OOGSTMETHODEN KAR WIJ S-s BIJ i s gvg O) ZATERDAG 28 JUNI 1958 443 Per ha bedragen de kosten dan 2 mach. uür k 10,20,— 2 trekkeruur a 1.50 f 3, TJET oogsten van karwij kan op verschillende -11 wijze plaats vinden. Mogelijk moet dit jaar opnieuw warden bepaaldwelke methode zal worden gevolgd. Om enig inzicht te geven in de bedrijfseconomische consequenties van de ge maakte keuze worden hier enkele mogelijkheden aan een nadere beschouwing onderworpen, zo schrijft de Bedrijfsvoorlichter bij de RLVD te Oosterland, de heer W. P. Noordam, schrijver van bijgaand artikel. Oogsten met een graanmaaier-zelfbintler. Tl/ÏEESTAL wordt karwij met een graanmaaier- -LTX zelfbinder gemaaid en daarna aan tollen gezet. De laatste jaren wordt het gewas na het maaien ook wel in lange dekhokken gezet. Met het gebruik van de graanmaaier-zelfbin- der kan vrij veel zaadverlies gepaard gaan. Dit zal vooral het geval zijn, wanneer een rijp gewas te droog wordt gemaaid. Het aanbrengen van een bak aan de bindtafel voor het opvangen van het zaad, beperkt het verlies. Wordt het aanbrengen van die opvangbak ge combineerd met maaien in een vochtige toestand ('s nachts), dan heeft men al het mogelijke ge daan om verlies te voorkomen. Ook in het gun stigste geval zal echter niet al het zaad worden verzameld; tussen platvorm en opvoerdoeken kan n.l. moeilijk worden opgevangen en daar gaat het meeste en het beste zaad verloren. Maaien in een minder rijpe toestand ter voor koming van zaadverlies verdient geen aanbeve ling. De groene zaden krimpen veel in; het ge was zal moeilijker drogen en vlugger aanleiding geven tot schimmelvorming in de tollen. Het maaien volgens deze methode zal 2 uren per ha vragen met een bediening van twee man. Voor ophokken in lange dekhokken kan 10 man uur per ha worden gerekend; voor het tollen 16 manuur per ha. Oogsten met een zwadmaaier. T")E laatste jaren wordt karwij ook wel op zwad gemaaid met een zwadmaaier. Als deze me thode wordt toegepast, kan men mogelijk iets later maaien, waardoor het aantal groene, en dus de toekomstige kleinere zaden, worden be perkt. Van schimmelvorming in het zwad zal praktisch geen sprake zijn, omdat zon en lucht gemakkelijk kunnen toetreden. Tijdens het zwadmaaien zal minder zaad ver loren gaan, dan tijdens het maaien met de graanmaaier. Bij het zwadmaaien wordt het ge was over een horizontaal doek zijdelings afge voerd, wat het zaadverlies tot een minimum be perkt. Als nadeel kan worden genoemd, het risi co van uitwaaien tijdens het op het zwad liggen. Ook met enige verkleuring van het zaad moet rekening worden gehouden. Daar deze methode nog maar enkele jaren wordt toegepast, hebben de laatste punten al leen betrekking op de ervaring in die periode. Er kan mogelijk nog iets aan de methode wor den verbeterd. Zo is bekend dat tijdens het zwadmaaien al met de windrichting rekening kan worden gehouden. Liggen de stoppeleinden naar de wind dan is er de minste risico. Dorsen. r)E karwij wordt meestal met een maaidorsma- -1-' chine op het veld gedorst. Dit gebeurt zowel bij een gewas dat op het zwad ligt, als bij een gewas, dat is gehokt of getold. Weï kan een ver schil bestaan in de gebruikte maaidorsmachine, een op het zwad liggend gewas kan het best worden gedorst met een zelfrijdende machine, er moet namelijk zeer langzaam worden gereden en de machine moet zijn voorzien van een op raap doek. Voor hokken en tollen kan een getrokken maaidorsmachine worden gebruikt; wel is het in dit geval noodzakelijk dat de trekker is