KRACHT DOOR SAMENWERKING 399 Coöperaties en Onderlinge» op Tholen en Sint Philip»land ZATERDAG 14 JUNI 1958 ^HOLEN en Sint Philipsland behoren tot de noordelijke eilanden van Zeeland. We kunnen eigenlijk niet meer van eilanden spreken, want Sint Philipsland is al sedert 1884 door de Slaakdam met West-Brabant verbonden en Tholen door een brug over de Eendracht. Toch hebben beide gebieden nog in belangrijke mate hun besloten eiland-karakter behouden, zij het dat geleidelijk aan ook hierin verandering komt. Met het tot uitvoering komen van de Deltaplannen zal het zgn. openleggen ongetwijfeld aan merkelijk worden versneld. TVTOG altijd zijn beide eilanden in de eerste plaats landbouwgebieden, waar de nadruk vooral ligt bij de akkerbouw. Daarmee is niet gezegd, dat de veeteelt geheel zonder betekenis is. De melkvee houderij en in het bijzonder de rundveemesterij zijn niet onbelangrijk, en wat de tuinbouw betreft dient met name St. Annaland en omgeving vermeld te worden. Het totale aantal agrarische bedrijven op Tholen is ruim 1500, met een oppervlakte van in totaai plm. 11.000 ha. Voor St. Philipsland zijn deze cij fers respectievelijk rond 100 en ongeveer 1800 ha. Ook op Tholen en St. Philipsland hebben de boeren al vroeg begrepen, dat door het samen doen in de vorm van coöperaties en onderlingen, de bedrijfsbelangen gediend konden worden. Langs de lijnen der geleidelijkheid is op beide eilanden de coöperatieve gedachte in daden omgezet en van daag aan de dag zien we er de tastbare resultaten Coöperatieve activi teiten. De cooperati ve groenvoederdrogerij Tholente Scherpe- nisse. Een modern bankgebouw op Tholenhet kan toor van de coöperatieve boerenleenbank van St. Maartensdijk van. Hiermee is nog geenszins de eindstreep be reikt. Er zijn nog volop problemen en wensen, maar die zullen er in dit ondermaanse wel altijd blijven. Toch is een metterdaad meedoen van velen gewenst om voldoende kracht in belang van land en tuinbouw te verwerven. Moge hieraan ruime aandacht worden geschonken. Wij willen trachten heel in het kort, en daar door onvolledig, u een indruk te geven van de coöperatieve activiteiten op Tholen en St. Philips land. Daarbij moeten we de structuur van de eilanden in gedachten houden. Een zuivelfabriek treffen we er bijvoorbeeld niet aan, noch particu lier, noch coöperatief. Wel vinden we op Tholen de zgn. Melkfederatie, waarin zowel niet-veehou- ders als melkslijters verenigd zijn. Deze federatie onderhoudt nauwe betrekkingen met de coöpera tieve zuivelfabriek in Wouw, die de melk van de veehouders-leden verwerkt en consumptiemelk en andere produkten aan de slijters levert. De boerenleenbanken. THOLEN telt 6 plaatselijke banken, te weten: in A Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, Stave- nisse. St. Maartensdijk en Tholen (stad), terwijl St. Philipsland er één heeft in de gemeente van diezelfde naam. Deze 7 banken zijn alle aange sloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank in Utrecht. Hoewel het zwaartepunt ligt bij de landbou wende bevolking, hebben de banken toch het ka rakter van dorpsbank, waarvan het gehele platte land gebruik maakt. Ze tellen dan ook honderden leden en spaarders. Aan spaargelden hadden de banken eind 1957 in totaal in bezit een bedrag van f 14 miljoen. Het tegoed van de banken bij hun cjntrale was meer dan f 8 miljoen groot. Aan gel den in eigen kring stond een bedrag uit van ruim f 5 miljoen, terwijl