gevaren 442 bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen en door mechanisatie ZEEUWS LANDBOUWBLAD FOSFORESTERS DITMAAL dan iets over de ook in de landbouw veelgebruikte en zeer effectieve insekticiden op basis van fosforverbindingen. Zo effectief, dat velen deze middelen niet uit hun bestrijdingsschema zou den willen missen. Het aantal van deze middelen Is daardoor een hele rij geworden. Het meest bekende prototype is parathion; ver der zijn te noemen T.E.P., H.E.T.P., Ompa, E.P.N., amiton, sulfosept, phenkapton, chloortion. Zij wor den hier genoemd omdat iedere fabrikant zijn pro- dukt een bpaalde naam geeft. De lezer kan nu zien ©f het door hem gebruikte middel hierbij hoort. Onder deze groep zijn ook te rekenen de zogenaam de systeeminsekticiden, die via het wortelgestel door de plant circuleren. De bekende zijn systox en metasystox. De werkingsduur als bestrijdingsmiddel Is verschillend in verband met de meer of minder snelle ontleding. Systox b.v. is zeer bestendig, wordt door koken niet omgezet en circuleert dus lang ook in het menselijk lichaam. Parathion, wel een van de meest gebruikte, wordt door water en zuren zeer langzaam ontleed, sneller door alkali als soda, loog en zeep. Bij een korte werkingsduur is er een 6nellere ontleding; dit zegt niets over de mindere giftigheid, het gaat om de hoeveelheid die in het lichaam gekomen is. Zonder te willen vermoeien met cijfers over de gevaarlijke dosis voor al deze middelen apart, een paar voorbeelden over hoe weinig het gaan kan: 1. Een kleine druppel T.E.P. in het oog was dodelijk. 2. Een Duits chemicus stierf nadat hij bij een ex periment 120 mgr H.E.T.P. naar binnen ge kregen had. Dit zijn dus wel kleine hoeveelheden. Als de minst giftige moet Ompa beschouwd worden; laat U echter niet verleiden om bij dit en ook andere als minder giftig opgegeven middelen de bescher ming te verwaarlozen. HOE WERKEN NU DEZE FOSFORESTERS ZIJ verstoren de functie van het zenuwstelsel, met als gevolg hiervan ook de spierarbeid. Zo een voudig mogelijk voorgesteld gebeurt het volgende. Een spiervezel kan zich alleen samentrekken via een prikkel die door een zenuwvezel overgebracht wordt. Bij die spiersamentrekking ontstaat een giftig stofwisselingsprodukt, het aedylcholine (A.C.), normaal wordt dit door een z.g. enzym, de choleste- rinase (C.E.) in minder dan één honderdste seconde afgebroken in twee onschadelijke stoffen. Alle fos- Het mestvee op de Z. L. M.-tentoonstelling "LJET was een kleine maar selecte groep mest- vee, die op deze tentoonstelling werd voor gebracht. Er waren 24 M.R.Y.-ossen, 2 M.R.Y.- vaarzen en slechts één zwartbonte vaars. Het is tekenend dat het M.R.Y.-vee in deze afdeling zo overheerst. Toch vragen wij ons af of dit juist is. Een goedsoortige zwartbonte os of vaars kan ook prima vlees leveren; dit veeslag heeft bovendien het voordeel van grotere groeikracht en een lagere prijs bij aankoop. De kwaliteit van de voorgebrachte dieren was •uitstekend. Tholen bezit een aantal mesters, die blijk geven van vakmanschap en liefde voor een goed vleesdier. Het beste voorgebrachte dier was de vaars met twee brede tanden van G. M. Geluk, St. Maartens dijk. Een dier van nagenoeg ideale verhoudingen en extra bevleesd. Deze vaars is als algeheel kam pioene van deze afdeling te beschouwen. Bij het kampioenschap van de ossen werd de ere-palm weggehaald door de os (4 brede tanden) met fraaie manieren van M. Polderman, Oud-Vos- semeer. Dit dier ondervond zware concurrentie van de Os zonder brede tanden van J. L. M. Geluk, St. Maartensdijk. Een extra vlezig dier, dat evenwel even stier-achtig aandeed. Deze os werd reserve kampioen. 1 De verdere le prijswinnaars zijn: In de rubriek ossen met 4 brede tanden lb J. L. M. Geluk, St. Maartensdijk; lb van de ossen met 2 brede tanden werd een dier, eveneens van J. L. M. Geluk. St. Maartensdijk. In de rubriek ossen j' zonder brede tanden werden niet minder dan 4 i eerste prijzen toegekend. Naast de reserve-kam pioen waren dit lb: os van G. M. Geluk; lc os van J. L. M. Geluk en ld os van C. M. Geluk, allen te St. Maartensdijk. De vaars zonder brede tanden van G. M. Geluk, St. Maartensdijk, behaalde ook een eerste prijs. C. DEN ENGELSEN. foresters hebben nu de eigenschap deze enzym werking te verminderen, of als ze in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn, op te heffen. Het logische gevolg hiervan is een overgevoeligheid in het ze nuwstelsel en verstoring van