Van Boerderij en Organisatie Kort Verslag vergadering Dagelijks Bestuur Z. L. M. ZEEUWS LANDBOUWBLAD Door omstandigheden werden verschillende bijdra gen voor deze rubriek niet tijdig ontvangen. Red. ZUID-BEVELAND. 19 mei. "C R is deze weken veel werk te ver- zetten. Door het veelal groeizame weer zijn de gewassen snel gegroeid. Echter niet alleen de gewassen, ook het onkruid is present. In liefst zo kort mogelijke tijd moe-, ten de bieten op één gezet worden. Het wordt wel een van de voorwaarden ge noemd om tot een maximale opbrengst te komen. Nu de arbeidsreserve groter is dan in voorgaande jaren wordt door som migen hiervan gebruik gemaakt door losse krachten tijdelijk in te schakelen. Anderen streven er naar om dit werk met het vaste personeel te verrichten. Wel wordt dan chemische onkruidbe- strijding toegepast in andere gewassen, en wordt soms een rijendunner in bie ten en blauwmaanzaad gebruikt. Welke methode de voorkeur heeft is moeilijk te zeggen. Wel kan over het algemeen aangenomen worden dat en hoge investering in werktuigen en kos ten die de chemische onkruidbestrijding met zich mee brengt, tot hoge totale kosten aanleiding zal geven. Het ziet er naar uit dat bij aanhou dend groeizaam weer de granen op ver schillende percelen te geil zullen op groeien. De stikstofbemesting is im mers filtijd een gok daar men niet weet hoe de groeiomstandigheden zul len zijn. Nu zijn er wel mogelijkheden de groei kunstmatig te remmen. Ze moeten echter als een noodmiddel wor den gezien. Het gewas kan met .een zeis getopt worden. Dit is echter in de praktijk moeilijk uitvoerbaar. Wan neer er in de omgeving een kudde scha_ pen is kan men d"5"0 op het gewas laten „grazen". He k mogelijk door een bespuiting .N.O.C. het gewas in de groei te -on. In vorige jaren werd hiermee soms goede resul taten bereikt. Dat het een noodmid del is, is te begrijpen wanneer men weet dat legering ontstaat doordat het onderste stengellid teveel is gerekt, mede als gevolg van te weinig licht onder in het gewas. Hier valt niets meer aan te veranderen. De bestrijding van ir.sekten is tot nu toe beperkt gebleven tot enkele geval len. Bestrijding van de bladrandkever is meestal niet nodig geweest. Akker- thrips moest zo hier en daar, vooral in bieten en blauwmaanzaad bestreden worden. In het vlas komt op verschillende percelen nog al wat Botrytis voor, maar hier is niets tegen te doen. In de schokkers is soms nu reeds valse meeldauw te vinden. Theoretisch zou deze ziekte te bestrijden zijn met zinkdithiocarbamaat. Het resultaat weegt echter als regel niet op tegen de kosten die moeten worden gemaakt. Een aantal percelen bieten worden nu wekelijks gecontroleerd op het voor komen van luizen, in verband met de vergelingsziektebestrijding. Zodra het aantal luizen zo groot is dat ver- gelingsziekte in enige omvang ver wacht kan worden zullen wij op de hoogte worden gesteld via waarschu- wingskaart en eventueel via de radio. De luizenontwikkeling wordt veel geringer verwacht da.i vorig jaar, zo dat het goed mogelijk :s dat .bespuiting van het gewas met een systematisch middel niet nodig is. Het heeft dan ook niet veel zin om nu reeds met een bestrijding te begin nen, temeer daar de kosten aan middel beslist niet gering zijn. NOORD-BEVELAND. 20 met. TT ET gebeurt niet vaak, dat het in de eerste helft van mei zulk een groei zaam weer als dit jaar. Meestal heb ben omstreeks deze tijd van het jaar onze gewassen het met de droogte te kwaad en gure, schrale dagen zijn niet zeldzaam. Maar dit jaar is het dus anders: op tijd wat regen en vrij mild weer. Vooral voor het vlas is dit gun stig, al maakt het dc schade door de botrytis veroorzaakt natuurlijk niet goed. Er liggen op het ogenblik dan ook heel wat mooie blokken vlas op Noord-Beveland, gul en prachtig egaal. Toch heeft dit groeizame weertype ook zijn bezwaren. Allereerst is er dan, dat gerst en vlas, vooral in de lichte polders, te zwaar zullen opgroeien. De boeren in het „opa-stadium", de oude ren dus onder ons, zeggen vaak, dat schraal en droog weer in begin mei aan het gewas sterke benen geeft en daar