Ir M. A. GEUZE S.A.N.VAN OEVEREN C. LOUWERSE ZATERDAG 3 MEI 1958 OFFICIER ORANJE NASSAU Zitdagen Soekhoud- bureau RIDDER ORANJE-NASSAU EREMEDAILLE IN ZILVER /o, 2426 Frankerïng bij abonnement: Terneuzen 46e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND T^OEN in augustus van het jaar 1945 het Hoofdbestuur van de Z. L. M. de jonge ingenieur M. A. Geuze tot voorzitter koos, koesterde het grote verwachtingen van deze Thoolse boerenzoon. De grote Zeeuw se boerenorganisatie, op dat ogen blik reeds meer dan 100 jaar oud, was steeds door krachtige mannen geleid De tijden waren .moeilijk. Zeeland en zeker de boerenstand bloedde uit vele wonden door de oorlog toegebracht. Een periode van moeizame opbouwarbeid lag voor de boeg. Krachtige leiding was nodiger dan ooit tevoren. Al spoedig bemerkte agra risch Zeeland, dat in de jonge voorzitter een man met bij zondere gaven naar voren kwam. Op schier alle terrei- nen van het landbouwkundig leven ging hij zich met grote energie en toewijding be geven en zijn stem verkreeg groot gezag. Niet alleen on der de boeren, maar veel ver der ging men naar hem luis teren. Landelijk in het Kon. Nederlands Landbouw Comité en in de Stichting voor de Landbouw vertrouwde men hem belangrijke posten toe. Het K. N. L. C. koos hem tot vice-voorzitter. De uiterst be langrijke Hoofdafdeling Ak kerbouw van de Stichting voor de Landbouw kwam on der zijn voorzitterschap. Het was begrijpelijk, dat vele or ganisaties een beroep op zijn schier onbeperkte werkkracht deden. Zo kreeg Ir. Geuze zitting in vele besturen en commissies, teveel om op te noemen. Inmiddels profiteerde Bestuur en Secretariaat der Z. L. M. van zijn aan initiatieven zo rijke geest. Op de Algemene Vergaderingen luisterde steeds een groot gehoor aandachtig naar zijn weloverwogen redevoerin gen, die getuigden van zijn belezen heid en van zijn grote liefde voor en kennis van de boerenstand en het boerenvak. Daarnaast liet hij nooit enige twijfel bestaan over zijn posi tieve geloofsovertuiging en zijn wel bewuste keuze voor de Algemene Or ganisatievorm. Toen in 1953 een ramp van bijna ongekende omvang het Zeeuwse eilandenrijk trof en hem zelf op nieuw van hof en haard verjoeg, moest hij wederom al zijn krachten geven om herstel en wederopbouw mede te helpen slagen. Geenszins schuwde hij het de vooreerst ondank bare taak op zich te nemen leiding te geven aan een bijna revolutionaire omvorming van de landbouwkundige toestand op zijn eiland, noodzakelijk geworden om de gevolgen der ramp zo goed mogelijk te boven te komen. "LJET viel niet te verwonderen, dat A A ook de coöperatieve wereld het oog op deze begaafde boerenzoon liet vallen. Deze kant van de agrari sche samenleving, die als het ware als een verlengstuk van het boeren bedrijf beschouwd kan worden, bood hem één van haar mooiste, maar ook één van haar meest verantwoorde lijke functies aan: het voorzitter schap van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken. Een groot, nieuw arbeidsterrein opende zich daardoor, waarop Ir. Geuze zich met dezelfde ijver wierp, als waarmede hij al zijn organisatorische arbeid verricht. Naast deze, de volle mens- opeisen de functies, voerde de C.H.U. hem naar de Eerste Kamer der Staten- Generaal. In dit lichaam, waar ken nis en bezadigdheid veelal de politiek overheersen, behartigt hij de zaken van landbouw en waterstaat. Zaken waarin hij als echte Zeeuwse boer volledig opgaat en die zijn gehele hart hebben. Dat het Hare Majesteit, onze ge liefde Koningin behaagd heeft, deze zoon van Zeeuwse bodem te onder scheiden met het officierschap van Oranje-Nassau doet allen, die het voorrecht hebben met hem te mogen samenwerken, oprecht deugd. Want naast de grote verdiensten in het vele werk, dat hij te doen heeft, zijn het zijn beminnelijk karakter en zijn groot sociaal gevoel, dat hem bij al len, die met hem samenwerken ten zeerste bemind doen zijn. Naast be wondering voor zijn werkzaamheid is er de vriendschap voor zijn per soon. Wij weten te spreken namens alle boeren in de Z. L. M., met wien hij zo gaarne op vergaderingen en op de beurs in Tholen over gewone boeren- zaken spreekt, wanneer wij onze Voorzitter van harte gelukwensen met deze welverdiende hoge Konink lijke onderscheiding en wanneer wij hem en de Z. L. M. toewensen, dat hij nog lange tijd zijn leidinggevende kracht aan de Zeeuwse boerenzaak moge geven S. HULSTMaandag 5 mei in „De Graanbeurs". OOSTBURG: Woensdag 7 mei in café „De Windt". KOUDEKERKE: Woensdag 7 mei van 9.001.30 uur in ho tel „Nieuw Walcheren". TERNEUZENWoensdag 7 mei in hotel „Des Pays Bas". KORTGENEDonderdag 8 mei in hotel „De Korenbeurs". ZIERIKZEEDonderdag 8 mei