De MELKPRODUKTIE van VAARZEN KORTE WENKEN 431 r JPËL UIT EEN geheim als norm voor het produktievermogen van koeien GESLAAGD ZATERDAG 21 JUNI 1958 BEURSBERICHT MARKT GOES, 17 JUNI 1958. Mas. Er bestaat veel belangstelling voor het groene vlas te velde, waarvoor prijzen van 12001500 per ha worden betaald met alle werkzaamheden voor rekening van de koper. Voor levering uit de schelf wordt 1617 cent per kg betaald. In beide gevallen betreft het aankoop van beste partijen. Hooi. Lucernehooi wordt verkocht voor 70,per ton op de ruiter, met perskosten voor rekening van ver koper. Eieren. De eieren noteerden 2,04 per kg. FRUIT AFZET 11—17 JUNI 1958. De afzet van kruisbessen ging regelmatig verder in de afgelopen week. Er kwamen dagaanvoeren voor van 10 tot 18 ton per dag per veiling. De prij zen waren wel schommelend maar overwegend toch zo dat de nu meer uitgegroeide kruisbessen behoor lijk werden betaald. Van in het begin van deze week ruim 50 cent liepen de noteringen op tot 70, daarna weer aflopend tot 66, naar 58 cent per kg. Kleine maat kruisbessen werden verhandeld rond 50 cent per kg. De aardbeienaanvoer nam in de vroege rassen vrij sterk toe. Plaatselijk was er geen grote aanvoer in doosjes. Hiervoor daalde de prijs echter nogal. Maandag en dinsdag deden deze per doosje van 250 gram: I 2535, II 2028. De kg-prijs in chips, met dop, daalde eveneens sterk, I deed 95—112, II 70 100. afwijkend 45—75. Vanaf maandag werd begonnen met het veilen van aardbeien zonder dop. De prijzen hiervoor waren voor de meeste rassen hoger dan in de consumptie veilingen. Een toename van de aanvoer zonder dop wordt daarom zeker geacht. Voor de betrekkelijk nog kleine hoeveelheden trad een flink verschil in prijszetting naar voren. Zo deden Regina en Machauch's Fruhernte van 126141, Jucunda 121 122 en Madame Moutot slechts 8891 cent per kg. De nieuwere en vastere rassen blijken door de fabrieken heel wat hoger gewaardeerd te worden, al moet er op gelet worden dat het om nog kleine kwanta ging. Een tamelijk opvallende nieuwigheid was de Senga Sengana, een fox-se vrucht met een wel donkere kleur, welke ook binnenin rood is. Zo is er in de aardbeien regelmatig iets nieuws te zien, waarvan pas in latere jaren moet blijken of het een blijvende verbetering zal zijn. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 5503 dieren, zijnde: 2100 vette koeien en ossen en gebruiksvee, 350 vette en graskalveren, 675 nuchtere kalveren, 898 varkens, 34 biggen, 99 paar den, 4 veulens, 203 schapen of lammeren, 1115 weide- lammeren, 25 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien ƒ2.50ƒ3,30; Vette kalveren (lev. gew.) ƒ2,10ƒ3,05; Varkens (lev. gew.) ƒ1,68 ƒ1,72; Slachtpaarden ƒ1,902,30, alles per kg. Melk- en kalf koeien ƒ850ƒ1200; Vare koeien ƒ680—ƒ900; Vaarzen 600 -ƒ925; Pinken ƒ400— ƒ650; Graskalveren 300ƒ500; Nuchtere kalveren ƒ52—ƒ72; Biggen ƒ38—ƒ58; Schapen ƒ75—ƒ95; Lammeren ƒ75ƒ100; Weidelammex-en ƒ40ƒ65, alles per stuk. VEEMARKT VHERTOGENBOSCH. Op de veemarkt te 's-Hertogenbosch waren woens dag aangevoerd 5439 stuks vee, nl. 1456 runderen, 112 graskalveren, 779 vette kalveren, 485 nuchtere kalveren, 145 schapen, 17 geiten, 786 lammeren, 33 fokzeugen, 354 slachtvarkens, 28 lopers, 1244 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien ƒ7001225; Guisle koeien ƒ680 -ƒ975; Kalfvaarzen ƒ750—ƒ1200; Klemvaar- zen ƒ715925; Güiste vaarzen ƒ690ƒ840; Pin ken ƒ460—ƒ675; Graskalveren ƒ280—ƒ425; Nuch tere kalveren voor fok of mesterij ƒ70225; Wei- deschapen ƒ40ƒ70: Ooien met lammeren ƒ100 ƒ155; Lammeren ƒ35ƒ55; Drachtige zeugen 285 385; Lopers ƒ62ƒ72; Biggen ƒ4253, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 664 stuks. Extra kwali teit ƒ3,30—ƒ3,50, le kw. ƒ3,15—ƒ3,30, 2e kw. 2.80 —ƒ3,10. 