is veel van waar. En verder, dat het vele onkruid (goede structuur) zich snel ontwikkelt. En tenslotte groeien de bieten rijkelijk snel, om ze tijdig op één te krijgen. Zo kregen veel percelen in enkele dagen tijds een snijbietachtig voorkomen. Bij velen zal het dunnen van de laatste gemeten bieten dan ook een ware slachting zijn. Zulk een vege tarisch abattoir is niet direct bevorder lijk voor de opbrengst en vooral in een jaar als dit kan de bietendunner dan ook veel goed werk verrichten, door dat het tijdstip, waarop de plantjes elkaar gaan beconcurreren met invloed op de opbrengst, enkele dagen kan worden verschoven. Vorige week zagen we een (Vicon) bietendunner bezig in een perceel aard appels. Een week voordien waren de ruggen op hoogte gereden en de aard appels kwamen er mooi uit. Het moge dan veel op bietendunner-acrobatie ge lijken, maar met één verende tand werd toch maar een schitterend suc ces geboekt. De vernietiging van zaad onkruiden was volkomen. Wel kwa men de aardappels iets kaal te staan, maar direct daarna werd weer aange aard. Bovendien kwamen alle kluiten mooi tussen de ruggen terecht. We zien er dan ook beslist van komen, dat de bietendunner of laten we hem nu maar rijenwiedmachine noemen zich in de toekomst een plaats gaat ver overen in het systeem om een kluiten- vrij bed op te bouwen. Wèl zal dan een één- of tweemalige behandeling van de ruggen noodzakelijk zijn. Bij veel kluiten en op zware grond is breuk van de verende pennen evenwel niet denk beeldig. In een circulaire, die een plaatselijke loonspuiter verleden week tot zijn cliënten richtte, stond o.m. vermeld, dat „het thans tijd is om met Systox te spuiten tegen de vergelingsziekte". Met alle achting voor de goede waak zaamheid van deze loonspuiter, lijkt ons de basis, waarop hij hiertoe besluit, wel uiterst zwak. Niet het jaar 1957 mogen we hierbij als richtlijn nemen, maar de situatie van thans, die dan wordt bepaald door het al of niet voor komen van de beruchte perzikbladluis in onze percelen. Om klaarheid te ver krijgen omtrent het juiste tijdstip, waarop er eventueel toe moet worden overgegaan om met systematische mid delen te spuiten, voert het I.R.S. in samenwerking met de Landbouwvoor- lichtingsdienst zeer nauwgezette lui zentellingen uit op een groot aantal percelen, vooral in het zuidwesten van het land (voor Noord-Beveland een zestal percelen). Wanneer de perzik bladluis is gesignaleerd in gevaarlijke mate, worden voor wat Noord-Beve land betreft de bekende rode waar- schuwingskaarten naar de leden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting verzonden als „attentiesein", wat dus betekent, dat men zijn bietenpercelen op het voorkomen van de perzikbladluis moet controleren. (Vervolg van le pagina). Vlas. T TITVOERIG bespreekt het D. B. de situatie in de vlaswereld. Nog steeds worden door belanghebbenden waaronder het Landbouwschap be sprekingen met de Overheid gevoerd om tot de een of andere regeling te komen, waardoor vlasteelt en vlas verwerking het hoofd kunnen bieden aan de gevolgen van de Russische dumpingspolitiek. De Belgische rege ring heeft aan de vlp'tel^s directe steun toegezegd en men vraagt zich af of dit system ou.v in Nederland toegepast kan worden. Gesproken wordt op het ogenblik over een steun aan de vlasverwer- kende industrie. Hierbij dient even wel te worden bedacht dat de reeds jaren bestaande export van Neder lands vlas naar België voor de telers van grote betekenis geacht moet worden. Het areaal vlas dat in 1956 nog 32000 ha bedroeg en in 1957 tot 22000 ha was ingekrompen zal naar het zich laat aanzien opnieuw ruim 4000 ha minder bedragen. Uit het Bestuur komt de mening naar voren dat er een mogelijkheid zou liggen wanneer er een inname zou komen van de thans aanwezige balen vlas lint tegen een normale prijs, om de markt tijdelijk te ontlasten. Overigens zullen meerdere mogelijkheden onder ogen gezien moeten worden. Werkgeversaangelegenheden. TïIT mededelingen van de heer W. Koster blijkt dat bij de onderhan deklingen over de toepassing van de werkklassificatie in de provincie vrij