LEERKRACHTEN DAG IN SCHOONDIJKE Openbare vergadering Landbouwschap H agelschadeverzekering HOOFDPRODUKTSCHAP VOOR AKKERBOUWPRODUKTEN VERGADERDE ZATERDAG 24 MEI 1» 5 8 HET bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van woensdag 21 mei 1958 besloten een brief te richten tot het col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarin het de aandacht vestigt op een tweetal as pecten van de studie „Randstad en Deltaplan". Deze aspecten zijn: de gevolgen van een kanaal verbinding tussen Rozenburg en het Haringvliet voor het Nederlandse waterregiem, en de in deze studie niet behandelde mogelijkheden van haven- ontwikkeling buiten Zuid-Holland. Voorts heeft het bestuur besloten een brief te zenden aan Verkeer en Waterstaat teneinde nog maals te wijzen op de onbevredigende situatie, dat in vele gevallen het georganiseerde landbouw bedrijfsleven niet tijdig gekend wordt in het ont werpen van tracés voor de rijkswegen. Voorts wil het Landbouwschap de Minister van Verkeer en Waterstaat er op wijzen, dat bij het voorbereiden van wetsontwerpen ook het Land bouwschap gehoord zou moeten worden. Dat zulks niet geschiedt betekent een miskenning van het publiekrechtelijk bedrijfsorgaan in de landbouw. Ook heeft het bestuur van het Landbouwschap besloten bij de Minister van Landbouw te beplei ten een vertegenwoordiger van het Landbouw schap als adviserend lid aan de Jachtraad toe te voegen. Voorts zal het Landbouwschap de Minister ver zoeken een afzonderlijke wildschadecommissie voor de IJsselmeerpolders in te stellen. Het bestuur heeft besloten over te gaan tot in stelling van een sociale commissie voor het bloem- bollenbedrijf. De organisatie, welke aanbevelingen kunnen doen voor de benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid der commissie, zijn: de Algemene Nederl. Agrarische Bedrijfsbond; de Christelijke Boeren- en Tuindersbond; de Neder- Ver zeker in %s zak en O O TT ET is een bekend feit, dat de fruitteler het 11 afgelopen jaar, voorzover hij althans fruit had, enorme prijzen heeft gemaakt. Daarbij is voor velen weer eens gebleken, welk kapitaal daar maanden lang aan de bomen hangt zonder enige bescherming tegen alle mogelijke natuur lijke invloeden. Tegen beschadiging van allerlei insekten wordt vanzelfsprekend gespoten, maar tegen b.v. een windhoos of een nachtvorst is men volkomen onbeschut. Een te zware oogst kan voorkomen worden door goed te snoeien en, zo nodig, door vruchtdunning maar tegen een hagelbui heeft men nog geen bescherming ge vonden. Of wel soms? Ja, inderdaad tegen hagelschade kan men zich verzekeren bij de Onderlinge Fruittelers Hagel- verzekering Maatschappij, gevestigd Grote Markt 28 te Goes. Deze maatschappij bestaat al sinds 1949 en heeft een verzekerd areaal fruit van 1150 H.A. Ieder jaar neemt het ledenaantal toe en tegelij kertijd het verzekerde kapitaal, dat het afgelo pen jaar bijna ƒ5 000.000,— bedroeg. GEVREESD RISICO. fOCH zou het ledental veel groter kunnen en moeten zijn. Fruittelen is een zeer kapi taals-intensief en daardoor ook een kwetsbaar bedrijf. De cultuurzorgen van 1 ha fruit vergt duizenden guldens en alleer het fruit mooi en gaaf in de kist ligt staat men duizend en één angsten uit. Angst om een windhoos maar vooral ook om een hagelbui. Er zijn talloze fruittelers, die bij een ernstige tegenslag niet voldoende kapitaalkrachtig zijn om zich een volgend jaar maar weer dezelfde kosten te getroosten; noodzakelijk voor het ver krijgen van een goed produkt. En toch gokken zij er op, dat een eventuele hagelbui hun bedrijf voorbijtrekt. Hebben ze dit geluk dan feliciteren ze zichzelf met het feit niet verzekerd te zijn ge weest en dus ook geen premie betaald te hebben. .Ai-beschikt men wel over voldoende kapitaal dan is het evengoed een gewaagd spel niet tegen hagelschade te verzekeren. Nu zit het gokken in een mens zijn bloed, maar het komt ons niet verstandig voor op deze wijze een gokje te wagen. Integendeel, men dient zich voor ogen te houden, dat de fruitteler al vol doende bedrijfsrisico loopt, waartegen nu een maal niet te verzekeren valt. Het is daarom, dat wij dit punt hier aansnij den. De kwestie van het al of niet verzekeren tegen hagelrisico is op dit moment zeer aktueel. De vruchtzetting heeft al plaats gevonden en daarmede begint dan de gevreesde risico-periode tegen hagelschade. Wij raden de fruittelers dan ook aan een wijs besluit te nemen en zich te scha