Wenken RADIO BEVORDERING FRUITAFZET Onder de Tuinbouwlantaarn Korte Adviezen rapport Centraal Bureau Tuinbouwveilingen V ZATERDAG 31 MEI 1958 367 ENIGE tijd geleden hebben we in deze rubriek een overzicht gegeven van de inhoud van het rapport over de afzet van Nederlandse appelen en peren van goede kwaliteit, dat werd uitge bracht door het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. Deze week willen we in het kort aandacht schenken aan de 67 adviezen die aan het eind van dit rapport worden weergegeven en die zeker waard zijn om overdacht en besproken te wor den in fruittelerskringen. DE TEELT. rpEN aanzien van (le teelt wordt gezegd dat het kwekerswerk zich vooral dient te richten op het vinden van een goed gekleurde appel, die bovendien een goede smaak heeft, produktief is en zo mogelijk ook houdbaar. De teelt van kwaliteitsappelen en -peren kan enigermate worden uitgebreid. Dit dient echter alleen daar te gebeuren, waar per oppervlakte eenheid een grote oogst van een goed produkt kan worden verwacht. Er bestaan exportmoge lijkheden voor Cox's Orange Pippin, Golden De licious, Goudreinette (mits gekleurd en goed van smaak) en voor Jonathan (mits gekleurd). Van deze rassen alsmede van James Grieve, Yellow Transparent en mogelijk ook van Lombarts Cal ville, Stark Earlyst en Winston mag worden verwacht dat zij een plaats in ons appel-export sortiment zullen behouden of verkrijgen. De niet gekleurde en niet goed van smaak zijnde Goud reinette wórdt beschouwd als een kookappel. De prijzen hiervan zullen dienovereenkomstig laag zijn; inkrimping van deze teelt dient te worden bevorderd. Verder wordt in de adviezen voor de teelt gezegd dat het aanbeveling verdient om te onderzoeken of het appelras Ingrid Marie in aanmerking komt om in Nederland te worden geteeld. OPSLAG. T^EN aanzien van de opslag zegt het rapport dat een verdere uitbreiding van de koelruim te moet worden afgeraden. Verbetering van de koeltechniek is echter dringend noodzakelijk en enkel fruit van goede kwaliteit dient te worden gekoeld. In het rapport wordt ook gezegd dat de kosten van het koelen geheel gedragen dienen te worden door diegenen welke van de koelruim te gebruik maken. Voor de Nederlandse en West- duitse markt dient de aanvoer te bestaan uit fruit dat binnen korte tijd voor consumptie ge schikt is. Verder verdient het aanbeveling om de mogelijkheden van kunstmatig narijpen voor de aflevering van bepaalde pere- en appelrassen te onderzoeken. Tenslotte wordt ook gezegd dat er in de eerste maanden van het jaar afzetmo gelijkheden zijn voor Cox's Orange Pippin, af komstig uit de gascel. DE VEILING. T"\E mening wordt uitgesproken dat de stichting van afzetcoöperaties voor fruit in vergelij king met de huidige toestand, geen verbetering zou brengen ten aanzien van de fruitafzet en daarom niet dient te worden aangemoedigd. Wel zegt het rapport dat het wenselijk zou zijn een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van concentratie van veilingen. In een aantal gevallen is het gemotiveerd te komen tot een nauwere samenwerking tussen de veilingen. Hierbij kan de oprichting van een federatie wor den overwogen. Bij onderhandelingen over samenwerking van veilingen, zal men over persoonlijke bezwaren heen moeten stappen, aldus het rapport. Verder lezen we in dit verband ook dat bij samenwerking in federatief verband tussen vei lingen de lasten van de reeds gedane investerin gen moeten worden gedragen door de veilings vereniging welke deze investering deed. Ten aanzien van de bedrijfseconomische zijde van de veilingen wordt opgemerkt dat indien de provisie-opbrengst van zeer goedkope partijen zó gering is, dat de extra kosten welke gemaakt moeten worden om deze partijen te veilen, zelfs niet worden gedekt, invoering van een minimum- veilingsprovisie per kg gemotiveerd zou zijn. Het administratief veilen dient in het belang van een juiste prijsvorming tot een minimum te wor den beperkt, aldus het rapport. Onder bepaalde omstandigheden kan het nut tig zijn ten behoeve van de afzet maar ook ten behoeve van telers, handel en veilingen, voor een aantal rassen tot pool vorming" over te gaan. Het buiten de veilingklok om bemiddelen tus sen telers