Wenken RADIO WINTER BLOEMKOOL-SEIZOEN NABESCHOUWING over j,. Onder de ^Tuinbouwlantaarn Korte Het paard en het lieht V V V DENK AAN DE ZENDERWISSELING. ZATERDAG 28 JUNI 1958 447 gNKELE weken geleden hebben wij in deze rubriek uitvoerige mededelingen gedaan over de teelt van winterbloemkool, zoals deze in het bijzonder op het eiland Walcheren de laatste ja ren plaats vindt. Ondertussen is het seizoen van de winter- bloerpkool 1958 weer voorbij. De balans en ver lies- en winstrekening kan worden opgemaakt. Dat is gebeurd. In het Mededelingenblad van de Zeeuwse Groentetelersvereniging troffen wij over de ervaringen en resultaten van het afge lopen jaar een goede uiteenzetting aan, welke wij gaarne, zij het in hoofdzaken, willen door geven. Wat daarbij wel zeer belangrijk is, willen wij eerst weergeven en wel de zaaidatum. In 1957 is het grootste gedeelte van het winterbloemkool zaad begin juli gezaaid. Tengevolge van het natte weer en de hoge kiemkracht van het zaad, was de opkomst prima, op vele bedden zelfs te dik. Om koolvliegaantasting op de plantenbedden te voorkomen is het nodig een voorbehoedende grondbehandeling uit te voeren. Volgens de Z.G.V. is het vorig jaar dit advies wel vrij alge meen opgevolgd. Het zal echter noodzakelijk zijn dat dit altijd gebeurt. Op grond van meerjarige ervaring is men tot de conclusie gekomen dat als beste zaaidatum voor winterbloemkool de laatste week na juni geadviseerd kan worden. Hoe was de uitkomst van deze teelt in 1958? Dat is een vraag welke dikwijls wordt gesteld en waarop thans het antwoord gegeven kan worden. De veilingprijzen lagen dit jaar aanmerkelijk lager dan in 1957. Er was een tuinder welke voor een gelijke oppervlakte winterbloemkool als in 1957 dit jaar 1.000,minder heeft ontvangen. Toch noemde deze tuinder de financiële resul taten nog £oed. In een uitvoerige beschouwing over de prijs van de winterbloemkool in dit seizoen de fakto- ren welke deze prijs hebben beïnvloed, zegt de heer Gijsberts van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen dat de lagere prijs misschien wel in de eerste plaats komt door het feit dat er veel meer concurrentie ondervonden werd van andere bloemkool en wel van de bloemkool uit de Nederlandse kassen. De aanvoer was dit jaar op Walcheren namelijk laat en de vertraging van de kaskool was niet zo groot. Toen in 1957 de grootste aanvoer van winterbloemkool op de veiling in Middelburg kwam, kwamen er in ons land 400.000 stuks kas bloemkool op de markt. Toen dit jaar de grootste aanvoer van winter bloemkool in Middelburg kwam, kwamen er 1,4 miljoen stuks kaskool op de markt. Een groot verschil en het verklaart de lagere prijs. Het is onmogelijk te zeggen wanneer nu pre cies de winterbloemkool moet komen om zo gun stig mogelijk te kunnen worden afgezet. In 1957 was er betrekkelijk weinig concurren tie van winterbloemkool uit Frankrijk, in 1958 was deze concurrentie groot. Globaal genomen kan worden gezegd dat omstreeks 1 mei de aan voer van kaskool in ons land begint. De winterbloemkool zal dus vóór deze datum geruimd moeten zijn. ZORG VOOR EEN GOEDE VERPAKKING EN SORTERING. ■\7AN deze zijde van de veiling Walcheren te v Middelburg wordt er de aandacht op geves tigd dat het afgelopen seizoen weer is gebleken dat de kool dikwijls slecht wordt verpakt, ter wijl ook de sortering nog al eens te wensen over liet. Hieraan zullen de Walcherse telers toch in de toekomst wel meer aandacht moeten schen ken. Hun produkt komt overal in het land en wanneer zij niet voldoende aandacht besteden aan sortering en verpakking dan is 't gevolg dat zij niet die prijs krijgen welke er gemaakt zou kunnen worden. Het is ons uit ervaring bekend dat de handel klachten had over de slechte sor tering. Een handelaar welke enkel een goed pro dukt kan gebruiken, moest soms mooie partijen zijn neus laten voorbij gaan omdat er in vele kisten een of twee kolen zaten welke van min dere kwaliteit waren. Door een goede sortering had men wel enkele kisten mindere kool op de veiling gehad maar de prijs van de goede kool was belangrijk hoger geweest. We noemden enkele oorzaken van de lagere prijs van dit jaar. Het seizoen was laat en er was meer concurrentie. De aanvoer in Middel burg steeg van 80.000 stuks in 1957 tot 93.000 stuks dit jaar. Er wordt