398 TREKPAARDFÖKKERIJ op Tholen en Sint ZEEUWS LANDBOUWBLAD "PERIODIEK optredende combinaties van hengsten- houder heeft Tholen altijd gekend. Veelal waren de deelhebbers zelf fokkers, die met een eigen fokprodukt of door aankoop in combinatie met anderen, in de eerste plaats hun eigen fokstal poog den te verbeteren, van welk streven dan tevens de andere fokkers konden profiteren. Zo exploiteerde de heer Jac. Fr. Brooijmans destijds de hengsten Lion K. 1824 en Louis K. 1621. In combinatie met Gebr. van Tilbeurgh waren het b.v. Han K. 1721 en Mayeur van 't Kerkje K. 1548. De laatste fokte lang niet onverdienstelijk. Benevens een aantal goede fokmerriën gaf hij o.m. bij gebr. van Tilbeurgh Mayeur van de Boschhoeve. Brooymans, van Til beurgh en Gebr. Stoutjesdijk exploiteerden de Clairon de la Lys-zoon Sidney K. 1801. Van meer dan gewone betekenis was Artist K. 1455, d. Frans K. 714. In gezamenlijke exploitatie bij de heren E. J. Kosten en Gebr. Stoutjesdijk, liet deze Vader veel goeds na. Frits van de Bosch hoeve en Silvius K. 1661 herinneren hieraan. De heer E. J. Kosten, soms ook wel samen met zijn broer L. J. Kosten, exploiteerde meerdere hengsten. Fils de Moustiquaire K. 1072, Primera van Firma K. 1726 (met Stoutjesdijk), Prins K. 2075, Bruno K. 2219 en Leopold van Cathalijnhof K. 2189 zijn voorbeelden hiervan. Adriaan van Tholen en Karei van Tholen waren fokprodukten van Stoutjesdijk. De na de laatste oorlog optredende motorisatie in de landbouw, heeft als overal elders zijn stempel op de fokkerij gedrukt. Niet, zoals wel eens wordt beweerd, in ongunstige zin. Er werd natuurlijk een aantal paarden overbodig, doch anderzijds had de geleidelijke sanering van de trekpaardfokkerij ook zijn goede zijden. De particuliere hengsten - houderij verdween met de oprichting van de Coöp. H.V. „Eiland Tholen", in 1947. Het exploiteren van een waarlijk goede fokhengst, was de basis waar op deze vereniging in zee ging. De heer Jac. Fr. Brooijmans was de ani mator, krachtig gesteund door de Secretaris, J. L. M. Geluk. Hun eer ste aankoop, Ideaal van de Kleij- kamp K. 2244, een kleinzoon van de destijds befaamde Paul van Lunters- hoek K. 1716, bleek geen gelukkige greep. Hoewel ook van Moederszijde van zeer goede afstamming, gaf Ideal niet de gewenste resultaten bij zijn vrouwelijke partners. Zelf wat groot en iets aan de smalle kant, bleek hij niet te passen op de Thoolse merrieën. Gelukkiger was men met Nico van Stegeshof K. 2277 (d. Nico van Melo K. 1795). Deze bracht de fokkerij op Tho len op aanmerkelijk hoger niveau. Een groot aantal typische en ruim gebouwde dochters liet hij na, waar van verscheidene aan deze tentoon stelling luister zullen bijzetten Thans is in exploitatie de Limburgse Kampioen van Zeeuwse origine. Senator d'Airice K. 2348 (d. Nico van Beek K. 2130), die o.m. zijn jongste fokprodukten zal laten zien. Door verbreiding der stamboekgedachte kon het aantal georganiseerde fokkers vrijwel constant blijven. Een aantal viel door de motorisatie van de landbouw af; nieuwe traden weer toe in stam- boekverband. Door de instelling van het Hulp boek (keuring en registratie van niet-stamboek merriën) werd de mogelijkheid geschapen alle veulens in het Stamboek in te schrijven, waarvan reeds een ruim gebruik werd gemaakt. De hiervoor in aanmerking komende merriën worden thans aan huis op de bedrijven ge keurd. zodat ieder die ten merrie laat dekken, vrij ge makkelijk stamboekfokker kan worden. Geruisloos zijn we hier bij afgedwaald naar de