de normale spier arbeid, ook in die van de vaten en bronchiën. WANNEER TREEDT VERGIFTIGING OP ^FOLANG nog 10 a 15 van de C.E. aanwezig is, treden er geen verschijnselen op; komt dit lager, dan wel. Wanneer de E.C. weer stijgt tot 20 a 25 dan verdwijnen deze verschijnselen weer. Hierin schuilt begrijpelijkerwijze een groot gevaar. Ge durende het werken kan een groot deel van de C.E. verdwenen zijn zonder dat men wat merkt. Door de langzame afbraak van de C.E. in het lichaam is bij langer achtereen werken met fosfor- ester extra oppassen geboden, omdat men niet kan weten hoe dicht de fatale grens genaderd is. Het is daarom aan te raden wanneer lang achter elkaar gespoten moet worden, b.v. een loonspuiter, het personeel te laten wisselen. Er komt nog een andere factor bij, en wel deze: het herstel van de C.E. in het lichaam gaat langzaam, het herstel van het bloedplasma duurt 3 weken, van de £ode bloedlichaampjes en van het weefsel 3 maanden. Zolang het herstel van de C.E. niet volledig is, blijft er bovendien een overgevoeligheid bestaan. Dit betekent dat ook na geringe ziekteverschijn selen en ogenschijnlijk volledig herstel men binnen die tijdsduur niet weer met fosforesters moet gaan werken. Als een voorbeeld van de noodzakelijkheid hiervan het volgende: Iemand had met parathion gewerkt; hij werd een paar dagen ongesteld (misse lijk, braken en diarrhee); na 3 dagen weer wat onwel, waarvoor hij 2 dagen absent was; hij werkte weer 3 dagen, waarvan de laatste dag 6 uur; 8 uur na het ziek worden was hij overleden. Blijkbaar had zijn C.E.-gehalte wat geschommeld onder en boven de drempelwaarde van 15 Inplaats van te wach ten tot een volledig herstel van het gehalte, was hier afgegaan op het niet meer ziek-zijn, terwijl het C.E.-gehalte misschien maar 20 was. ER IS GEEN DIRECTE WAARSCHUWING Dit wil zeggen dat men niets merkt van huid- irritatie die als waarschuwing zou kunnen dienen; evenmin is er enige prikkeling van de ademhalings organen. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN HLS eerste verschijnselen van opgetreden ver- giftiging zijn te noemen hoofdpijn, misselijk heid, duizeligheid, beklemd gevoel op de borst en al gauw ook slecht zien. Dit laatste berust o.m. op nauwe pupillen, zij zijn dikwijls maar zo groot als een speldepunt en kan dus ook voor de leek dienen als een herkenningsteken van vergiftiging. Toenemen van de verschijnselen gaat gepaard met erge buikkrampen, sterk zweten, speekselvloed, tril lingen en krampen in de spieren, het eerst in de oogleden en de tong; door dit laatste is er dikke spraak. Daarnaast is er bemoeilijkte ademhaling door vochtophoping in de longen, waardoor zuur stofgebrek ontstaat. De dood komt meestal onder verwardheid en algemenekrampen. Het verloop van deze verschijnselen kan dikwijls zeer snel zijn en gaat niet altijd in genoemde volg orde. Vooral bij warm weer is ook hier, evenals bij D.N.C. extra voorzichtigheid geboden. Wisselen van middel heeft geen zin; is er b.v. met parathion ge spoten, dan is er een overgevoeligheid b.v. voor H.E.T.P., en omgekeerd. Nog een opmerking die van belang is. Middelen niet behorend tot de fosforestergroep kunnen toch een C.E.-remmende werking hebben. Een dergelijk middel is Primin Isolan. Deze carbamaatverbin- ding is dus even gftig als een fosforester. HOE VINDT DE VERGIFTIGING PLAATS? Door inslikken, dus bij vergissing, of doordat b.v. bij onvoorzichtige bereiding spatten op de lippen of in de mond komen. Er wordt wel op gegeven om bij vergiftiging door inslikken melk te geven als tegengift. Bij fosforesters mag absoluut geen melk gegeven worden, omdat fosfor oplost in melk; hetzelfde geldt voor koper en D.D.T. De opname door de huid is van groot belang. Bij nicotine kan het snel gaan. Denk aan het voor beeld van de jongen met de jampot met nicotine. Bij fosforesters gaat het 3 a 5 maal zo snel. Visr de ademhalingsorganen en de slijmvliezen van het oog kan ook snel vergiftiging optreden. BESCHERMING "DIJ het juiste toepassen van de in de „Techniek van de bescherming", dus vooral van de huid en ademhalingsorganen genoemde voorschriften, en wanneer daarbij geen domme fouten gemaakt wor den, dan is er geen enkel gevaar om met fosfor esters, zelfs met Systox te spuiten, wat niet alleen een persoonlijke mening is, maar op ervaring be rust. Is er door morsen toch wat op de huid ge komen, reinig dan direct de huid met water en zeep, werk eerst niet nog wat door. Hoe nodig dit reinigen