Van Boerderij en Organisatie Belastingpraatj e ZITDAGEN 422 ZEEUWS LANDBOUWBLAD ZUID-BEVELAND. VVTANNEER U dit leest zullen de W Z. L. M.-dagen op Tholen, voor velen weer tot het verleden behoren. Althans het zien en rondlopen over de terreinen toch zeker wel. Maar het napraten over dergelijke dagen kan ook goede eigenschappen hebben. Soms zijn het maar kleine dingen, die we gezien of gehoord hebben en die toch later ook op ons eigen bedrijf van nut kunnen zijn. Laten we dus kunnen zeggen: het was weer een echt familiefestijn met alleen maar goede vrienden en kennissen. Vroeger werd wel eens gezegd een boer is getrouwd met zijn grond, (misschien nog een grondgedachte van de stedeling) maar deze tijd is voorbij. Wij kunnen tegenwoordig onmogelijk meer stil blijven staan, dus ook niet bij de tentoonstelling en we gaan weer terug naar ons eigen bedrijf. Hier wacht ons weer de arbeid van elke dag al is op de meeste bedrijven de grootste drukte, die het wiedwerk mee brengt, al weer een eind aan de kant. Alleen nog wat nalopen in de bieten en de aardappels houdt ons nog bezig. Ook ziet men op veel bedrijven in deze tijd de sloten uitmaaien, ten minste waar deze nog aanwezig zijn. Dit was vroeger altijd een heel karwei maar tegenwoordig gaat dit ook alle maal veel gemakkelijker. Het gebeurt weinig meer met de sikkel, maar meest met de zeis of de maaimachine. Maar hoe het ook gebeurt, het is ncjod- zakelijk om veel onkruid aan onze oeverkanten te weren. Ook het sproeien vrahgt nog om on ze aandacht vooral van de aardappels. Bij velen zijn deze reeds een keer ge spoten en dit moet wel ook, want door de hoge temperatuur van de afge lopen week is er hard aan getrokken. Spuit men te laat, dan worden de onderste bladeren niet meer geraakt en deze dienen toch ook met het be strijdingsmiddel in aanraking te komen. In verband met de luizen in de bie ten zijn op sommige plaatsen waax-- schuwingsberichten uitgegeven via pers en radio. Dit wil daarom nog niet zeggen, dat men dan maar on middellijk een loonsproeier moet op bellen of zelf met systemische mid delen op de bieten kruipen. Nee, dat niet, het is en blijft een waarschuwing en een gewaarschuwd man telt voor twee! Regelmatige controle is dus nood zakelijk. Er kan «lus wel met buur man gekeken worden, maar niet naar buurman. De eerste lucerne is al weer gebor gen en daarmede de lege schuren weer gevuld met wintervoer. Ook in de weidestreken van ons gewest is het één en al hooien wat de klok slaat. Het is altijd een drukke bezigheid, maar volle schuren geven toch altijd een tevreden gevoel. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 14 juni. VV7AS er vroeger in de maanden mei w en juni enige ontspanning in het werk te constateren, de laatste jaren vooral is hiervan niet veel meer te merken. Ondanks de vergevorderde mechanisatie blijft er nog veel hand werk over wat met een, in vergelij king met vroeger, veel kleinere arbeidskern moet gebeuren. Het ge volg hiervan is, dat op de meeste be drijven de boer volledig meedraait in het arbeidsproces, met bovendien alle zorgen, die het bedrijfsleidersschap normaal met zich meebrengt, en de gehele bedrijfsorganisatie omvat. Een factor, welke zeer sterk zijn stempel op de binding aan het bedrijf zet, is wel de bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden met de sproei- machine. Wanneer deze gemiddeld 2530 per ha belopen, is een doelbewuste toe passing wel zeer gewenst om met de kostprijs niet al te" hoog te komen. Dit houdt het gevaar in, dat een be spuiting gauw uitgesteld wordt, die dan later, ten koste van een minder gunstig resultaat, toch nodig blijkt. Het moment van spuiten blijft een WALCHEREN. 