Gevaren bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen en door mechanisatie ZUIVELCONFERENTIE TE LONDEN B ZUIVELSITUATIE NOOPT TOT PRIJSVERLAGING Steeds groter lasten voor de Schatkist Britse garantieprijzen 1958—1959 ABORTUS-VRIJ VEE C.V.V., AFDELING «ZEC0VA» ZATERDAG 26 APRIL' 1958 ALGEMEEN GEDEELTE SCHADELIJKE stoffen kunnen, al naar hun aard, op verschillende manieren op 't lichaam inwerken en beschadiging geven. Zij zijn globaal in 2 groepen in te delen; a. stoffen die in hoofdzaak'plaatselijke bescha diging geven; b. stoffen die in hoofdzaak algemene schade aan het lichaam toebrengen. Er wordt met opzet gezegd „in hoofdzaak" om dat bij overwegend plaatselijke beschadiging toch nog wel ernstige algemene verschijnselen kunnen optreden en bij b kan het omgekeerde het geval zijn. Bij bespreking van de werking der verschillende stoffen zal dat wel nader blijken en de bescher ming dient er ook op afgesteld te zijn. Bij de alge mene vergiftiging onder b genoemd kan de schade lijke stof op verschillende manieren het lichaam binnendringen en zo ziek maken. Ie door inslikken waardoor het gift in het maag-darmkanaal gekomen en door 't bloed opge nomen, het algemeen ziek zijn kan veroorzaken. Als wij met bijtende stoffen te doen hebben kan het bovendien nog'plaatselijke beschadiging geven. Deze manier van vergiftiging is praktisch altijd het gevolg van slordigheid, onoplettendheid of onbekendheid met de gevaren en behoeft dus eigenlijk nooit voor te komen. Zo werd bij vergis sing, dus slordigheid, D. D. T.-poeder gebruikt om te bakken, het gevolg was dat 25 personen na 3 uur ziek werden, gelukkig zonder sterfgevallen. Wat te zeggen van het volgende voorbeeld: bij een bakker die voor een dorpje bakte werd in plaats van meel, arsenaat afgegeven. De vergissing werd gelukkig intijds ontdekt, zodat vergiftiging van het dorp voorkomen werd. Een typisch geval van ern stige vergiftiging is het volgende. Op een richel waar ratten over liepen werd thallium, sulfaat als gift uitgestrooid. Onder die richel stond op tafel een open zak met meel. Van dat meel werden pannekoeken gebakken, blijkbaar was er in dat meel van het thallium sulfaat terecht gekomen. Het gevolg was dat man en vrouw langdurig ern stig ziek werden met heftige ontsteking van de zenuwen, waarvan er waren die niet meer herstel den. Hoe weinig gift er soms nodig is bewijst het volgende: In een kratje was wat nicotine gemorst, op een papier dat in het kratje lag werd postelein meegenomen. Het hele gezin kreeg na het nuttigen van die postelein een lichte nicotinevergiftiging. De nicotinedampen konden door het papier heen de postelein nog besmetten. Denk er ook aan dat, vooral bij wind, het spuitmiddel over vrij verre afstand kan overwaaien. Zo is vergiftiging voorge komen na het spuiten van arsenaat. Dit arsenaat kwam ook terecht in een wei waarin koeien lie pen, het was over twee sloten en een dubbele spoorbaan nog in voldoende mate overgewaaid om de koeien te vergiftigen. "WTAAROM nu al deze voorbeelden? Dan is dit om W de lezer er toch vooral van de doordringen dat er niet genoeg aandacht besteed kan worden aan het voorkomen, dus aan.de in de inleiding ge- OP 11 en 12 april werd te Londen, georganiseerd door de Internationale Federatie van Agrari sche Producenten, eèn conferentie gehouden ter be spreking van de groeiende afzetproblemen voor de boter. Nederland is in de IF AP vertegenwoordigd door de 3 Centrale Landbouw Organisaties. De Neder landse delegatie die ook aan de bespreking te Lon den heeft deelgenomen bestond uit de heren: drs. F. Kriellaars, ir. J. B. Ritzema van Ikema en drs. J. H. Heerkens. De conferentie te Londen is mede gehouden in verband met de omstandigheid, dat op 17 april j.l. te Parijs in het kader van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.), op regeringsniveau dus, eveneens overleg gepleegd is over de moeilijke botersituatie op de interna tionale markten. De aanbevelingen, die door de gezamenlijke land bouworganisaties te Londen zijn opgesteld, zullen dan ook Ier kennis worden gebracht van de rege ringen aangesloten bij de O.E.E.S.