^Demonstratie met HOOIBOUW WERKTUIGEN en HOOI-OOGSTMETHODEN 424 DE opzet van de demonstratie was eenvoudig gehouden. Enkel bij boeren of loonwerkers in gebruik zijnde werktuigen werden gedemon streerd. Van de werktuigen bij de hooibouw in ge bruik werden alleen de hoofdtypen naar voren gebracht. Dat hiervoor bepaalde merken werden gebruikt is vanzelfsprekend, doch dat houdt niet in dat andere, niet aanwezige merken, minder goed behoeven te zijn. In de groep maaimachines werkten de volgen de machines 1. „Aros", 2 paards grasmaaimachine van de heer G. Blankers, 't Hof Zwagerman te Grijps- kerke. Werkbreedte 4 voet en uitgerust met een middenbalk. J. „Massey Harris". 1 paards grasmaaier op luchtbanden van de heer P. Wijkhuis te Big- gekerke. Grove balk met een werkbreedte van 3,5 voet. S. S. en S. maaibalk tussen de trekkerwielen van de heer P. S. Kodde te Koudekerke. Mid denbalk met een werkbreedte van 4 voet. 4., „Aros" maaibalk achter de trekker van de heer W. K. van Nieuwenhuizen te Oost- kapelle. Grove balk met een werkbreedte van 6 voet. DE éénpaards-machine is een werktuig, dat op de kleine bedrijven met één paard, toch al tijd nog perspectieven biedt. Niet alleen omdat men zelf het gras voor hooi kan maaien, maar ook omdat men er eerder toe over zal gaan om bossen te maaien. De werkbreedte is wat kleiner dan van een 2 paards. Eventueel kan achter een paard een 4-voets machine met opgebouwde mo tor worden gebruikt. De luchtbanden kunnen in een zwaar gewas wel eens iets eerder aanleiding tot slippen geven. Het werk van deze machine was vlot en goed. Dit geldt ook voor de 2 paards grasmaaier. Een overbekend werktuig dat op de meerpaardsbedrij- ven uitstekend werk kan verrichten. Is echter een trekker aanwezig, dan zal toch al vlug, voor al bij aanschaffing, de neiging aanwezig zijn om de trekker met een maaigarnituur uit te rusten. Het gaat daarmee sneller en men heeft het ge heel meer in de hand, doordat i.v.m. de aftak - asaandrijving, de verhouding mes-snelheidrij snelheid beter kan worden geregeld. De S. en S. maaibalk leverde vlot werk. De stoppel was iets aan de lange kant. Het voordeel van deze constructie is, dat de bestuurder een Uitstekend overzicht heeft op het werk. De strub belingen ziet hij als het ware aankomen en hij kan dan zonodig direkt zijn maatregelen nemen. Een nadeel is, dat de aanbouw lang duurt en dat men bij het verrichten van andere werkzaam heden altijd met het garnituur aan de trekker zit of telkens aan en af moet bouwen. De werkbreedte van 4 voet is in de meeste ge vallen wel voldoende. De Aros heeft precies dat tegenovergestelde voor- en nadeel van de S. en S. maaibalk. Dus minder zicht op het werk, maar zeer gemakkelijk te monteren. De zwenkwielen maken een grote ■wendbaarheid mogelijk. De veiligheidskoppelin gen werden nog eens extra gedemonstreerd, iets waaraan men in de praktijk nogal eens te wei nig aandacht schenkt. Met zijn 6 voet werkbreed te bezit deze machine een flinke capaciteit. Er werd vlot en goed werk mee geleverd. SCHUDMACHINES. «O In deze groep werkten: a. ,,Peuzenat" vorkjesschudder van de heer P. Lampert Pzn te Biggekerke; b. „Victoria" trommelschudder van de heer A. Smit te Oostkapelle; „Bautz" harkkeerder-schudder van de heer A. de Buck te Biggekerke. DE schudders gaan bij de moderne hooioogst methoden een belangrijker plaats innemen. Door direct na het maaien herhaaldelijk te schudden, kan men de tijd tot het ruiteren of persen aanmerkelijk bekorten. Reeds 1 week na bet maaien was op het perceel het hooi persbaar. Daartoe was het elke dag