de overige uitzettingen een be drag van bijna f 3,8 miljoen beliepen. De reserves waren ongeveer f 600.000,groot. De balanstotalen lieten een cijfer zien van f 17.8 miljoen. Zo ergens, dan geldt hier, dat vele kleintjes een grote maken. De banken bewijzen het platteland ongetwijfeld vele belangrijke diensten. De aan- en verkoop. OEDERT 1935 is in St. Annaland de coöperatieve aan- en verkoopvereniging gevestigd, welke zich ten doel stelt de aankoop van bedrijfsmidde len voor de leden te verzorgen en de afzet van in het bijzonder granen, zaden en peulvruchten. De coöperatie heeft het gehele Thoolse gebied tot haar werkterrein en werkt uiteraard nauw sa men met de bij haar aangesloten plaatselijke land- bouwverenigingen. Ook op St. Philipsland werkt sedert 1931 een coöperatie op dit vlak en deze activiteit is hier goed aangeslagen. Het overgrote deel der, boeren is lid van deze vereniging, die de laatste jaren een omzet heeft van ruim f 1,5 miljoen en plm. 6500 tcin goederen. Gelet op de beperkte oppervlakte van St. Philipsland, is dit een flinke omzet te noemen. De coöperatie in St. Annaland bereikte de af gelopen jaren een omzet van rond f 1,8 miljoen en rond 9.500 ton goederen. In verband met de aanleg van een nieuwe ha ven, komt deze vereniging voor belangrijke be slissingen te staan wat betreft de vestigingsplaats van haar bedrijfsgebouwen. Vermeld zij nog, dat beide coöperaties aangè- sloten zijn bij het Centraal Bureau, de topcoöpe- ratie voor de aan- en verkoop, te Rotterdam. De Zeeuwse coöperatieve vee aan- en verkoop vereniging „Zecova", die sedert kort in combinatie werkt met de zustervereniging voor Noord- en Zuid-Holland, kan haar afdeling Tholen/St. Philips land tot een der grootste rekenen. Deze afdeling heeft een goede basis, zodat de coöperatieve aan- en verkoop van voornamelijk mestvee behoorlijk meetelt. Ook in de genoemde combinatie zal dit district o.i. een belangrijke rol blijven spelen. De veilingen. /~\P Tholen zijn 4 veilingen, namelijk in St. Anna- land, St. Maartensdijk, Tholen en Stavenisse. De voornaamste produkten die geveild worden, zijn vroege aardappelen en uien. In 1957 werd voor een bedrag van ongeveer f 4 miljoen geveild. De veiling in St. Annaland is de grootste, met een om zet in het genoemde jaar van f 1,7 miljoen. Sta venisse had als kleinste van de 4 veilingen een omzet van f 270.000, De vraag kan onmiddellijk rijzen of een con centratie van de Thoolse veilingen niet gewenst zou zijn. Toch schijnen er geen plannen in die richting te bestaan, waaruit geconcludeerd zou kunnen worden, dat men voorhands nog geen voor delen in een concentratie ziet. De groenvoederdrogerij. TN augustus 1947 kwam in Scherpenisse de coöpe ratieve groenvoederdrogerij „Tholen" in bedrijf. De geïnundeerde gronden hadden nl. naast een be hoefte aan gips ook een gewas als lucerne nodig om de structuur te herstellen. Om de grote hoe veelheden lucerne te verwerken, was een drogerij echter noodzakelijk. Deze had aanvankelijk een jaarcapaciteit van 1200 ton. Al spoedig bleek deze te gering, zodat een paar maal uitbreiding moest plaats vinden. De leden wonen niet alleen op Tholen en St. Philipsland, maar ook in West- Brabant en Rilland-Bath. Deze beschikken over plm. 1200 aandelen. In de financiering droeg ook de Rijksdienst voor Landbouwherstel bij door mid del van een renteloze lening, die echter in 10 jaar afgelost moest worden. Foto J. C. Kooiman. De financiële