ZITDAGEN Deelname rijtoer De rijtoer over het eilaiid Tholen Van boerderij en organisatie ZEEUWS LANDBOUWBLAD 362 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Wereldoorlog op velerlei gebied zeer fiterk is toegenomen. Tegenover deze ontwikkeling heeft zich een drang naar medezeggenschap van het bedrijfsleven gesteld, die o.a. tot uitdrukking is gekomen in de op richting van de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organen (P.B.O.'s) "en in het geval van de Voorlichting in de instel ling van de Raden voor de Landbouw voorlichting. Voorts hebben wij kunnen consta teren, dat mede door de snelle en brede ontwikkeling van de landbouw wetenschap de taak van de Voorlich tingsdienst belangrijk zwaarder is ge worden. Het terrein waarop Voorlich ting gegeven moet worden is zó breed geworden, dat specialistie moest worden toegepast met alle voor- en nadelen van dien. Als voordeel zien wij, dat de boer voor vele onderdelen van zijn bedrijfs voering bij een specialist terecht kan. Maar het nadeel, dat hier tegenover staat, is dat de boer met vele mensen te maken krijgt, waarvan er een aan tal zijn, die liet gehele bedrijf niet meer overzien. 13 OVENDIEN is de taak van de lei- dinggevende figuur bij de Voor lichting, de consulent, door dit alles teveel een administratieve en orga niserende geworden. Wil hij èn het contact onderhouden met de verschil lende organisaties op landbouwgebied, èn met zijn collegae-consulenten èn met de wetenschappelijke instellin gen, wil hij bovendien zijn dienst van gespecialiseerde assistenten goed lei den, dan blijft er te weinig tijd voor hem over om het toch zo noodzake lijke contact met de boer op zijn be drijf te bewaren. Dat er getracht wordt aan deze be zwaren tegemoet te komen, verdient alle lof. Maar men schiete bij het be denken van verbeteringen zijn doel niet voorbij! Tenslotte is het internationaal con tact na de Tweede Wereldoorlog veel intensiever geworden dan daarvoor. Vele deskundigen hebben kennis kun nen maken met de wijze, waarop in andere landen aan de boeren voorlich ting wordt gegeven. Vooral de organi satie in de Verenigde Staten van Amerika is door de, in het kader van de Marshallhulp, gemaakte reizen be studeerd. Men vergete echter nooit, dat de historisch gegroeide ontwikkeling in Amerika een geheel andere is geweest als in Nederland. Ook is de aard van de landbouw verschillend en zijn de maatschappelijke verhoudingen op het Amerikaanse platteland niet dezelfde als bij ons. Wanneer men daar nog bijvoegt, dat de staatkundige opbouw een heel ander systeem van onderwijs en voorlichting heeft doen ontstaan, dan is het onzes inziens duidelijk, dat wij ten aanzien van de organisatie van de Voorlichtingsdienst niet zo heel veel kunnen overnemen. Zeker wel van de in Amerika ge volgde methoden van Voorlichting. Doch dit geschiedt in de pratijk ook wel en is een ander aspect. GEEN ZUINIGHEID, DIE DE WIJSHEID BEDRIEGT. ÏA E reden dat wij aan opbouw en werkwijze van onze Nederlandse Voorlichtings Dienst hier aandacht besteden, is gelegen in enkele opmer kingen, die Minister Vondeling bij zijn bezoek aan onze Provincie maak te. En voorts in de bezuinigingswoede, die waart door vele Rijksdiensten als gevolg van de bestedingsbeperking en die nauw verband houdt met de door de Minister gesproken woorden. Zoals men weet mogen er al enige tijd geen nieuwe mensen bij de Voor lichtingsdiensten worden aangeno men. Geen uitbreiding dus maar ook geen vervulling van vacatures. Ver schillende onderdelen van de Dienst worden ingekrompen. De Minister zeide nu, dat hij van mening was dat, wanneer het be drijfsleven meer voorlichting wenste, dan met de huidige bezetting moge lijk was, het een eventuele uitbrei ding zelve moest gaan betalen. Dit klinkt wel aardig, maar daar zit na tuurlijk veel meer aan vast. Want deze Ministeriële mening kan enerzijds een uitbreiding van het reeds in vele delen van ons land be staande systeem van een assistent, die verbonden is en betaald wordt