Wenken RADIO Over bloesem, nachtvorst en insecten 4 Korte ZATERDAG 24 MEI 1958 355 Onder de Tuinbouivlantaarn tlTAT was het mooi, om rustig overal rond te rijden en te genieten van de oneindig rijke bloesemweelde in de Zeeuwse bongerds. Eerst van het frisse wit van pruimen en kersen, daarna van de aparte perebloesem en toen van het mooie, zacht rose van de appelbloesems. Wanneer U deze tuinbouwrubriek leest zal de bloei, voor wat Zeeland betreft, een heel eind voor bij zijn. Dan zullen hoogstens nog enkele laat bloeiers hun bloemenweelde tonen. Dan zult U reeds een indruk hebben over de vruchtzetting en ongetwijfeld zult U in de komende dagen heel wat tijd doorbrengen met het kijken naar de gezette vruchtjes. Hoe zou het zijn? Het lijkt goed, maar je kunt nooit weten. Onze alge mene indruk is dat het wel goed zit met de vrucht zetting maar wij moeten deze weergeven onder voorbehoud omdat er nog te weinig van te zeggen valt. BLOESEMTOCHT LIET is juist twee weken geleden dat de L.J.G. haar bloesemtocht heeft georganiseerd. Uw lantaarnman heeft er ook in meegereden. Hoe zou het anders kunnen, zult U zeggen. Het zou niet goed zijn wanneer we op deze plaats er niet enkele woorden aan zouden wijden. Het was een goede tocht. Ze voerde langs de mooiste plekjes van ons Zuid-Bevelands fruitcentrum. Het was een genot om rustig vauit de auto, rijdend met een gangetje van hoogstens 30 km per uur, al dat fraais te be kijken. Het deed goed, dat zovele L.J.G.-ers eraan hebben deelgenomen. Zij allen hebben van nabij gezien dat de Zeeuwse fruitteelt heus wel meetelt en dat zij vooral van bijzonder groot belang is rond Kapelle, Wemeldinge en Biezelinge, de dorpen waar alle deelnemers dwars door de boomgaarden werden gevoerd. Wij willen in deze tuinbouwrubriek niet nalaten onze grote waardering uit te spreken voor de orga nisatie van deze bloesemrit door het L.J.G.-bestuur en we zouden hen de raad willen geven om er mee door te gaan. Op zaterdag 10 mei is weer eens op nieuw bewezen dat onze Zeeuwse L.J.G.-jeugd heus wel ergens warm voor te krijgen is en dat het juist die bloesempracht van de Zeeuwse boomgaarden was, heeft uw lantaarnman goed gedaan. „De heer Dekker heeft het juiste tijdstip wel fantastisch goed aangegeven", hoorden we voor de aanvang aan de bestuurstafel iemand opmerken. Zo was het ook inderdaad. De Zeeuwse boomgaarden konden nooit mooier zijn als op die bewuste zater dag Het zat allemaal wel goed die dag. NACHTVORSTBESTRIJDING \7ANZELFSPREKEND gaan in de tijd van de bloei dikwijls de gedachten van de kwekers uit naar eventuele nachtvorst. Hoe zou het dit jaar gaan? De schrik van 1957 zit er bij een ieder nog in. Gélukkig hebben we tot op het moment dat we dit schrijven nog geen nachtvorst gehad. Laten we hopen dat het zo blijft. Enige tijd geleden hoorden we een radioreportage over de mogelijkheden van nachtvorstbestrijding waaraan medewerking werd verleend door Ir. H. Brugmans, de rijkstuinbouw- donsulent in Utrecht, en de landbouwmeteoroloog van het K.N.M.I., de heer M. Scharringa. Deze heren gingen nog eens de gevolgen van nachtvorst tijdens de bloei der vruchtbomen na. We kunnen hier niet uitvoerig weergeven wat er werd gezegd, maar er wel enkele opmerkingen over maken. Een gevolg van de nachtvorst van 1957 was, dat vele fruitkwekers een jaar hadden dat hen nog lang zal heugen, omdat zij geen opbrengst van hun bedrijf hadden. Een jaar, volgend op een nachtvorst jaar, geeft dikwijls een hoge opbrengst met daar door de grote mogelijkheid dat de prijzen laag zijn. Ook kan een nachtvorstjaar de inzet zijn van een aantal beurtjaren in de fruitteelt. De wering van nachtvorstschade is niet zo een voudig. Tijdens bedoelde reportage is er echter na drukkelijk gewezen op de mogelijkheden die het be regenen van de bomen biedt. Deze manier om nacht vorst te weren, voldoet op het ogenblik namelijk nog het beste. Zodra de temperatuur beneden de 0° daalt, wordt de beregeningsinstallatie in werking gesteld waardoor zich geleidelijk een laagje ijs om de bloemen en de takken vormt. Zulk een berege ningsinstallatie vraagt een investering van f4500, per ha. Hiermede kan dan 2 tot 3 ha tegen nacht vorst worden beveiligd. De exploitatiekosten komen op f 650,per ha. Wanneer nachtvorst voorkomen kan worden, speelt