iJoor cle *^Orouw 'jonden en ^Parijó Handwerkwedstrijd 364 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUISMAN—GRIEP ^AVER de wereldsteden Londen en Parijs leidde de bus ons weer naar Groningen. Mevrouw Huysman vroeg ons iets over de mode in beide steden te vertellen. Zo langs de neus vroeg ze: „Vertel eens wat jullie nu voor nieuws in Lon den en Parijs hebben gezien". „Tja, wat zagen we, wat valt ons op als we door de straten van vreemde steden lopen?" Allereerst het wonderlijke en bij nadere be schouwing komt dan later het goede. Hieronder verstaan we datgene wat opvalt door goede kleu- renkeus, mooie lijnen of onverwacht effect. We willen straks wat langer stilstaan bij het goede, maar ons eerst eens een beetje amuseren met „het gekke". Wat was nu zo belachelijk dat we er een binnenpretje aan hadden? Ten eerste de vele geverfde hoofden, die we vooral in Lon den zagen. Met verven bedoelen we echt niet het ophalen van een grijzende haardos. Neen, deze modegril gaat veel verder. De dames hadden een eigen kleur voor het haar gekozen. We zagen rose, blauwe, oranje en lila hoofden. Ditmaal niet in de étalage van een kapper, maar echt in winkels, in bureaux, kantoren en op straat. We kregen de indruk dat het kleureneffect moet dienen om de hoed te vervangen. Hoeden zijn duur in Engeland. Een gekleed dopje kost al gauw van 70tot 100,en vaak nog meer. Een vilthoedje ƒ35,tot ƒ55,Maar er zijn ook petjes en dopjes van 15,die echter lang niet elkë vrouw staan. Alpino's ziet men weinig in de stad. De oplossing van het dure hoedenprobleem is dus het blote hoofd met het welverzorgde kap sel, dat dan de hoed moet vervangen. Of al dat kleurverven goedkoper uitkomt dan een nieuw hoedje is m.i. een open vraag. En dan de korte rokIk heb de vorige keer geschreven dat we nog wat moeten wennen aan deze nieuwe roklengte. Toen ik in Londen rond liep merkte ik wel degelijk, dat mijn oog nog niet was gewend aan dit nieuwe modebeeld. Ik schrok werkelijk van al die lange, vaak magere benen, onder dat nauwe schriele rokje. Is de rok wijd met plooien of plissé's dan gaat het nog, de lijn van het been is dan nog een beetje verdoe zeld door de breedte van de plooien. Maar pas vooral op voor te weinig ruimte op kniehoogte. Bij het opstaan en lopen dreigt dan een val partij. Dit zijn de uitzonderingen in Londen. jV[U gaan we over tot de bijzonder mooie din- gen die we zagen. In de eerste plaats de goede mantels van tweed en andere wollen stof- Ze zijn vaak prachtig van kleur, o.a. porce- leinblauw en alle mogelijke tinten in rood. Er was veel matjesweefsel te zien, ook in de pak jes, die bijna allemaal een weinig aangesloten jasje te zien gaven. Niet nauw en niet wijd, uit stekend geschikt voor een klein figuur. Oopc-orvatief en individueel als de Engelsen zijn, ziet men dan opeens aangesloten mantels iiict een heel nauwe taille en een uitwaaierende wijde rok op straat. De Engelse vrouw is trots op haar dun middeltje en haar lange slanke be nen en ik moet toegeven, dat dit alles uitstekend tot zijn recht komt in deze conservatieve mo dellen, vooral als deze goed kleermakerswerk zijn. Er zullen best lezeressen zijn, die me nu eens aan de tand willen voelen over die saaie hoofd kleuren, dat zwart, bruin en blauw. Ze zullen willen weten hoe het daar nu mee staat, nu de mode aan komt draven met al die nieuwe fleu rige zaken in tomaatrood, porceleinblauw plus veel beige en geel. Nu dames, al die nieuwe tin ten sluiten zo prachtig aan bij de goede schoenen en