grote moeilijkheden zijn gerezen. Het Dagelijks Bestuur staat op het stand punt dat ind'en overeenstemming wordt bereikt de nieuwe C. A. O. niet met terugwerkende kracht van toe passing dient te worden verklaard. Tevens is de vergadering van mening dat de groep van vakarbeiders A niet onbeperkt voor uitbreiding vatbaar mag zijn. Tenslotte levert ook de ar- beids- en rusttijdenverordening moei lijkheden op bij de samenstelling van de C. A. O. Verder zal afgewacht moe ten worden hoe de onderhandelingen zullen verlopen. Besloten wordt zodra overeenstemming is bereikt op brede schaal voorlichting te geven aan de leden-werkgevers. Hoewel ook in de fruitteelt de onderhandelingen hier over reeds aan de gang zijn, zal zeer waarschijnlijk de toepassing van de werkklassificatie in deze bedrijfstak uitgesteld dienen te worden tot het volgend jaar. Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. T T IT het verslag van de heren W. Koster en dr. ir. C. W. C. van Beekom van de bespreking tussen Z. E. Minister Vondeling en vertegen woordigers uit de Zeeuwse landbouw, blijkt dat toch wel enkele concrete resultaten zijn bereikt Zo heeft de Minister o.a. toegezegd de problemen betreffende de verdroging rond de Braakman nader op te zullen nemen met zijn ambtgenoot van Financiën. Tevens heeft de Minister erkend dat de gemengde bedrijven in de herver- kavelingsgebieden met het oog op het melkprijsbeleid de kans moeten krij gen het volle profijt te trekken van de mogelijkheden om hun gra'sland beter te exploiteren. Tariefverhoging op de Westerschelde. TN een spoedvergadering van de -*■ Gewestelijke Raad van het Land bouwschap werd uitvoerig gesproken over de nieuwe tarieven voor de veer diensten over de Westerschelde. Van landbouwzijde is er op ge wezen dat verhoogde kosten voort vloeiende uit hogere tarieven, niet doorberekend kunnen worden. Men was van mening dat bij invoering van hogere tarieven de gebruikers van de veren ook op een prima service moeten kunnen rekenen. Het Dage lijks Bestuur kon met dit standpunt van de Gewestelijke Raad akkoord gaan. Benoeming lid en plv. lid Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. TN de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. Haak wordt benoemd als lid de heer I. de BruijneRisseeuw te Cadzand en als plv. lid de heer M. C. Risseeuwde Regt te IJziendijke. De heer B. de Bruijckere, die op het ogenblik plv. lid is voor wijlen de heer A. Haak, zal voortaan plv. lid zijn voor de heer W. Koster. Agrarisch Sociale Voorlichting. T7ERSLAG wordt uitgebracht over een bespreking met enkele heren van de Ministeries van Landbouw en Maatschappelijk Werk. Naast enkele mensen van het Secretariaat waren hierbij namens de Z. L. M. aanwezig de heren J. A. van Nieuwenhuijzen te Nieuwerkerk, A. J. Groenewege te St. Maartensdijk, W. van Liere te Baar land. De indruk werd verkregen dat alle waardering bestaat voor het werk zoals dit door de Z. L. M. wordt ver richt. Landbouwdagen Tholen. T T IT de mededelingen betreffende de stand van zaken bij het organi seren van de tentoonstelling blijkt goede vooruitgang te worden ge maakt. Bij de demonstraties met laad- werktuigen en kunstmeststrooiers wordt een grote deelname verwacht. Ir. C. J. ter Bruggen, inspecteur bij de Cultuur Technische Dienst heeft toegezegd op de Algemene Vergade ring een lezing te zullen houden over de ontwikkeling van het kleine boe renbedrijf in Nederland. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de agenda. Afscheid vertegenwoordiger L. J. G. TVE Voorzitter, ir. M. A. Geuze, dankt de heer L. I. v. d. Linde voor de wijze waarop hij steeds aan de D. B.-vergaderingen heeft deelge nomen. De heer Van der Linde wiens bestuursperiode bij de L. J. G. ge ëindigd is zal opgevolgd worden door de heer C. Adamse. Weerrapporten. "D ESLOTEN werd een schrijven te richten aan de Ned. Radio Unie, waarin aangedrongen zal worden op het wederom opnemen in de weerrap porten van de gegevens omtrent de regenval en temperatuur van de ver schillende waarnemingsstations in de lande.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4