LANDBOUWWERKTUIGEN 298 in Straatsburg ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Slot.)' TN ons vorige num- mer beschreven wij reeds wat er onder meer op de Landbouw werktuigententoonstel ling in Straatsburg te zien was. Daarbij maak ten wij melding van de gelegenheid die ieder jaar gegeven wordt om het praedicaat „nieuwe machine" te verkrijgen. Dit jaar konden slechts vijf machines naar het oordeel van de jury de toets der kritiek door staan. Het waren de volgen de: 1. Tweewielige transportwagen voor rupstrek kers van het fabrikaat Biba. Het bijzondere is dat de dissel uitgeschoven kan worden, waardoor er aan de voorkant opgereden kan worden. Verder is aankoppeling aan de trekker mogelijk door een hydraulische pomp met handbediening voor de steunvoet. 2. Centrifugaal zaaimachine van McCormick. Dit is een zèer bijzondere constructie, bestaande uit een grote trechter als voorraadbak. Onderin is een ver stelbare opening, .waardoor de korrels op een snel- draaiende schijf komen en naar boven worden ge slingerd. Het merkwaardige is dat zij zeer regel matig verdeeld in de zaaipijpen terecht komen die in een cirkelvorm boven aan de.bak gemonteerd zijn. Als voordelen worden genoemd de gemakke lijke wijze van aanbouw aan een trekker met drie puntsophanging en de grote snelheid waarmee kan worden gezaaid. 3. Maaihakselaar Silotrac van Goetzmann. Het maai-apparaat bestaat uit een snel roterende trom mel met scharnierende haken die het gewas met een verhakselen. Bovendien werkt het als een ven tilator waardoor het gehakselde produkt op de wa gen wordt geblazen. 4. Kunstmeststrooier met beweegbare bodem van Gongis. Deze bewegende bodem bestaat uit een brede band van rubber of plastic, die de kunstmest naar buiten brengt. Het afstrijken gebeurt door een egelas met kleine rubber vlegels. Als voordelen worden vermeld, dat geen metalen delen met de mest in aanraking komen en de gemakkelijke rei niging met een waterstraal zonder dat er onderde len behoeven te worden gedemonteerd. 5. Aangebouwde maaihakselaar van Kuhn. Hoe wel de constructie op zichzelf conservatief is, heeft deze machine de volgende voordelen: Door de montage zijdelings aan de trekker is de snijhoogte steeds gelijk en kan er ook mee worden terugge reden. De trekkerbestuurder heeft een goed over zicht op het werk van de machine. Verder wordt de wagen direct achter de trekker gekoppeld, waar door de totale lengte geringer is en er gemakke lijker mee kan worden gemanoeuvreerd. T700RAL voor deze veldhakselaars zullen er in ons land wel gebruiksmogelijkheden zijn, maar de bedrijfsvoering moet er uiteraard op wor den ingesteld. Wat de trekkers betreft waren er verschillende bijzonderheden. De Vierzon verscheen met een 2- cylinder 2-tactmotor in liggende uitvoering; ver- „De opklapbare eg" op de tentoonstelling te Straatsburg. De nieuwe centrifuge-zaaimachine van Mc. Cor- mick (International) met een geheel nieuw prin- cipe waarover ook ir. M. A. Geuze in ons nummer van 12 april j.l. berichtte. meldenswaard is dat de standaarduitvoering een verwarmingsmogelijkheid had voor de benen van de trekkerbestuurder door er warme lucht langs te geleiden. Ook was aanwezig een Franse Ferguson, één van de drie Snowcats waarmee sir Hillary de Zuidpool heeft bereikt. Renault, één van de groot ste Franse trekkerfabrieken, verscheen met een vrijwel volledige collectie aangebouwde en getrok ken werktuigen achter de trekkers, waarvan vier modellen worden gemaakt. Farmalltrekkers uit de Mc Cormick-fabrieken te St. Disier waren in grote getale aanwezig; nieuw was de F. C. 35 D, die ver leden jaar al wel getoond werd, maar eerst dit jaar leverbaar is. Een attractie op de tentoonstelling was ook de eindstrijd van de tweejarige wedstrijd om de titel van „De beste boeren van Frankrijk", Groepen van drie strijden om deze eer en om de aantrekkelijke prijzen, die bestaan uit landbouw machines e.d. De eerste prijs heeft een waarde van c.a. 5.000 en is dus zeker de moeite waard. De proef bestaat uit een praktisch deel, bestaande uit verschillende werkzaamheden die op het bedrijf voorkomen, zoals rijden met de trekker; ontsmet ten van een veewagen; herkennen van graansoor ten; repareren van een maaimachinemes en een theoretisch deel, bestaande uit het beantwoorden van een aantal vragen die het gehele terrein van de landbouw bestrijken, zoals vruchtwisseling; be mesting; veevoeding; wetgeving; technische proble men, e.d. De vragen worden voor de microfoon in het openbaar gesteld en moeten ook op deze wijze worden beantwoord! TN Frankrijk worden veel bieten verbouwd, vooral ook op grote bedrijven. Men heeft daarom de laatste jaren veel naar machines ge zocht voor de bietenoogst. Zo zijn er zesrijige kop pers en drie- en zesrijige rooimachines in gebruik. Een enkele Franse machine heeft wel in ons land gewerkt, maar. de prestaties waren niet zo, dat deze hier ingang hebben gevonden. Er zijn verschillende Franse ploegen, waarvan terceht o.a. de Huard, in ons land een goede bêkend- heid geniet. Bij de eggen aan de driepuntophanging waren enige constructies die voor het vervoer erg handig zijn. Bastion demonstreerde een 3-delige eg, waarvan