eenmaal geschud. De vorkjesschudder is al een vanouds bekend werktuig. De stand van de machine doet het ge was meer achterwaarts of meer omhoog gooien. Er werd goed werk mee verricht. De trommelschudder heeft een geheel andere principe van werken. Tussen de wielen is een dubbel kruis bevestigd, waaraan omklapbare har ken bevestigd zitten. Over het kruis is een plaat bevestigd. De Victoria kan maar naar één richting draai- «n in tegenstelling met sommige andere trom- melschudders, die naar twee richtingen draaien. Een automatisch drinkpompje voor de koeien zoals dit ook in Grijpskerke te zien was. Welis waar niet nieuw maar toch ge makkelijk! Om uit het bakje te kunnen drinken moeten de dieren de schuif daarboven wegduwen, waardoor zij in feite de zwengel van de pomp hanteren T~\E hooioogst-tijd brengt nog altijd de no- dige problemen met zich mee. Men wil een hoogwaardig produkt oogsten in een zo groot mogelijke hoeveelheid en zo korte tijd als het maar enigszins kan. De hooitijd is dus een drukke tijd, waarbij nog komt, dat de beginperiode, speciaal dit jaar, ge lijk valt met nog drukke werkzaamheden op het bouwland. Moderne hooioogst methoden en werktuigen krijgen dan ook steeds meer belangstelling, wat weer bleek uit het groot aantal bezoekers, dat op de demonstratie te Grijpskerke op woensdag 11 juni j.l. aanwezig was, zo schrijft de Hoofdassistent bij de R.L.V.D. te Goes, de heer J. G. van Liere in een artikel waarin hij deze demonstratie beschrijft. De Victoria draaide enkel bovenover, waardoor een zeer intensieve bewerking werd verkregen. Evenals bij de vorkjesschudder is het een be zwaar, dat zij enkel voor het schudden gebruikt kan worden. De Bautz is een combinatie van harkkeerder- schudder. Tussen het keren en schudden zit ech ter geen groot verschil. De afstelling liet in het begin veel te wensen over. Later werd dit beter. HARKKEERDERS. Hierbij werkten: 1. „Nicholson" van 't Hof Zwagerman te Grijps kerke 2. „Vicon Lely" voorop de trekker van de heer P. S. Kodde te Koudekerke; 3. „Vicon Lely" voor paardetractie van de heer P. Schout te Biggekerke; 4. „Bautz" van de heer A. de Buck te Bigge kerke. TNE Nicholson is een machine van het type hark- keerders met harkhoofden en uitgerust met een apart keerstel. Het voorste 2/3 gedeelte van de harkhoofden wordt tijdens het keren afgeno men. Zij kan door 1 paard gemakkelijk getrokken worden. De aandrijving vindt plaats vanaf de wielen. Zowel bij het keren als bij het harken leverde zij prima werk. De Vicon Lely voorop de trekker is van een geheel ander systeem. Aan een balk zijn 4 zon nen scharnierend opgehangen. Een mogelijkheid tot het monteren van een 5e zon is aanwezig in verband met het keren van 2 zwaden tegelijk. De zonnen werken onafhankelijk van elkaar, waar door de oneffenheden in de grond goed worden gevolgd. De aandrijving vindt plaats door de weerstand van de grond waarover de tanden lo pen. Het keren met twee zonnen was minder goed. Met 3 zonnen en een grotere snelheid was het veel beter. Het harken, dat met 4 zonnen plaats heeft, ging goed. De Bautz kan in verschillende standen worden geplaatst, terwijl het mechanisme naar twee richtingen kan draaien. Het keren was wat beter dan het schudden. Het harken was goed. HOOISCHUIF. „Kneverland" achterop de trekker van de heer D. Brasser, loonwerker te Biggekerke. De schuif was voorzien van 7 uitneembare tan den en kan ook als ruiterdrager worden ge bruikt. Bovenaan de schuif zit een klem gemon teerd, die bij het heffen naar beneden kiapt en zo voorkomt, dat het hooi er af valt. Enkel