Kort Verslag 1 4 I r 11 ^isEiËË ieeuwse Landbouw Maatschappij Algemene Vergadering waarin opgenomen DE BOERENJEUGD van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op maandag 19 mei in hotel „Centraal" te Goes. Dagelijks Bestuur sprak uitvoerig over vlas Zitdagen Boekhoud* bureau borgstellingsfonds voor de Landbouw Sta. 3429 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 24 MEI 1958 4Öe Jaargang: ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, heet olie aanwezigen hartelijk welkom en opent de vergadering. Spreker richt een woord van dank tot allen, en wel Speciaal uit Z. L. M.-kring die blijk hebben gegeven van belangstelling bij zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij zegt deze Konink lijke onderscheiding te beschouwen als een blijk van waardering voor al het werk dat niet alleen door hem maar door de gehele Z. L. M. is verricht in de dikwijls moeilijke jaren na de oorlog en na de watersnoodramp. De heer P. J. J. Dekker, vice-voorzitter der Z. L. M., biedt de Voorzitter alsnog de hartelijke gelukwensen van het gehele Dagelijks Bestuur aan benevens een stoCfelijk blijk van belangstelling. Spreker hoopt dat de heer Geuze nog lange jaren zijn verdiende onderscheiding zal mogen dragen. De Voorzitter memoreert vervolgens met een enkel woord het feit dat de heer B. Meijers dezer dagen 30 jaar in dienst van de Z. L. M. is. Hij biedt de heer Meijers zijn gelukwensen hiermede aan en hoopt dat er nog meerdere Jubilea zullen mogen volgen. MEDEDELINGEN. Prijzen akkerbouwprodukten. T"\E heer J. B. Becu deelt mede, dat de regering besloten heeft de prijzen van de suikerbieten, de gra nen en de fabrieksaardappelen te verhogen met bedragen, welke over eenstemmen met de hogere kosten, veroorzaakt door het invoeren van de werkklassificatie in de landbouw.. De regeling ten aanzien van de tarwe zal voor de komende oogst dezelfde zijn als die gegolden heeft voor oogst 1957. Het A. V. A. zal weer op vier vaste tijdstippen aan de markt komen. De staffel is verhoogd Van 0,25 tot 0,35 per 100 kg. Voor de brouwgerst is er geen aparte rege ling. Het mengverbod voor tarwe blijft gehandhaafd op 35 Wanneer de Nederlandse tarwe-oogst groter zou zijn dan met deze 35 overeen stemt zullen misschien nog nadere maatregelen worden getroffen, waar over thans onderhandelingen worden gevoerd. Over een regeling voor de con sumptie-aardappelen wordt nog ge sproken. Er is kans dat er door de invoering van de Euromarkt een nadere ontwikkeling aanstaande is. Dit zal dienen te worden afgewacht. Het Bestuur bespreekt tevens nog de contractprijs voor de bieten, die LiI-9? u sasck Oostburg: Woensdag 28 mei in café „De Windt". Terneuzen: Woensdag 28 mei in hotel „Des Pays Bas". Wissenkerke: Woensdag 28 mei in hotel „De Kroon". St. Maartensdijk: Donderdag 29 mei in hotel „Hof van Hol land". Zierikzee: Donderdag 29 mei in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 29 mei in café „De Eendracht". Serooskerke: Vrijdag 30 mei in café „Huysse" van 9.001.30 uur. IJzendijke: Zaterdag 31 mei in hotel „Lievense". door de C. S. M. is vastgesteld op 51,50 per 1000 kg, terwijl de garan tieprijs van de regering werd vastge steld op 52,70. Bij deze contract prijs dient men te bedenken dat dit een vaste prijs is, waarbij de te be halen premie opgeteld dienen te wor den. De telers kunnen ook met een lagere contractprijs genoegen nemen, (ƒ50,25) waarbij zij echter dan recht op nabetaling hebben. Het feit, dat er nog steeds verschil van mening be staat tussen de Regering enerzijds en de industrie anderzijds over de kosten van de verwerking dér suikerbieten is voor de telers niet geheel bevredi gend. Gezien de uitkomsten