3e kw. ƒ2,60—ƒ2,80; Vette stieren ƒ2,85— ƒ3,20; Worstkoeien 2,50ƒ2,65, alles per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren le kw. 2,55ƒ2,95; idem 2e kw. ƒ2,15— ƒ2,45; idem 3e kw. ƒ1,85—ƒ2,10; Nuchtere slachtkalveren 1,35ƒ1,60; Slachtvarkens ƒ1,56 ƒ1,68; Slachtzeugen le kw. 1,42-—1,48; idem 2e kw. 1,321,40, alles per kg lev. gew. Vette schapen ƒ75—ƒ105; Vette lammeren ƒ70— ƒ95; Nuchtere slachtkalveren ƒ4567,50, alles per stuk. 17 juni. "O ET vakantieseizoen is voor ons in de laatste AJ helft van juni: Begin juli krijgen we het koolzaad- en de karwij-oogst al weer en het vlas volgt kort daar op. We gaan er ook eens uit; elk mens heeft dit nodig. Zo eens een paar dagen alles kwijt te zijn. Vroeger was dat er niet bij, de mensen hadden geen vakantie nodig, ze wisten 't nog niet. Maar nu is 't voor vele mensen een groot gebeuren. Da gen te voren zitten ze al te peinzen waar ze dit jaar naar toe zullen gaan. Hoe verder, hoe lie ver. Ze maken grote tochten en meestal komen ze vermoeider van vakantie thuis, dan ze weg gingen. We gaan Nederland eens door, onze vrienden eens opzoeken in 't Noorden van ons land, genie ten van de mooie natuur van bos en hei en ook van onze nieuwe polders, want 't bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Buurman Willem zei: „Ik gae der ok is uut, maer nae waer, weet ik nog nie. M'n vrouwe \Cil dolgraeg nae de Expo, maer ik gae liever ons land is deur om overol js te neuzen. Maer nae de Expo, mot ik toch ok, want zo dichtbie as Brussel komt de waereldtoonstellige in gin jaeren en een mens leeft maer eens, waer of nie? Ik bin a twi keer in Brussel ewist voor veertig, meen ik. En is één keer voe de oorlog van 1418. maer daer weet ik niet vee mae van. Plone zei, dat ze der ok is ge wist mee een kennis van der, ok een Zeeuwse boerinne. Die is toen in der erm ebeten van een neger uut Afrika. Ie docht dat *t nie echt was! Noe was Bette van Wanne ok nie op der mondje evollen en gaf die neger een klap op z'n zwart gezicht, dat 't niet mooi maer was, en ie der van deur, oor!" „Ik wou zo graag is in dat atomium klummen", zei Willem, „dan kun je eel de toonstelling over zien". „Ze vertellen, dat et er nog a diere is", zei Plone. „Verol de eterij maer in Olland kun je ok wel is diere uut wezen. We zatten is in den aag in een prachtig café, daer niet van, maer de kof fie was slecht en we mosten 3 kwartjes betalen voe één bakje leut, dat is toch ok braef diere". „Jae, as je uut gaet,' raekt je geld kwiet", zei Wiliem. „Maer je mot uutkieken waer je in gaet. Zakt je in 't pluus dan is 't dierder dan op de matten. Maer as we nae de Expo gaen, dan ore julder der nog wel van, oor". W OOR een doelmatige selectie van melkvee is de melkproduktiecontrole een algemeen aan vaard hoewel in Zeeland nog te weinig toege past middel. Het is hierbij echter van econo mische betekenis reeds van de jonge koeien, al of niet reeds geselecteerd op grond van een be kende goede afstamming, te weten hoe het met de te verwachten levensproduktie zal zijn ge steld. Nederlandse onderzoekingen hebben aange toond, dat de eerste kalfskoeien van het zwart bonte Fries-Hollandse veeslag dooreengenomen 63 geven van hetgeen ze later in een nor male melkperiode kunnen produceren. De ma ximale produktie wordt bij het gros van de koeien pas na het 4de kalf bereikt. Genoemde ontplooiing van de produktie met het vorderen van de leeftijd kan echter bij de dieren indivi dueel sterk uiteenlopen, zodat zich vrij grote af wijkingen van dier tot dier kunnen voordoen. Deze variaties in het produktieverloop van jonge koeien kunnen het gevolg zijn van de erfelijke aanleg, waarvan het meer of minder vroeg rijp zijn ook afhangt, maar worden daarnaast sterk beïnvloed door de bedrijfsomstandigheden (voe ding en verzorging). Het is tot heden een vrij algemeen aanvaard feit, dat voor een «goede beoordeling van de pro- duktiviteit van jonge koeien tenminste 2, en liefst 3 melklijsten, na afsluiting beoordeeld moeten kunnen worden om geheel zeker te zijn bij de selectie (al of niet uitstoten). De laatste jaren zijn op dit terrein evenwel belangrijke aanvullende onderzoekingen gedaan. Een drijf veer is hierbij geweest de grote wenselijkheid om bij K.I.