een dergelijk bedrag uiteraard geen rol. Een dergelijke beregeningsinstallatie kan verder ook worden gebruikt om in een droge periode droogteschade te voorkomen. Er zijn gebieden in ons land waar aan deze be regeningsinstallatie in de boomgaarden grote aan dacht wordt geschonken. Elders in het land staat deze vorm van bestrijding dan ook in het middel punt van de belangstelling. Wij zijn van mening dat een beregeningsinstallatie om nachtvorst te bestrij den, in de meeste Zeeuwse bedrijven nauwelijks een kans van slagen heeft. We hebben immers ook nog steeds het gebrek aan voldoende zoet water dat hiervoor onmisbaar is. Verder verkeren we in Zeeland ook in de ge lukkige omstandigheid dat over het algemeen nacht vorstschade hier wel meevalt. Hierdoor is waar schijnlijk een dergelijke investering voor onze fruit- bedrijven niet nodig. Het is echter wèl te begrijpen dat fruitkwekers in delen van het land waar de oogst herhaaldelijk door nachtvorst is vernietigd, er wèl belangstelling voor hebben, hoewel we het er nog niet spoedig van zien komen dat dergelijke beregeningsinstallaties gemeengoed zijn geworden in die boomgaarden. FRAMBOZEKEVERS DE frambozen bloeien weer. Ze staan er over het algemeen zeer goed voor en voor de kwekers is het hard tijd dat zij aandacht schenken aan de frambozekever. In onze frambozenaanplantingen immers wordt elk jaar nog schade toegebracht door deze kever en dat is niet nodig. De volwassen kevers, die ongeveer 4-5 mm groot zijn en grijsbruin gekleurd, verschijnen in mei, kort voor het opengaan van de knoppen. Zij vreten aan de nog niet geopende bloemknop pen en later ook aan de bloesem, waardoor zij deze vernielen. Daardoor kan reeds belangrijke schade worden toegebracht. In juni worden de eitjes in de bevruchte bloemen afgezet. De larven, de zgn. wormpjes, vreten van binnenuit de vruchtjes en veroorzaken aldus be langrijke schade. De door frambozekevers en hun larven aange richte schade kan worden voorkomen, door de frambozen te bespuiten met DDT, toxafeen of thio- daan. In verband met hun langere werkingsduur ver dienen emulsies de voorkeur. Deze behandeling dient te worden uitgevoerd wanneer de kevers be ginnen te vreten. Men dient dus zelf na te gaan of er kevers op het gewas aanwezig zijn. Ongeveer 10 dagen na de hoofdbloei, maar in verband met de giftigheid niet later dan 4 weken vóór de oogst, dient nogmaals een bespuiting of be stuiving te worden uitgevoerd teneinde eventueel aanwezige larven te doden. Voor deze tweede bespuiting kan geen gebruik gemaakt worden van thiodaan, aangezien dit middel niet binnen 6 weken voor de aanvang der oogst mag worden verspoten. KRUISBESSENMEELDAUW T^E P.D. raadt de telers van kruisbessen aan, de nodige aandacht te schenken aan de bestrijding van de Amerikaanse kruisbessenmeeldauw. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een schim mel, die de onderzijde der bladeren, d-ï toppen der jonge scheuten, en tenslotte de vruchten met een wit schimmellaagje overtrekt, dat geleidelijk don kerder van kleur wordt. De aangetaste bessen zijn ongeschikt voor de consumptie, daar zij zuur en bitter smaken. De bestrijding kan worden uitgevoerd door mid del van een bespuiting met alkalisch Bourgondische pap. Deze pap bevat VA kg kopersulfaat en VA kg watervrije soda op 100 liter water. Volgens buitenlandse literatuur kan ook Kara- thane worden gebruikt. Dit middel gaf bij buiten landse proeven even goede en soms zelfs betere resultaten dan alkalisch Bourgondische pap. Karathane wordt tegen de Amerikaanse kruis bessenmeeldauw verspoten in een concentratie van 50 gram per 100 liter water. Toevoeging van een uitvloeier is noodzakelijk. In ons eigen land bleek Karathane onder be paalde (ongunstige) omstandigheden een virus achtige bladverkleuring te veroorzaken. Blijkens buitenlandse proeven heeft Karathane echter een gunstige invloed op het gewicht van de bessen. Bovendien heeft Karathane op jonge strui ken niet die ongunstige groei-beïnvloeding die bij het gebruik van alkalisch Bourgondische pap meer malen optreedt. De bespuiting tegen Amerikaanse kruisbessen meeldauw moet plaats hebben zodra de bessen de grootte van een erwt hebben bereikt. Het is ge wenst dat vooral de bessen aan alle kanten flink worden geraakt, waartoe men de struiken