is, bewijst volgend voorbeeld. Een voerman en zijn helper werden bespat met parathion, de voerman liet wel zijn helper zich reinigen met water en zeep, maar vond dat voor zichzelf blijkbaar niet nodig. De helper bleef gezond, de voerman werd de volgende dag ziek en was 21 uur na het ongeval overleden. Reinig bok de spuitkleding na gebruik met water en zeep of soda. Neem zelf na het spuiten een bad of douche en gebruik daar ruim zeep bij. Wees met warm weer extra voorzichtig. WAT TE DOEN ALS ER VERGIFTIGING IS OPGETREDEN? Bij ieder begin van een van de reeds genoemde verschijnselen moet direct het werk gestaakt wor den en moet tevens zo snel mogelijk een arts ge waarschuwd worden. Verzuim vooral niet hierbij op te laten geven om welke vergiftiging het gaat. Bij fosforestervergiftiging is er nl. een behoorlijk wer kend tegengift. Omdat dit op zichzelf ook een sterk gift is, heeft alleen een arts dit voorradig in de vorm van ampullen, direct klaar om in te kunnen spuiten. Dit tegengift is dikwijls levensreddend en het dient zo snel mogelijk ingespoten te worden. WAT DE LEEK VERDER KAN DOEN: ^FORGEN voor zowel lichamelijke als geestelijke rust. De patient dus niet laten lopen of fietsen, gemakkelijk neerleggen en alleen liggend vervoeren. Geestlijke rust betekent geen zenuwachtig gedoe om de patient heen, maar rustig en doelbewust handelen, dat stelt de patient gerust. Deze maat regelen zijn nodig om de hartactie en het zuurstof- gebruik zo laag mogelijk te houden. Verontreinigde kleren moeten uitgetrokken wor den en besmette huid met water en zeep worden gereinigd. Is het gift in het oog gekomen, dan moet dit op de eerder beschreven manier zo snel mogelijk ruim schoongespoeld worden. Is er bemoeilijkte ademhaling of is de gelaats kleur wat blauw, dan moet, indien een zuurstof koffer aanwezig is, zuurstof toegediend worden. Dek verder de patient toe. Tenslotte nog een opmerking ter zijde.Deze bespuitingen zijn ook zeer giftig voor de bijen. Het is soms droevig te zien hoeveel van deze nijvere beestjes op één dag als slachtoffer vallen. Zij be wijzen, alleen al in het koolzaad, grote diensten bij de vruchtzetting. Als tegenprestatie lijkt het mij niet onredelijk dat, wanneer men weet dat er in de buurt bijenhouders zijn, de imker intijds, dus vóór de bijen uitvliegen, te waarschuwen wanneer er gespoten zal worden. Het veelvuldig gebruik van deze bestrijdings middelen die ongaarne gemist zouden worden en die, zoals gezegd, bij. juiste toepassing van de bescher ming dat ook niet behoeven, rechtvaardigt o.i. deze wat Uitgebreide uiteenzetting. MEDICUS. Kaligeforek bij AARDAPPELEN In het maandblad Landbouwvoorlichting (mei 1958) lezen wij een artikel over kaligebrek bij aardappeen van de hand van ir. J. Prummel, Instituut voor Bodemvruchtbaarheid te Gronin gen. De samenvatting van dit artikel laten wij hieronder onverkort volgen. "DIJ ernstig door droogte in de hand gewerkt -L' kaligebrek in aardappelen bleek herstel door middel van overbemesting in vaste vorm of be spuiting zeer snel (na een week) merkbaar te zijn. De opbrengstvermeerdering bedroeg hierbij op één van de proefvelden bij rijp gerooide aardappelen 35 Een bespuiting met 60 a 90 kg/ha KaO (met oplossingen van 7, resp. 10% zwavelzure kali en met 5,9, resp. 8,4 kalizout 60 gaf een hogere opbrengst dan een ongeveer even grote hoeveel heid toegediend aan de grond. Kalizout 60 gaf bij bespuiting iets meer ver branding en iets grotere daling van het onder watergewicht dan zwavelzure kali. Aan de laatst genoemde meststof zal daarom misschien enige voorkeur moeten worden gegeven, vooral bij ver bouw van aardappelen voor de zetmeelproduk- tie. Kalizout 60 is echter goedkoper (ongeveer van de prijs van zwavelzure kali) en gemakke lijker verkrijgbaar. Bij minder ernstig gebrek trad na een inge treden regenperiode herstel op, ook zonder late bemesting. Voor genezing van kaligebrek bij aardappelen verdient een overbemesting op de grond of een bespuiting in een laat stadium vooral bij rijp te rooien aardappelen de aandacht van de praktijk. Bij tijdig onderkennen van de gebreks verschijnselen zal een late bemesting op de grond in aanmerking komen wegens de eenvou dige uitvoerbaarheid. Nader onderzoek zal moe ten uitmaken of bespuiting misschien onder be paalde omstandigheden de voorkeur heeft. Wij denken hierbij aan langdurige droogteperioden of ver gevorderd seizoen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 10