NO LACH IET AASYSTEM Wen ken JAN KUIPERS RADIO AARDBEIENSEIZOEN BEGONNEN I I tegen onkruid in grasland ÜHBnpi LANDBÓÜV£ hangars eten.betrouwbare producten Een product vanNY NOURY&VAN DER LANDE'* EXPLOITATIE Mil, Deventer DRUKWERK N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Korte ZATERDAG 21 JEM 1968 427 Onder de Tuinbouwlantaarn TJET aardbeienseizoen 1958 is begonnen. Deze week kwam de aanvoer van aardbeien voor de industrie op gang, nadat er reeds enkele weken aardbeien voor verse consumptie werden aange voerd. Het is deze week onze bedoeling enkele opmerkingen te maken over de levering van aardbeien voor de industrie. Daarbij spreken we de hoop uit dat het seizoen voor de Zeeuwse teler mee zal vallen, hoewel het er op 't moment dat we deze lantaarn ontsteken niet zo best uitziet. Het is warm, droog en zonnig en de aardbeien heb ben regen nodig. Heel hard is dat zelfs nodig en vandaag hoorden we reeds uit de mond van een kweker: „Als het niet vlug veranderd wordt het een ramp." Laten we hopen dat die vurig ver langde regen er thans gekomen zal zijn en dat de aardbeien er van opgeknapt zijn. Wanneer we aardbeien leveren voor de indus trie, dan moeten we om te beginnen eerst afreke nen met de gedachte „het is maar voor het vat". Dat hoort men nog al eens. Zelfs mensen die toch beslist beter moesten weten, uitten soms een dergelijke gedachte. Zo is het niet. Het moet zijn „het is voor de fabriek en juist omdat het voor de fabriek is, moet het goed zijn. Daar om is bij de levering voor dit doel een eerste ver eiste dat er een kwaliteitsprodukt wordt ge leverd. De afgelopen weken werden op de Zeeuwse vei lingen de aardbeien in doosjes aangevoerd. In het begin kon het beter, maar later was de kwaliteit beslist wel goed. Dat moet zo blijven, telers. Daar kunt U voor zorgen. De Nederlandse aardbeienoogst wordt dit jaar geschat op 23 tot 26 miljoen kg. Hiervan wordt ongeveer 70 °o door de fabrieken verwerkt, Of dat ook belangrijk is! Schone vruchten. YU ANNEER we enkele punten nader willen be spreken, punten waaraan de aardbeien moe ten voldoen, dan noemen we in de eerste plaats: schone vruchten. Op onze Zeeuwse kleigronden wordt dit het best bereikt als er stro tussen de paden is aangebracht. We hopen dat dit overal gebeurd zal zijn, ook bij de aardbeien waarvan toch van te voren vast staat dat ze voor de fa briek zijn, want ook die heeft er belang bij. Het kan, in een droge tijd, voorkomen dat er stro- resten aan de aardbeien kleven. Getracht moet worden dit te voorkomen. Een tweede belangrijk punt is dat aardbeien tijdens het plukken worden gesorteerd. Op het ogenblik ziet het er naar uit dat de aardbeien klein zullen blijven. Daarom zal men met twee chips moeten plukken. Aardbeien voor verse con sumptie sorteert men. Ook met fabrieksaardbeien moet dat gebeuren. Er zijn tegenwoordig overal plukstandaards te koop en hierop passen precies twee chips. Dat geeft dus geen moeilijkheden. Er is een tijd geweest dat praktisch alle fabrieks aardbeien werden ingepulpt. Die tijd is voorbij. Er zijn nu ook aardbeien nodig voor sapbereiding en verder is de diepvries een belangrijke afnemer geworden. Maar dan moet deze de gevraagde kwaliteit ook kunnen kopen. Daarom geldt ook voor fabrieksaardbeien dat ze gesorteerd moeten worden. De veilingen hebben hier een grote taak om in dezen opvoedend te werken. De telers zullen er echter hun medewerking aan moeten geven. Het is in hun eigen belang. Voorts willen we wijzen op de noodzaak dat er een vers produkt op de veiling wordt aangevoerd. Op de meeste bedrijven zal men de gehele dag moeten plukken. Breng dan echter de aardbeien ook in de loop van de dag zeker één keer naar de veiling. Laat niet de aardbeien die 's morgens zijn geplukt, rustig staan tat 's avonds. Als u voor uzelf een chip moet hebben neemt u toch ook verse aardbeien. Vaak ziet men in de pluk tijd ook overal verspreid op het veld de chips met aardbeien staan. Vooral bij zonnig weer is dat funest voor de kwaliteit. Volle chips moeten uit de zon worden gezet. Liefst in de schuur. Heeft men die niet, dan moeten ze toch worden afgedekt. Ook kruipen slakken en ander ongedierte graag in de chips als ze op het veld staan. Erg smakelijk is dat niet als de chips op de fabriek worden leeggestort. Tracht het dus te voorkomen. Tenslotte zouden we willen wijzen op de nood zakelijkheid dat op tijd wordt geplukt. Nu is het moeilijk om aan te geven wanneer dat is. Plaat selijk zal dat verschillend