merriehouderij, dus de fok kerij zelve. De stamboek- fokkers zijn uit de aard der zaak allen lid van de Af deling Zeeland van de Ko ninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". Daarnaast is een groot aan tal regionaal verenigd in de Bond ban Trekpaardenfok kers „Eiland Tholen", on der wiens auspiciën Fok- dagen etc. worden georga niseerd, de laatste jaren in samenwerking met de Af deling Zeeland van de K. V. N. T. Deze fokdagen genieten een goede reputa tie. Ook buiten de provin cie nemen de fokkers indi vidueel deel aan fokdagen, tentoonstellingen etc. Zo ontbreken de vertegenwoordigers van Stal „Bleyendaal" (Brooijmans) en „Buitenzorg" (Van Gorsel) nimmer te Zevenbergen. De eerste fokstal neemt ook steeds met groot succes deel aan de „Nationale" in Den Bosch. Het sportieve element ontbreekt al evenmin in de Thoolse fokkerij. Aan concoursen voor aange spannen landbouwwagens namen zowel M. A. Geuze („De Wouter") als Brooijmans met veel succes deel. Zo was ook stal Bleyendaal vertegenwoor digd op de Nationale Landbouw-expositie te Utrecht in 1957. De stalnamen-handelsmerken „de Peukepolder" (Stoutjesdijk), „Bosch-hoeve" (v. Tilbeurgh), „Bui tenzorg" (v. Gorsel), „Bleyendaal" (Brooijmans), „Karnemelksput" (Geluk), „de Weele" (Geluk) en nog vele anderen, geven blijk van een zekere mate van fokkers-bewustzijn. Voor nieuwe ideeën staan de Thoolse fokkers altijd op de bres. Toen het vorig jaar voor het eerst op grote schaal de mogelijkheid werd geschapen, de merriën aan trekproeven te onderwerpen, ter verkrijging van een zgn. „gebruikswaarde-certifi caat", namen verschillende merriën hieraan met groot succes deel. Alle, tot dusverre onderzochte merriën behaalden het A-certificaat. Vanwege de tegenwoordige vraag naar goede gebruikspaarden een waardevol document en tevens recht gevend op een jaarlijkse toeslag op de behaalde premie op de premiekeuring van f 30, TN SINT PHILIPSLAND, de kleinste partner van de feestvierende Z.L.M.-kring, is de fokkerij op totaal andere leest geschoeid. Van ouds-her was er de fokkerij meer een elite-fokkerij. Het vrijwel ontbreken van specifiek klein-bedrijf was vooral vóór de oorlog oorzaak, dat iedere fokker min of meer tevens groot-fokker was. Van een particuliere hengstenhouderij is ons niets bekend. Grote be kendheid had destijds evenwel de Coöp. „St. Philips- land", die met veel vrucht een aantal prominente Vaderpaarden rendabel wist te exploiteren. Cecar Senateur d'Amice K 2348, de Limburgse kampioen van Zeeuwse originedie thans in exploitatie is van de Coöp. Heng stenvereniging Eiland Tholen". K. 576 (d. Brillant de Herze K. 283) was een der eersten. Marnix de Wilson K. 1306 en Carlo K. 1527 (d. Mayeur de Gaesbeek K. 1225) werden gevolgd door de befaamde vererver Clairon de la Lys K. 1488. Een aantal voor dekking goedgekeurde hengsten en een nog groter aantal premiemerriën, waaronder verscheidene nationaal hoog bekroond, was zijn erfenis. De fokstallen „Henriëttehoeve" (J. A. Stols, Alg. Voorz. K.V.N.T.), „Vredenburg" (C. H. A. Stols) etc. kregen een bekende klank in de fokkers wereld. Na Clairon kwam de Zeeuwse Kampioen Dragon d'Hondzocht K. 1637, gevolgd door Cantor K. 1854. De na-oorlogse tijd en de hieop gevolgde watersnood, stimuleerde de mechanisatie dermate, dat de fokkerskring hier kleiner werd en de heng stenhouderij met een aantal Westbrabantse fokkers gestalte vond in de Coöp. H.V. „Samen Sterk", te Dinteloord. De beide Belgische imports Azur II de Knokke en Elegant de Feluy, werden de partners voor de nog steeds aanwezige kern van trekpaard- merriën in „Flipland". Blikten we in dit artikel geruime tijd in het verleden, voor wat het heden betreft, kunnen we een ieder slechts een bezoek aanbevelen aan Scherpenisse. Voor de toekomst zijn we al even min bang, zo lang er nog steeds zo'n groot aantal boeren daadwerkelijk met grote liefde en op econo misch verantwoorde wijze de trekpaardfokkerij be oefent. We twijfelen er dan ook niet aan, dat, als op de vrijdag van de Z.L.M.