17 juni. TNE demonstratie met hooibouw- werktuigen in Hogelande is een groot succes geworden. Voor een groot aantal bezoekers konden de diverse werktuigen en methoden wor den getoond. Het is altijd aantrekke lijk en ook waardevol wanneer men de machines naast elkaar aan het werk kan zien onder gelijke omstan digheden. -Het vergemakkelijkt het maken van een goede keus voor het eigen bedrijf. Er bestaat m.i. de meeste behoefte aan een machine die het hooi zowel kan harken als keren, vooral voor onze kleine gemengde bedrijven. Voor de grote bedrijven met veel grasland kan het zeker wel zijn nüt hebben om hiervoor 2 machines aan te schaffen zodat deze ook gelijktijdig aan het werk kunnen zijn. Voor de pick-up pers bestond veel belangstelling, hoe zeer moeilijk punt, vooral waar het preventieve bestrijding betreft. Dage lijkse controle is nodig en ondanks de zeer nuttige waarschuwingen, welke verschillende instanties rondsturen en als attentieseinen beschouwd dienen te worden, ligt de beslissing bij elk per soonlijk. De vlasteelt is weer het onderwerp van gesprek op de markten. De han del in te velde staande partijen komt maar langzaam op gang. De kopers komen voornamelijk uit België, ter wijl vele vlassers uit de eigen streek een meer afwachtende houding aan nemen. Wanneer het eenmaal in de schelf staat is er misschien meer be langstelling, want in alle vlasbedrij- ven zijn momenteel heel wat minder mensen aan het werk. We zijn benieuwd om eens te zien hoe de oogst op Tholen er bij ligt en wanneer het weer enigszins meewerkt, zullen velen ongetwijfeld de Z. L. M.- dagen ook dit jaar niet willen missen. De organisatie van dergelijke dagen alleen al, moet met een druk bezoek beloond worden. wel sommigen nogal kritisch waren tegenover deze oogstmethode. Van zelfsprekend moet het hooi niet te vroeg geperst worden en we doen er verstandig aan om deze methode te zien als een mogelijkheid om veel werk door de loonwerker te laten doen indien men dit beslist niet zelf kan. Deze methode is dus vooral gunstig voor die bedrijven die over te weinig personeel beschikken. Boven dien kan men het hooi in een betrek kelijk kleine ruimte opbergen, wat voor bedrijven met weinig tasruimte van belang is. De groei van de gewassen verloopt naar wens, al verlangt men in be paalde gebieden al weer om wat regen. De chemische onkruidbestrijding in erwten heeft hier en daar nogal wat schade aangericht, en nog ziet men bespuitingen tegen het onkruid in uit voering, terwijl de erwten al in volle bloei staan. Willen we het onkruid in erwten chemisch bestrijden dan kan dat goed maar dan in een vroeg sta dium, in de volle bloei beslist niet meer. In de aardappelen is de bestrijding van de aardappelziekte inmiddels be gonnen. Tijdig beginnen en regel matig herhalen vormen de beste methode om deze gevreesde ziekte te bestrijden. Vorig jaar is wel gebleken dat alleen een zeer goede behandeling de beste resultaten kan opleveren. Walcheren toont zich nu op zijn mooist, alle gewassen staan op het land tot straks het koolzaad en het vlas weer zullen worden geoogst. Na de herverkaveling is Walcheren nu een vernieuwd landbouwgebied geworden waar het goed boeren is. Uw overzichtschrijver zal deze ru briek in het vervolg niet meer ver zorgen. Aan mijn opvolger en de lezers van deze rubriek veel genoegen bij het verzorgen en lezen van „B. en O." voor Walcheren. Vanaf deze plaats mijn beste wen sen voor U, Uw boerderij en Uw orga nisatie. Onderhoud of verbetering. TA E vraag of uitgaven, gedaan wegens werk- zaamheden aan woonhuizen, schuren en andere onroerende goederen, te beschouwen zijn als kosten van verbetering of ais onderhoudskos ten is in de praktijk nog dikwijls moeilijk te be antwoorden. In 1958 zijn weer al een tweetal rechterlijke uitspraken gepubliceerd die op deze kwestie betrekking hebben. De eerste is een uitspraak van het Hof te 's Gravenhage. In een landbouwschuur bevond zich een veestalling die in 1953 was verbouwd. De oude veestal was blijkbaar niet veel zaaks meer. Technisch zowel als economisch was ze sterk verouderd. De werkzaamheden die plaats von den bestonden uit het vervangen van de voorste wand, het leggen van een nieuwe vloer en her stellen van zijwand en achterwand, verbetering van verlichting en ventilatie, nieuwe voederbak ken, etc. Het resultaat van de verbouwing was, dat er stalruimte kwam voor 6 dieren terwijl er voordien maar voor 4 plaats was. De karwei kostte 1.700,waarop een subsidie werd ver- Strekt