer was inmiddels op het terrein aange komen en de tenten werden meer gevuld. Het mooi uitgedoste muziekgezelschap van Stam persgat kon ook de regen niet verdrijven en bracht in de gevulde consumptietent enige op wekkende nummers ten gehore. Bij de grote demonstraties na de middag was het iets minder regenachtig, maar de tribunes bleven nagenoeg leeg, een ontmoedigend aan zicht! De muziek, gevolgd door de prijswinnaars der koudbloeds, marcheerde door de ring en ging toen in de beschutte tent zitten. De prijzen wer den uitgereikt en deze mooie stoet van trek paarden toonde ons het nog rijke bezit van Tho len. Het rundvee, liep statig de ring rond en liet ons zien, dat de rundveestapel nog steeds ver beterd en een goede toekomst tegemoet gaat. Enkele bekroonde schapen werden nu getoond gevolgd door het speelgoed der tentoonstelling: de pony's. Een mooi gezicht deze driftige kleine paardjes te zien voorbrengen. De kleine veulen tjes zo groot als een hond liepen dribbelend mee met hun moeder. Een nummer dat zeer in de smaak viel. De ruiters lieten nu hun bekwaamheid zien in het springconcours en het was niettegenstaande de drassige bodem een onvergetelijk schouwspel ze telkens, de meeste foutloos, de verschillende barricades te zien nemenhet één zijn van ruiter en paard was een treffend gezicht. De grote demonstratie, het figuurrijden met alle ruiters, een nummer dat het publiek altijd inneemt, vormde een waardig slot. Voldaan zijn we weer naar huis gereden, jam mer van de regen, die beslist velen heeft thuis gehouden. De ledenschouw der Z.L.M. '58 is weer geweest, een woord van dank aan allen, die veel of wei nig hebben meegewerkt aan deze mooie tentoon stelling is hier zeker op z'n plaats. spannen voor versierd wagentje, wisten de zus jes Rinses uit St. Maartensdijk het oranjelint te bemachtigen. Op de voet werden ze gevolgd door Dick Vermaas, St. Maartensdijk, en de Kinderen Boot uit Rilland-Bath, die ook een eerste prijs toebedeold kregen. De tweede prijzen waren voor de Fa. Wisse Co. te Nw en St. Joosland, Adrie en Han Geluk te St. Maartensdijk en voor Piet Koopman, St. Maartensdijk, als groenteboer. Ria Vermaas uit St. Maartensdijk behartf.de een derde prijs in haar klasse. In het ponynummer enkelspan (niet Shetland) werd aan Hans Mosselman uit Kruiningen een eerste prijs toegekend. In de rubriek tweespan behaalden de Kind. Boot te RillandBath met een uniform geheel een eerste prijs. De tweede prijs was voor Dick en Ria Vermaas, St. Maartensdijk met een span waarin nogal enig temperament-verschil was. J. H. TER KEURS, Ass. R.V.V.D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 19