bij het bij elkaar schuiven heeft deze klem geen zin, maar als het opgenomen losse hooi naar een an dere plaats moet worden vervoerd, kan zij uit stekende diensten bewijzen. RUITEREN. AM het afwaaien van de koppen van de ruiters ^te voorkomen, werd het ruiteren met een tol- hout in de driepoot ruiter gedemonstreerd. Het tolhout steek even boven de ruiter uit en daar overheen worden de laatste pikken hooi ge bracht. Afschuiven en afwaaien wordt hierdoor voorkomen. Overigens bracht dit weer consequenties met zich mee, wat bleek bij het demonstreren met de „ruiterdrager" van de heer A. Wielemaker, loon werker te Koudekerke. Zowel vóór als achterop de trekker was een drager gemonteerd. Bij het opnemen op de voorste drager zakte het tolhout uit de vers opgezette ruiter naar beneden. Bij het opnemen achterop de trekker bleek het tol hout te lang voor de op de drager gemonteerde klem en zakte de stok eveneens bij het opnemen naar beneden. Bij gezeten ruiters zal dit min der vlug plaats vinden, maar bovenaan de ruiter vastbinden van de stok is toch wel wenselijk. Voor het transport over niet te grote afstanden bieden één of twee dragers op de trekker op veel bedrijven toch wel goede mogelijkheden. HOOIPERS. „A.P. 20 Weiger" pickup pers met opgebouwde motor van de heer S. Brouwer te Oostkapelle en de heer W. Louwerse te Serooskerke (W.). "D IJ een tekort aan arbeidskrachten, en ruimte willen sparen in de schuur, biedt deze me thode wel perspectieven. De pers neemt het hooi op, nadat door harken 4 zwaden op elkaar waren gebracht. In korte tijd kan een grote oppervlakte worden geperst. Deze machine is geen werktuig van het normale landbouwbedrijf, maar wel speciaal voor de loonwerker. De behoefte aan het persen is momenteel nog niet groot, maar in bepaalde gevallen en b.v. aan zijkanten van wegen e.d. kan zij toch belangrijk werk verrichten. Men kan alleen persen wanneer het hooi vol doende droog is, dit is na 56 dagen zonnig weer en liefst tussen 11 uur v.m. en 6 uur n.m. Het stapelen van de pakjes in de schuur moet met zorg geschieden. Tussen de stapels moet enige ruimte gelaten worden. Er moet niet hoger dan 3 meter gestapeld worden. Het afdekken, ook van de zijkanten, met een laag stro van 1 m dikte is noodzakelijk om schimmelvor ming te voorkomen. Tenslotte was er nog een automatisch drink pompje voor het vee aanwezig. De dieren zelf maken de beweging om de pomp in werking te stellen. Op deze manier wordt altijd vers en koel drinkwater verkregen en wordt het intrappen van de kanten van de sloten en putten voorko men. Uiteraard was er ook voor dit werktuig veel belangstelling. TNR. IR C. W. C. VAN BEEKOM, Rijksland- ■Ly bouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, hield een korte nabeschouwing over de ge demonstreerde werktuigen. Hij wees daarbij op de belangrijkheid van de gecombineerde werk tuigen en ook op datgene wat hier door samen werking werd bereikt. Een samenwerking tussen de initiatiefnemers, de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting op Walcheren, de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst en het Provinciaal Onder zoekcentrum enerzijds, en de boeren en loonwer kers als deelnemers anderzijds. Hij dankte daar voor deze laatste groep en wel speciaal de heer P. S. Kodde te Koudekerke, die naast zijn ma chines ook zijn perceel beschikbaar stelde en zich zeer veel moeite en werk heeft getroost aan de voorbereidingen. Eendracht maakt macht; op deze manier kan in de toekomst nog veel worden bereikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 8