de buitenste velden door middel van een hondliertje en staalkabels naar boven en naar bin nen kunnen gaan waardoor de transportbreedte 2 m wordt. Tracfor had dit geheel automatisch, de driedelige eg kon normaal worden geheven en blijft dan in werkstand. Voor transport wordt er een pen uitgetrokken, die in de vertikale balk de eggen op hun plaats houdt; bij het opheffen klap pen de buitenste velden naar binnen, zodat de transportbreedte niet groter is dan de breedte van de trekker. Zo was er in Straatsburg wel minder aanwezig dan in voorgaande jaren in Parijs, maar toch nog ruimschoots voldoende om een goede indruk te krijgen van de landbouwwerktuigenfabricage in Frankrijk. P. W. B. ARKEMA. PROVINCIALE DEMONSTRATIE AARD APPEL VERZORGING Dinsdag 6 mei te Sluiskil. (~)VER de aardappelverzorging (de verpleging na het poten, systeem Ramondt) is de laatste jaren al heel wat geschreven en gesproken. Dit is aanleiding geweest, dat vele landbouwers (speciaal in Zeeuws-Vlaanderen) meer aandacht aan de verzorging van de aardappelen hebben be steed. Verschillende apparaten worden hiervoor gebruikt. Nu blijkt, dat met deze apparaten lang niet altijd datgene bereikt wordt, wat men wenst. Het doel van de bewerkingen is immers de mogelijkheid van in de zak rooien ook op de kleigronden te kun nen benutten. Naast de apparaten kunnen vele factoren een grote rol spelen, o.a. grondsoort en structuur, tijd stip en diepte van bewerken en de nodige ervaring. De bewerking van de grond in de voorafgaande jaren is minstens zo belangrijk. Om bepaalde be langrijke punten nog eens ter plaatse naar voren te brengen en het geleverde werk van de bestaan de Zeeuws-Vlaamse apparaten op een perceel naast elkaar te vergelijken, hebben de landbouwstudie clubs in Zeeuws-Vlaanderen het initiatief geno men een demonstratie hiermede te organiseren. Deze demonstratie wordt gehouden in samen werking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeuws-Vlaanderen en de Commissie Rationa lisatie en Mechanisatie van het Provinciaal Onder zoekcentrum voor de Landbouw in Zeeland en wel op dinsdag 6 mei 1958 op het bedrijf van de heer A. Ramondt te Sluiskil. Aanvang 14 uur. Naast de nieuwe verzorgingsmethode, welke zo goed mogelijk door een achttal apparaten zal wor den uitgevoerd, zal ook het resultaat van de oude methode te zien zijn. Voor en tijdens de demonstratie zal een uiteen zetting over de methode en het werk van het be treffende apparaat gegeven worden. Kan door ongunstige weersomstandigheden de demonstratie niet doorgaan, dan zal dit op de morgen van de demonstratiedag via de radio me degedeeld worden. 0— Li ml Ie* Lagere Landbouwschool Kruiningcii UET leslokaal van de school was geheel gevuld met jongens en genodigden, toen de voorzit ter van de Commissie van Toezicht, de heer I. J. Smallegange, de les opende. Hij kon in zijn openingswoord het welkom toeroepen aan de rijksconsulent ir. J. Versteeg, de heer L. Anderson van de Z.L.M., de burge meesters van Rilland-Bath, Krabbendijke en Waarde, de waarnemend burgemeester van Kruiningen, de assistente van de rijksvoorlich tingsdienst en de ouders Door vragen van het hoofd der school, de heer J. C. de Ridder en ir. J. Versteeg, werd voor de laatste maal door de kandidaten gedemonstreerd hoe het stond met de kennis die zij in de 4 jaren hadden opgedaan. Op verzoek van de voorzitter werden door bur gemeester Lokker van Waarde, die een trouwe bezoeker is van de eindlessen, de diploma's met een passend woord uitgereikt. Een tweetal boeken werd uitgereikt aan de leerlingen Jasper Jansen en Huib van der Hart, geschonken door de Z.L.M. en de Kring Oost Zuid-Beveland, terwijl de leerling Jan Bruynooge namens de leerlingen bedankte en een boeken- bon aanbood aan het hoofd der school en de leraar landbouwwerktuigen, de heer J. J. Slabbe- koorn. Tot slot voerden het woord ir. Versteeg en de heer Smallegange, waarna het hoofd der schoot in deze geanimeerde eindles van zijn leerlingen afscheid nam en met dankzegging sloot. In deze klas, die door verhuizing en andere oorzaken sterk met minder leerlingen eindigde, werd het diploma uitgereikt aan: Jan Bruynooge^ Rilland—BathJasper Jansen, Hansweert; Jan Weststrate, Waarde; Huib van der Hart, Krui ningen en "Marinus Lokerse, Schore. (^BUITENLAND^ ZWEDEN Om het hoofd te bieden aan de boteroverschot- tenproduktie heeft men van de zijde van het landbouwbedrijfsleven aan de regering voorge steld in de komende drie jaar het aantal van 1,4 miljoen koeien met 200.000 dieren te verminde ren. Hiervoor is natuurlijk een slachtpremie ver eist. Tevens werd voorgesteld de boterprijs be langrijk te verlagen, de margarineprijs te verho gen en de buitenlandse boteraankopen van in dividuele verbruikers drastisch te beperken. Bo vendien is voorgesteld, de boterexport naar En geland, die zwaar verliesgevend is, te herzien. De „Neue Zürcher Zeitung" meldt dat het sterk de vraag is welke maatregelen de regering met verkiezingen in de nabije toekomst zal ne men. Daar de Zweedse regering inmiddels is af getreden is het sterk de vraag, welke maatrege len thans zullen worden genomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6