**"L/oor cis.^vrouu) Scherpenisse kunne menie misse 400 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUISMAN—GRIEP ZEEUWS LANDBOUWBLAD VELE Tholenaars zullen het oude rijmpje kennen, dat betrekking heeft op de zeven plaatsen, die op het eiland gelegen zijn. Als zij bovenstaand op schrift lezen, zullen zij waarschijnlijk denken, dat ik het rijmpje niet goed ken, want daarin vergaat het Scherpenisse minder goed. Waarschijnlijk zijn er buiten Tholen maar heel weinig lezeressen, die ooit van dit puntdicht hebben gehoord en daarom laten we het hier in zijn geheel volgen. Het luidt aldus: Tholen is een stad, Poo'vliet is een gat, Scherpenisse kunne we misse, Smaerdiek blienkt, Staevenisse stienkt, St. Annaland is een toaverkot, In Vosmeer zitte ze mit de deure op slot. Een directe verbinding tussen huiskamer en keuken is voor de huisvrouw maar wat gemakke lijk! Geloop door de gang wordt daardoor over bodig. En ook wanneer de kinderen in de huis kamer spelen is het gemakkelijk, een oogje in 't zeil te kunnen houden. (Foto Sipkema.) TK weet niet of de bewoners van Scherpenisse er zich ooit iets van hebben aangetrokken dat ze gemist konden worden. Mocht er ergens een angel- tje zijn blijven zitten, dan zullen ze die kleine prik vast vergeten, nu hun dorp is uitverkoren om de duizenden mensen te ontvangen, die de Z.L.M.- tentoonstelling komen bezoeken. Het zal het hart van iedere rechtgeaarde Scherpenissenaar goed doen, dat hun dorp nu eens niet gemist kan wor den. Zo zien we toch maar weer, dat ieder op zijn beurt zijn kans krijgt. Poortvliet kan er op bogen, dat één zijner inwoners kapitein op de Z.L.M.- boot is, dus zal men er zich wel voor wachten te beweren dat Poortvliet een gat is. En wat denkt U van Stavenisse? Al verspreidde vroeger de haven bij laag water vast geen 4711-geur, tegenwoordig kan het trots zijn op een mooi dorpshuis waar de plattelandsvrouwen van heel Tholen zo nu en dan met hun vergadering goed terecht kunnen. „Tholen" behoeven we geen hart onder de riem te steken, want het staat reeds eeuwen in de rij der steden, dus konden zijn bewoners daar een beetje trots op zijn. Dat blienkende Smaerdiek trof 't ook best, dus gaan we daar aan voorbij, maar we willen het toch graag opnemen voor St. Allano, want daar ge looft men beslist niet meer aan toveren, tenminste niet in die zin, dat er zwarte katten en toverhek sen aan te pas komen. „En hoe zit dat nu met Vosmeer?" zult U vragen. Als ze daar op 19, 20 en 21 juni de deur op slot hebben, is dit omdat de hele familie op stap is paar de tentoonstelling. Dat voorbeeld moesten we allemaal volgen. Zeg nu niet: „Tholen is zo'n uithoek, want dan hebt U beslist ongelijk. Dank zij de brug, die het eiland met het vasteland verbindt, kunt U even gemak kelijk met auto of bus naar Scherpenisse gaan als naar Middelburg of Goes. Verleden jaar was U toch ook in Zierikzee present. Aan die reis zat iets meer vast, nl. de veren, en die tellen wat tijd verlies betreft mee. Zoek ook geen andere uitvlucht door te zeggen: „Op Tholen is zo weinig te zien, ik voel b.v. niets voor de rijtoer." Dat is ook niet juist, want op het eiland is er de laatste jaren, mede door de herverkaveling, ont zaglijk veel veranderd. Het is toch ook belangrijk voor ons, vrouwen, dat we dit alles zien. Als de mannen er in ons bijzijn met elkaar over praten, weten we tenminste waar het over gaat en dat is toch prettig, voor Uzelf en voor Uw man. Zo is het ook met verschillende zaken, die op de ten toonstelling zelf te zien zijn. Misschien bent U niet technisch aangelegd en hebt U geen interesse voor landbouwwerktuigen. Meermalen zag ik, dat op een landbouwtentoonstelling een man zijn vrouw meenam naar de machinehoek en met haar één of andere machine aandachtig bekeek. Dan dacht ik altijd: „Dit is zoals het wezen moet." Het gaat bij de aankoop van zulk een machine meestal om een aanzienlijk bedrag. Het is dus zeer belangrijk dat ook de vrouw weet wat er precies met zo'n werktuig gedaan kan worden en dat het nodig is op het bedrijf van haar man. Ik weet van ge vallen, waar door de belangstelling van de zijde der vrouw ook de man meer belangstelling ging tonen voor mechanisatie in de huishouding, waar door haar werk vergemakkelijkt werd. TLTET kan natuurlijk ook zijn, dat het machine- A park van Uw man geen vernieuwing of aan vulling behoeft en U bovenstaand argument als ongeldig voor Uzelf beschouwt. Blijft U nu thuis? Toch niet? Dat is verstandig, want U zult ontdek ken, dat er veel te zien is, dat zuiver op huis- vrouwelijk terrein ligt. We hebben niet voor niets een grote afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op Tholen. De dames zijn al geruime tijd met de voorbereidingen bezig. Zij verkeren in de gunstige omstandigheid, dat zij een vrij