C 3 Landbouwonderwijs J ZATERDAG 17 MEI 1958 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD OVERZICHT Basis voor de landbouw Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Rijks Middelbare Land bouwschool te Zutphen heeft de Directeur-Generaal van de Landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche, na het nieuwe gebouw van de school officiéél in gebruik te hebben gesteld, op het belang van goed onderwijs gewezen. Zitdagen Boekhoud- bureau r" Deze week v No. 2428 Frankering bij abonnement: Terneuzen i 46e Jaargang ZEEUWS LAH1B0UWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Wij willen deze week, nu de eindlessen van de Lagere Land- en Tuinbouw scholen en van de Landbouwhuishoudscholen weer voor de deur staan en de aanmelding van nieuwe leerlingen is opengesteld, het betoog van de heer Van de Plassche onderstrepen en er nog wat aan toevoegen. A LLEREERST willen wij enige punten uit het betoog van de Directeur-Generaal halen. Hij zeide, dat het voor de komende generatie niet alleen gaat om grotere techni sche kennis en om de grondslagen, waarop die berust, maar ook om een beter inzicht in het gehele wezen van de landbouw en om de plaats van de landbouw in onze samenleving. Wij zien allerlei stormachtige ont wikkelingen op technisch, economisch en sociaal gebied om ons heen. Grote structuurwijzigingen voltrekken zich, speciaal ook in de landbouw. Deze zijn onvermijdelijk van blijvende aard. Een doelmatige economische sa menwerking is begonnen zich te vol trekken in het oude Europa. Dit al les zal aldus ir. v. d. Plassche aan boer en arbeider hoge eisen stel len, waaraan zij alleen kunnen vol doen door zich beter op hun taak toe te rusten. Zij zullen hun krach c niet moeten zoeken in het verrichten van zware, langdurige, menselijke arbeid en de bereidheid tot het leiden van een armoedig bestaan, zoals in het verleden wel het geval is geweest. „Zij zullen nieuwe wegen moeten in slaan, waarbij verkregen kennis en inzicht produktief kunnen worden gemaakt en waardoor een voorsprong op anderen verkregen kan worden in kwaliteit en in kosten van produktie". HOOR allen, die kinderen hebben van een leeftijd waarop vóór hen en ook wel dóór hen gekozen moet Oostburg: Woensdag 21 mei in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 22 mei in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 22 mei in café „De Eendracht". worden welke richting zij zullen in slaan, zijn een paar punten van groot belang. In de eerste plaats dient men een richting te kiezen, waarin het kind de hem meegegeven gaven kan be nutten en ontplooien. Men heeft dan de meeste kans, dat het kind zich later in zijn werk gelukkig zal gevoe len en tegelijk bewijst men daarmede de maatschappij een dienst. Er zijn tegenwoordig verschillende instellingen, die voorlichting op het gebied van scholenkeuze en beroeps keuze geven en het is raadzaam, als men als ouders twijfelt, van deze mo gelijkheid gebruik te maken. Daarnaast doet men er in de land bouwsector verstandig aan, die zoon, die men uitgekozen heeft om vader op het bedrijf op te volgen, een goede en degelijke opleiding te*yerschaffen. Het is bij ons voldoende bekend, dat het vooral voor de boeren met een klein bedrijf niet meevalt een jongen gedurende de gehele of de halve week te moeten afstaan aan bijvoorbeeld een Lagere Landbouw school. Maar toch zouden wij nog eens met klem willen verwijzen naar de woor den van ir. v. d. Plassche. Daarbij vergete men in boerenkring niet, dat tal van andere bedrijfstakken een op leiding vereisen. Men kan eenvoudig als landbouw niet achterblijven, wil men niet weer in de boek gedrukt worden, zoals vroeger. Bovendien zal het bij de huidige ontwikkeling van de landbouwweten schap en van de techniek eenvoudig in de toekomst onmogelijk zijn met zijn bedrijf bij te blijven zonder een gedegen opleiding. Natuurlijk moet deze opleiding aangepast worden aan de praktijk van het bedrijf. Maar dat gaat juist nu bij het Lagere Land- en Tuinbouwonderwijs door de omvor ming geschieden. Men bedenke hier bij, dat als men straks niet mee kan, de financiële resultaten onherroepe lijk zullen achterblijven. Wij kunnen in het bestek van dit artikel niet diep op dit punt ingaan, maar toch willen wij om maar enkele voorbeelden te noemen, wijzen op de ontwikkeling van de bemestingsleer, op het grond onderzoek, op de moderne onkruid- Een boerderij van de oude stempel, ergens op Noord-Beveland. De ver spreide bouworde is bier nog toegepast. Men lette in het bijzonder op de schilddaken. Thans neemt de boerderij-bouw een totaal andere richting. Over de verschillende ontwerpen en plannen kan men meer lezen op pag. 2G5. bestrijd.'ig, op de plantenziektenbe- strijding en op de mechanisatie. Maar ook op het feit, dat uit landbouwers kringen moeten voortkomen de man nen, die inzicht hebben op landbouw- beleidzaken, op waterschapszaken, op het gebied van het besturen van de vele landbouwcoöperaties enz. "C EN boerenstand, die zijn onafhan- kelijkheid zo goed mogelijk wil be waren, heeft goed onderlegde boeren even hard nodig als uit eigen kring afkomstige bestuurderen! Tenslotte vestigen wij de aandacht op het feit, dat men ook in het bui tenland niet stil zit. De voorsprong, die de Nederlandse landbouw op ver schillend gebied zich zelve heeft ver worven, dient met kracht behouden en verdedigd te worden. Immers het bestaan van onze intensieve landbouw hangt van deze voorsprong af. Laat men daarom niet aarzelen zijn jongen, die bestemd is om straks het toch altijd prachtige beroep van boer te gaan uitoefenen, toe te rus ten met de nodige kennis. Laat men de landbouwscholen, die voor een groot deel uit het initiatief van de boeren zelve zijn voortgekomen, be volken met al die jongens, die er thuis horen, opdat deze later hun vak goed kunnen uitoefenen. De Z. L. M. heeft op verschillende plaatsen deze scholen gesticht, daar bij geholpen door de Directie van het Landbouw Onderwijs. Bekwaam en toegewijd onderwijzend personeel staat klaar zijn plicht te doen en daarmede aan de toekomstige jonge boeren de basis van hun bestaan mede te geven. Gebruikt en grijpt deze kans voor het te laat is. Verloren tijd komt niet terug en op latere leeftijd zijn er veelal teveel beletselen om alsnog te studeren. De basis voor een welva rende landbouwstand is het land bouwonderwijs. S. 6 De traditionele rijtoer ter gelegenheid van de Z. L. M.- landbouwdagen wordt op 20 juni gehouden. Spoedige aanmelding is dringend gewenst. 0 Over het vlas is de Regering zich aan het beraden. Een bespre king met deskundigen uit het bedrijfsleven vond plaats. ik In de N. O. P. zullen dit jaar 17 groenteteelt bed rijven van 3— 8 ha en 3 fruitteeltbedrijven van 1112 ha worden uitgegeven. Welke richting wij uit moe ten met de produktie van rund vlees is een vraag die in dit nummer aan de lezers ter beoor deling wordt voorgelegd. 0 De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap gaf zijn oor deel over de voorgestelde veer- tarieven. Een Kootwijkerbroekse boer die weigerde zijn heffing voor het Landbouwschap (over 1955) te betalen, werd tenslotte ge dwongen 24 x zo veel als de hef fing bedroeg, te storten. H Over al deze punten kan men in dit nummer meer lezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1