tassen, die u in uw kast hebt. Tomaatrood en ook de kleur van de kersen, die we telkens in wollen en katoenen weefsels zien, passen bij zwart en bij blauw. Alle beiges van licht tot donker leveren bij bruin zeker geen probleem op en zelfs kunt u ze proberen tegen zwart en blauw. Het ligt er maar aan om welke tint het gaat. Maar we zagen nog meer wonderlijke din gen in Londen en bij mijn terugkomst merkte ik helaas dat deze nieuwigheid ook al in Holland was doorgedrongen, koningin mode reist snel de wereld rond en zo kunnen we deze zomer ook in ons land kousen dragen in alle mogeijke zoete fondantkleurtjes, van rose tot geel, lichtblauw, groen tot lila toe. De hele borstplaatdoos van Sinterklaas ligt nu in kou- senkleuren uitgestald op de toonbank. We ho pen dat de Hollandse vrouw of te zuinig is, of te veel goede smaak heeft om zich aan deze kleu rige onderdanen te bezondigen. Dat deze kousen een toekomst zullen hebben in Engeland is bijna niet te geloven. De Engelse kleedt zich rustig en zoekt in het algemeen naar kwaliteit. Dit is on der meer zichtbaar aan de mooie schoenen, die er gedragen worden. Deze zijn gemaakt van pri ma leer, dat door langdurig poetsen alleen maar mooier wordt. EN DAN PAKIJS? TA E kranten hebben al uitgebreide verslagen gegeven van de vele modeshows. Nu, als men op Méridon is om een cursus te volgen over de achtergebleven gebieden in Frankrijk dan zit men allicht niet op een show van een grote Parijse kleermaker. Maar toch een vrije middag in de straten van de Franse hoofdstad doorge bracht, kan ons een inzicht geven in wat men draagt. We zouden echter niet graag beweren dat de grote couturiers nog niet geheel andere zaken brengen. Mén, in dit geval de Parijse vrouw, draagt practische, gezellige dingetjes en hoewel ze lang niet altijd knap is, ziet ze er steeds keu rig verzorgd uit. Ze geeft echt de illusie van knap te zijn en dat komt in de praktijk op het zelfde neer. Wat zagen we op straat? Mooie, losse pakjes, '"P OEN enige jaren geleden de Bond van Plat- A telandsvrouwen de mooie oude handwerk- kunst in ere wilde herstellen, schudden vele le den bedenkelijk het hoofd. Volgens hen zou die poging wel schipbreuk lijden op de tijdnood waarin de moderne mens vaak verkeert. Weini gen zouden er volgens deze pessimisten voor voelen hun weinige vrije tijd aan die fijne hand werken te besteden. Het is heel anders uitgeko men en de liefde voor het goede handwerk is in de laatste jaren enorm gegroeid, juist onder onze leden. Zij, die weieens de algemene voorjaars vergadering in Utrecht bezocht hebben en daar de prachtige werkstukken zagen, die daar ten toongesteld lagen, zullen het met mij eens zijn, dat hier sprake is van handwerkkunst. Reeds spoedig bleek bij de jaarlijkse handwerkwed strijd dat de leden uit de noordelijke provincies het verst gevorderd waren en daarom de meeste prijzen in de wacht sleepten. Dit was op de duur een beetje déprimerend voor de leden uit de an dere provincies. Sinds vorig jaar wordt er nu een ander systeem gevolgd en wel dat van keu ring in de provincies. Het gaat er dus nu om wie de mooiste werkstukken in een bepaalde pro vincie heeft gemaakt. Ook wordt rekening ge houden met hen, wier ogen niet geschikt zijn voor het heel fijne handwerk, zoals Persisch a jour en open naaiwerk. Zo was er dit jaar ge legenheid een stola van haakwerk te maken. Daarnaast waren ook inzendingen van kloskant, een handwerktechniek, die helaas maar al te weinig beoefend wordt. In onze provincie werden dertig