in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 8 mei in café „De Eendracht". Voor de boer-oud-fourgemeester of, zo men wil, oud-burgemeester-boer S. A. N. van Oeveren is er in diens bewegen leven een onvergetelijke dag bijgekomen. Ten overstaan van de voltallige Wolphaartsdijkse gemeenteraad, nog een decorandus en een aantal geno digden, werd hem dinsdagmorgen 29 april j.l. door zijn ambtsopvolger mededeling gedaan van zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hoewel burgemees ter Ter Haar Romeny uiteraard voor namelijk stil stond bij de bestuurlijke kwaliteiten die de gedecoreerde tij dens de oorlog maar in het bijzonder tijdens de ramp in 1953 had getoond te bezitten, schonk- spreker grote aandacht aan hetgeen de heer Van Oeveren voor de agrarische wereld van Zeeland betekende, met name zijn uiterst deskundige taxaties voor grond- en pachtkamer en voor de centrale commissie voor onteige ningsvergoedingen. De Z. L. M. prijst zich dan ook ge lukkig, dat de heer Van Oeveren deeL uitmaakt van de commissie van taxa tie van gronden, die deze maatschap pij een aantal jaren geleden instelde. Wie in Zeeland kent Van Oeveren niet? Zijn betrouwbaarheid en fee ling als schatter in grondzaken zijn een begrip geworden voor diegenen die hun grond noodgedwongen moe ten afstaan. Aan zijn van -nature scherp ontwikkeld juridisch inzicht paart hij de rustige zekerheid en haast spreekwoordelijke bescheiden heid, die hem de autoriteit verschaft die maar al te vaak onontbeerlijk is. Een zegenrijke bezigheid voor een gepensionneerde burgemeester en voor een man als Van Oeveren, die nooit de ware boer in hart en nieren •heeft willen en kunnen zijn maar van huis uit toch zo vertrouwd is met de hem dierbare Zeeuwse landerijen. Zoon Engel voert met bekwame en even rustige hand het ca 33 ha grote bedrijf van zijn vader. Ridder O. N.- In een buitengewone vergadering op het gemeentehuis van Domburg deelde burgemeester mr. W. J. E. Crommelin aan de heer C. Louwerse, oud-secretaris van de afdeling Dom burg der Z. L. M., mede dat het Hare Majesteit behaagd had hem de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toe te ken nen. Gezeten tussen de burgemeester van Domburg en de burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, die de medaille uitreikte, kwam deze mededeling voor de heer Louwerse volkomen onverwachts. Pas later, tij dens een gezellig samen-zijn, kwa men zijn verhalen los en putte hij uit zijn aan ervaringen zo rijke leven. Door omstandigheden was het hem indertijd niet meer mogelijk landar beid te verrichten. „Maar Louwerse maakte van de nood een deugd", al dus de burgemeester van Domburg, „en gaf aan zijn leven een geheel an dere richting". Met grote trouw en kundigheid richtte de heer Louwerse zich op het organisatorische leven. Daarbij gaf hij blijk van zijn vermo gen om moeilijkheden met een kwink slag weg te werken en hanteerde hij de „coöperatieve wet" de statuten met grote kennis van zaken. Veer tig jaar lang vervulde de heer Lou werse vele belangrijke functies in zijn zo geliefde Domburg, o.m. het secretarisschap van de afdeling Dom burg der Z. L. M. En ook nu nog kan hij deze badplaats waar het land- bouwleven zo rijk bloeit, niet verge ten. De woorden „Louwerse slaapt in Oostkapelle, maar leeft in Domburg" tekenen zijn dagelijkse gang naar deze plaats, die hem met zo veel her inneringen bindt. Een groot aantal sprekers gaven uiting aan hun waar dering voor het door deze grijze Zeeuw verrichte werk. En daarbij vergat men zeker niet dat hij ook in dichtvorm naar voren bracht wat hem op het hart lag. De buitengewone verdienste van de heer Louwerse kwam duidelijk naar voren. Hij is het immers geweest die door het grote vertrouwen dat hij genoot, het orga nisatie-leven tot bloei bracht. En daarom is deze Koninklijke onder scheiding ook zo buitengewoon wel verdiend. De gehele Z. L. M. zowel als de gemeenschap van Domburg en Oostkapelle, zijn dankbaar dat het werk van Louwerse Koninklijke waardering heeft, mbgen beleven. Wij wensen hem daarmee van ganser harte veel geluk. N.S. Van Oeveren rijdt daarentegen als 67-jarige vrijwel elke morgen zijn erf uit op weg naar alle oorden in zijn geliefd Zeeland. Door zijn vroegere contacten met vele gemeentebestu ren is hij in onze provincie om bij het beeld te blijven een niet te „onderschatten" functionaris voor wie deze hoge majesteitelijke onder scheiding een bekroning vormt voor zijn algemeen gewaardeerde ver diensten. Vanwege allen in de Zeeuw se Landbouw Maatschappij een aller hartelijkste gelukwens met deze wel verdiende Koninklijke onderscheiding. R.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1