BEDRIJF VAN 15 ha ENKELE MOGELIJKHEDEN OP EEN GEMENGD Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas Heus... met Esso bent U beter uit. /- N ZATERDAG 21 JUNI 1058 Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. TJTET probleem waar het om gaat bij het be- schouwen van enkele bedrijfseconomische mogelijkheden op een gemengd bedrijf van 15 ha, kunnen we eigenlijk samenvatten in de volgende vraag: Welke arbeidsbezetting en welke mechanisatie kunnen we als juist aanvaarden by een gegeven bouwplan en veebezetting? Moet op een dergelijk bedrijf gewerkt worden met twee volwaardige arbeidskrachten of met meer of met minder? Is een trekker rendabel of zijn één of twee paarden hier beter op hun plaats? Wat zijn de mogelijkheden van een melkmachine? Moeten we streven naar een extensief bouwplan en een lagere veebezetting of moeten we naar een intensieve bedrijfsvoering? Dit zijn allemaal vragen waarop de boer een antwoord moet hebben. De moeilijkheid is dat al deze vragen samenhangen en dat er talloze com binatiemogelijkheden zijn. In de praktijk zien we dan ook, dat iedere boer een bedrijfsvoering toe past die weer afwijkt van die van zijn collega, die onder soortgelijke omstandigheden werkt. Toch zullen we proberen om in grote lijnen enkele aanwijzingen te geven die ons als juist voor komen. HET BOUWPLAN EN DE VEEBEZETTING TN het algemeen menen we te mogen zeggen, dat het bouwplan tamelijk intensief en de veebe zetting vrij zwaar zal moeten zijn, wil de boer zich een redelijk inkomen verschaffen. Wij baseren deze uitspraak op het feit, dat de zogenaamde vaste kosten per ha op deze bedrijven zwaar zullen druk ken, ook wanneer de arbeidsbezetting en de mecha nisatie slechts van geringe omvang zijn. Onder vaste lasten verstaan we dan de kosten van grond en gebouwen, de post ar- beidsloon (die ook moet worden berekend als met eigen arbeid wordt gewerkt), de werktui gen- en paardenkosten (of trekkerkosten) en eventueel de herverka velingsrente. Als men al deze posten optelt, dan zal men al niet ver be neden ƒ900,- tot 1000,- per ha blijven. Daarbo ven komen dan nog de andere kosten (de zgn directe of variabele kos ten) die gemaakt moe ten worden, zoals zaai zaad en pootgoed, kunst mest. loonwerker, sproei middelen, krachtvoer, veearts enz. Om al deze kosten goed te kunnen maken zal de bruto-opbrengst per ha hoog moeten zijn en zullen we dus moe ten komen tot een vrij intensief bedrijfsplan. Hierbij is het goed om op te merken, dat op deze bedrijven, die door gaans niet op de beste gronden zijn gelegen, de mogelijkheid tot inten siveren beperkt zijn. Al lerlei fijne gewassen, zo als uien, gladiolen, wijn peen, maar ook vlas, zul len lang niet overal te verbouwen zijn. Met an dere woorden, de grond soort stelt beperkingen aen de keuze der ge wassen. Bouwplan: 1,30 ha suikerbieten 0,70 voederbieten 1,00 aardappelen 2,00 wintertarwe 1,00 zomergerst 1,00 erwten 1,00 diversen Veebezetting: 12 melkkoeien 6 pinken 6 kalveren 1 paard Over het paard komen we straks nog nader te spreken; indien geen paard, maar een trekker wordt gehouden, kan één melkkoe meer worden geweid. Het graslandgebruik is op het eerste gezicht in tensiever dan die van het bouwland. Dit komt, omdat we bewust rekening gehouden hebben met de beperkte mogelijkheden op het gebied van de gewassenkeuze. De éne ha „diversen" kan hier in een concrete situatie de vereiste aanpassing geven. Op de tentoonstelling van de Z.L.M. te Scher- penisse zal de R.L.V.D. een maquette van deze be drijfsindeling laten zien. DE ARBEIDSBEZETTING EN MECHANISATIE 0 VEREN we nu terug tot onze probleemstelling, dan moet de vraag thans luiden: welke ar beidsbezetting en mechanisatie zijn op het zojuist beschreven bedrijf gewenst? Voor de beantwoording van deze vraag hebben we ons twee van de vele mogelijkheden die er zijn, voor ogen gesteld: Geval A: De boer werkt met een volwaardige arbeidskracht, zodat de arbeidsbezetting 2 man is en als trekkracht gebruikt hij 1 paard. De koeien (Advertentie) DE INDELING VAN HET BEDRIJF 15 IJ het opstellen van een berekening