door een vereniging voor bedrijfsvoor lichting, betekenen. Verenigingen, die vrij los staan van de standsorganisaties hetgeen op zichzelve geen bezwaar behoeft te zijn maar daardoor ook geen direct contact hebben met de raden voor de landbouwvoorlichting, waarin immers vertegenwoordigers van de stands organisaties samenwerken met de dienaren van de Overheid. Bovendien zijn lang niet alle boeren lid van een dergelijke vereniging. Juist diegenen, die nog onvoldoende door de Voorlichtingsdienst bereikt worden zijn geen lid en zouden aldus als het ware de dupe worden van deze bezuiniging voor het Rijk. LA OK kan de mening van de Minis- ter echter betekenen, dat het ge sprek tussen voor- en tegenstanders van het standpunt, dat de Voorlich ting bij de boeren zelve, dus bij hun organisaties thuis hoort, weer op gang komt. Er is namelijk een stro ming, die meent, dat de Voorlich tingsdiensten een deel dienen uit te maken van de organisaties, welk deel het Rijk dan diende te subsidiëren. Een vorm in dezelfde geest als het landbouwonderwijs. Wij zijn daar, gezien de gehele historische ontwikkeling van de Voor lichtingsdienst, beslist geen voorstan der van. Want al valt er principieel misschien wel iets te zeggen voor de stelling, dat elke bedrijfstak voor zijn eigen onderzoek en voorlichting dient te zorgen, voor de bedrijfstak land bouw ligt dit bepaald anders. Men vergete niet, dat de boeren niet elkanders concurrenten zijn en dus allen gebaat zijn met dezelfde voor lichting. Daarnaast kan men de ge hele const; ilatie van onderzoek, on derwijs en voorlichting niet zondag schade plotseling gaan veranderen. Daar komt nog bij, dat het zelf willen doen door de bedrijfstak land bouw, getuige de korte ervaring met het Landbouwschap, een uiterst moei lijke zaak is. [AEZE Minister kennende, menen wij, dat zijn uitlating ook meer betrekking had op de eerste, door ons geopperde mogelijkheid. De nadelen die wij hierboven opsomden lijken ons echter groter dan het betrekkelijk ge ringe voordeel van de bezuiniging voor het Rijk. Wij geloven, dat de inkrimping van de Voorlichtingsdienst weer eens een bewijs is, dat men van Overheidswege niet altijd daar bezuinigt, waar het het beste kan. Want in de zware strijd, die de Nederlandse landbouw te voe ren krijgt in een tijd van overschotten en van Westeuropese eenwording, zal het zeker zaak zijn te zorgen, dat alle boeren zo goed mogelijk onderlegd zijn en blijven. Dit is niet alleen een boerenbelang, maar zeer zeker ook een landsbelang. ER LIGT EEN TAAK. \T OOR de Raden van de landbouw- voorlichting ligt er onzes inziens hier een grote taak. Zij dienen metho den uit te werken, hoe de Voorlich ting ook diegenen bereiken kan, die tot heden toe nog te weinig geprofi teerd hebben van de mogelijkheden. Het is iets, dat wij nog teveel heb ben gemist in deze nieuwe instellin gen, die nog tè centraal werken. Wij herinneren ons in dit verband de woorden die de Voorzitter der Z. L. M. eens jaren geleden sprak. Hij zeide voorstander te zijn van het duw- systeem, waarmede hij bedoelde, dat de Voorlichting .uist diegenen moest bereiken, die deze het meeste nodig hebben. Degenen dus, die achtergeble ven zijn. Van onder op moet men de gehele landbouw naar boven duwen. Teveel nog wordt onbewust het trek- systeem gevolgd, waarbij men de bo venlaag bereikt en hoopt, dat de rest zich hieraan optrekt. LA NGETWIJFELD is sindsdien heel wat veranderd. Wij denken aan de verkavelingen op grote schaal en aan de sanering. Aar de streekverbe- teringsplannen en aan de agrarisch- sociale Voorlichting. Op deze weg 'dient voortgegaan te worden. Maar dan moet op het aantal assistenten niet bezuinigd worden. Zij zijn het immers, die het meeste en het druk ste contact hebben met de boeren zel ve. Zij zijn de duwers, die zeker niet gemist kunnen worden. Dan zijn er wel andere departementen, waar be zuinigd kan worden zonder schade aan de ontwikkeling van die delen van ons land, waar deze ontwikkeling oog het hardste nodig