-tentoonstelling de rijtoer is beëindigd en de Algemeen Voorzitter der Z.L.M., Ir. Geuze (zelf actief trekpaardenfokker) met zijn gevolg de middagdemonstraties van de levende have in ogenschouw neemt, hieraan het Trekpaard een ruim en gewaardeerd aandeel zal leveren. P. J. LAKO. In actie! Jet v. Bleyendaal en Juliana van de Stal van de heer A. L. C. Brooymans, die de tweede prijs behaalde op het concours hippique te Utrecht in 1957. GAARNE voldoen wij aan het verzoek, in kort bestek enige regels te wijden aan de trek paardfokkerij in het gewest, waar dit jaar de jaar lijkse tentoonstelling der Z.L.M. wordt gehouden. Wij doen dit met des te meer genoegen, omdat ook deze keer het trekpaard weer acte de précence zal geven op de vrijdag van het 3-daagse Z.L.M.-feest. Zoals te doen gebruikelijk, slaan we bij derge lijke gelegenheden graag een blik in het verleden, staan een wijle stil bij het heden en houden ver volgens het oog gericht op de toekomst. Een blik slaande in oude archieven en afgaande op eigen herinneringen zien we, dat de stamboek fokkerij van het trekpaard reeds lang gemeengoed is op Tholen. Ook zien we dan, dat vanaf de op richting der nationale vereniging thans de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" de zaken der trekpaardfokkerij op Tholen op een goede leest werden geschoeid. Niet vreemd daaraan is onge twijfeld het feit, dat b.v. de Ere-Voorzitter dezer vereniging, Jhr. J. van Vredenburch, jarenlang in Tholen heeft gewoond. Brengt het noemen van namen altijd bepaalde consequenties met zich mee, toch lijkt het mij in historisch verband gezien goed, de vele verdiensten te memoreren van de heer G. J. de Wilde te St. Maartensdijk, die als bestuur der, als jurylid en als fokker gedurende een lange periode zijn krachten heeft gegeven voor de be langen der trekpaardfokkerij in zijn gewest. Hoewel iedereen het er niet mee eens zal zijn wat nu belangrijker is, de hengstenhouderij of de merriehouderij (men vergeve ons de vergelijking met de kip en het ei) geven we aan de hengsten houderij de voorkeur om dit artikel te vervolgen. Hengstenhouders van professie heeft Tholen maar weinig gekend. De heer C. G. Polderman was hiervan wel één der oudste en dezê heeft dan ook gedurende een periode van ca. 40 jaren tal loze merriën met zijn hengsten bediend. Tussen zijn eerste hengst Jan de Fiston A 186 en Nico van fïegelsom K. 2334 (d. Nico van Melo K. 1795) ligt een heel fokkersleven besloten. In de pédigrees van heel oude fokmerriën kunnen we in vroegere generaties derhalve nog de namen tegenkomen van b.v. Ingersol de Laboureur K. 870 (d. Laboureur d'Isaac K. 310), Baldad K. 1428 (d. Frans K. 714), Leon K. 1494 (via Joubert K. 747, kleinzoon van Suivant de Mordicus K. 413), Patriot van Spui K. 1682 (d. Herseur II de Cognebeau K. 1430) etc. De Zandhoeve te Poortvliet, het bedrijf van de Algemeen Voorzitter der Z. L. M. ir. M. A. Geuze. Een beeld dat velen bekend en vertrouwd is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 10