en handelaren is een noodzakelijk kwaad, aldus het rapport van het C.B.v.T. Het is slechts te verdedigen in incidentele gevallen en wel indien de veilingaanvoer onvoldoende is om de vaste kring van kopersvan voldoende fruit te voorzien of indien er een te gering aan tal kopers is. VERPAKKING EN OPMAAK. rTET rapport zegt dat het in principe aanbeve- -1-1 ling verdient om de export van appelen en peren van de kwaliteiten Standaard en Huis houd naar de Duitse Bondsrepubliek in eenma lig fust te doen plaats vinden. Dit is slechts dan uitvoerbaar indien het op grond van een pu bliekrechtelijke maatregel verplicht wordt ge steld. Zoals we de vorige keer reeds hebben ge zegd, acht het bestuur van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen dit niet direct voor ver wezenlijking vatbaar. Het opnieuw in Nederland invoeren van een malig fust dient te worden voorkomen. Proeven met kartonnen verpakking dienen verder te wor den genomen. Ten aanzien van de vraag los in de kist of gewikkeld en gelegd wordt gezegd dat men hierin vrij dient te zijn. Het lijkt de commissie wenselijk al het een malige fust te voorzien van een duidelijke op druk ..Holland". De oppervakte van de bovenste laag van het fruit dient slechts enkele centime ters onder de bovenkant van de kist te blijven. Aan het interieur van de kist moet meer aan dacht worden besteed. Het dient blauw te zijn voor rode appelen en groen of rood voor gele appelen. Een kartonnen doos mag niet grauw zijn van kleur maar b.v. licht geelachtig. Bij de export dient het uitvoerbeleid gericht te zijn op scheiding van Standaard en Huishoud- kwaliteit, op sortering op 5 mm en mogeijk ook op verpakking op basis van stukstal. EXPORT. EBLEKEN is dat op de verschillende buiten- landse markten speciale mogelijkheden lig gen voor het Nederandse fruit, dat wat smaak betreft minstens compenseert wat het ten op zichte van het Italiaanse fruit aan kleur tekort komt. Het beleid dient daarom te worden ge richt op de uitvoer van kwaliteitsfruit. De be hoefte aan het kopen van fruit op termijn is voor ons land gering gebleken. Er behoeven op het ogenblik geen speciale maatregelen te wor den genomen om in deze behoefte te voorzien. Ten aanzien van het marktonderzoek lezen we o.m. dat het onderzoek van de mogelijkheden op verafgelegen markten ter hand genomen dient te worden. Aangezien dit kostbaar en tijdrovend is wordt gezegd dat het te overwegen is dit door de exporteurs en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gezamenlijk te doen uitvoe ren. Gezien de grote betekenis van de binnenlandse markt voor de fruitafzet wordt gezegd dat het wenselijk is op zo ruim en veelzijdig mogelijke wijze voorlichtings- en reclame-akties te voeren. Hiervoor dient een eenheid van beleid te be staan en in het rapport is men op grond van de vele onderzoekingen tot de conclusie gekomen dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen hiervoor het aangewezen lichaam is. We zijn uitvoerig ingegaan op dit rapport, dat we reeds eerder als zeer belangrijk hebben ge noemd. Het is een knap stuk werk geworden, dat de telers en allen die met hun produkt hebben te maken, wat te zeggen heeft. Veel dingen zijn nog lang niet zoals ze volgens het rapport zou den moeten zijn. Bij het lezen en het behande len, is bij ons herhaaldelijk de gedachte opgeko men: „Wat is de praktijk nog ver verwijderd van de wenselijkheid". Niettemin is het belangrijk dat dit alles in dit boekwerk is gesteld en voor een ieder duidelijk wordt gemaakt. Aan de hand van dit rapport zal het mogelijk zijn veel te doen om de ontv/ikkeling van Nederlandse fruit teelt te bevorderen. Er wordt een antwoord ge geven op de vragen waar de afzetmogelijkheden voor Nederlandse appelen en peren liggen en hoe groot die zijn. Er wordt ook ingegaan op de vraag welke ras sen op grond van deze afzetmogelijkheden voor de teelt in aanmerking komen en onder welke omstandigheden deze rassen geteeld en bewaard dienen te worden. Gaarne gaven we dit alles door ter overdenking aan de lezers van deze rubriek. We hopen dat U er heel wat stof in hebt kunnen vinden om niet alleen voor uzelf te houden maar ook te bespre ken met uw collega's en anderen. ARGENTINIË. De