-landen. Deze aanbevelingen houden in: a. het bevorderen van de botereonsumptie in alle boterproducerende landen door daar, waar uitermate grote prijsverschillen bestaan tussen boter en margarine, deze te verminderen als mede doóf het voeren van propaganda-acties. b. het verhogen van het vetgehalte van consump- tiemelk in landen waar op een laag vetgehalte wordt gestandaardiseerd tot een niveau, dat het meest het natuurlijke vetgehalte benadert als-, mede het op alle mogelijke manieren stimu leren van het consumptiemelkverbruik. c. het bevorderen van het verbruik van melk en melkprodukten door schoolmelkvoorziening en dergelijke. noemde voorzorgen, lees die nog maar eens over, en tevens is het ook bedoeld om aan te tonen hoe weinig gift soms nodig is om ziek te maken. De tweede manier waarop wij vergiftigd kunnen worden is via de ademhalingsorganen. Het inge ademde gift komt in de longen terecht. De longen hebben een uitgebreid haarvatennet en zo kan in korte tijd een grote hoeveelheid ingeademd gift in de bloedbaan opgenomen worden. De derde vergiftigingsmanier is via de huid en de slijmvliezen. De opname-capaciteit van de huid kan zeer wis selend zijn. Bij warm weer zien wij rood omdat de haarvaten dan wijd en met bloed gevuld zijn, de mogelijkheid om gift op te nemen is dan veel gro ter dan bij koud weer, de huid is dan bleek, de haarvaten bevatten weinig bloed, de opname-capa citeit is dan minder. IJ de inleiding werd er op gewezen dat het klimaat invloed kan hebben; o.m. werd toen hierop gedoeld. De conclusie moet dus zijn dat bij warm weer waarbij dan meestal nog zweten komt, men extra voorzichtig zijn moet. Dit zal dan ook wel de reden zijn dat de D. N. C.-bespuitingen in de landbouw meer vergi tigingen voorkomen dan in de fruitteelt. In het laatste geval wordt vroeg in het voorjaar dus bij kouder weer gespoten. De slijmvliezen zijn bloedvaatrijk en kunnen dus ook het gift snel opnemen. Zo kan 1 druppel T. E. P. in het oog dodelijk zijn. Er kwam een spat T. E. P. op de lip, als natuurlijke reaclie volgde het aflikken van die druppel, de bloedrijke slijmvliegen van lip pen en mond bevorderen eveneens een snelle op name van het gift. De scheiding van de laatstge noemde manieren van opname is niet altijd scherp, vele giften kunnen alle wegen volgen. Bij de bespreking van de bescherming zal dat wel tot uiting komen. De inleiding en het algemeen gedeelte zouden wij hiermee willen besluiten. Zij is o.i. nodig om te kunnen begrijpen waar het bij de vergiftiging om gaat. Volgende artikeltjes zullen dan aan meer speciale gedeelten besteed worden. MEDICUS. t N verband met de nog steeds toenemende moei- lijkheden die bij de stagnerende verkoop van zuivelprodukten worden ondervonden, heelt de Regering op voorstel van het Produktschap voor Zuivel opnieuw maatregelen genomen. Deze maat regelen hebben ten doel de normale afzet te bevor deren door verlaging van de inleveringsprijzen, waartegen zuivelprodukten, die geen directe afzet vinden, dcor de Regering worden overgenomen om de zuivelfabrikant een minimum-opbrengst te verzekeren. Daardoor wordt het vormen van ab normaal grote voorraden, met name vai boter en kaas, voorkomen en zal de concurrentie in het buitenland worden vergemakkelijkt. De ontwikkeling van de zuivelsituatie leidt tot een nog groter stijging van het tekort van het Landbouw-Egalisatie Fonds. Enkele weken ge leden nog werd mede op grond van gegevens ver strekt door het Produktschap voor Zuivel het na delige verschil met het oorspronkelijk geraamde tekort op 100 miljoen gulden begroot, thans moet met een stijging van ongeveer- 200 miljoen gulden rekening worden gehouden. Het totale tekort op de zuivelrekening van het lopende jaar zal, con sumentensubsidie meegerekend, dientengevolge vermoedelijk ongeveer 475 miljoen gulden bedra- gen. T"\E voor de zuivelindustrie geldende inleverings- prijzen worden voor boter van 4,34 op 3,10 per kg gebracht, voor volvette Goudse kaas van 1,87 op 1,50 per kg en voor Edammer kaas veertig plus van 1,67 op ongeveer 1,35. De binnenlandse consumentenprijs van verse boter zal dientengevolge binnenkort met ongeveer 30 cent per pakje dalen, terwijl, afhankelijk van de ontwikkeling van de kaasmarkt, ook een. ver laging van de kaasprijs te verwachten is. Hoewel het verschil tussen de garantieprijs en de opbrengst omstreeks 7 cent per liter wordt, zal niet aan de onlangs vastgestelde garantieprijs van bijna 29 cent voor de veehouder worden getornd. Het verschil .wordt, zoals bekend, uit de Schatkist bijgepast. In verband met de toestand van 's Rijks finan ciën en de verlaging van de consumptieprijs van boter en kaas, bezint de Regering zich