is. Minister Vondeling bedenke dit nog maar eens. En vooral de uitwerking van zijn geopperde denkbeelden zal ook hem niet gemakkelijk vallen. De Kringsecretaris van de Kring Schouwen cn Duiveland vestigt er de aandacht op dat er gele genheid is deel te nemen aan de rijtoer door Tholen in één of meer bussen. Opgave in te dienen bij de kringsecretaris F. C. Hanse, N. Haven 45, Zierikzee vóór 10 juni a.s. Uren van vertrek e.d. worden later hoofdelijk be kend gemaakt. Kosten 6,50—7,50 per persoon. |~AE traditionele rijtoer ter gelegenheid van de Landbouwdagen der Z. L. M. zal plaats vinden op vrijdag 20 juni 1958. De af te leggen route is, met Poortvliet als punt van vertrek en het tentoon stellingsterrein te Scherpenisse als plaats van aan komst circa 65 km lang. Het vertrek is bepaald op 9 uur precies en men weet langzamerhand uit ervaring, dat hieraan stipt de hand wordt gehouden. De organisatoren verwachten, dat weer velen hetzij per personenauto of per bus aan deze toer zullen willen deelnemen, vooral ook omdat het eiland Tholen door de verkavelingen zo grondig is veranderd. Teneinde de organisatie zoveel mogelijk te ver gemakkelijken is een spoedige aanmelding zeer ge wenst. Hoe dient men te handelen? 1. Deelname met eigen personenauto. Degenen, die met eigen personenauto aan de rijtoer wensen deel te nemen, dienen dit per brief kaart aan het Secretariaat der Z. L. M. op te geven. Bij deze opgave gelieve men tevens te vermelden of men nog plaatsen in de auto beschikbaar heeft voor anderen. Opgaven moeten uiterlijk 3 juni in het bezit van het Z. L. M.-secretariaat zijn. 2. Afdelingen, welke met een bus deelnemen. De Secretarissen der afdelingen, waarvan men met een bus naar het eiland Tholen komt en aan de rijtoer wil meedoen, dienen dit eveneens vóór 3 juni aan het Secretariaat der Z. L. M. te Goes op te geven. De volgnummers voor de bussen zul len enkele dagen voor de 20e juni aan de afdelings secretarissen worden toegezonden. 3. Leden, die niet met eigen auto of afdelingsbus komen. De leden der Z. L. M. en hun huisgenoten, die niet over een eigen auto beschikken en ook niet met een bus der afdeling meerijden, kunnen zich, wan neer zij toch de rijtoer willen medemaken, hiervoor opgeven bij het Secretariaat der Z. L. M. te Goes tegen betaling van 1,per persoon of door stor ting of overschrijving van dit bedrag op postreke ning 172503 der Z. L. M. Let goed op de publicaties over de rijtoer in de volgende bladen. U helpt ons het beste door spoedig uw aanmelding in te zend mi. VERBETERING. In de rubriek „Van Boerderij en Organisatie" is het zetduiveltje tot twee maal toe ons te slim af geweest. Er is namelijk tot twee maal toe sprake van systemische middelen in plaats van systema tische zoals abusievelijk stond vermeld. RED. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ST. MAARTENSDIJK: donderdag 5 juni in hotel „Hof van Holland" van 1113 uur (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z.L.M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. KORTGENE: donderdag 5 juni in hotel „De Ko renbeurs" van 1113 uur (de heer De Lan ge). (Verschijnt wekelijks) Hoofdredacteur mr J. F. G. Schlingemann Redacteur N. Sickenga Redactie en Administratie: Grote Markt 28, Goes. Telefoon K 1100 2345 Advertentiën inzenden aan: Uitgeefster: N. V. v/h Fa P. J. van de Sande, Terneuzen; tel.: K 1150-2073 UIT DE INHOUD: Bestedingsbeperking en landbouwvoorlichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw. Deze week. De rijtoer over het eiland Tholen. Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. Verzekerings instellingen der Z. L. M Landbouwwet op 7 juli 1958 een feit. Minister Vondeling antwoordt. Twintigste Nederlandse Brouwgersttentoon- s telling. 6 juni internationale m eikdag. Voor de vrouw van het platteland. Hoofdbestuur K. N. L. C. Onder de Tuinbouwlantaarn. Korte wenken Radio. De Boerenjeugd. De Boerenjeugd. Marktberichten Bram uit de Slikhoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 2