van 521,Belanghebbende moet dus 1.179,— zelf betalen. Bij zijn aangifte trok hij ƒ679,— af als onderhoudskosten en beschouwde hij ƒ500,— als kosten van verbetering. De In specteur beschouwde alles als kosten van ver betering en stond dus geen aftrek toe. Hoe hij met afschrijving handelde blijkt niet uit het ar rest. Op het beroep van de boer besliste het Hof dat de Inspecteur gelijk had. Van splitsing van de kosten in onderhoudskosten en kosten van verbetering wilde zij niet weten, omdat gezien de hoogst verouderde toestand waarin de stal zich, zowel technisch als economisch voor de verbou wing bevond, en gezien het bereikte resultaat goed koopmansgebruik naar zij meende, mee bracht dat de ƒ1.179,geheel als kosten van verbetering beschouwd moeten worden. De kos ten mochten dus niet in één jaar worden afge trokken maar moesten gedurende een aantal ja ren worden afgeschreven. Beter dan deze boer kwam een verpachtster •raf die een ouderwetse, versleten hooiberg ver nieuwde. Daarbij werden 4 houten eikenhouten roeden vervangen door 3 betonnen roeden en werd het dak vernieuwd. Het Hof te 's Graven hage wilde ook hier de kosten die 3.010,be droegen niet in aftrek brengen, omdat zij ook deze niet als onderhoudskosten beschouwde. De verpachtster berustte niet in de uitspraak en ging in cassatie bij de Hoge Raad. Deze vernie tigde de uitspraak van het Hof. Hij gaf daarbij tevens een verduidelijking van zijn mening om trent het verschil tussen kosten van onderhoud en van verbetering van een onroerend goed. HP 2 dingen moet volgens de Hoge Raad gelet worden. Ten eerste moet men nagaan of het vernieuwde of vervangen onderdeel een zo aan zienlijk gedeelte van het gehele gebouwencom plex uitmaakt dat er ten aanzien van het gehele complex van een vernieuwing kan worden ge sproken. Dit zal b.v. het geval zijn als van een boerde rij een gehele schuur of het woonhuis is vervan gen of gerestaureerd. De hooiberg was niet zulk een aanzienlijk gedeelte van de boerderij dat daardoor de vernieuwing als verbetering te be schouwen was. O.i. geldt hetzelfde in de meeste gevallen bij vernieuwing van b.v. een poterbe waarplaats of een varkenshok. Ten tweede moet bekeken worden of het be treffende onderdeel van het bedrijf, hier dus de hooiberg, in vergelijking met de oorspronkelijke toestand, wezenlijk is veranderd of verbeterd. Dit was volgens de Hoge Raad hier ook niet het geval. Wel was er een gedeeltelijk nieuwe con structie toegepast doordat 4 houten roeden wa ren vervangen door 3 betonnen roeden, maar toch was sprake van onderhoud omdat restau ratie in de oude toestand nog aanmerkelijk duur der zou zijn geweest. De verpachtster mocht dus de ƒ3.010,geheel in één jaar aftrekken. Ditzelfde zal o.i. het geval zijn bij vervanging van een versleten houten schuurgevel door een stenen gevel of van een dorsvloer van planken door een van beton. Overigens zullen er ook op dit terrein wel prolfcemen blijven. Boekhoudbureau Z.L.M., G. PAAUWE. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 26 juni van 1113 uur in „Hof van Holland" (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering el«c. Alle gewenste inlichtingen wordep gratis ver strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. TERNEUZEN: Woensdag 25 juni van 3.30—5.30 uur in hotel „Des Pays Bas" (de heer De Lange). ZIERIKZEE: Donderdag 26 juni van 1113 uur in hotel „Huis van Nassau (de heer De Lange). ADVIESORGAAN OORLOGS- EN RAMPSCHADE Getroffenen uit de prov. Zeeland die ernstige moeilijkheden hebben met betrekking tot de rege ling van de door hen geleden oorlogs- en/af watersnoodschade, kunnen zich, wanneer een be zoek aan*de hieronder vermelde zitting te Zieriks zee voor hen bezwaarlijk is, gelet op de afstand, die zij van die plaats af woonachtig zijn, monde ling of schriftelijk tot het Adviesorgaan wenden en wel via het secretariaat van de Gewestelijke Raad Zeeland van het Landbouwschap, Grote Markt 28a, Goes. ZIERIKZEE: Donderdag 17 juli van 1013 uur in het café van het „Huis van Nassau".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6