nog op mid delen om de financiële gevolgen voor de Staatskas van de onverwachte prijsverlaging voor de consu ment, die nu voor de zuivelprodukten veel minder dan de kostende prijs betaalt, te vereffenen. Over de wijze waarop en de mate waarin dit het beste zou kunnen gebeuren, zal op zeer korte termijn worden overlegd met de Stichting van de Arbeid en het Consumentencontactorgaan. NMIDDELLIJK na het bekend worden van de garantieprijzen voor de akkerbouwprodukten, oogst 1958, en die voor veeteeltprodukten voor de periode 1 april 1958 1 april 1959, sprak de Britse boerenorganisatie de National Farmers' Union haar teleurstelling uit over de door de Minis ter van Landbouw opgelegde prijzen. Ook in En geland moet de produktie aangepast worden aan de marktbehoefte. Het met akkerbouwprodukten beteelde areaal dient op ongeveer het tegenwoor dige peil te worden gehandhaafd, maar er zou den toch meer voedergewassen en minder tarwe moeten worden verbouwd. De garantieprijzen voor varkens, eieren, melk en tarwe zijn verlaagd, die voor vet rundvee zijn verhoogd, terwijl die voor andere produkten on gewijzigd bleven. Aangaande de verlaging van de melkprijs (ongeveer 1 cent per liter) merkt „Landbouwwereldnieuws" op, dat veel af zal han gen van de prijs die voor de „surplus" melk wordt gemaakt. Daalt deze prijs niet beneden die van het afgelopen jaar, dan zal van een produktiever- mindering waarschijnlijk niet veel terecht komen. Een kleine tarwe-areaalvermindering ten gevolge van de verlaging van de tarweprijs wordt ver wacht. In haar beleid heeft de Engelse regering ge tracht ernstig rekening te houden met de positie van de kleine bedrijven. Voor de ongeveer 90.000 kleine bedrijven is een bijzondere steunregeling in het leven geroepen. DE BRITSE PERS. r\ E Britse pers vindt dat de Minister over het algemeen redelijk heeft gehandeld. „The Eco nomist" oordeelt dat de Minister in 't kader van zijn beperkte mogelijkheden, de prijzen van die produkten verlaagt, waarbij het verschil tussen de garantieprijzen en de marktprijzen het grootst waren. Het blad „The Observer" acht het een ernstig verschijnsel dat de kosten van de land bouwsteun ieder jaar stijgen. ..Het is duidelijk, dat het systeem niet werkt zoals het moet wer ken en het is dan ook niet te verwonderen dat de zeer hoge kpsten ongerustheid veroorzaken, ondanks het voordeel dat de consumenten hier door goedkope levensmiddelen verkrijgen, aldus het blad. Gepleit v/ordt voor betere afzetmetho- den en een betere (Britse) importpolitiek. Het ge zaghebbende blad The Times" vindt dat de boe ren, nu de prijzen van de belangrijkste produk ten over de hele wereld zijn gedaald, redelijker wijs niet kunnen verwachten, dat zij hetzelfde in komen ontvangen als in de schaarste-periode direct na de oorlog. (De realiteit van deze stelling voert tot het „wanneer ik u nodig héb zal ik u gebruiken, wan neer het in mijn kraam echter niet te pas komt, wijs ik u de deur." Daarom is voor Nederland het handhaven van goed opgestelde en met de wer kelijkheid overeenstemmende kostprijsberekenin gen van het Landbouw Economisch Instituut ook van zo groot belang. Red.) De „Financial Times" tenslotte verwijt de Brit se regering geen positieve landbouwpolitiek te voeren en ,,het lijkt er veel op, dat zij zich bij het nemen van beslissingen laat leiden door de positie van de schatkist, hetgeen de grootste oor zaak is van het onbehagen onder de boeren." Het probleem ligt echter in de toekomst van de kleine boeren, aldus het blad. Deze nemen het grootste gedeelte van de Britse landbouwproduktie voor hun rekening. Het blad spreekt de hoop uit dat de voorstellen van de regering om deze categorie te helpen, constructiever zullen zijn dan in het verleden. Na deze bloemlezing uit gezaghebbende Engelse bladen stelt het ons teleur dat een oordeel over de onlangs door Minister Vondeling genomen be sluiten aangaande de garantieprijzen, niet direct van redaktiewege in de Nederlandse leidende pers heeft weerklonken. RED. Bij ons kunt U terecht voor alle zowel met driehoek- als rechthoekslempel. De aankoop van abortus-vrij vee is mede zeer belangrijk in verband met de komende heffingsverordening. Zwarte Hondstraat 1, ROTTERDAM. In- en Verkopers: P. SINKE, J. D. v. Mellestraat 7, Goes, Tel. 01100 - 2881. L. SLAGER, Molendijk 7, Oud-Vossemeer, Tel. 77.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 7