RADIO L. J. G. Ook Tholen op de Volkshogescholen! DEELNAME RIJTOER iZitdagen IBoekhoud- bureau ZITDAGEN 413 Vervolg Boeren jeugd vrijgelaten en staan tot beschikking der kursisten. Zaterdagsavonds kan er uit gegaan worden en ook de gehele zon dag is men vrij. Een pick-up met gezellige dansplaten staat tot de beschikking der kursisten en ook een zaal waar gedanst en ge daan kan worden wat men wil. In de vrije tijd kunnen er verschil lende soorten sport beoefend worden zoals tafeltennis, volleybal, voetbal, korfbal, enz. Ook werden de kursisten regelmatig in de gelegenheid gesteld goede toneel stukken, opera's en dergelijke te bezoe ken. Ook in de 3 daagse excursies die 2 maal in een 3 maandse kursus gehou den worden, wordt het nuttige met het aangename verenigd. Deze kursussen zijn ook gemengd. En zoveel mogelijk jongens en meisjes in gelijk aantal omdat dat prettiger is bij volksdansen en gewoon dansen. De lessen voor jongens en meisjes zijn niet allen samen. Enkele keren in de week zijn deze groepen gescheiden. De meisjes hebben dan weken of enke le lezingen op het gebied van kleding, kinderverzorging, receptenleer enz. De jongens houtsnijwerk en lezingen over de landbouw. Dit is dus in enkele woorden een overzicht over een programma op een buitenlandse volkhogeschool. Wat wel iets verschild van onze volkshogescho len maar toch niet zoveel dat je er de zelfde opzet en het doel van deze in stellingen er niet in terug vindt. Door het eens bezoeken van zo'n in stelling doe je toch wel algemene ont wikkeling op, maar vooral het ont moeten van andere mensen, het van gedachten wisselen en het eens volko men loskomen van je eigen kringetje is daar een zeer gunstige gelegenheid toe. Zoals één van de spreuken van de V. H. S. het zegt: „Het leren samen te leven en samen te werken is een grote kunst." Je zult zeggen: moet je zo iets dan leren? Ja, dit moet geleerd worden. Het is heus niet zo gemakkelijk sa men iedere dag te werken, te eten, en te slapen in een zaal. In ééh woord, zó samen te leven met 50 of meer mensen in een zo besloten ruimte en dan toch een prettige sfeer te scheppen. Maar met goede wil en een beetje inschikkelijkheid gaat dit vanzelf. Als jullie ooit één van allen in de gelegenheid mochten komen dit te doen, geloof ik niet dat je er spijt van zult hebben! N. van G. SPORTDAG 1958. (Nagekomen.) In mijn voorgaande artikel heb ik vergeten te vermelden hoeveel het in schrijfgeld bedraagt. Het is 2,50 voor voetbal en korfbal etc, en 1 indivi dueel, dus voor atletiek. AAN mij is gevraagd als Z. P. M.- ster van ons eiland Tholen om een stukje te Schrijven over het Volksho- geschoolwerk. Evenals vórig jaar was er van de winter ook weer een kursus van 13 jan.8 febr. op de V. H. S. Allardsoog te Bakkeveen: „Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen." De belangstelling voor deze kursus was zó groot, dat er een tweede soort gelijke kursus op de V. H. S. te Bergen in Noord-Holland werd gehouden. In 1932 werd de 1ste kursus gehou den voor boerenzoons. De meeste be wuste boerenjongeren gingen het nut inzien. Wij kunnen niet volstaan met bevor dering van onderwijs en organisatie, het komt aan op de alzijdige ontwikke ling van het platteland. Het platteland moet zijn plaats zoeken in een veran derende wereld en het behoeft daartoe herziening en vorming. Op de V. H. S. ontstaat een geest van vriensdschap, I belangstelling en verantwoordelijkheid. De algemene aanvullende vorming is voor ons allen van belang. Onze toe komst ligt op Tholen; ons hele leven mag er liggen, maar een wijde blik zal heel ons leven verrijken! SOMMIGEN denken dat ook de V. H. S., vaste methode heeft, geijkte en beproefde kunstgrepen ge bruikt, die men slechts behoeft toe te passen om tot een geslaagde cursus te komen. Zang, handenarbeid, discussie groepen, praktisch werk in huis of tuin, een vraag-avond of forum, leketoneel of volksdans, inleidingen met nabspre- kingen, excursies, filmbespreking, sport of wandeling. Zo eenvoudig is het echter niet. Een bestuurslid van een jongeren vereniging, die het eens wil proberen' met bv. een discussie-avond zal dit ze ker ervaren! Gaat het over sport, dan ontstaat er misschien een heftige woor denstrijd over het begrip „beroeps- sport". Waagt men zich op het terrein van de kunst, dan is er een grote kans dat Van Meegeren of Picasso inzet wor den van de avond! Zo ontstaan er soms hevige debatten. Ieder brengt z'n eigen mening naar voren. De onderwerpen, die in een dergelijke cursus aan de orde gesteld worden, zijn niet zozeer doel op zich zelf, als "Wel vooral middel, om elkaar te benaderen in een gesprek. Dit spreken tot de mensen kent de V. H. S. niet. Wel kent men de inlei ding als basis voor „het gesprek met de mensen", die zich gedurende de gehele cursus in vele vormen voortzet. Het praktisch werk, handenarbeid, zang enz. zorgen er voor dat iédere deelnemer op verschillende wijzen de kans krijgt zijn oordeel bij te dragen aan het geheel van de cursus. Op de V. H. S. kent men geen cantine, biljart of radio. In dit opzicht is er wei nig vertier en valt er nauwelijks iéts te beleven O ET is duidelijk, dat er nog altijd enige moed toe behoort om deel te nemen aan zo'n cursus waarin men telkens weer wordt uitgenodigd iets van zichzelf te laten zien of zichzelf te uiten. De zin van handenarbeid, zang, leke toneel enz. ligt vooral ook in de ont plooiing van de eigen vermogens, het gevoel voor schoonheid en de fantasie. Zo tracht de V. H. S. door zijn metho diek de gehele mens aan te spreken in hoofd, hart enhanden. Want met de handen kan men bewijzen, dat men staat voor wat men met verstand en gevoel belijdt. Het V. H. S.