REGERING MET WERKCLASS1FICATIE ACCOORD 297 Gladiolenteelt in Zeeland en West Noord-Brabant MEI-TELLING 1958 WISSELING P. B. H. DISTRICT THOLEN EN ST. PHILIPSLAND ZATERDAG 3 MEI 1958 Onkruidbestrijking in Gladiolen f-\NKRUID is voor de land- en tuinbouwer een ^nachtmerrie. In de meeste gevallen, en vooral in de meer intensieve cultures, kost het veel arbeid om het gewas vrij van onkruid te houden. Het heeft dan ook niets anders dan nadelen en niemand is er dan ook op gesteld. Onkruid neemt voedsel en vocht op, neemt licht weg en heeft grote invloed op de gezondheid van het gewas. Kon het in vroeger jaren alleen met de hand of machine worden bestreden, de laatste jaren komt als hulpmiddel de chemische onkruid- bestrijding meer en meer op de voorgrond. Ik schrijf hulpmidddel, omdat de grondbewerking tij dens de groeiperiode niet mag worden vergeten. Welke mogelijkheden zijn er nu bij de chemische onkruidbestrijding in gladiolen. Middelen die ge bruikt kunnen worden vóór de opkomst van het gewas. Kalkstikstof. Te gebruiken hoeveelheid 250-300 kg/ha. Deze meststof geeft op zwaardere gronden een behoorlijk onkruiddodende werking. Op zand gronden moet men er voorzichtig mee zijn. daar kans op wortelbeschadiging niet is uitgesloten. Neem vooral de voorzorgsmaatregelen in acht, o.a. het dragen van stofbril en stöfmasker. Draag de broekspijpen over de laarzen, vet handen en gezicht in en gebruik geen alcohol vóór of tijdens het strooien. Een longontsteking zou er het gevolg van kunnen zijn. P C P-oliën. Dit zijn de zgn pre-emergence mid delen, wat wil zeggen dat ze vóór de opkomst van het gewas moeten worden verspoten. Deze midde len hebben op jong onkruid door hun contactwer king een prima dodende werking. Van de P C P-oliën wordt 40-70 liter/ha gebruikt, welke worden verspoten met 200-1000 liter water per ha. Het liefst spuit men op droog onkruid. Spuit niet bij fel droog weer of tijdens regen. P C P I P C. Dit is een combinatie van een contactmiddel en een middel met langere nawer king. I P C is vooral goed werkzaam tegen éénjari ge grassen, muur en in het kiemplantstadium tegen verschillende andere onkruiden. Van P C P gebruikt men weer 40-70 liter/ha. Van IPC 10 kg van een 50 produkt per ha. Deze combinatie moet worden verspoten met 800-1000 liter water onder weersomstandigheden als bij P C P-oliën vermeld. PCP -f CIPC. Ook dit is een combinatie van een middel met een contactwerking en een middel met een langere nawerking. CIPC is ook goed werkzaam tegen eenjarige grassen, muur, kleine brandnetel en in het kiemstadium tegen verschil lende andere onkruiden. Kruiskruid wordt er ech ter niet door gedood. De te gebruiken hoeveelheden zijn 40-70 liter PCP plus 4-6 kg C I P C per ha, wat moet worden verspoten met 700-1000 liter water/ha. Naarmate de temperatuur hoger wordt, wordt het effect van de C I P C-bespuiting minder. Grondbewerking na de bespuiting doet ook een groot gedeelte van het effect verloren gaan. Spuit niet bij veel wind. Het beste is te spuiten op een vochtige grond, bij niet te hoge temperatuur. MCPA CIPC. Dit zijn twee middelen met nawerking. M C P A is vooral goed werkzaam tegen kruiskruid en melde, zodat met deze combinatie vele onkruiden kunnen worden bestreden. M C P A is een zeer goedkoop onkruidbestrijdingsmiddel, maar men moet er wel erg voorzichtig mee zijn. Deze combinatie mag dan ook tot uiterlijk een week voor de opkomst worden gebruikt. Bij het spuiten moet men er vooral om denken dat niets overwaait op naburige percelen, waar het grote schade aan de gewassen kan toebrengen. De te gebruken hoeveelheden zijn: M C P A 1 kg actief materiaal per ha, d.w.z. dat wanneer men een 20 produkt heeft, men 5 kg per ha dient te gebruiken. Houdt u aan datgene wat op het etiket staat aangegeven. Van CIPC weer 4-6 liter per ha. Dit dient te worden verspoten met 700-1000 liter water/ha. Spuit niet bij winderig