zijn. Voor een ras als Jucunda zal over het algemeen drie keer plukken in de veertien dagen wel voldoende zijn. Als het 'M -jtM ï'H - r M.C.P.A. Verkrijgbaar bij: Jebo-Depöts, Verdugt-Agenten en Plaatselijke Coöperaties (thiometon) Minder giftig systemisch insecti cide, dat tot 1 maand voor de oogst toegepast mag worden, voor de bestrijding van luizen in bieten daardoor ter bestrijding van virusziekten (verge- lingsziekte, bladrol). Vraagt uw leverancier of: NOORDSTRAAT 55 TERNEUZEN echter warm en zonnig weer Is dan moet het misschien wel twee keer in de week gebeuren. Twee keer per week dient men ook de Madame Moutot te plukken. Het is echter wel van belang dat de aardbeien ook weer niet te rijp worden aangevoerd. Ervaring zal hier het juiste tijdstip van plukken moeten aangeven. We hopen dat er in de komende weken veel aardbeien op de Zeeuwse veilingen aangevoerd zullen worden en dat ze verkocht zullen worden voor goede prijzen. We hopen eveneens dat de handel tevreden zal kunnen zijn over het Zeeuwse produkt. Dat de telers er alle mogelijke zorg aan zullen besteden. In voorgaande jaren is het wel eens zo geweest dat het prijsverschil tussen goede en mindere kwaliteit bij de aardbeien niet groot was. Dan komt men gemakkelijk tot de gedachteKwali teit wordt toch niet betaald, dus het komt er niet op aan. We menen dat die tijd wel eens voorbij zou kunnen zijn en dat het wel degelijk aan gaat komen op het telen van een kwaliteitsprodukt, ook bij de aardbeien. De concurrentie van het buitenland, met name van Oosteuropese landen, wordt steeds groter. Als de telers doen wat ze kunnen om een zo goed mogelijk produkt aan te voeren, dan geloven wij dat die concurrentie heus wel doorstaan kan worden. Het is toch nog steeds zo dat kwaliteit het zal winnen. Daar kan voor worden gezorgd en daar moet voor worden gezorgd. Constructies voor boerderij-bouw Constructies voor stal-inbouw Kapbergen Vraagt onze geïllustreerde catalogus "STAAL- en HOUTBOUWINDUSTRIE N.V. NUNSPEET Telef. K 3412-2541 (3 lijnen) Nog steeds ziet men op verschillende bedrijven» dat de landbouwwagens uitgerust zijn met slechts 1 laadrek. Het wordt soms nog als een eer be schouwd om zonder een laadrek aan de achterzijde van de wagen een voer hooi, graan of erwten goed te laden. Om echter vlug en gemakkelijk te werken is een achterlaadrek, met dezelfde breedte als die van de wagen, zeer aan te bevelen. 'Bespuitingen met M.C.P.A. slagen over 't al gemeen het best, wanneer zij worden uitgevoerd bij warm, groeizaam weer met een hoge luchtvochtig heid. Regen, kort na een bespuiting, kan een te leurstellend resultaat geven. Als er op uw bietenpercelen op vele plaatsen enkele groene luizen voorkomen, die zich bij voor keur aan de onderkant van de reeds uitstaande bladeren en op de hartbladeren bevinden, is het gewenst om een bespuiting uit te voeren met systemische middelen, b.v. Systox, Metasytox» Aasystem of Ekatin. Veel water gebruiken, min stens 500 1 per ha, spuiten met grove druppel en bij een hoge luchtvochtigheid is aan te bevelen. De avonduren zijn hiervoor het meest geschikt. De kans op een belangrijk percentage kwade harten in erwten is gezien de omvang waarin deze ziekte momenteel optreedt, weer aanwezig. Vooral schokkers op voor deze ziekte gevoelige percelen zullen een bespuiting met 10 kg mangaansulfaat per ha rendabel maken. Spuit op normaal zieke percelen midden in de bloei en herhaal deze bespuiting op zeer zieke per celen op het eind van de bloei. Men bereikt op deze wijze een beter resultaat dan volgens het oud ad vies: „Alleen op het eind van de bloei", te spuiten» Het midden van de bloei dus de eerste spuit- datum zal dit jaar omstreeks 21 juni liggen. Ook kleine groene erwten kunnen op zeer zieke percelen veel kwade harten hebben. Komen in uw bieten-, haver- en erwtenperce len plekken voor, die sterk in groei achterblij ven? Trek dan enkele planten op en bekijk zorg vuldig de wortels. Zijn hierop witte kleine bolle tjes te vinden, dan hebt U te doen met een cystenaaltjes-aantasting. In zo'n geval is het nuttig om uw percelen op het voorkomen van cysten door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te laten onderzoe ken. Maandag 23 juni a.s. Hilversum II, 298 mt 12.2012.30 uur In de rubriek „Voor ons Plat teland" spreekt de heer E. Dijkhuizen te Em» meioord over: „Oostelijk Flevolandf een nieuwe ■polder in opkomst". LANDBOUWBUREAU WIERSUM - GROMINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11