-werk zal een rijke zegen kunnen zijn voor tal van mensen, wier idealisme maar al te veel wordt ge dood door de versplinterende cultuur van deze tijd. Z.P.M.-sters en L.J.G.-ers van Tholen! Ga eens zo'n plattelands-winter - cursus meemaken op de V.H.S. Je zult zien dat je er geen spijt van zult hebben! Je haalt je cursusgeld er dubbel en dwars uit! DRIELANDENTOCHT. TA E Streek Walcheren organiseert op woensdag 16 juli 1958 een excur sie;'een zogenaamde drielandentocht met een bezoek aan Monchau. Excursiekosten per persoon 13. Op gave vóór 1 juli aan I. Wisse, Leliën- daalseweg 2, St.-Laurens. PAARDEN OP ONZE BEDRIJVEN? I" N verband met een aantal reacties, die ons n.a.v. 't jongste artikel van „Pottenkijker" bereikte, wijzen wij er op, dat wij een samenvattende slotbe schouwing zullen publiceren van de hand van een bij uitstek deskundige op paardengebied. REDACTIE. De L is afkomstig van Landbouw, Ons allen vertrouwd en bekend. Het is steeds maar weer zaaien en oogsten, En dus één grote kring zonder end. Wanneer wij des winters plannen gaan maken, En in 't voorjaar geen regen of strubbeling genaken Wat is voor een boer dan de vreugde toch groot, Als het zaad wordt gezaaid en de akker ontbloot. Dan opeens komt er leven nieuw en gezond, De kroon op ons arbeid wordt waarlijk beloond. We zien het dan groeien en straks hopelijk bloeien; Wij gaan dan weer oogsten en het land wordt onttroond. Opeens zijn we weer aan het zwoegen en ploegen, De akkers gekeerd voor een rustend genoegen. Onze loop is ten einde en we durven het wagen Alweer om goed en voorspoedig voorjaar te vragen. De J is het begin van ons Jongeren En ook hier lijkt het, een kring zonder end; Er gaan en er komen steeds nieuwe gezichten Met veelal hun eigen idool, maar ook met hun plichten. Het is bij ons jongeren ook zaaien en oogsten, Steeds zoeken naar nieuws, dus het ras van z'n tijd; Een afdeling stichten met jongere gezichten Dat is als 't goed is het nuttigste vlijt. De G is van velen, Geme en schap genoemd Het is toch zo prachtig, maar dikwijls verdoemd. Wij jongeren des tijds wij zoeken het spoor Te dikwijls alleen en veel schoons gaan te loor. Bedenk echter wel, dat die G niet voor niets is! Gebruik hem dan goed en dan gaat het gewis! Ook op Tholen, gezond, levend en fris. Een grote gemeenschap die d'L.J.G. is! Prov. Voorzitter, C. ADAMSE. De Kring West Zeeuws-Vlaanderen zal als nog met een bus naar de Z- L. M.-dagen op Tholen rijden. Diegenen die zich nog niet bij hun afd.- secretaris opgegeven hebben dienen dit rechtstreeks te doen aan de Kring-secretaris M. C. Risseeuw, A 87, IJzendijke. Tel. Schoondijke 261. Opgave zo spoedig mogelijk en vóór dins dag 17 juni. Vertrek e.d. worden nader bekendgemaakt. 0— LET OP U SAECK OOSTBURG: woensdag 18 juni in café „De Windt". WISSENKERKË: woensdag 18 juni in hotel „De Kroon". ZIERIKZEEdonderdag 19 juni in hotel „Huis vari Nassau". MIDDELBURG: donderdag 19 juni in café „De Eendracht"i ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. "jOES: Iederé dinsdag op het Landbouwhuis. KORTGENE: Dnoderdag 19 juni van 1113 uur in hotel „De Korenbeurs" (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. >1. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver. strekt, GOES: Iedere dinsdag op hst Landbouwhuis, Wegens overmaat aan copy moeten verschil lende artikelen tot een volgend nummer be waard worden. RED. Dinsdag 17 juni a-s., Hilversum II, 12.2012.30 uur In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal m.m.v. ir. W. G. Blauwhof, Rijks- veeteekconsulent voor Noord-Brabant, een repor tage Worden uitgezonden van de paarden keuring, die op 13 juni te St. Michielsgestel wordt gehouden. Donderdag 10 juni, 12.5013-00 uur, Hilversum II (298 m) In de rubriek „Uit het Bedrijfsleven" spreekt de heer P. J. Koster, veefokker te Hoog- karspel over het onderwerp: „Is veefokken alleen maar sport?" Vrijdag 20 juni a.s., Hilversum II, 12.2012.30 uur In het hoorspel „de Boer van Nooitgedacht" zullen de Werkzaamheden, die op dit moment op het bouwland te dóen Staan, worden behandeld naar' gegevens van ir. J. A. H. Haenen, Rijksland- bouwconsulent voor Zeeuwsch*Vlaanderen(

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 25