weer; ook niet bij hoge temperatuur. Normaal groeizaam weer met een behoorlijke luchtvochtigheid, op een iets vochtige grond, is de beste omstandigheid. IPC zowel als CIPC en M C P A kunnen ook afzonderlijk worden gebruikt. Middelen te gebruiken na de opkomst van het gewas. CIPC. De mogelijkheid om na opkomst CIPC te gaan gebruiken, is aanwezig. In vele gevallen zal de temperatuur echter al wel zo hoog zijn, dat het effect van de bespuiting grotendeels verloren gaat. Is de temperatuur ech ter nog aan de lage kant, dan kan een be spuiting nog goede re sultaten opleveren. De te gebruiken hoe veelheid is 46 kg/ha, welke wordt verspoten met 7001000 liter wa ter/ha. Het verspuiten op vochtige grond, ge volgd door regen, komt het resultaat ten goede. Tot slot wil ik u advi seren de spuitbui9 na het gebruik goed schoon te maken. Een kleine hoeveelheid, achterge bleven in de bus van de M C P A (groeistof) kan bij later gebruik grote schade aanrichten. Houdt u aan datgene wat op het etiket staat aangegeven. Neem de voorzorgmaatregelen in acht. Reeds meermalen zijn er ernstige ongeluk ken veroorzaakt door het gebruik van deze be strijdingsmiddelen. Wenst u meer bijzon derheden over het ge bruik van de onkruid bestrijdingsmiddelen, wendt u zieh dan tot de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. A. SPRUIT, R. T. V. D. te GOES EI ET College van Rijksbemiddelaars heeft zich akkoord verklaard met de loonvoorstellen van het Landbouwschap. Voorzover het de akker bouw betreft zijn de loonvoorstellen van het Land bouwschap volledig aanvaard. In de veehouderij daarentegen zullen de werkclassificatielonen voor het contractjaar 1958/1959 nog slechts ten dele worden ingevoerd. Tenzij de economische toestand van ons land zich hiertegen verzet zullen de lonen in deze sector per 1 mei 1959 nog een "Verhoging ondergaan met 2V2 cent. Wegens de prijsconsequenties zullen de functie- lonen in de veehouderij dus niet ineens worden in gevoerd. De regering is op dit punt dus afge weken van de voorstellen van het Landbouwschap. Het College van Rijksbemiddelaars heeft boven dien, bepaald, dat de toeslagen voor diploma's van lagere landbouwscholen en landbouwwintercursus- sen dienen te vervallen. Hierbij is een uitzonde ring gemaakt voor toeslagen voor diploma's van meer technische en op de directe praktijk afge stemde opleidingen zoals bijv. melkersdiploma's. Het loon in de Noordoostpolder zal gelijk wor den gesteld aan dat in de Wieringermeer d.w.z. 6 cent per uur hoger dan in het grote loongebied. De waarderingstoeslag, die aan vaste- en los-vaste arbeiders kan worden gegeven en die thans maxi maal 2,65 per week kan bedragen wordt terugge bracht tot 2 van het weekloon. Tenslotte zullen vaste arbeiders in aanmerking kunnen komen voor een vastdienstverbandtoeslag van minimaal 5 en maximaal 8 Laatstgenoemd percentage zal kunnen gelden voor de vaste ar beider, die nimmer in akkoord kan werken Hier is dus sprake van een variabele akkoorddei vings- toeslag. De Hoofdafdeling Sociale Zaken heeft over de beslissing van de regering en het College geen gras laten groeien. Zij heeft met voortvarendheid een loonadvies opgesteld, dat inmiddels naar con tracterende partijen in de provincies is verzonden. Het is begrijpelijk, dat de Hoofdafdeling de nodige haast heeft gemaakt. Immers, het nieuwe con tractjaar staat over enkele dagen voor de deur. De contracten kunnen al niet meer op tijd ver schijnen. Het lijkt verstandig, dat contracterende partijen hiermede rekening houden bij de vaststel ling van de datum van invoering van de nieuwe C.A.O.'s. Werkgever en werknemer behoeven nog een goede voorlichting. Dit maakt het nog meer bezwaarlijk om werkclassificatielonen met terug werkende kracht in te voeren. Wij nemen aan, dat ook in de provinciale landbouwbladen nog de nodige voorlichting over de nieuwe opzet van de C.A.O.'s zal worden gegeven. Het