telers van uien kunnen een belangrijke werkbesparing verkrijgen door het onkruid te bestrijden met chloor I.P.C. Speciaal de lange nawerking van dit middel is aantrekkelijk. Wor telonkruiden en klein kruiskruid worden er niet door bestreden evenmin als te grote zaadonkrui- Denkt U om de vernietiging van aardappelop slag? Dit kunnen dikwijls broeinesten zijn van phytophthora. Vorig jaar werden in dergelijke opslagplaatsen zeer vroeg (begin juni) de eerste zieke planten aangetroffen. Laat het zover niet komen en ruim die boel zo spoedig mogelijk op. Maak reeds thans een begin met de bestrijding van valse meeldauw in zaaduien. De planten, gegroeid uit bollen die van vorig jaar de schim mel bij zich dragen vallen tussen de gezonde planten meestal duidelijk op. Vaak zijn ze klei ner, lichter van kleur en met grijs tot zwart schimmelpluis bedekt. Deze zieke planten dient men thans onmiddellijk te verwijderen en ver der het gehele perceel met zink te behandelen. Licht toppen met de maaimachine is de beste remedie om te zwaar gegroeide graangewassen af te remmen. Vernevelen van anderhalf k twee maal de normale hoeveelheid DNOC met fijne druppel en hoge druk bij hoge temperatuur en hoge luchtvochtigheid geeft evenzeer een flinke beschadiging. Ook wordt wel DNC in olie of na- triumarseniet toegepast. Denk om de giftig heid! Weer kuilen verschillende veehouders prima gras in, zonder toevoeging. De hierbij optredende verliezen zijn te voorkomen door het gebruik van A.I.V.-zuur. Voor de opbrengst van een ha gras zijn twee flessen zuur nodig. Laat U door nie mand wijs maken dat A.I.V.-zuur slecht zou zijn voor uw vee. Bij het verstrekken van normale hoeveelheden kuilgras heeft A.I.V.-zuur nog nooit moeilijkheden gegeven. Wanneer in granen mangaangebrek voorkomt, wordt het gewas 'geel, slap en voddig. Snel mangaansulfaat verspuiten tegen 15 kg opgelost in 800 k 1.000 1 water geeft genezing. Bij bieten ontstaan in het blad lichtgroene vlekjes en de planten krijgen een steile stand. Bij erge aan tasting kan een bespuiting met een IV2 mangaanoplossing rendabel zijn. Vele graslanden zijn minder netjes gemaaid. Dikwijls is een geroeste maaibalk of mes hiervan de oorzaak. Veel narigheid kan voorkomen wor den wanneer na het maaien de maaibalk goed schoongemaakt en ingevet wordt. Is hiervoor geen tijd, breng dan wat verlopen olie met een borstel op de maaibalk aan. Tijdens een regen achtige dag kan dan later alles eens goed wor den schoongemaakt. Waarom strooien vele boeren elk jaar weer opnieuw te veel stikstof op de granen? Blijf rustig aan de veilige kant. Blijkt later dat het gewas te licht wordt, dan kan altijd nog bijgestrooid worden. Een snel werkende stikstof gift, uitgestrooid even voordat de aar zichtbaar wordt, geeft een prima effekt. Reeds enkele ja ren achtereen is dit door proeven bewezen. Gelukkig is wilde haver nog in vele gebieden een onbekende. Erger is het, als U dit onkruid niet kent en het toch, al is het maar in zeer ge ringe mate, op uw bedrijf voorkomt. Wanneer wilde haver zich ten gevolge van zaaduitval een maal op uw percelen heeft ingeburgerd, raakt U er niet gemakkelijk meer af. Wees dus waakzaam en vernietig deze planten tijdig. Het in Argentinië met aardappelen beteelde areaal oogst 1957/58 wordt geraamd op 200.800 ha tegen 220.600 ha in het jaar daarvoor. De nieuwe oogst wordt begroot op 1293 miljoen ton, in 1956/ '57 was deze 1312 miljoen ton. De kwaliteit van de halflate aardappelen zou slecht zijn, zodat er een kans bestaat dat aardappelen in het komen de jaar zullen worden ingevoerd. Landbouwwereldnieuws. Dinsdag- 3 juni a.s., Hilversum II, 12.20—12.30 uur In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw geeft de landbouwmeteoroloog M. Scharringa van het K. N. M. I., zijn maandelijks landbouwkundig weeroverzicht. Vrijdag 6 juni a.s., Hilversum II, 12.2012.30 uur Met medewerking van ir. K. Reinders, wnd. Rijkslandbouwconsulent voor-Oost-f)rente, zal een reportage worden uitgezonden van de landbouw tentoonstelling in Ooster-Hesselen. De uitzending zal worden besloten met een mededeling van de Veeartsenijkundige Dienst over de runderhorzel- bestrijding.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 7