grote ruimte kregen toegewezen. Mejuf frouw Sipkema, de binnenhuisarchitecte, die mo menteel in het herverkavelingsgebied werkt, heeft zich met de aankleding van het geheel bemoeid, dus zal het wel in orde zijn. Meermalen hebben de plattelandsvrouwen aandacht gevraagd voor werkstukken die op de diverse cursussen werden gemaakt. Steeds trokken deze grote belangstelling. Ook nu zullen verschillende mooie artikelen te bewonderen zijn. Men gaat op deze tentoon stelling nog een stapje verder. Het ligt nl. in de bedoeling verschil lende handwerktechnieken te to nen. Niet enkel door de tentoon stelling van „kant-en-klaar"- werkstukken, maar er zal ook te zien zijn hoe de werkwijze van de diverse technieken is. Er zal o.a. weefwerk zijn. Mevrouw Kooyman-Krijger uit Sint Annaland en mevrouw Blin- denbach uit Sint Maartensdijk zullen U het werken met een meer ouderwets als met een modern weefgetouw tonen. De dames heb ben nog meer op hun program ma. Ze willen ook aandacht be steden aan de inwendige mens. Evenals verleden jaar in Zierik zee zal er in de tent van de Plat telandsvrouwen een buffet zijn, waar verschillende dranken en mogelijk iets eetbaars zullen wor den geserveerd. We hebben horen fluisteren, dat onze vrouwen daar nog wel eens een ideetje voor zomerdranken en spijzen kunnen opdoen. Daar zijn we eigenlijk allemaal wel voor te vinden. We willen van tijd tot tijd met wat nieuws op tafel komen. Ik zou van die stand nog meer kunnen vertel len, maar ik mag niet alles verklappen. U moet ook nog een beetje nieuwsgierig blijven en die wordt daar in Scherpenisse vast en zeker bevredigd. De plattelandsmeisjes hebben ook iets aardigs bedacht. Zij maken iets, dat ter plaatse wordt ver kocht. In die stand kunt U iets leren en zo U voor Uw thuiswacht een cadeautje wilt meenemen, kunt U daar heel aardig terecht. De tent van de Stichting „Huishoudelijke voor lichting ten Plattelande" gaat U toch niet voorbij? En het landbouwhuishoudonderwijs? Kijkt U daar ook eens even? Zo ziet U dat er op de landbouw tentoonstelling nogal wat te vinden is wat onze belangstelling waard is. Nu heb ik nog niet eens gesproken over de stand van de Commissie, die voor de herverkavelingsgebieden werkt. Ik weet nog niet precies hoe het er daar zal uitzien, maar gaat U er in ieder geval even kijken. U is nu toch in Scherpenisse trecht gekomen, al was U het niet van plan. WAT zegt U? O, is het U meegevallen? Dat wist ik wel en daarom heb ik Uw aandacht voor de tentoonstelling gevraagd. Het zou zo jammer zijn als U er niet heen geweest was. En naast al het moois en leerzaams dat U hebt gezien, was het nog een gezellige dag bovendien. U hebt vrien dinnen ontmoet, die U in lange tijd niet gezien had, laat staan gesproken. Er waren familieleden waarmee U nu meteen een afspraak kon maken voor een bezoek. Al met al was het plezierig op de tentoonstelling. De rijtoer had U al met Uw man op voorschot gehad. Daar hebt U toch echt van genoten. Mis schien was U nooit te voren op St. Alland (St. An naland) geweest. Vindt U dat het niet op een „Toaverkot" lijkt? Neen? Dat doet het ook niet en toch is er de laatste jaren getoverd. Krotten werden opgeruimd en nieuwe woningen kwamen er voor in de plaats. De dames Bosman en Van Es organiseerden korte cursussen om de vrouwen die de niéuwe huizen gingen bewonen, iets tê leren over goede, verantwoorde woninginrichting. Uit eindelijk is het aan de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen te danken, dat dit voorlich- tingswerk ook op Tholen plaats vond. Immers, had de Bond na de ramp van 1953 niet een binnen huisarchitecte aangesteld voor de rampgebieden, zo zouden we nu vast niet de beschikking hebben over een deskundige in de herverkavelingsgebie den. Uit het éne werk is het andere voortgevloeid. Nog niet zo heel lang geleden was Tholen een eiland waar de mensen leefden en werkten in een besloten gemeenschap. Velen hadden weinig con tact met de wereld, die buiten dat eiland lag. Mede door de gevolgen van de jongste wereldoor log en de watersnood van 1953 is er ontzaglijk veel op Tholen veranderd en voelt de bevolking zich meer dan vroeger opgenomen in de Nederlandse gemeenschap. Als deze regels U onder ogen komen, zijn de voorbereidingen voor de tentoonstelling al in een vergevorderd stadium. Ieder, die in Scherpenisse kan meehelpen om dit jaarlijks landbouwfestijn te doen slagen, zal zijn medewerking geven. Dit móét ook. Ik schreef immers hier boven: „Scherpenisse kunne me nie misse! Een gerieflijke interieur op Tholen. Door de tafel tegen de muur te schuiven wordt een grotere doorloop-ruimte verkregen. Een idee, dat in Tholen navolging vondevenals trouwens de directe doorgang naar de keuken. (Foto Sipkema.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 12