ren in de gelederen van de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Mij., Landbouwhuis, Goes. de L. landse Christelijke Landarbeidersbond; de Neder landse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deus- dedit", het Koninklijk Nederlands Landbouw-Co- mité; de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf. Het bestuur heeft vastgesteld een heffingsver- ordening Pootaardappelen. Het ontwerp was ge publiceerd op 25 maart jl. Bezwaren tegen dit ont werp waren niet binnengekomen. Krachtens deze verordening zal een heffing van 130,per ha verschuldigd zijn voor door de Nederlandsche Al gemene Keuringsdienst te velde goedgekeurde pootaardappelen. Het bestuur heeft een wijziging aangebracht in de Algemene heffingsverordening 1957, waardoor het mogelijk is rekening te houuen met aanzien lijke inkrimping van het bedrijf. A LS organisaties, wier leden in aanmerking ko- men voor de contributie-aftrek op de algeme ne heffing 1958, 1957 en 1858 zijn aangewezen: het Koninklijk Nederlands Land bouw-Comité; de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond; de Christelijke Boeren- en Tuindersbond; de Neder landse Fruittelers Organisatie; de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencultuur; de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf; de Bond van Agrarische Loon bedrijven in Nederland; de Federatie van Land- en Tuinbouwwerktuigen Exploiterende Coöperaties; de Vereniging van Nederlandse Verveners. Het bestuur heeft met instemming kennis geno men van de recente beslissing van de regering tot vervroegde uitbetaling van de geblokkeerde gelden van de melkprijsgarantie 1956/1957. Wel zal het bestuur er bij de Minister op aandringen, dat in het laatste gedeelte van het thans lopende melk prijsjaar nog een voorschotuitkering aan de vee houders wordt gedaan. Dit is nodig in verband met de lage uitbelalingsprijzen van de fabrieken, welke het gevolg zijn van de drastische verlaging van de inleveringsprijzen, waartoe eind april werd beslo ten. Het béstuur heeft vastgesteld een verdeelsche ma van de gelden van de heffingsverordening Dierziektenbestrijding 1958. De verdeling onder de gezondheidsdiensten zal plaats hebben naar de volgende factoren: 70.000- als vast bedrag; ƒ2,per rundveebeslag, dat in 1958/1957 door de gezondheidsdiensten is geregistreerd; het restant ongeveer 0,45 per rund zal worden verdeeld op TN de vergadering van het Hoofdproduktschap 1 voor Akkerbouwprodukten op 8 mei j.l., werd o.m. mededeling gedaan van de voor oogst 1958 vastgestelde garantieprijzen op akkerbouwgebied en van de richtprijzen die bij de invoer van granen met behulp van zgn. monopolieheffingen zullen worden nagestreefd met een speling van 0,75 per 100 kg naar boven of naar beneden. De Minister van Landbouw heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt een commissie in te stellen om de politiek op langere termijn op het gebied der graanprijzen te bestuderen. Mededeling werd gedaan van de moge lijkheid, dat de Produktschappen voor Granen, Zaden en Peulvruchten en voor Veevoeder, die reeds besloten hadden op dit terrein een gemeen schappelijke commissie in te stellen wellicht zullen besluiten dit achterwege te laten, indien in de door de Minister in te stellen commissie de werkings sfeer der beide produktschappen op bevredigende wijze zullen zijn vertegenwoordigd. Medegedeeld werd voorts, dat de oogstvooruitzichten voor tarwe zodanig zijn, dat verwacht wordt, dat het huidige mengperoentage van S5 inlandse tarwe in de broodbloem van het ganse oogstjaar 1958/1959 zal moeten worden gehandhaafd. Het is de gewoonte bij de tarweprijs een staffel toe te passen, zodat de prijs per maand 0,25 ho ger wordt, in december de garantieprijs wordt be reikt en daarna wordt overschreden. Thans is door het Produktschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten, mede vanwege de gestegen bewaarkos- teii, besloten dit verschil op 0,35 per maand vast te stellen, waardoor direct na de oogst de prijs ƒ1,40 beneden de garantieprijs en in april ƒ1,40 daarboven zal liggen. Gehoopt wordt, dat hieruit een zekere rem op te groot aanbod direct na de oogst zal voortvloeien. basis van het aantal runderen, dat in 1956/1957 door de gezondheidsdiensten is geregistreerd. In totaal komt dit neer op een bedrag van 2.400.000, hetwelk ter beschikking van de gezondheidsdien sten komt. Het bestuur heeft vastgesteld een