van de be drijven in het zuidwestelijk zeeklei gebied, die door het L. E. I. berekend zijn is voor een interne verrekening van de suikerbieten, zo als die vorig jaar heeft gegolden, zeker geen plaats. Zie verder pag. 348. Het nieuwe koelhuis van de Vruchtenveiling: „Zeeuws-Vlaander en** te Terneuzen, dat het vorig jaar in gebruik werd genomen. capaciteit bedraagt 300 ton. 1 IET Bestuur van de Z.L.M. is van i l mening dat de mogelijkheden tot kredietverkrijging met behulp van het Borgstellingsfonds voor de land bouw, té weinig bekendheid genieten in Zeeland. Er blijkt ook weinig ge bruik van gemaakt te worden, ter wijl de moeilijke liquiditeitspositie, waarin ten gevolge van de slechtere jaren thans toch meerdere bedrijven in onze provincie zijn komen te verkeren, wél aanleiding zou mogen zijn tot een grotere belangstelling. Vandaar dat wij hier een korte samenvatting van die mogelijkheden laten volgen. DOEL De Stichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw beoogt volgens haar statuten de ontwikkeling van de landbouw in de ruimste zin te bevor deren door verhoging van de produk- op donderdag 19 juni 1958 des namiddags om 15.00 uur in het gebouw van de Veilingsvereniging te St. Maartensdijk. Agenda: 1. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 16 dec. '57. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag van de Financiële Commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1957. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1957. 6. Rondvraag. 7. Inleiding door de Weledel Gestrenge Lieer Ir. G. J. ter Brugge, Inspecteur voor West- en Zuid-Nederland bij de Cultuurtechnische Dienst over: „De ontwikkeling van het kleine boerenbedrijf in Nederland". 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting. Namens het hoofdbestuur der Z. L. M., M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris tiviteit en rentabiliteit van de be drijven. Zij tracht dit te bereiken door hel stellen van zekerheid v or de betaling van rente en aflossing op kredieten, welke daartoe door kredietinstellingelf worden verstrekt. SECTOREN De werkzaamheden van het fonds strekken zich uit over de volgende sectoren: 1. landbouw; 2. tuinbouw; 3. handel en nijverheid. Hier wordt thans alleen ingegaan op de mogelijkheden, welke de sector landbouw biedt. Deze sector behar tigt namelijk de aangelegenheden van de ondernemers in het akkerbouw-, veehouderij- en pluimveebedrijf en de agrarische loonwerkers. EISEN Bij de verstrekking van een lening kan borgstelling worden verleend, wanneer: 1. een bankinstelling (in principe alleen een boerenleenbank) dit krediet verleent en de betrouw baarheid van de aanvrager niet te wensen overlaat; 2. de aanvrager ondernemer van een agrarisch bedrijf is (of dit na ver strekking van de lening wordt) en in staat is het te leiden, ook na een eventuele verandering in de be drijfsvoering als gevolg van de lening; 3. het krediet betrekking heeft op uit gaven ten behoeve van het bedrijf en ertoe bijdraagt zodanige resul taten te verkrijgen, dat het bedrijf een bestaan biedt; 4. de aanvrager zelf niet in staat is zakelijke zekerheid te verstrekken, welke voor de bank acceptabel is; 5. de aanvrager bereid is alle ge gevens te verstrekken, welke voor het verstrekken van een borgstel ling van belang kunnen zijn. BEDRAG VAN DE BORGSTELLING In beginsel wordt borgstelling ver leend voor een lening, welke 50% van het te. investeren kapitaal omvat* Zijn er echter motieven aanwezig, waaruit blijkt dat dit percentage on toereikend is, dan kan het worden verhoogd en borgstelling worden ver- - Zie/ verder volgende pagina

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1