Van Boerderij en Organisatie 280 SCHOUWEN EN DUIVEL AND. 18 april. HET koude droge voorjaarsweer heeft een vlotte kieming sterk vertraagd. Langzaam zien we echter de tere plantjes te voorschijn komen en binnen korte tijd zullen onze pol ders weer herschapen zijn in een altijd bekorende kleurenpracht. Dat alles vrij laat in groei komt, heeft de pessimisten natuurlijk aan het denken gezet. Waar wij echter steeds op gewezen hebben is het niet te vroeg gaan zaaien. Dit was dit voorjaar onmoge- lijk, zodat er nu op tijd gezaaid is en, mits de zomer niet te slecht is, zullen we de oogst ook op tijd kunnen ver wachten. Zover is het echter nog niet en er zal straks weer veel werk verzet moeten worden. Ondanks een ver gevorderde tech niek in de landbouw, is een zorgzame verpleging nog steeds noodzakelijk. Vooral het wieden veroorzaakt door een tekort aan arbeidskrachten voor de meesten veel zorgen. De chemische onkruidbestrijding ont wikkelt zich gelukkig steeds verder en zal uiteindelijk de oplossing geven in de tijdrovende onkruidbestrijding. Aan gezien we echter nog niet de middelen voor alle gewassen bezitten zul len we met de eg nog veel moeten en kunnen bereiken. Door meer opbrengstgevende gewas sen in ons bouwplan op te nemen en dure arbeidskrachten weg te houden zal echter een chemische onkruidbe strijding op elk bedrijf toegepast moe ten worden. We zijn benieuwd of het zaaien van blauwmaanzaad gemengd met hoppe- rupsklaver goede vruchten zal afwer pen. De zeer geringe hoeveelheid zaaizaad stelt hoge eisen aan een zaaimachine. Het komt helaas in de praktijk voor, dat er zaaiafwijkingen tussen de püpen onderling voorkomen van 1015 Het zou ons niet verwonderen dat juist hierdoor enkelen teleurgesteld zullen zijn over deze methode. Maar de proefvelden hebben bewezen dat blauw maanzaad niet vlug te dun staat, mits er maar regelmatig is gezaaid. Tijdens zijn jongste bezoek aan onze provincie is onze Minister geconfron teerd met veel problemen. Laten we hopen, dat Zijne Excellentie een oplos sing voor deze problemen zal weten te vinden, waardoor ook de Zeeuwse boe ren met een geruster hart de toekomst kunnen ingaan. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 19 april. TT ET weer is wat milder geworden en dit is aan de vruchten dadelijk te zien. Door het schrale weer is de ont wikkeling tot op heden zeer matig ge weest. De gerst lijkt er nog het minst van te hebben geleden en de vroeg ge zaaide percelen zien er mooi lichtgroen uit. Ook de andere granen geven het land al een mooie groene aanblik, ter wijl de eerste percelen erwten gaan rijen. De opkomst van het vlas is ook goed, hetgeen wel te verwachten was gezien het prima zaaibed dat we dit voorjaar hadden. Ook blauwmaanzaad komt al boven. De belangstelling voor deze teelt schijnt aBerwege stijgende te zijn, want in meerdere overzichten in deze rubriek lazen wc over een uitbreiding van deze teelt. Meerderen hebben blijkbaar het zeer lezenswaardige rapport van de heer Ir. Van Roon bestudeerd. We kennen een perceel blauwmaanzaad dat gemengd is uitgezaaid met hoppe- rupsklavers en wel in de verhouding van 1 kg blauwmaanzaad en 14 kg hop- perups per ha. Bij de betreffende col lega rijn wij op zijn verzoek eens een kijkje gaan nemen en toen constateer den we o.a. dat ondanks de vrij lage zaaizaad hoeveelheid van blauwmaan zaad n.1. 