is bovendien niet overbodig, dat iedere werkgever zich straks in het bezit stelt van een nieuwe C.A.O. en dat hij de functie van zijn arbeiders vastlegt in een schrif- IAE Provinciale Voedselcommissaris voor Zee- land maakt bekend, dat van 5 t/m 31 mei 1958 weer de gebruikelijke meitelling ingevolge art. 2 van het Inventarisatiebesluit Voedselvoorziening zal plaats vinden. Aan iedere bekende telplichtige zal een oproep worden toegezonden. Indien geen oproep wordt ontvangen maar men wel: a. tenminste 1 ha cultuurgrond in 1958 exploi teert en/of b. tuinbouwgewassen voor de handel teelt (ook uien in dit verband als tuinbouwgewas te beschouwen) en/of c. houder is van tenminste 1 rund, 1 landbouw, paard, 1 fokvarken, 3 mestvarkens, 3 scha pen of 51 stuks pluimvee, is men verplicht zich als telplichtige te melden bij de plaatselijke bureauhouder in zijn distrikt en wel vóór 31 mei a.s. Naast de gebruikelijke vragen omtrent de cul tuurgrond, de geteelde gewassen en de veestapel zijn dit jaar afzonderlijke rubrieken opgenomen betreffende: bos, gezinssamenstelling, arbeids krachten, tractoren, melkmachines en beregenings* installaties. Ten opzichte van de gezinssamenstelling en de arbeidskrachten zij nadrukkelijk medegedeeld dat deze vragen alleen worden gesteld om een over zicht te verkrijgen van het aantal personen die in de land- en tuinbouw werkzaam zijn en van het seizoenverloop der arbeidskrachten. Wij verzoeken alle telplichtigen evenals vorige jaren weer hun volle medewerking aan deze tel ling te willen verlenen. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zee land deelt voorts mede, dat met ingang van 1 mei 1958 de P.B.H., de heer C. G. Hage te St. Maar tensdijk, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, zijn funktie neerlegt en dat tot diens opvolger is aangesteld de heer P. Kloet te St. Maartensdijk. Adres en telefoonnummer als voorheen n.l. Barak Herverkaveling, tel. 123. telijke arbeidsovereenkomst. Voor nadere inlich tingen over een en ander kan men zich tot zijn organisatie wenden. De Hoofdafdeling heeft, met inachtneming van het voorgaande, voor het grote loongebied de vol gende basisfunctie-uurlonen voorgesteld: 1. vakarbeiders A op akkerbouw en gemengde bèdrijven met een vast dienstverband min. 1,49*, max. l,53y2**; 2. vakarbeiders B op akkerbouw en gemengde be drijven met een vast dienstverband min. 1,43*, max. ƒ1,47**; 3. vakarbeiders op veehouderijbedrijven met een vast dienstverband min. 1,34*, max. 1,37Y2**; 4. vakarbeiders A op akkerbouw en gemengde be drijven met een los dienstverband 1,46Ms; 5. vakarbeiders B op akkerbouw en gemengde bedrijven met een los lienstverband 1,401 -» 6. vakarbeiders op veehouderijbedrijven met een los dienstverband 1,31 7. seizoenarbeiders ƒ1,31; 8. ongeschoolde arbeiders fl,12!4. El ET betretf hier functie-uurlonen van arbeiders van 23 tot 65 jaar met inbegrip van het werk nemersdeel van de pensioenpremie alsmede de compensatietoeslag WW en AOW, doch exclusief de huurcompensatietoeslag. De akkoord-tarieven zullen opnieuw worden be rekend op basis van een functie-uurloon van 1,33. Voor bepaalde met name te noemen oogstwerk- zaamheden, die niet in akkoord kunnen worden uitgevoerd, zal uitsluitend ten behoeve van de losse arbeiders een toeslag op het functie-uurloon kunnen worden vastgesteld van 10 De functie-uurlonen in de andere loongebieden t.w KrimpenerwaardGouda, midden Zuid-Hol land, Noord-Holland (behalve de Wieringermeer), Westland en Brabantse Biesbos en Wieringermeer en Noordoostpolder zullen resp. 1,2 en 6 cent hoger worden vastgesteld. In een volgend artikel zullen wij op de regerings beslissing en de hieraan verbonden gevolgen terugkomen. N. A. V. functie-uurloon inclusief 5 vast dienstver bandtoeslag. functie-uurloon inclusief 5 vast dienstver bandtoeslag en 3 akkoorddervingstoeslag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5