Voor, tijdens en na de Herverkavelin Ir W. VAN WINKOOP 394 ZEEUWS LANDBOUWBLAD door TÏTANNEER men als cultuurtechni- cus iets zeggen wil over het bovenstaande onderwerp, dan denkt men vanzelfsprekend aan zaken die ons dagelijks bezig houden: ontsluiting, waterbeheersing, perceels- vormen, ligging van percelen ten op zichte van de bedrijfsgebouwen, drainage, vergroting van te kleine be drijven enz. Maar het is de vraag of de land bouw op dit ogenblik deze problemen ziet als het belangrijkste middel om verlost te worden uit de moeilijk heden die enerzijds het gevolg zijn van de produktiekosten verhogende stijging van arbeidslonen en sociale lasten en anderzijds voortvloeien uit de ongunstige ontwikkeling van de export-mogelij kheden Toch moet men de cultuurtechni sche verbeteringen van de externe produktievoorwaarden, die in herver- kavelingsverband worden aangebracht, als een belangrijke bijdrage zien. Het zijn de middelen die wij zelf in de hand hebben om te komen tot verla ging van de produktiekosten. Enigs zins te vergelijken met de spreuk op de schouw, die ik uit mijn jeugd ken: „Ik ploeg en zaai naar mijn ver stand, maar wasdom komt van Hoger Hand." Als men de oppervlakte in be schouwing neemt die in ons land voor ruilverkaveling is aangevraagd, dan komt men tot de conclusie, dat het bovenstaande in het algemeen ook wel degelijk ingezien wordt. En tevens, dat vele boeren zullen moeten wachten met de uitvoering van de ruilverkaveling tot een tijd stip waarop de boeren van Tholen hun laatste herverkavelingsrente reeds zullen hebben betaald. Laten wij terugkeren tot de her verkaveling van Tholen. ■THOLEN heeft, evenals de andere A blokken van herverkaveling, geen periode van voorbereiding medege Nieuwe wegen, nieuwe mogelijkheden! Deze nieuw aangelegde landbouwweg bij Poortvliet voert langs het bedrijf van de Algemeen Voorzitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze. (Foto C. T. D.) maakt. De gedachten aan verkaveling waren vóór de ramp pas aan het rij pen in de polder Priestermeet en een gedeelte van Poortvliet-Zuid. Velen v/aren dus niet voorbereid op de over last die een verkaveling nu eenmaal, tijdelijk en noodgedwongen, met zich meebrengt. Dank zij de intensieve medewerking van de Landbouwvoor- lichtingsdienst, zijn de moeilijkheden op dit punt nu wel achter de rug. De werkzaamheden op Tholen zijn thans zover gevorderd, dat we kun nen zeggen: we zijn over de helft Tegen het einde van 't jaar hebben de gemalen en de waterlopen vrijwel hun definitieve vorm gevonden. Tenslotte zal de oppervlakte met vrije lozing op zee worden teruggebracht van rond 3500 ha vóór de verkaveling, tot ongeveer 400 ha na de verkaveling, terwijl ook deze laatste oppervlakte na voltooiing van de deltawerken zon der meer kan worden aangesloten bij de bemalen gebieden Het wegennet haa voor de ramp, inclusief de provinciale wegen, een lengte van 315 km. Na de verkave ling zal deze lengte zijn teruggebracht tot 264 km. Hiervan moet na 1958 nog 84 km worden aangelegd of ver beterd. Ook de kavelinrichtingswerkzaam- heden, hier meer bekend onder de naam complexwerken, zijn evenals de drainage voor meer dan de helft gereed. Het meest sprekend zijn de veran deringen in de Poortvlietse Weihoek. Voorheen een slecht ontsloten, laag liggend en daardoor slecht ontwaterd, ongelijk gebied, dat nauwelijks be woond werd. Zeker, er was sedert de 80-jarige oorlog, toen iedere franc-tireur die de Weihoek bereikt had, veilig was voor de Spaanse soldaten, wel het een en ander gebeurd. Maar als we daar tegenover stellen de situatie zoals die voor een gedeelte van de Weihoek reeds gerealiseerd werd, is er toch wel een grondige wijziging gekomen, die de gebruikswaarde van de gron den zeer aanzienlijk heeft doen stij gen. 'P'NKELE feiten: op 480 ha is de op- pervlakte bouwland met 111 ha toegenomen, 8 boerderijen zijn in aan bouw, het aantal percelen is terugge lopen van 355 tot 85 en een onder bemaling zorgt voor een beheerste waterstand. Niet overal zijn de veranderingen zo groot. Er zijn ook polders waar volstaan kan worden met het dempen van overtollige sloten, het graven van nieuwe watergangen en het aanleg gen van drainage. Alle tot nog toe uitgevoerde en nog uit te voeren werken moeten ten slotte leiden tot een definitieve toe deling van de nieuw gevormde ka vels. Hiertoe werd reeds veel voor bereidend kadastraal werk verricht, terwijl het overleg met de betrokke nen, in de vorm van de zgn. wens- zittingen, nog voortduurt. Evenzo is het gesteld met de werkzaamheden ter vergroting van te kleine bedrijven, waar elders in dit tentoonstellings nummer aandacht aan wordt besteed. Het geheel moet tenslotte leiden tot rationeler werkmethoden, waarbij de machine steeds meer op de voorgrond komt. Een ongewild gevolg van de ver kaveling zal dus zijn, dat met minder landarbeiders kan worden volstaan. Het huidige aantal seizoenwerklozen zal na afloop van de werken nog ver meerderd worden met degenen die thans bij de verkaveling werkzaam zijn en daarmede stijgen tot aantallen die te vergelijken zijn met die in de noordelijke provincies. De pogingen om industrie aan te trekken hebben nog weinig resultaat opgeleverd. Laten we hopen dat de pas geopende industrieschool te Sint Maartënsdij k zij n abituriënten niet buiten het eiland Tholen zal zien ver dwijnen. Bouwvallige heul, verkeer op eigen risico", meldt het bordje. Hoe lang nog? De ,,brug", die nu nog bestemd is voor plaatselijk verkeer, zal verdwijnen. (Foto C. T. D.) De voltooiing nadert! Draglines zijn daar het teken van. De werk zaamheden zijn in volle gang. (Foto C. T. D.) JOALS de bezoekers aan het eiland Tholen kunnen waarnemen heerst er momenteel in enkele gebieden van dit eiland een grote bouwactiviteit, die in hoofdzaak ge richt is op het bouwen van boerderijen onder de zgn. herverkavelingsregeling. Deze boer derijen zijn alle nog in bewerking, ofschoon de ene boerderij verder klaar is dan de andere. Op de foto links, is een van de bovenver melde boerderijen afgebeeld, nl. de in aan Foto's Bouwbureau voor de Landbouw.) bouw zijnde boerderij van de heer Joh. van Dieren, die momenteel nog in de gemeente Oud-Vossemeer woont. De foto rechts geeft de in aanbouw zijnde boerderij van de heer M. P. Polderman te Oud-V ossemeer aan. Deze boerderij wordt gebouwd onder de rook van het dorp Oud- Vossemeer, aan de secondaire weg naar Tholen. TN afwijking van de andere herverkave- lingsgebieden zijn er in de gemeente Sint Annaland ook landarbeiderswoningen gebouwd. Het ware te wensen dat in meer dere dorpen onder de bovenstaande regeling opruiming onder de krotten kan worden ge houden. Al de bovengenoemde objecten zijn of worden gebouwd door het Coöp. Bouwbureau van de Landbouw in Zeeland, Dam 43 te Middelburg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6