buiten onze eigen kring ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Ken kijkje 411 Tholen 1958 Ons Thoolse Land L. P. M.-sters en L. J. G.-ers ZATERDAG 14 JUNI 1958 Redactie: C. J van Damme. L. Hage. M. de Jager. T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Ja, een kijkje buiten onze eigen Kring wordt dit door ons Plattelands jongeren eigenlijk niet te weinig ge daan? Hoe komt dit? Zijn we bang voor al het vreemde wat. ons buiten onze eigen vertrouwde omgeving te wachten staat? Of is het een geen interesse hebben •voor alles wat zich daar buiten ons •eigen wereldje afspeelt? En toch is het zo nuttig zich eens buiten eigen Kring te bewegen! „Waarom?", vragen we ons af. Nu daar zijn redenen te over. Eén van de belangrijkste, daarvan is het in contact komen met jonge mensen en daarmee van gedachten te wisselen. Om hun levenswijze, gedachten en ideëen eens van hun kant te bezien. Je leert je gemakkelijker bewegen in verschillende maatschappelijke kringen. We vragen ons af waaruit bestaat de mogelijkheid eens een kijkje te nemen buiten ons eigen wereldje? En waar ligt de mogelijkheid met an dersdenkende jongelui in kontakt te komen? Nu zijn Volkshogescholen een van de meest voor de handliggende trefpunten. In deze instituten worden kursussen .•gegeven voor jongelui uit alle wind streken van Nederland. Ook uit het buitenland kan hier aan worden deelgenomen. Er zijn ook speciale plattelandskur- sussen. In het begin voel je je wel wat onwenning tussen al die „vreemden". Je bekijkt het zaakje eens van uit een rustig hoekje. En wacht gelaten af wat er komen gaat. Deze stemming is gauw voorbij. Je voelt je er al snel thuis. De eerste dagen ontdek je steeds nieuwe gezichten van je medekursisten. Maar na een week heb je alle na men toch wel onder de knie. In het begin gaat alles vrij gemak kelijk. Tot nu toe hebben ze alles voor je gedaan, alleen hebben ze van je ge vergd dat je aandacht voor de lezing had en deelnam aan de aansluitende discussie. Maar dit alleen om je een in druk te geven hoe dat alles gaat. Na een paar dagen wordt er een kursusraad benoemd. Deze kursusraad heeft de taak te Deze gehele L.J.G.-bijdrage is ver zorgd door leden van onze organi satie op het eiland Tholen. Dit is verheugend. Een artikel van de niet genoeg te waarderen streekvoorzitter, een gedicht van de heer Hage, en twee artikelen van Z.P.M.-sters. Daarenbovenwie had gedacht, dat de nieuwe provinciale voorzitter ook over een dichtader beschikt? Het is verheugenddat de L. J. G. en Z.P.M. van Tholen op deze pa gina tonen, dat zij de blik zowel naar het eiland als naar buiten weten te richten. Het is als een symbool van een Tholen, dat zich weet te zijn: een streek met eigen karakter en een volwaardig lid van onze Nederlandse volksgemeen schap! K. zorgen dat er steeds iemand is die de sprekers inleidt en bedankt en dat één van de kursisten de leiding heeft bij een diskussie. Iedereen krijgt zo zijn beurt bij deze dingen. Iedere week wordt er een nieuwe kursusraad benoemd, die bestaat uit 5 of 6 kursisten. Dus bijna alle kustisten krijgen een week met een groepje van 5 of 6 de leiding in handen. Zij zijn verantwoordelijk voor het doen en laten der kursisten, met de vol le medewerking van de laatsgenoemden natuurlijk. De eerste keer dat je een spreker moet inleiden en bedanken is wel een beetje vreemd, maar als je er eenmaal „door" bent leveren deze dingen toch geen moeilijkheden op. De sfeer in deze plattelandskursus- sen is meestal erg gezellig. Maar de goede sfeer in zo'n kursus hangt van de kursisten zelf af. De kur sisten moeten zelf de kursus „maken". In het buitenland staat dit Volkshoge- schoolwerk nog hoger aangeschreven. Bijna alle plattelandsjongeren volgen daar een kursus van 2 of 3 maanden. Na afloop van zo'n kursus krijgen ze allemaal een soort diploma. Dit werk behoort daar tot de algeme ne vorming. Deze kursussen duren veel langer, en zijn nog veel meer geba seerd op het „zelf doen". Uit de kursus worden een jongen en een meisje geko zen die over de gehele duur van de kursus als president(e) optreden. Op deze scholen krijg je niet alleen lezingen maar eigenlijk gewoon les. De lessen die iedere dag terug keren zijn: sociologie, aardrijkskunde, algemene geschiedenis. Twee maal in de week theologie in de Protestantse richting zowel als de Katholieke. Verder lezin gen over de landbouw en de toekomst daarvan. Maar toch zijn deze kursussen meer gebaseerd op de algemene ontwikke ling. B.v. ook sprekers uit verschuilen de politieke richtingen, die eerst hun inleiding houden en daarna bereid zijn tot discussie. Verder moeten de kursisten ook zelf lezingen houden. Je krijgt er les in „spreken in het openbaar". Ook boek bespreking, uittreksels van boeken, krantenverslagen en filmkritieken be horen daartoe. Het wil natuurlijk niet een sprekerstalent ontwikkelt, maar wel dat je enige kijk op deze dingen krijgen en er niet meer zo