uitgerust met een doordraaiende aftakas. Van belang is vooral het feit dat op zwad gemaaide gewassen na korte tijd kunnen worden gedorst en het dorsen een kortere tijd in beslag neemt dan van die welke in tollen of hokken staan. Op het zwad liggend kan in IV2 uur een ha worden gedorst met een bediening van twee man, n.l. één man op de maaidorser en één aan de zakken. Voor aan de tollen of hokken staande gewassen moet 2V2 uur dorsen per ha worden gerekend. Hier voor zijn dan resp. nodig 3 en 4 man, die het volgende werk doen: Bij tollen: één man aan de zakken en twee man instekenbij hokkenéén man aan de zak- zwadmaaien m.u. t.u. mach.u. maaien 2 1 1 dekhokken dorsen 3 IV2 bij zwadmaaien: Zwadmaaien Dorsen uit zwad IV2 uur k f 40, Totaal 70,p. ha 60,p. ha 130,p. ha bij maaien met graanmaaier-zelfbinder: Zelfbinderen (rondgaand) 60.p. ha Dorsen uit tol 2xh uur a 40,100.p. ha Totaal 160,— p. ha van één kant 75,zelfbinderen van één kant 100,dorsen 175,— Wil men een totale kostenberekening opstel len, dan dienen de gewerkte manuren van eigen personeel in geld te worden bijgeteld. In het al gemeen zal dit geen aanbeveling verdienen, om dat met deze te werken uren geen extra kosten gepaard gaan. Dit is wel het geval wanneer voor het dorsen extra personeel aangetrokken moet worden. b. kosten wanneer het werk wordt uitgevoerd met een eigen machine bij zwadmaaien. Wordt een zwadmaaier van 1800 gekocht, dan kan de volgende eenvoudige berekening wor den opgesteld voor de kosten van de machine: per jaar: 10% afschrijving ƒ180, per jaar: 10% onderhoud, rente en diversen 180, totaal 360,— Per ha zal 1 trekkeruur nodig zijn; de extra kosten hiervan bedragen ƒ1.50 Na vergoeding van deze extra kosten blijft in vergelijking met werk door de loonwerker dus ƒ70,ƒ1.50 68.50 per ha beschikbaar voor kosten van de zwadmaaier. Om voordeel met een eigen zwadmaaier te be halen, moet dan meer dan 360: 68,5 x 1 ha 5.26 ha per jaar met de zwadmaaier worden ge maaid. Hierbij is dan niets gerekend voor de manuren. Er wordt van uit gegaan, dat de tijd beschikbaar is en niet extra voor de arbeid moet worden betaald of ander noodzakelijk werk ach terwege moet blijven. b. Bij maaien met graanmaaier Zeifbinder. Is een graanmaaier-zelfbinder aanwezig voor het maaien van graan, dan moet alleen reke ning worden gehouden met de extra kosten die het maaien van karwij met zich brengt. Deze kunnen worden gesteld op ƒ10,per machineuur. 23,— ken, twee man insteken en één man met de maaidorsmachine rijden. (Volgens sommigen zijn ook bij tollen vier man nodig, n.l.één man aan de zakken, twee man insteken en één man touwtjes losmaken). Hoewel bij dorsen uit tollen en hokken steeds zal worden getracht om het gewas zo gelijkma tig mogelijk in te steken, moet er rekening mee worden gehouden, dat bij dorsen uit het zwad de aanvoer regelmatiger, dus beter zal zijn. Vergelijking van de benodigde arbeidsuren per ha bij genoemde methoden met eigen machines. zelfbinderen m.u. t.u. mach.u. 4 2 2 10 10 12% 24 Andere kosten behoeven niet in rekening te worden gebracht, omdat alleen de werkelijke ex tra kosten in de berekening moeten worden be trokken. Bij dorsen met maaidorsmachine. Is een getrokken maaidorsmachine op het be drijf aanwezig, dan kan deze ook worden ge bruikt voor een gewas dat werd getold of gehokt.; Voor een gewas dat in het zwad ligt, kan een dergelijke machine alleen worden gebruikt als de trekker is uitgerust met een doordraaiende af takas. Voor het dorsen uit de tol met de eigen maai