iiffc i DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL DER Z. L. M. TE SCHERPENISSE 402 ZEEUWS LANDBOUWBLAD BIJ DE FOTO'S: „Het huis met de ronde ramen", zoals de boer derij „Reijgersburgh" te St. Maartensdijk in de volksmond bekend staat (foto 1), met daaronder twee bekende Thoolse beelden. Het nieuwing-e- zaaide weiland in de „weihoek" na de egalisatie waar de koeien zich aan het gras tegoed doen (foto 2) en daarnaast de vluchtheuvel „West- kerke" bij Scherpenisse (foto 3). Een trooste loze aanblik bood de Kaaistraat van St. Maar tensdijk na de verschrikkelijke ramp van 1 februari 1953 (foto 4). Vrijwel onherkenbaar is het Thoolse Pontveer omstreeks de eeuwwisse ling (foto 5). Van het slot te St. Maartensdijk (foto 6) rest alleen nog een ruïne. Omstreeks 1545 was het een fier bouwwerk waar Jacoba van Beieren en Frank van Borselen vertoefden. Foto J. C. Kooijman nr. 2 en 3 (Vervolg van pag. 401.) alleen handvaardigheidsonder wijs; ook aan het vak- vaardigheidsonderwijs wordt meer aandacht be steed. De algemene ontwikkeling neemt nu een zeer belangrijke plaats in het programma in. Dit betekent, dat de leerlingen meer uren naar school moeten. De eerste en tweede klas zullen een volle week naar school moeten; de leerlingen zijn dan nog leer plichtig. De derde klas gaat vier en de vierde klas drie dagen in de week naar school. Bij dit nieuwe leerplan mogen de leerlingen dus na de zesde klas van de lagere school op de landbouwschool worden toegelaten. Als overgang heeft men een zgn. overgangsleer plan; hiermede wordt in september op de land bouwschool te Scherpenisse begonnen. Dit leerplan is driejarig. De eerste klas moet dan vijf, de tweede klas vier en de derde klas drie dagen naar school. Alleen leerlingen, die de zevende klas der lagere school hebben doorlopen, mogen worden toegelaten. XJOEWEL deze vernieuwing voor de ouders niet zo aantrekkelijk lijkt, de zoons zijn de gehele week op school, verwacht men toch, dat men het belang van goed landbouwonderwijs in zal zien en zich niet zal laten afschrikken zijn zoon naar de landbouwschool te sturen. Daar er onder de kleine boeren een neiging be staat zich naast de intensieve landbouw toe te gaan De lagere landbouwschool van Scherpenisse. Foto J. C. Kooijman. leggen op de extentieve tuinbouw, zijn er plannen uitgewerkt om naast de landbouwvakken ook tuin bouwteelten te gaan onderwijzen. Deze plannen zijn ter goedkeuring aan de bevoegde instanties voorgelegd. Worden deze goedgekeurd, dan zal de school aangepast zijn aan de behoeften van de streek en zullen nog meer agrariërs dan tot op heden hierin aanleiding vinden hun zoon naar school te sturen. Met dit nieuwe leerplan hebben de onderwijs deskundigen aangetoond, wat zij noodzakelijk ach ten; htet woord is nu aan de ouders om te laten blijken dat zij hiermede instemmen, en niettegen staande opofferingen die zij zich moeten getroos ten, de toekomst van hun zoon voor ogen houden. Naast een uitbreiding van het aantal leerkrach ten komt in de nabije toekomst een uitbreiding van het gebouw. Drie leslokalen en een lokaal voor handvaardigheid zullen bijgevoegd worden, dit laatste is zo groot dat dé bestaande school er ge heel in kan. Er heerst op Tholen een wind van vernieuwing en verandering. Zoals U ziet ook op het gebied van het landbouwonderwijs. De Z.L.M. verwacht, dat de school in Scherpenisse bij zal dragen aan de bloei van het eiland Tholen. A. C. VAN HEUSDEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 14