ZWERVEND OVER THOLEN Rijtoer Z.L.M. Tentoonstelling vrijdag 20 juni 1958 stannalawo ioüo-vosstmc stmaartensouk poortvue' scherpemsst 'holen TVJ ANNEER men od het eiland Tholen wil komen kan men over de Thoolse brug gaan, die na het bouwjaar liefst tweemaal werd opgeblazen. In 1940 door het Nederlandse leger in twee stukken. Teen kon zij opgeheven worden en ter plaatse her steld. Maar de Duitsers vernielden haar in 1944 nog wat grondiger, n.l. in drie stukken. Na veel getob en gesjouw was de tiid van voorheen, weer teruggekomen, n.l. met trekpont en roeiboot voor personenvervoer. Er wertïen bovendien planken over de resten van de brug gelegd; m.aar zonder leuning. Het is voorgekomen, dat mensen zioh er on waagden, die middenin echter niet meer vóór of achteruit durfden, zodat er afgedragen moes ten worden. Dit behoort gelukkig al weer tot een ver verle den. Nu rijden wij gelukkig weer over een tolvrije brug, wat voor ons eiland een groot voorrecht is. "17" AN hieruit rijdt men over de beroemde rondweg naar de oude postweg, die nog door Napoleon aangelegd moet zijn. Sindsdien zal deze wel eens opgeknapt ziin, maar plaatselijk is deze niettemin behoorlijk slecht. Vandaar naar de zeer m-ooie rondweg Poortvliet, waar de rijtoer opgesteld zal worden, met alle gewaardeerde medewerking van het Gemeentebestuur van Poortvliet. Aan deze weg wonen de Burgemeester van Poortvliet en de Oud- Burgemeester in een mooie oude villa met een goudvisvijver erom. Van hieruit gaat men over de Poortvlietse dijk naar Soherpenisse met aan de rechterzijde de gebouwen van de Coöperatieve Grasdroging het eardappelkoelhuis en de water toren voor het eiland. Men rijdt helemaal door Soherpenisse richting Sint Maartensdijk, langs de Pluimpot, die vorig jaar werd afgesloten zodat van Scherpenisse en Sint Maartensdijk de haven is afgesloten. Sint Maartensdijk rijden we langs over de rondweg met aan de linkerzijde de zeer mooie nieuwe technische school. Even verderop aan dezelfde zijde - vergane glorie de restanten van het slot van Jacoba van Beieren. Hier moet zij nog met Frans van Borsselen gewoond hebben. Aan de rechterzijde de barakken van de herverkaveling met iets verder de mooie veiling. Nu rijden wij ver der in de richting van Stavenisse met aan de lin kerzijde de typische boerderij, genaamd Reigers- burgh. De ovale ramen stellen volgens zeggen reigereieren voor. De ouderen onder ons weten viog goed dat er vroeger in de bomen op deze hof stede een grote reigerkolonie huisde en broedde. Reigersburgh werd gebouwd in de 17e of 18e eeuw en wordt sinds plus minus 1800 bewoond door de familie Hage, Even hier voorbij rijden wij linksaf de zoge naamde 2e diik op die nog in de oude toestand ver keerd en niet best is. Recht voor ons zien wij in aanbouw het nieuwe electrische gemaal. Dit zal vermoedelijk ongeveer in september a.s. gaan draaien. Het gemaal zal het water wegmaten, van Sint Maartensdijk. Stavenisse en Sint Annaland met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 4500 ha. Op het eind van deze dijk slaan wij rechts af een nieuwe weg op (door de Noord) de diik over ?n de polder Stavenisse in. De herverkaveling in deze polder is helemaal klaar. Dan recht door naar de nieuwe zware zeedijk die in 1953 weggeslagen werd. Onder langs deze dijk de andere nieuwe weg terug naar Stavenisse Kort onder de diik vinden wij het voorbeeldbedrijf, bewoond door de familie Dorst. Verder zijn aan beide wegen nog enkele nieuwe bedrijven geplaatst, die vroeger in de kom van de Gemeente stonden. ZEEUWS LANDBOUWBLAD IV U komt men in het dorp Stavenisse dat na de -1-" ramp voor een groot gedeelte vernieuwd is en ruim en mooi werd opgebouwd. Stavenisse is het enigste dorp op het eiland, dat een rioolwaterzui veringsinstallatie heeft. Hopelijk volgt de rest spoedig! Stavenisse heeft bovendien nog 'n hertenparkje; dat vooral voor de jeugd aantrekkelijk is. Verder rijdt men langs de grote kerk over de markt en langs de haven, (die dit jaar vermoedelijk ook wel afgesloten zal worden). Over de Stoof dijk gaat het recht door de z.g.n. Buurtseweg in, die men halverwege rechts afslaat naar de hoofdweg Sta venisseSint Annaland. Aan de rechterzijde van deze weg kan men zien, hoe intensief de Sint- Annalanders