resultaten vertonen jaarlijks nog al verschillen. In 1956 bijvoorbeeld bracht het gedroogde produkt goede prijzen op. Omstreeks medio 1957 trad echter een sterke daling op, ge paard gaande met een sterke voorraadvorming ten gevolge van de grote produktie. Deze voorraad is inmiddels weer grotendeels geruimd. Het produkt wordt voornamelijk verwerkt in de mengvoeders, zowel in het binnenland als in West-Duitsland, België, Zwitserland, Zweden en Noorwegen. Over het geheel genomen is de lucerneteelt voor de leden lonend, temeer daar de lucerne een ge waardeerde voorvrucht is, voornamelijk van bieten. Onderlingen. OK de onderlinge verzekeringen in de agrarische sector zijn op Tholen en St. Philipsland ver tegenwoordigd. Met name de vee- en hagelver- zekering. Deze laatste, die beide eilanden tot werk terrein heeft, telt momenteel plm. 80 leden. De verzekerde oppervlakte landbouwgewassen beloopt ruim 2300 ha en het verzekerde kapitaal bedraagt meer dan f 3,2 miljoen. Daarnaast heeft de onderlinge fruittelers hagel- verzekeringsmaatschappij, gevestigd in Goes, in dit gebied nog enkele leden. Vermelden wij verder nog, dat de onderlinge verzekeringsmaatschappij voor motorvoertuigen der Zeeuwse Landbouw Maatschappij per 1 mei in totaal 384 voertuigen, te weten 187 auto's, 186 tractoren, 2 motorrijwielen en 9 bromfietsen van haar leden en begunstigers cp Tholen en St. Philipsland had verzekerd. Ook het jonge „Landbouwrisico", afdeling Zeeland, heeft er een aantal leden, die plm. 400 vrijwillige onge vallen-, ziekengeld- en wettelijke aansprakelijkheid verzekeringen hebben afgesloten. Daarnaast heeft de onderlinge waarborgmij. van de Zeeuwse C.B. T.B. te Goes, die zich met vele soorten verzeke ringen bezig houdt, beide eilanden als werkgebied. Aardappelbewaring. "T^E coöperatieve aardappelbewaring, zowel van pootgoed als consumptieaardappelen, is even eens op beide eilanden te vinden. Voor zover ons bekend, zijn er drie coöperatieve pootaardappel- bewaarplaatsen op Tholen en wel twee in Oud- Vossemeer en één in Tholen. Wat de consumptie aardappelen betreft is er een bewaarplaats in Sint Philipsland gevestigd en op Tholen de coöperatie „Eiland Tholen", die 2 bewaarplaatsen exploiteert, namelijk een in Scherpenisse en een in St. Anna land. De opslagcapaciteit bedraagt enkele duizen den tonnen. Ook uien worden hier bewaard, ter wijl ze tevens kunnen dienen voor het drogen en de tijdelijke opslag van granen en zaden. TVTAAST de coöperaties en onderlingen in het onderhavige gebied zelf, zijn vele boeren lid van coöperaties, die elders zijn gevestigd. Zo bijv. van een coöperatieve suikerfabriek, de vlasfabriek „Dinteloord", de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen, terwijl zij ook gebruik maken van de diensten van het coöpera tieve boekhoudbureau van de Z.L.M. te Goes en van het coöperatieve bouwbureau van de land bouw, dat gevestigd is in Middelburg. De beperkte ruimte laat ons niet toe wat uit voeriger op een en ander in te gaan. Wij hopen echter, dat u toch een indruk hebt gekregen van de coöperatieve activiteiten op Tholen en St. Phi lipsland. Wij willen niet beweren, dat alle sec toren sterk vertegenwoordigd zijn, maar er is on getwijfeld een goede basis gelegd. Aan land- en tuinbouw de taak deze te versterken en te ver breden. Wij wensen coöperatief Tholen en Sint Philipsland hierbij veel succes. J. Dij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11