vreemd tegenover staat. Verder het organiseren van gezellige avonden is helemaal een taak van kur sisten. Deze avonden komen veelvuldig voor; zeker eens per week. Er worden volksdansen gedaan, maar ook gewoon gedanst. De stemming zit er doorgaans goed in. Verder zijn de weekeinden vrijwel (Zie verder pag. 413.) Uitgestrekte korenvelden Hier en daar verspreid een boerderij. Kronkelende slaperdijken, Soms wat koeien in de wei, Bruin gebrande stoere werkers; Om ons heen de zee en 't strand! Dat is het beeld, dat wij bij ons dragen Van ons mooie Thoolse land! Geen grote fabrieksgebouwen Hebben de natuur hier reeds verstoord; Er heerst rust, geluk en welvaart In dit schone Zeeuwse oord! Het verleden is bewogen, Voor rampen bleven we niet gespaard. De zee nam bezit van onze gewesten; Heeft ons verjaagd van huis en haard. Veel wat ons lief was ging van'ons henen, Oh, höè wankel bleek ons bestaan! Slechts de tekens op onze dodenakkers Herinneren aan hen die van ons zijn heengegaan Wat eens was is thans weer herrezen; Wij tonen met trots wat hier werd verricht! Zeer dankbaar zijn wij voor de steun die wij ontvingen Van hen die onze taak zozeer hebben verlicht! Thoolse jeugd, hier ligt Uw toekomst; Ons devies Eendracht maakt Macht". Laten we gezamenlijk bouwen Aan dit werk van ons voorgeslacht! Laten we onze taak begrijpen, Laten we meegaan met onze tijd; In onderlinge vriendschap werken 'A Geen geruzie, haat of nijd! Mocht.eens tegenslag ons treffen Of is soms de oogst wat klein? Het ,,Luctor et Emergo" siert ons Zeeuwse wapen Laat ons dat een richtsnoer zijn! Voorjaar 1958, Stavenisse. L. HAGE. U komt toch ook naar de landbouw- dagen in Tholen! Geachte lezer (essen) als u dit Tho- len-nummer van de Boerenjeugd in huis krijgt, dan scheiden ons nog enke le dagen van de grote Z. L. M.-tentoon- stelling, welke eer in 1958 is- te beurt gevallen aan de Kring Tholen en Sint Philipsland, deze tentoonstelling in haar streek te mogen organiseren. Z. P. M.-sters en L. J. G.-ers uit ons gewest, via onze Boerenjeugd willen wij u een van harte welkom toeroe pen op de a.s. landbouwdagen te Scherpenisse. Wij rekenen er op dat vele jongeren deze tentoonstelling ko men bezoeken. Naast de vele commissie's heeft ook de Streek Tholen der L. J. G. een niet te onderschatten aandeel gekregen om mede te helpen deze dagen tot een suc ces te maken. De L. J. G.-commissie die gevormd is om het jeugdprogramma voor deze tentoonstelling te verzorgen, heeft veel werk moeten verzetten, en heeft daar voor vele vergaderingen moeten beleg gen. Om u een indruk te geven waaraan de L. J. G. medewerkt en organiseert, zullen wij dit in 't kort de revue laten passeren. Bij de opening op a.s. donderdag zul len vier Z. P. M-sters en vier L. J. G.- ers als vlaggendragers paraderen* ter wijl tevens de presidente der Z. P. M. en de voorzitter der L. J. G. een de clamatie zullen uitvoren. Tijdens de gehele tentoonstelling zul len we een stand verzorgen te samen de met Bond van Plattelandsvrouwen en zijn we ondergebracht in de grote tent midden op het terrein. Op deze stand zullen wij naast de uitbeelding der verschillende werkzaamheden der L. J. G., een aantrekkelijke wedstrijd organiseren, die bestaat uit 9 verschil lende wedstrijdelementen, zowel een wedstrijd voor de jongeren als yoor de ouderen. Voor deze wedstrijd zijii móóie prijzen beschikbaar, waarvan de uit slag later in het Landbouwblad bekend gemaakt zal worden. De Z. P. M. zal doorlopend voor de bezoekers van onze stand voor een ver rassing zorgen. Op vrijdagmorgen zullen een 25-tal L. J. G.-ers als gids bij de rijtoer, de be_ zoekers over ons eiland Tholen rondlei den. Speciaal wil ik onder uw aandacht brengen, het gevarieerd jeugdprogram ma voor de zaterdagmiddag. Door een kleine 60-tal Z. P. M.-sters, en L. J. G.- ers zullen massale rijdansen worden uit_ gevoerd. Verder is er door de medewerking van onze algemeen secretaris a,an alle scholen op ons eiland een schoolkrant uitgegeven. Ook zijn verschillende wed strijden uitgeschreven per leerling indi_ vidueel en per school. Zo u uit bovenstaand wel kunt be merken heeft de L. J. G. op Tholen, als jeugdige partner van de Z. L. M. mede gewerkt om deze dagen tbt een groot festijn te maken. Als Streekbestuurders van Tholen zijn we dankbaar dat door zovelie leden daadwerkelijk wordt medegewerkt aan deze tentoonstelling, vooral willen wij onze jeudige leden noemen, zij werken vol enthousiasme, maar ook door de commissie, en leden van de L. J. G. wordt door ieder op zijn eigen manier hard gewerkt om straks de stroom der bezoekers te kunnen ontvangen. Tot slot hopen wij dat de Z. L. M.-da- gen in alle opzichten mogen slagen, en dat straks de L. J. G. Streek Tholen met genoegen kan terugzien, dat ze ook een steetje heeft mogen bijdragen aan de Z. L. M.-tentoonstelling. St. Maartensdijk. A. C. BREURE, Streekvporzilter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 23