gezegd: ,.Er is weer al teveel winterbloemkool". Zo behoeft het niet te zijn. Er is voor dit produkt ongetwijfeld een grote markt. Het is echter zo dat men deze kool enkel moet telen op de goede bedrijven, waar men ook is ingesteld op het telen van groente en er de nodige zorg aan wil besteden. We geloven dat dit op vele Walcherse tuin bouwbedrijven het geval is. We zijn van mening dat de winterbloemkool heus een plaats verdient in het teeltplan van de Walcherse tuinder. We zijn echter ook van me ning dat men niet te hooi en te gras moet over gaan tot het planten van winterbloemkool op alle mogelijke grond. Ook voor het telen van winterbloemkool is vakkennis nodig. Onze Wal cherse tuinders bezitten die en daarom kan deze teelt ook toegepast worden in hun bedrijf. Geen moeite mag teveel zijn om er wat goeds van te maken. Alleen met uiterste krachtsinsoanning en medewerking van een ieder kan er op Wal cheren een winterbloemkoolcentrum van* grote betekenis ontstaan. "LJET zaad voor de nieuwe oogst dient nu spoe- 11 dig aan de grond te worden toevertrouwd. In augustus moet het uitplanten gebeuren en dan is men heus nog niet klaar. Dan beginnen de zorgen pas. Het is geen eenvoudige teelt. Uit dit en voor- faande artikelen zult u dit wel reeds hebben egrepen. Het is echter wel een mooie teelt en als men liefde heeft voor het tuindersvak dan kan er wat van worden gemaakt. En tenslottewanneer u moeilijkheden met betrekking tot deze teelt hebt of er vragen over wilt stellen dan kunnen wij u maar één raad ge ven: Stel u in verbinding met de heer Wattel van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. Hij is de winterbloemkool deskundige bij uitstek en hij zal zonder twijfel alle gewenste inlichtingen ge ven. Niet in het minst aan hem is het te danken dat deze teelt reeds is wart ze is. TT IJ een vorig onderzoek is gebleken dat de J-' vruchtbaarheid bij het paard in de loop van het voorjaar sterk stijgt. Zowel bij het koudbloed- paard als bij het warmbloedpaard is de vrucht baarheid in mei en juni meer dan twee keer zo groot als in maart. Op grond van een statistisch onderzoek bleek het niet aannemelijk dat de verandering van stal naar weide, van wintervoer op voorjaarsgras, hier in de hoofdrol speelt. Eveneens leek het niet waarschijnlijk dat de lagere temperatuur in het vroege voorjaar en de milde temperatuur van mei en juni verantwoordelijk zijn voor de waar genomen verschillen. Hiermede is beslist niet ge zegd dat de voeding en de omgevingstemperatuur geen rol spelen. Van de invloed van voeding op de vruchtbaarheid is iedereen wel overtuigd (hoewel voor een gefundeerd oordeel nader we tenschappelijk onderzoek hieromtrent nog wel noodzakelijk is en zeker bij het paard). Het bleek dat er niet de minste invloed was te ontdekken van het aantal uren zonneschijn op de vruchtbaarheid. Vooral naar aanleiding van het bekende feit dat het licht een duidelijke invloed heeft op de leg van de kippen, werd gedacht aan mogelijke andere lichtinvloeden van direkte zon, zoals de lengte van de dag. Indien het licht zo'n grote in vloed heeft op de eierstok van de kip, waarom dan ook niet op de eierstokken van het paard? Van het paard is bekend dat door kunstlicht de hengstigheid bij Shetland-ponnies duidelijk vroeger in het voorjaar optreedt. Het is trouwens uit proefnemingen bij andere dieren dan het paard, o.a. het schaap, bekend dat het licht de vruchtbaarheid beïvloedt, zowel bij het mannelijke als bij het vrouwelijke dier. Sedert februari van het vorige jaar, zijn in Zee land proeven op dit gebied genomen met paar den, zowel met merriën als met hengsten. Aangezien de voorlopige uitkomsten interes sant zijn, niet alleen dat de vruchtbaarheid gunstig lijkt te worden beïnvloed, maar ook dat er soms een duidelijke invloed op de verharing wordt waargenomen, is het nodig dat we ons meer zekerheid verschaffen. Medewerking van fokkers TN het verleden hebben we reeds meerdere x keren met succes een beroep op de medewer king van de fokkers gedaan en nu doen we dat weer. Er zijn 2000 antwoordbriefkaarten rond gestuurd die in hoofdzaak niet-belichte merriën betreffen, welke we spoedig ingevuld terug hopen te krijgen. Dringend verzoek Er is onzerzijds naar' gestreefd om het voor de fokkers zo makkelijk mogelijk te maken. Van