heffingsver- ordening Melkproduktiecontrole. Deze heffing zal worden geïncasseerd door het Produktschap voor Zuivel. In overleg met het secretariaat van dit pro duktschap zijn enige technische wijzigingen in de verordening aangebracht. \7OOR de vierde maa! organiseerde de Com- v missie voor het Landbouwhuishoudonderwijs een contactbijeenkomst voor alle leerkrachten, werkzaam bij het landbouwhuishoudonderwijs en wel op 14 mei j.l. te Schoondijke. De deuren van de hoofdingang van de land- bouwhuishoudschool stonden uitnodigend open als een hartelijk welkom voor alle leraren en leraressen, waarvan de meesten omstreeks kwart voor elf met een speciale bus arriveerden. De koffie geserveerd door de leerlingen van de Vormingsklas smaakte uitstekend, waarna ieder een naar een der lokalen trok waar de bijeen komst werd gehouden. Daar de voorzitter verhinderd was, opende de vice-voorzitter der Commissie de heer M. de Regt de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot allen. „Onze bijdrage tot de vorming; van de meisjes". TRE inspectrice mejuffrouw Gr. G. Smit stelde vervolgens dit onderwerp aan de orde. Het is een vraag waarmee iedere leerkracht zich voortdurend geconfronteerd moet weten. Zij wees er met nadruk op dat het stellen van één vaste norm, waaraan alle meisjes moeten voldoen, niet de juiste methode is. Wanneer een meisje aan het hoogste niveau van haar kennen en kunnen is gekomen verdient zij een 10, aldus mejuffrouw Smit. De heer H. A. Hüsken uit Raalte evenals mejuffrouw Smit lid van de commissie tot be studering van goede onderwijsmethoden voor het algemeen vormend nijverheidsonderwijs voor meisjes gaf tal van praktische voorbeelden ontleend aan zijn ervaringen als A.V.O.-leraar. Hij ging bij zijn betoog in op verschillende pun ten n.. leerstof, leerling en leerkracht. Spreker zou de leerstof in drieën willen ver delen 1. leerstof waarbij men dienend optreedt ten opzichte van andere leerkrachten; 2. een grote hoeveelheid leerstof, die als geheel kan worden behandeld een „project", dat over de gehele school van alle leerkrachten in alle vakken belangsteling krijgt en waarmee men dan bijvoorbeed drie weken lang intensief bezig is; 3. detail-werkstukken, taken, die volbracht die nen te worden zonder medewerking van de teamgenoten-leerkrachten. Tenslotte gaf de heer Hüsken tot ieders ver rassing „huiswerk" aan de leerkrachten mee in de vorm van een viertal vragen, welke eerst op de scholen en later in groter verband besproken zullen worden. Tijdens de gezellige koffiemaaltijd kwamen de tongen los. De burgemeester van Schoondijke de heer F. A. Rosevelt sprak een waarderend woord waarin hij blijk gaf van zijn belangstelling voor het Landbouwhuishoudonderwijs. „Hoe verzorgen wij een schoolfeest?" TNIT was het onderwerp, hetwelk in de mid- •L/ dagbijeenkomst door de heer B. Groeneveld uit Amsterdam werd belicht. De heer Groeneveld zette eerste in het kort uiteen welke technische voorbereidingen voor een schoolfeest nodig zijn. Hij wees op het be lang van de aankleding van toneel en zaal, de ontvangst van de gasten e.d. Uitvoerig ging hij in op het maken van een „spel" als tegenpool van de traditionele voor drachten en toneelstukjes. Elk spel bestaat uit de volgende onderdelen expositie - conflict - uitbarsting - oplossing. Aan het eind van zijn betoog riep hij enkele vrijwilligers op om in de pauze een spel te be denken en dit vervolgens te spelen. Zeven „dapperen" gaven zich na enige schroom te hebben overwonnen op. Na de theepauze speelde „deze club van ze ven" „De vergadering van de feestcommissie", waaruit de heer Groeneveld de conclusie trok dat Nederlanders zeer op Vergaderen gesteld zijn! De vergadering liep uit op een vrolijke polo naise door de hele school waarbij iedereen el kaar een arm gaf en onder het zingen van mars liedjes trok deze vrolijke slinger verbaasd nage keken door de leerlingen rond. Maar deze kon den niet lang de verleiding weerstaan en sloten zich daarom spontaan aan. Met recht kon later geconstateerd worden dat de uitbarsting" in dit spel niet ontbroken had. Nadat ieder weer hijgend de eigen stoel had opgezocht werden door de heer De Regt onder het uitreiken van cadeautjes, woorden van dank gesproken, tot ieder, die aan deze dag had mee gewerkt. Het zal niet gemakkelijk zijn, deze vierde Leerkrachtendag een volgende maal te evenaren A. VAN DER LEEDEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5