toeren. De ruggen met grond van de aanleg van de nieuwe weg worden al een paar jaar netjes bebouwd met allerlei vruchten. Nu rijdt men verder Sint Annaland door het aan de haven de gebouwen van de Coöperatieve Aankoop Vereniging „Eiland Tholen" en verderop nog een groot Coöperatief Aardappelkoelhuis. CINT ANNALAND is een zeer bedrijvig dorp met veel handel en een behoorlijk drukke ha ven. Dit zal in de toekomst nog wel toenemen, wan neer de nieuwe haven er is, die thans is aanbe steed. De Sint Annalander aardappel is in het ge hele land bekend en gevraagd. Er is ook veel zaad teelt. Verder gaat de tocht over de zogenaamde Hoenderweg, richting Poortvliet. Aan de linker zijde de in aanbouw zijnde nieuwe veiling, verder over de nieuwe weg Sint AnnalandPoortvliet. Hier kan men goed het verschil zien tussen vóór en na de verkaveling. Aan de linkerzijde is de ver kaveling klaar met enkele nieuwe saneerbedrijven die nog in aanbouw zijn. Aan de rechterzijde van de weg de oude toestand, zoals de zogenaamde weihoek vroeger was. Plaatselijk is de nieuwe weg door de slappe on dergrond lelijk verzakt. In Poortvliet slaan we weer rechtsaf over de rondweg en vervolgens linksaf, de zandweg in. Aan de linkerzijde staat het bedrijf van onze Algemeen Voorzitter, de Zand- hoeve. Verderop gaan we de dijk over en de Polder Strijen, in met het gehucht Strijenham en de ha ven van Poortvliet. De dijk over rijden we de Pol der Schakerloo in, die helemaal klaar is met de herverkaveling. De oude toestand hiervan kan men zich niet meer voorstellen. Langs het gehucht Oude Land en de Mosselhoek door gaat het naar de zeedijk waar het nieuwe electrische gemaal staat dat sedert september 1957 in bedrijf is. Dit gemaal slaat het water uit van de Polders onder Tholen o.a. het Waterschap de Vrije Polders onder Tholen, het Waterschap Oud-Vossemeer, Broek en, Rooland en een groot gedeelte van het Waterschap Poortvliet. Samen ongeveer 4800 ha groot. Dan komt men op de rondweg van Tholen met links het mooie gebouw huize Ten Anker en rechts het stad je Tholen met zijn mooie beplante singels, grachten en nauwe straatjes. Het geheel ziet er zeer aardig uit. Jammer dat de Oudelandse en Vosmeerse poort verdwenen zijn. 'THOLEN is een mooie gerestaureerde kerk en en kundig hersteld stadhuis rijk. De plaats is ook bekend om zijn mosselen, bot, oesters en kreef ten. Nu rijdt men in de richting Oud-Vossemeer met even buiten Tholen de mooie gebouwen van de nieuwe Veiling Tholen en Omatreken. Verder Langs het nieuwste gemaal van het eiland Tho len voert de rijtoer die op vrijdag 20 juni om negen uur aanvangt. Foto J. C. Kooijman. gaat het over de mooie dijk met zijn zware olmen, die jammer genoeg binnen afzienbare tijd wel ge rooid zullen zijn. Dan komen we door Oud-Vosse meer, een lang uitgebreid dorp, met een pontver binding met Nieuw Vosmeer. Men neemt aan dat de voorvaderen van wijlen President Roosevelt nog in Oud-Vossemeer gewoond hebben. De naam Roosevelt komt nog voor in de zeesluis aan de Karnemelkspot en ook het wapen met naam in het Ambachtshuis herinnert eraan. Enkele jaren ge leden bezocht mevrouw E. Roosevelt, de vrouw van de vroegere Amerikaanse president, Oud-Vos- semeer. Over de Hikse dijk die nog in de oude toe stand verkeert en niet te best is, maar inmiddels is aanbesteed, gaat het over de provinciale weg weer terug naar Oud-Vossemeer. Over de mooie nieuwe A-weg weer naar Poortvliet en vervolgens rechtsaf, weer richting Scherpenisse. Bij de zoge naamde Kruitenburgsedijk gaan we de Soherpenis- sepolder in. Deze polder kwam het eerst onder het mes van de herverkaveling. De nieuwe toestand is totaal anders dan die van voorheen. Tenslotte be reiken we het tentoonstellingsterrein, het eindpunt. Er zal precies om 9 uur worden gestart. De rond rit zal een kleine 2 uur in beslag nemen en is onge veer 65 km land. Men rijdt ongeveer de vorm van een acht door het eiland. Dit is mogelijk omdat de binnenwegen reeds nagenoeg allen verbeterd zijn. Wij spreken de hoop uit dat de rijtoer goed mag slagen en dat men, begunstigd door mooi weer. met een goede indruk van het eiland Tholen eni de tentoonstelling huiswaarts mag keren. H. VAN GORSEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4