Bestedingsbeperking r Zeeuwse Landbouw Maatschappij Algemene Vergadering OVERZICHT Landbouwvoorlichting Deze week o De bestedingsbeperking heeft zeer gevaarlijke kanten. Zeker geldt dit voor de voorlichting in land-, tuinbouw en veeteelt. Be zuiniging op het' aantal assisten- ten van deze diensten moet funest geacht worden. En dat geldt niet alleen voor deze week! Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2430 Frankering bij abonnement: Terneuaen ZATERDAG 31 MEI 1958 t 46e Jaargang ZEEUWS LANlBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND waarin opgenomen DE BOERENTEUGD en Zes juni; internationale melkdag! In elf landen zal op die dag de leus „Melk is gezondheid", weerklinken. Daarbij mag de jeugd niet vergeten wordenWant al wijst de natuur vanzelf de weg jong geleerd is nog altijd, oud gedaan! Foto Kranendonk. DE vorige maal schreven wij, dat het landbouwonderwijs de basis is van onze Nederlandse landbouw. Op deze fundering rusten een aantal pei lers, zonder welke handhaving van de boer als zelfstandige ondernemer in deze ingewikkeld opgebouwde maat schappij niet mogelijk is. Wij noemen de Voorlichting, de landbouworgani saties en de landbouwcoöperaties. Na- tuurlijk zijn er meerdere tussenmu ren, waarop het huis van de land bouw rust, maar de drie genoemde vormen toch wel de stevige buiten muren. De Voorlichting sluit wel zeer di rect aan op het onderwijs. De theore tische kennis, als jonge", toekomstige boer opgedaan, moet in de praktijk worden bijgehouden en vooral ook uitgebouwd. De praktische ervaring wordt voor het grootste deel opge daan door het zelf boeren en door de gesprekken met vader en buurman. Uitwisseling van ervaring is van het grootste belang. Deze uitwisseling geschiedt op velerlei manieren. In onderlinge gesprekken, op de beur zen, tijdens, maar vooral vóór en na de vergaderingen van standsorganisa tie, coöperatie of andere verenigingen. Voorts bij onderlinge bezoeken en Voorts door de eigen waarneming. De V-oorlichtingdier.st heeft veeleer tot taak in de eerste plaats de nieuwe vindingen van het wetenschappelijk onderzoek en de resultaten van proef velden enz. voor de boeren tot ge meengoed te maken en in de tweede plaats de boer hulp t-; bieden bij het oplossen van de problemen, waar hij niet zelve uit kan komen. ^"ÜALS men wel weet is de Voor- lichting in ons land door het Rijk ter hand genomen. Terwijl het land bouwonderwijs voor een groot deel door de landbouworganisaties en door verenigingen wordt georganiseerd en door het Rijk wordt gesubsidieerd, is de Voorlichting juist voor een groot deel door het Rijk georganiseerd en ook betaald. De ontwikkeling is een maal zo geweest en wij kunnen gerust café „De Eendracht". constateren, dat het in de praktijk over het algemeen gunstig heeft ge werkt. Natuurlijk zijn er aan elk systeem ook nadelen verbonden. Maar voorlo pig zijn wij van mening, dat de voor delen ten aanzien van de werkwijze van de verschillende onderdelen van onze Rijks Landbouw Voorlichtings Dienst veel groter zijn dan de nadelen. Onze mening is, dat de goede resul taten, die in het verleden zijn be haald, voor een groot deel te danken zijn aan het feit, dat het overgrote deel van het corps voorlichters, van hoog tot laag, van consulent dus tot assistent, in alle opzichten hebben medegeleefd met het wel en wee van de boerenstand. Zij hebben naast hun directe arbeid op de boerderijen een nauw contact onderhouden met het landbouworganisatieleven en zij heb ben dit gestimuleerd door ook daar advies te geven, waar dit werd ge* vraagd en tevens door hun gewaar- deerde medewerking aan de land bouwbladen, wier inhoud veelal door deze medewerking werd verrijkt. ELKE VERANDERING IS GEEN VERBETERING. TAE laatste jaren is de Voorlich- tingsdienst nogal eens het on derwerp van een gesprek geweest. Men heeft gezocht naar middelen om in organisatie en werkwijze verbete ringen aan te brengen. Dit is op zich zelve een loffelijk streven, want de mens móet steeds trachten zijn werk te verbeteren. Voorzichtig dient men echter te zijn geen andere oogmerken met dit streven na te jagen. Wij zien verschillende oorzaken voor dit gesprek over de Voorlich tingsdienst. Enkele willen wij hier noemen. Daar is dan de innerlijke weerstand van de gemiddelde Nederlandse bur ger en zeker van de boerenstand te gen de steeds groter wordende be moeienis van de Overheid. Een be moeienis, die vooral na de Tweede Zie verder volgende pagina 0 De twintigste nationale brouw- gersttentoonstelling werd op 23 mei in Goes gehouden. 0 De Bond van Agrarische Loonbe drijven (BOVAL), afdeling Zee land en de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap, hebben overeenstemming bereikt over de door loonwerkers toe te passen tarieven in het sei zoen 19581959. 0 Op een desbetreffende vraag uit de Tweede Kamer antwoordde Minister Vondeling, dat nog geen toeslag verleend is op de rente vergoeding van de onder garantie van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw verstrekte leningen, 0 De nieuwe Landbouwwet zal op 7 juli a.s. een feit zijn. 0 Het Benelux Ministercomité be- sloot per 1 juli a.s. de handel in stikstofmeststoffen vrij te geven. 0 Het Hoofdbestuur van het K. N, L. C. vergaderde op 20 mei j.l. 0 De Z. L. M.-dagen georganiseerd door de Kring Tholen en St. Phi- lipsland naderen. De opgave voor de rijtoer verdient alle aan dacht. 0 In Rusland valt het met de gra nen niet mee. Strenge straffen worden gegeven op diefstal daar van. 0 Melk wordt er nog steeds te wei nig gedronken. Daarmee wordt de gezondheid geschaad. Vandaar dat zes juni de internationale melkdag is. Hulst: Maandag 2 juni in ,,De Graanbeurs". Oostburg: Woensdag 4 juni in café „De Windt". Zierikzee: Woensdag 4 juni in hotel „Huis van Nassau". Koudekerke: Woensdag 4 juni in hotel „Nieuw Walcheren" van 9.00—1.30 uur. Kortgene: Donderdag 5 juni in hotel „De Korenbeurs". Middelhui-P'- DonidprdAfy 5 iiini in op donderdag 19 juni 1958 des namiddags om 15.00 uur in het gebouw van de Veilingsvereniging te St. Maartensdijk. Agenda: 1. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 16 dec. '57. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag van de Financiële Commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1957. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1957. 6. Rondvraag. 7. Inleiding door de Weledel Gestrenge Heer Ir. G. J. ter Brugge, Inspecteur voor West- en Zuid-Nederland bij de Cultuurtechnische Dienst over: „De ontwikkeling v m het kleine boerenbedrijf in Nederland". 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting. Namens het hoofdbestuur der Z. L. M., M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1