dorsmachine kunnen de volgende extra kosten worden gerekend: 2% mach. uur k f 25,ƒ62.50 2% trekkeruur a 1.50 3.75 66.25' [afgerond ƒ67,— Vergelijking van de extra kosten bij genoemde mogelijkheden W) :c .c O O c T3 <D TJ XI >h SH CU V c 1 cö G w (U 0) 0) G G G G 8)2 •G O O) 1-4 UET plaatsen in tollen vraagt 16 manuren •LJ- ha. Er kan dus worden vastgesteld, dat zwad maaien een besparing geeft op de te werken uren. Bij plaatsen in dekhokken zal n.l. 19 man uur en in tollen 25 manuur per ha worden be spaard. Deze besparing op te werken uren kan van belang zijn, wanneer daardoor ander drin gend werk kan worden uitgevoerd of wanneer de meer te werken uren het uit te betalen loon werkelijk verhogen. De extra-kosten bij diverse praktische mogelijkheden. a. kosten wanneer het werk wordt uitgevoerd door een loonwerker zwad maaien 70, dorsen 60, opp.vl. 1) ƒ60,— 60,- ƒ100,- 23,— ƒ67,— 3) totaal 130,- 2) 160,— 90,— 1) voor uit het zwad dorsen is geen eigen maai dorsmachine aanwezig, er moet dus door de loonwerker worden gedorst 2) bij meer dan 5.26 ha te maaien gewas zullen de kosten lager zijn dan voor werk door der^ den is aangegeven. Bij minder dan 5.26 ha hoger werk door derden; 3) bij dorsen door derden dorskosten ƒ100, totaal kosten 123, CONCLUSIE. arvvij kan naar verwachting nog het best met de graanmaaier-zelfbinder worden geoogst en in tollen gezet. Op bedrijven met een eigen zelf binder zal het ook vrijwel zeker de goedkoopste methode zijn. Hierbij is dan aangenomen, dat het werk, ongeacht de methode, met het aanwezige personeel kan plaats vinden. De besparing aan te werken uren is dan van ondergeschikte betekenis. Ook de mogelijke windschade tijdens het op zwad liggen dcet in de richting van zelfbinderen be sluiten. Het enige tijd aan zon, regen en wind blootstaande gewas geeft in het zwad vlug zaad verlies bij wind van enige betekenis. Proefsgewijs zal het zwadmaaien van karwij echter wel moeten worden voortgezet. Tenslotte zij nog opgemerkt dat dekhokken ongeveer dezelfde kans geven op windschade als het op zwad liggende gewas. Een getold gewas geeft minder risico. Tenslotte is de aanwezigheid van eigen machi nes van grote betekenis voor de te kiezen methode. Is een graanmaaier-zelfbinder aanwezig, dan zal aanschaf van een zwadmaaier vaak geen voordeel geven. Ook zwadmaaien door een loonwerker komt dan op het tweede plan. Wanneer naast karwij ook; graszaad en koolzaad verbouwd wordt, kan de aan- schaf van een zwadmaaier soms rendbel zijn. Elke landbouwer dient daarom voor zijn eigen bedrjjf de juiste methode te kiezen. VERLAGING SCHAPENPREMIE. 1~)E Direkteur van de Stichting Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen te Utrecht, deelt aan belanghebbenden mede, dat de verzekeringsuitkom sten van de rubriek schapen het mogelijk maken tot verlaging van de premie over te gaan. Op grond hiervan is besloten, deze met ingang van 1 juni 1958 als volgt vast te stellen: 1. Schapen, geboren vóór 1958, verzekerd door vertegenwoordigers en agenten 1,60 per stuk. 2. Lammeren, geboren in 1958, verzekerd door vertegenwoordigers en agenten 1,00 per stuk. 3. Schapen en lammeren, uitsluitend voor expor teurs verzekerd op zgn. „open polis" 0,80 per stuk. De premie voor schapen en lammeren is in feite 0,10 per stuk lager dan hierboven is aangegeven. Deze 0,10 is bestemd voor een bij Verordening van het Produktschap voor Vee en Vlees ingesteld Fonds ter bestrijding van schapenziekten in Ne derland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11