Landbouw voorlicht ing THOLEN EN ST. PHIL1PSLAND Rundvee op Tholen en St. Philipsland r\E nu geproduceerde melk wordt door 2 fabrie- ken opgehaald, nl. de Coöperatieve Zuivelfa briek te Wouw en de Vacca. In 1957 was er een melkproduktie van ruim 7.2 miljoen kg melk. Hier van werd 3.1 miljoen kg op Tholen en St. Philips land in consumptie gebracht. Dit is 43 Het landelijk consumptiemelkpercentage is ongeveer 32 Aan de Coöp. Zuivelfabriek te Wouw werd ruim 2.2 miljoen kg melk afgeleverd, aan Vacca 1.8 miljoen. De rest was bestemd voor veevoeder. 397 door Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM TWfEER dan in verschillende andere delen van Zeeland heeft de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst op Tholen en St. Philipsland zich in de jaren na de oorlog met de landbouwers moeten aanpassen aan vaak snelle en abrubte wijzigingen. Wij denken hierbij aan de eerste jaren na de bevrijding met de inundatie problemen, aan de Watersnoodramp in 1953 en aan de Herverkaveling waarin het eiland Tholen zich thans nog bevindt. li LANDBOUWVOORLICHTING EN HERVERKAVELING TNE Herverkaveling bracht tal van problemen mee voor de boer en voor degenen, die de boeren moeten voorlichten. Het sprekendst zijn waarschijnlijk wel die problemen, die zich aan de boer voordoen wanneer zijn bedrijf „in de Herverkaveling valt" of anders gezegd, wanneer zijn bedrijf gelegen is in het complex dat in uitvoering komt. Een grote categorie van landbou wers wordt echter nog voor aanzien lijk zwaardere beslissingen gesteld, indien er sprake is van bedrijf sver- plaatsing en/of bedrijfsvergroting (sa nering). Ook de problemen die samen hangen met het in gebruik nemen van de, al dan niet tijdelijk toege deelde nieuwe kavels, zijn van grote betekenis. De Landbouwvoorlichtingsdienst heeft tot taak om in al deze gevallen het individuele belang van de boer te behartigen en hem van voorlichting te dienen. Aan de andere kant moet ook het algemeen belang van het eiland in het oog worden gehouden en moeten aan het Bureau van Uitvoering van de Herverkaveling talloze landbouwkun dige adviezen worden verstrekt. Deze landbouwkundige advisering heeft vooral betrekking op de sanering, de verplaatsing van boerderijen, het ont werpen van compensatietoedelingen, tijdelijke gebruiksregelingen en voor lopige .toedelingen--. De voorlichting aan de bóér spitst zich toe op de indeling van de nieuwe kavels, het verstrekken van bemes tingsadviezen op basis van grondon derzoek, de gewassenkeuze op geëga liseerde percelen en de grasland-ex ploitatie. Ook de sanering, de bedrijf sver- plaatsing, het eventueel elders in- scharen van vee en het verstrekken van compensatiegronden worden door de voorlichter met de boer besproken. Organisatorisch werd een goede uitvoering van deze nieuwe taak voor de Voorlichtingsdienst mogelijk ge maakt door een assistent van deze dienst functioneel te binden aan het Bureau van Uitvoering. Deze wijze van werken, die ook in de andere herverkavelingsgebieden in Zeeland wordt toegepast is enig in ons land en heeft steeds ten volle aan haar doel beantwoord. Bijgevolg dient zy ook voor de verdere duur van de Herverkaveling te worden bestendigd. DE TOEKOMST Naast de boven geschetste voorlich ting in verband met de uitvoering van de verkaveling, blijft de „normale" voorlichting zowel op Tholen als op St. Philipsland zich ontwikkelen. RATIONELER VEEHOUDERIJ het eiland Tholen zien we in de laatste jaren een steeds sterker wordend streven om te komen tot een rendabeler veehouderij. De basis hier van is gelegen in een betere grasland exploitatie. Een stoot in de goede richting werd gegeven door het op richten van een kern van rationalisa tie-bedrijven in 1955 te Scherpenisse. Vanuit deze kern en in samenwerking met de Z.L.M., de Rijksveeteeltconsu- lent, de Bedrijfsstudiegroep, de Bond van Gediplomeerden en enkele voor trekkers op het eiland, werden plan matig een aantal activiteiten ont plooid, die niet zullen nalaten om de gehele veehouderij op een hoger peil te brengen. We noemen in dit ver band slechts de grasland wedstrijden, de aankoop van fokmateriaal uit Friesland, de intensieve veevoedings voorlichting, de cursussen, de fokvee- dag in 1957 en de demonstratie met weidebouwwerktuigen in dat jaar. Een bundeling van krachten werd verkregen in de Commissie tot bevor dering van een rationele Veehouderij. STREEKVERBETERING /""NOK op andere terreinen vragen nog vele punten de aandacht en het is dan ook een gelukkige omstan digheid, dat de kroon op het voor lichtende werk kan worden gezet met behulp van een zogenaamde Streek- verbetering. Het Streekverbeterings- plan, dat zich niet beperkt tot de technisch-economische zijde van de landbouw, de veeteelt en de tuinbouw, maar ook de huishoudelijke en agra- risch-sociale voorlichting omvat, wordt thans voorbereid en zal naar alle waarschijnlijkheid worden uit gevoerd in de jaren 1960 t/m 1962. Bij een andere gelegenheid zal hier nog nader op worden teruggekomen, maar reeds thans kan worden gezegd, dat de landbouwende bevolking van Tholen, met behulp van een derge