-stieren die uiteraard zeer intensief voor de fokkerij kunnen worden gebruikt zo snel mogelijk een betrouwbaar beeld te hebben van de produktievererving. Men is bij het af stammelingen-onderzoek gedwongen zich gro tendeels te baseren op de melkproduktie van vaarzen. Al is het verband tussen melkopbrengst door ir. W. L. HARM SEN. in de 2de t.o.v. de 1ste melkperiode bij individuele koeien niet sterk gebleken, behoeft dit niet het geval te zijn wanneer wij groepen dochters van één stier vergelijken. T N Engeland heeft men bij meer dan 1200 stïe- ren van de 4 melkrassen waaronder ook het Brits-Friese zwartbonte bestudeerd in hoe verre de produkties van groepen dochters na het eerste kalf overeenstemmen met die op oudere leeftijd. De conclusie van dit onderzoek was dat selectie van stieren op melkproduktie-vererving, uitsluitend gegrond op de produkties van de dochters als eerste kalfskoeien, zonder grote fouten kan worden toegepast. M.a.w. de groep dochters die als melkvaars goed produceren, blijken ook op oudere leeftijd goed te zijn. De stijging in opbrengst met de leeftijd bleek bij groepen dochters van goed verervende stieren even sterk te zijn als die bij dochters van stie ren, die de melkproduktie slecht vererfden. Dit betekent dus ook, dat de produktie in de eerste lactatieperiode als basis voor selectie vol doende betrouwbaar is. Maar men dient hierbij wel te bedenken, dat deze resultaten zijn ver kregen bij gemiddelde produkties van vrij grote aantallen jonge koeien. Individueel kunnen aanzienlijke variaties voorkomen, zowel als ge volg van erfelijke verschillen als van afwijkende levensomstandigheden. Wanneer men echter de laatste ernstig in aanmerking neemt bij vroeg tijdig selecteren, zal men redelijke kansen heb ben voor de juiste teeltkeus. Voor het examen leraar Landbouwwerktuigen kennis slaagde o.a. de heer A. F. M. v. d. Acker uit IJzendijke. Op een kleiner kleibedrijf passen twee trekkers niet. Een trekker moet dus aLle voorkomende werk zaamheden kunnen verrichten. Het beste voldoet hieraan een trekker van circa 25 pk. Zo'n trekker is sterk genoeg om te ploegen en niet te zwaar voor zaai-, wied- en aanaardwerk. Vele boeren hebben vernomen, dat de verge- lingsziekte in bieten, die overgebracht wordt door luizen, te voorkomen is door deze luizen dood te spuiten. Spuit echter niet zo maar raak. De spuitmiddelen tegen dit insekt zijn duur en zwaar giftig. Voordat men tot bestrijding be sluit is het raadzaam eerst goed bij uw rayon assistent te informeren. Een ruiter is niet als een kapstok waar men alles aan kan hangen. Ruiteren moet vakkundig gebeuren. Op de juiste wijze optassen in niet te grote repen en de kop van de ruiter goed af sluiten. Alleen dan heeft ruiteren voordelen. Af waaien en inregenen wordt dikwijls veroorzaakt door slordig optassen. Dit geldt voor alle ruiter- typen. Is er deze nazomer nog kalk nodig op de stop pel? Wanneer U hiervoor schuimaarde wilt ge bruiken, dan is het nu zo langzamerhand tijd deze van de fabriek te betrekken. De schuim aarde is nu droog, het is wat minder druk op het bedrijf en ze kan nog eens goed fijngemaakt worden voor de tijd van aanwending aanbreekt. Dikwijls worden de zeugen met biggen binnen gehouden. Wanneer er echter een mogelijkheid is om ze buiten ta laten dan moet men dit zeker doen. Kan dit niet, zorg dan dat de biggen da gelijks de beschikking hebben over een humus- rijke graszode. U zult zien, dat de gezondheid van de jonge dieren hierdoor wordt bevorderd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 15