heb ben we gedacht aan de omstandigheden zoals die in de Poortvlietse Weihoek gelden. Rekening houdende met het voorgaande zijn we tot de volgende in deling van een gefin geerd bedrijf gekomen. Oppervlakte 15 ha, waarvan 6.70 ha gras land, 0,30 ha erf en 8 ha bouwland. Bedrijfseconom ie worden met de hand gemolken. De loonwerker zorgt voor het maaidorsen van de gerst, het hin deren van de tarwe, het op voorraad rooien van de aardappelen en voor het ploegen ,n de herfst ei. het klaarmaken van het zaaibed in het voor jaar. Alle andere werkzaamheden gebeuren door de twee vaste arbeidskrachten; er is geen los perso neel. Geval B: De boer werkt met een losse arbeids kracht in de drukke periode van een half jaar. De arbeidsbezetting is V/ man. Hij heeft nu een trekker en een melkmachine. Bij de trekker be hoort een duurdere inventaris. De loonwerker verricht het maaidorsen, hinderen en voorraad- rooien van aardappelen. Wat zijn nu de verschillen tussen A en B? "LTET bouwplan is gelijk gebleven, zodat de bruto- opbrengsten gelijk zijn. De veebezetting is in geval B 1 melkkoe meer, daar het paard weg is. De opbrengst van deze koe schatten we op f 1000, (melkgeld plus omzet en aanwas, verminderd met de kosten van aangekocht voer, veearts, verzeke ring, enz.). De inkomsten van B zijn dus f 1000,hoger dan van A. Hoe zit het met de kosten? Per jaar heeft B meer kosten aan afschrijving, onderhoud, rente, brandstoffen e.d., van de melkmachine, de trekker en de duurdere inventaris van de trekker. Aan de andere kant betaalt A meer aan arbeids loon en aan de loonwerker (ploegen, eggen). De kosten van het paard zijn al in rekening gebracht door hiervoor de inkomsten van een melkkoe bij te tellen bij B. In een schema gebracht, komen we tot de vol gende cijfers: Verschil in kosten en opbrengsten tussen A en B per jaar 1. meer kosten van B per jaar: trekkerkosten melkmachine duurdere trekkerwerktuigen (afschrijving, onderhoud, rente, brand stoffen, smeermiddelen) 2. mindere kosten van B per jaar: arbeidsloon 2750, loonwerker 600,— 3350,— 3. hogere opbrengst van B per jaar: saldo-opbrengst melkkoe 1000, In totaal heeft B dus f 1000,hogere opbrengst en f 800,minder kosten, zodat B f 1800,voor deliger uitkomt dan A. Men moet wel opletten dat in deze cijfers de kosten per jaar zijn berekend van trekker, melkmachine en duurdere werktui geninventaris. De aanschaffingskosten van deze mechanisatie zijn natuurlijk veel hoger en de naoeilijkheid is dan ook vaak, dat deze aanschaf fingskosten de boer er van weerhouden om zijn bedrijf zo goed mogelijk te mechaniseren. fn ons geval zal boer B ongeveer f 12.500, meer in zijn inventaris steken dan boer A. We hebben echter gezien dat dit toch voordeliger kan ziju- Conclu»ie: /"VP een 15 ha gemengd bedrijf in Zeeland zal een vrij intensief bouwplan en weideplan nood zakelijk zijn. De arbeidsbezetting en de mechani satie zullen aan elkaar moeten worden aangepast op zodanige Vijze, dat de grootste winst verwacht mag worden. Dit laatste is waarschijnlijk het ge val indien de mechanisatie vrij ver wordt doorge voerd (trekker en melkmachine) en de arbeids bezetting zo beperkt mogelijk wordt gehouden. Op de rekening van de loonwerker kan in dit geval worden bezuinigd, terwijl de veebezetting moet worden aangepast. Aan de financiering van deze bedrijven worden hoge eisen gesteld. De ingenieur bij de R.L.V.D., Ir. A. W. LUITJENS. 1700,—. 600,—i 250,— 2550,i T\E opbouw van een gemengd bedrijf van omstreeks 15 ha is in de provincie Zee land actueel geworden nu door de Herverka veling een aantal bedrijven tot deze opper vlakte wordt vergroot. Voor het Herverkavelingsgebied Tholen, waar momenteel acht van deze bedrijven ge bouwd worden in de Weihoek van Poortvliet, spreekt dit al heel duidelijk, maar ook op Schouwen-Duiveland en in de Zak van Zuid- Beveland is deze kwestie van belang. Neven staand artikel geldt overigens niet alleen voor de herverkavelingsgebieden, maar voor alle gemengde bedrijven van deze grootte in de provincie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9