de kaart kan het stuk met het adres van de Ge zondheidsdienst worden afgescheurd, ingevuld en zonder postzegel worden verzonden. We hopen spoedig veel en goed ingevulde kaarten te mogen terug ontvangen. Met behulp van deze antwoorden zal het ons mogelijk zijn om een oordeel te vormen over de invloed van licht, zowel op merriën als op hengsten. Wanneer de merriën niet drachtig zijn gewor den zijn de gegevens voor ons van evenveel waar de. Wij hopen dat ook in dergelijke gevallen het kaartje toch opgestuurd wordt. Wij danken U bij voorbaat voor Uw medewer king en hopen U later nader over de uitslag van het onderzoek te berichten. DE GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN ZEELAND. Op 5 juli a.s. eindigt de inzendtermijn van de 15 kortingsperiode voor grondmonsters. Zij die nog gebruik willen maken van deze korting moe ten zich onverwijld opgeven bij de monsterne mer van het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek, daar de monsters nog vóór 5 juli a.s. genomen moeten worden. Vroeg ge maaid land voor hooien en kuilen komt hier voor zeker ook in aanmerking, alsmede de vrij gekomen land- en tuinbouwgronden. Degenen die een abonnement op grondonder zoek hebben afgesloten genieten het gehele jaar door de gebruikelijke 15 n, 'o korting. Een dezer dagen zal een groot aantal paarden fokkers het verzoek ontvangen, gegevens in te vullen ten behoeve van een onderzoek naar de invloed van het licht op het paard. Mogen wij erop rekenen dat de Zeeuwse fok kers hun volle medewerking zullen geven, door de gegevens spoedig op te sturen, zo schrijft de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. De kunstweiden, die tijdig een juiste bemes ting hebben gehad, staan er goed bij. Dit gras reeds nu hooien is riskant. Beter kan men nu inkuilen. Nadat het gras van het perceel is ver wijderd, wordt een snelle her-groei verkregen door 3 balen stikstof per ha toe te dienen. Bij gunstige weersomstandigheden kan over 5 a 6 weken weer hooigras gemaaid worden. U bent niet de enige, die een goede oogst tracht te winnen. Zorg dus, dat geen sproei- stof, die giftig is voor vee, of schade doet aan andere gewassen, bij uw buurman terecht komt. Vooral bij vernevelen en wat winderig weer moet men voorzichtig zijn. De eerste schadege vallen zijn reeds voorgekomen. Dit geeft narig heid en kost de onvoorzichtige geld. Inderdaad kan kunstmatig gedroogd gras evenveel eiwit bevatten als matig eiwitrijke meelmengsels. Wel moet het gras dan zeer jeug dig gemaaid worden en afkomstig zijn van een goede weide. Het eiwit moet in het gras aanwe zig zijn als het in de droger gaat. Kies voor kunstmatig drogen alleen de beste percelen. - Bloemen zijn prachtig, wanneer ze in uw tuin staan. De vele bloeiende paardebloemen in ons grasland zijn minder mooi. Vooral wanneer ze straks nog worden aangevuld met boterbloemen. Een bestrijding in het voorjaar met groeistof fen in het begin van de bloei geeft een goed resultaat. Alleen het gebruik van Neptunusvorken bij het aanaarden van aardappelen geeft U niet de ga rantie, dat er geen valse grond op de bedden komt. De aanaarders moeten zo ondiep mogelijk in de kalk bevestigd zijn. De stelen van de aan aarders zo hoog mogelijk optrekken. Ze lopen dan minder op hun kop. Een opbrengstvermeerdering van 1 2 ton bieten wordt verkregen door opeen te zetten, als ze nog maar zes blaadjes hebben. Dit kost geen extra geld en deze meer-opbrengst is ge makkelijk meegenomen. Geen enkel normaal mens kan uit de grote verscheidenheid van bestrijdingsmiddelen nog wijs worden. Gelukkig kunt U zich abonneren op de waarschuwingskaarten voor planteziekten. Deze bevatten waardevolle gegevens. Gooi ze niet achteloos weg maar bewaar ze op een goed zichtbare plaats. Nog beter is het om ze tijdens het spuitseizoen in uw jaszak te hebben. Dinsdag 1 juli 1958, Hilversum I, 12.20—12.30 uur In de radiorubriek van het ministerie van Landbouw geeft de landbouwmeteoroloog de heer M. Scharringa van het K- N. M. I. zijn maandelijks landbouwkundig weeroverzicht. Vrijdag 4 juli 1958, Hilversum I, 12.2012,30 uur Met medewerking van ir. H. J. Huisman, Rijks- zuivelconsulent voor consumptiemelk-aangelegen- heden zal het koelen van de melk worden beh n- deld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 15