het best van onderaf bespuit. APPELZAAGWESP PLAATSRUIMTE ontbreekt ons om ook nog uit- voerig te schrijven over de bestrijding van de appelzaagwesp. Als gevolg van de voor dit insect ongunstige weersomstandigheden gedurende de laatste jaren, zijn de aantallen insecten in het algemeen sterk verminderd en is dit jaar slechts een geringe tot matige aantasting te verwachten. Men dient echter wel te bedenken dat zelfs een gering aantal zaag- wespen toch een vrij groot aantal eitjes kan afzet ten, indien de omstandigheden daarvoor gunstig zijn. Daarom moet toch wel aandacht worden be steed aan de bestrijding, die nu moet worden uit gevoerd. Onkruidbestrijding in granen door middel van groeistoffen is riskant, wanneer er als onder teelt klaver of lucerne is uitgezaaid. Komt in graan met onderteelt veel akkerdistel voor, spui* dan MCPB(groeistof). Moet men kruisbloemige onkruiden bestrijden in granen met lucerne als onderteelt, gebruik dan 2.4-DB. V Ongeveer 8 km over de grond kruipen en on derweg nog 70.000 bietenplanten opeen zetten, is een geweldig karwei. Toch moet dit voor elke ha bieten gebeuren. Als de grond bovendien hard en droog is kunnen kniebeschermers het werk be langrijk verlichten en worden heel wat broeken bespaard. Er zijn goede kniebeschermers in d« handel. Elk jaar verschijnen er nieuwe rassen op de markt en worden weer oude rassen afgevoerd. Bezoekt de rassenproefvelden in uw omgeving. De rayonassistent zal gaarne uitleg geven. De graszaadpercelen zullen spoedig gekeurd worden door de N.A.K. Ongewenste grassen en onkruiden dienen tijdig verwijderd te worden. Voorzover de percelen door sloten begrensd wor den, is het noodzakelijk het gras langs de sloot kanten tijdig te maaien. Wilde haver schijnt steeds meer voor te ko men. Dit zeer schadelijke onkruid dient inten sief bestreden te worden. Let daarom speciaal op het voorkomen van deze plantensoort. Het is goed te onderkennen wanneer het in de pluim is. De pluimen zijn langer dan van nor male haver. De korrel is behaard in de vorm van een „baardje". Vraag in twijfelgevallen ad vies van een deskundige. De aardappelziekte overwintert in zieke knol len. De knollen die de schimmel bevatten en nog net kans zien uit te lopen kunnen dan de eerste zieke stengels en bladeren leveren. Bedek daarom afvalhopen met een flinke laag grond, zorg dat er geen loof gevormd kan worden of spuit dit loof dood, V Een chemische onkruidbestrijding in erwten met DNBP slaagt het beste bij rustig, donker weer. Toepassing tegen de avond verdient in de meeste gevallen aanbeveling. Er komen nog herhaaldelijk ongelukken voor door het gebruik van chemische middelen. Neemt bij het gebruik hiervan toch vooral de voorschriften goed in acht; en berg direkt na het gebruik de restanten op in een daarvoor in-, gerichte bestrijdingsmiddelenkast, waarvan één man de sleutel in zijn bezit houdt. Lees tochi vooral ook de artikelen goed die door een me dicus in dit blad geschreven worden. Deze arti kelen zijn zeer leerzaam. V Kopziekteverschijnselen nemen sterk toe 5 dagen na een snelle temperatuurstijging. Alleen echter wanneer de gemiddelde etmaaltempera- tuur gedurende 5 dagen beneden 14° C blijft. Houdt uw koeien dus regelmatig goed in de gaten. Zodra de eerste kopziekteverschijnselen optreden, waarschuw dan onmiddellijk de die renarts. Spuit niet omdat buurman spuit, maar con troleer zelf regelmatig uw gewassen op vreterij van insekten etc. Bedenk dat onoordeelkundig spuiten U veel geld kost. —0— Dinsdag 27 mei a.s., Hilversum II, 12.2012.30 u. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zal een reportage worden uitgezonden onder de titel „Hoe staat het met onze asperges". Hieraan zal worden medegewerkt door ir. A. A. Franken, onderzoeker bij de Proeftuin Noord-Limburg te Venlo. Donderdag 29 mei a.s., Hilversum II, 12.5013.00 uur In de AVRO-radio-rubriek „Uit het Bedrijfs leven" spreekt de heer G. van 't Riet, voorzitter van het Produktschap voor Tuinbouwzaden te Den Haag over het onderwerp: De tuinbouw helpt U tuinieren". Vrijdag 30 mei a.s., Hilversum II, 12.2012.30 u. Met medewerking van ir. B W. de Glee van het Rijkslandbouwconsulentschap te Zwolle zullen nieuwe methoden van hooiwinning worden behan deld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11