lijk Streekverbeteringsplan in staat zal worden gesteld om op systema tische wijze de Plattelandssamenleving zo goed mogelijk in te richten. Na de uitvoering van het Streek verbeteringsplan zal ook op het eiland Tholen de landbouwvoorlichting zich moeten beperken. Hierdoor zal het accent meer komen te liggen op de algemene- en groepsvoorlichting en minder op de individuele voorlichting. Wanneer echter de goede samen werking met de organisaties van de landbouwers blijft bestaan en betrok kenen zelf, nog meer dan voorheen, open staan voor en deelnemen aan de voorlichting, zal het ook dan moge lijk blijken om een harmonische ont wikkeling van de Landbouw te ver wezenlijken. Aafje 15, 324930 S, geboren 24-12- 50, kampioene in Poortvliet. Eigenaar: J. J. van de Zande te Tholen. (Foto Lantinga.) 1958. Ook het aantal deelnemers bij de melkcon- trolevereniging te St. Annaland stijgt voortdurend. De melkveehouders komen steeds meer tot de overtuiging, dat de melkcontrole mede een mach tig wapen in de hand is, om de waarde van de melkkoeien te leren kennen. Met koeien die 3800 kg melk leveren met 3,20 vet per jaar, kan men geen boer blijven. Dan brengt niet alleen al het werk eraan niets op, maar er moet nog geld bij. Zulke koeien leven van de boer, inplaats van dat de boer van de koeien leeft. Melkcontrole toe passen om koeien te houden die winst afwerpen. En dan de winst opvoeren. Wij hopen dat in de toekomst de prijzen voor melk en vlees rendabel mogen ziin. Dit niet al leen in het belang voor de boeren, maar voor de gehele bevolking, waartoe ook de rundveehouderij op Tholen en St. Philipsland haar steentje hoopt bij te dragen. P. J. GOORDEN. T7R heerst over het algemeen nog een levendige belangstelling voor de rundveehouderij op Tholen en St. Philipsland onder de boeren. Op de grotere akkerbouwbedrijven is het meer de mesterij van rundvee, op de kleinere en meer gemengde be drijven de melkveehouderij. Werden er vroeger meest magere koeien aangekocht om vet te mesten, de laatste jaren zoekt men het meer in het mesten van ossen. Door de herverkaveling zijn meerdere vaste weiden van voorheen, nu als bouwland in gebruik. Zo zien we dat nu ongeveer 10 procent meer vee in de winter aanwezig is, dan in de zomer. Dit meerdere vee is dan voornamelijk mestvee, want melkkoeien zijn er in de winter eerder minder. Er is een zeer sterke roulering van vee. Ruim 40 procent van de totale veestapel verdwijnt ieder jaar. Op het totale aantal van 5600 stuks dus 2400. Er worden 1800 kalfjes geboren, waarvan al vele stiertjes direct verdwijnen. Er is dus jaarlijks een flinke aanvoer van vee nodig. Het percentage rundveehoudersbedrijven be draagt 462. Ook de belangstelling voor beter vee bij de melkveehouders (de fokkers) neemt toe. De aan voer van vee op de premiekeuringen neemt toe, evenals de animo om de dieren in het stamboek te krijgen. Ook ziet men in, dat het gebruik van de best fokkende stieren, sterk en voordelig naar kwaliteitsverbetering leidt. De stier is de halve veestapel. Vorig jaar had de elfde fokveedag op Tholen plaats. De inzendingen en belangstelling waren boven verwachting. Er kan worden teruggezien op een zeer geslaagde dag, zeer ter voldoening van hen die zich er sterk voor hadden ingezet. T\E K.I. Vereniging is van alle hier bestaande ver- enigingen wel het grootste zorgenkind. Het gebied is ook wat klein voor een K.I. vereniging. Misschien is het ook dat er een geringe bezetting van fokvee is. Van de in totaal 2000 a 2100 stuks te dekken dieren, wordt ruim de helft (51 kunstmatig ge- insemineerd, terwijl dit voor Zeeland 30 is. Toch vinden we op Schouwen, de Bevelanden, Walche ren en West Zeeuwsch-Vlaanderen zeer bloeiende K.I. verenigingen. De K.I. vereniging kreeg ook vele tegenslagen te incasseren. Voor 1953 (het rampjaar) hadden we 1100 te insemineren dieren begroot. Het aantal melkkoeien liep echter met 450 stuks terug; 2100 stuks vóór de ramp en 1650 daarna. De eerste boeren die in herverkavelingsverband naar de N.O.P. vertrokken, waren leden van de K.I. ver eniging. Het laatste jaar dat zij hier waren, hadden ze 53 dieren laten insemineren. Door dc herver kaveling is er ook minder weiland, en dit is ook van invloed op het aantal fokvee, al is het dit wel in mindere mate. Maar we houden onze Zeeuwse wapenspreuk in gedachten Het aantal stiertjes voor de publieke dekdienst neemt voortdurend af. In 1956 was het aantal dat voor keuring werd aangeboden: 17. In 1957: 8. De kwaliteit stijgt aanmerkelijk en daardoor dus ook het percentage goedgekeurde dieren. Ook zijn er na de ramp wat veeloze bedrijven gekomen, na melijk ongeveer 6 °/o. Amadis Hollander 36638 S. R.P.S., geboren l-3-'53, kampioen fokdag te Poortvliet op 5 sept. '57. (Foto Lantinga.) "E^R zijn 2 melkcontroleverenigingen met 3 mon- ■®-J sternemers en 77 leden met 428 melkkoeien. Het percentage gecontroleerd melkvee bedraagt: 23.6 °/o. De melkcontrolevereniging Tholen had de laatste jaren een sterke groei. Namelijk van 105 koeien in januari 1955 naar 305 koeien in januari

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9