werkstukken ingezonden, waarvan ruim de helft met een prijs of eervolle vermelding werd bekroond. Daar er op de a.s. algemene ver weinig getailleerd, maar niet slobberig. Tricot jasjes over nauwe rokjes en dan vooral de bla zer, die ook hier zijn intree deed. De blazer moet gedragen worden op een nauwe of op een heel wijde rok. Bij een slordige, sloffende houding lijkt hij naar niets, maar past uitstekend bij een kwieke loop zoals de Parissiène die heeft. We zagen mooie blousjes voor het pakje, dat jaren mee moet gaan. Er waren weinig geklede hoe den op straat, maar wel barètjes en alleraar digste gehaakte hoedjes, zoals we ze ook in Lon den zagen. Bij informatie daar bleek het snoe zige witte dopje met een zwart lintje en een rose roos ƒ40,te kosten. We konden nagaan, dat we in een middag vlijtig haken voor heel wat minder klaar zouden zijn. (Alleen velen on der ons zijn de kunst van het haken niet mach tig!). Maar voor wie het wil proberen: begin het opzetsel zoals u vroeger tafelmatjes haakte. Is de bol groot genoeg, begin dan aan de opstaande rand. Is uw hoed hoog genoeg naar uw zin, be gin dan aan de platte rand. Deze wordt gehaakt en afgewerkt als uw tafelmatje. Garnering kunt u naar eigen smaak aanbrengen. Als materiaal zagen we vooral plastic en nylonband, wat heel goed staat en gemakkelijk schoon te houden is. Zo'n hoedje staat fleurig bij een zomerjaponne tje en een linnen pakje. Tenslotte zagen we prachtig leren en suède jasjes. De Frangaise houdt van lichte pastel kleuren. We zagen de jasjes veel in crème, in matblauw en in heel zachte rode en grijsgroene tinten, vaak met bijpassende schoenen. Als we dan weer thuis zijn, vragen we ons af of alles ginder zoveel mooier en beter is dan in ons eigen land. Het zou ondankbaar zijn om altijd maar jaloers naar een ónder land te kij ken als men onder de bekoring is van het nieu we. We hebben zelf ook goede zaken, die onze kledingindustrie voordelig aan de markt brengt. Denkt u maar eens aan onze nieuwe stoffen, zoals Terlenka etc., aan onze eigen suède jasjes en de frisse bloesjes op het plisseerokje. Bereik baar voor heel veel beurzen, zijn ze een practi sche dracht voor jong en oud. Mits de verzorging niets te wensen overlaat D. ELEMA—BAKKER. gadering in Utrecht geen gelegenheid is alle prijswinnaressen uit het hele land te noemen, willen wij graag de namen van onze Zeeuwse winnaressen in deze rubriek bekend maken. Wij hopen, dat het voor andere leden een aanspo ring moge zijn volgende winter mee te doen aan onze provinciale handwerkwedstrijd, waarvan de bekroonde stukken naar Utrecht gezonden wor den voor de tentoonstelling tijdens de algemene voorjaarsvergadering. Hier volgen de namen: Eerste prijzen: Mevr. Vogelaar—de Zeeuw, Kruiningen, kleedje; mevr. Dieleman—Dees, Schoondijke, theemuts; mevr. Zandeede Jonge Krabbendijke, schortje. Tweede prijzen: Mevr. De MoorProvoost, Brouwershaven, blouse; mevr. v. d. Weele, Brou wershaven, lopertje; mevr. De JongMeulen- berg, Goes, kleedje; mevr. Huijssen, Sluis, stola; mevr. RisseeuwBoidin, Groede, stola. Derde prijzen: Mevr. Korstanje, Wemeldinge, ruit kussen; mevr. Bervoets, Ouwerkerk, ruit kussen; mevr. Kooyman, St. Annaland; thee muts; mevr. LuteijnLuteijn, Zuidzande, loper tje; mevr. Seffinga, Renesse, kleedje; mevr. Buijzerv. d. Weele, Nieuwerkerk, theemuts. Eervolle vermeldingen: Mevr. Van Eetende Vries, Nieuwerkerk, blocnote-omslag; mevr. Pro voost, Brouwershaven, kleedje.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4