4 ons per gemet er toch nog vee! te veel planten te voorschijn kwa men, zodat we konden constateren dat 1 kg per ha nog aanmerkelijk te ruim was gekozen. De proeven van Ir. Van Roon hebben vooral betrekking op de N.O.P. In het Zuid-Westen zijn voor zover ons bekend nog weinig inten sieve proeven aangelegd alhoewel \vy dit zeer op prijs zouden stellen wan neer dit ook hier eens gebeurde. De groeifactoren in de N.O.P. verschillen wel enigermate van die. in het Zuid- Westelijk kleigebied, en zeker zijn er aanmerkelijke verschillen tussen het oude maanzaadgebied in N.W. Brabant en de N.O.P. De bemesting van blauwmaanzaad vinden wij een moeilijk punt, want te veel stikstof geeft aanleiding tot lege ren, hetgeen schadelijk is terwijl men met te weinig stikstof niet de volle op brengst krijgt. Gedeelde stikstofgiften blijken in de praktijk goed te voldoen, terwijl vooral het tijdstip van de 2de gift bepalend schijnt te zijn voor de legering. Hoe korter voor de bloei hoe beter voor het legeringsrisico. Ook het uitdunnen speelt in dit verband een rol van betekenis. Maanzaad mag niet dilc staan, en liefst zo veel mogelijk elke plant afzonderlijk. 10 a 12 planten per strekkende meter bij een rij-afstand van 33 cm is een goede verdeling. De kans op legering is dan het kleinst. Ook aanaarden kan een gunstige in vloed uitoefenen op de legeringskansen, en dus op de opbrengst. NOORD-BEVELAND. 22 april. TNE akker gaat mét dit mooie, zachte weer snel aangroenen. Voor iemand, die voor de verschillende tinten groen kleurenblind is, moet het wel een ge mis zijn thans de uiteenlopende scha keringen binnen deze kleur niet te kunnen onderscheiden. Het zou aan trekkelijk wezen over een paar weken Noord-Beveland eens vanuit de lucht te kunnen bezien, met een helikopter of een langzaam overvliegend vlieg tuig. Evenwel zal voor ons deze illusie wel nooit kunnen worden gerealiseerd, want als we maar op de tenen staan, kunnen we een gevoel van duizeling al niet onderdrukken. Wanneer we over Noord-Beveland rijden, kunnen we herhaaldelijk het beeld zien. dat de boer op de knieën zijn gewas bekijkt, speurend naar on gedierte of klein onkruid. Buiten Zee land staat de Zeeuwse boer bekend als een fijne boer te zijn en deze goede zorg illustreert dit dan ook ten volle. Een goede zorg voor het gewas laat zich in de meeste gevallen wel be lonen, hetzij dat men de juiste verple ging geeft aan de gewassen, of dat men on zijn hoede is voor de diverse plagen, d'e onze gewassen kunnen hinderen, of dat men de onkruidbestrijding be wust uitvoert, op welke wijze dan ook. We zagen gisteren de bietendunner zijn werk doen in erwten. Een prach tig werk. waarbij veel onkruid in de rij het loodje moest leggen. Dat er hier en daar eens een erwt sneuvelt, is niet zo erg. als we bedenken, dat uit een driejarig onderzoek in de N.O.P. is gebleken, dat 160 kg zaaizaad steeds voldoende was, soms reeds 80 ke per ha. Wèl moet het vanzelfsprekend niet zo zijn, dat de erwten, d'e blijven staan tot bloedens toe worden toegetakeld. In sommige percelen vlas komt dit jaar nog al veel onkruid voor. begun stigd vooral door de goede structuur. Was het verleden jaar door de minder goede grondli^ging meestal kamille en varkensgras, dat de boer zorgen baar de, dit. jaar hebben witte krodde en klaprozen meer de overhand. Staat men voor de onontkomenlijke nood zaak te moeten spuiten, dan doet men het beste de keuze van het bestrijdings middel te laten beïnvloeden door het sortiment onkruiden. Witte krodde (witte Jan), stekels, melden, klap rozen laten zich goed vernietigen met een verlaagde concentratie van MCPA; bij groeizaam weer niet meer dan 1 1/ha, bij een goed afgehard gewas hoogstens 1.4 1/ha. Zwaluwtong (wilde boekweit), dat eveneens veel voorkomt op Noord-Beveland, is zo goed als niet gevoelig voor groeistoffen. In zulk een geval is het natriumzout van DNC (Extar Sandoz) beter op zijn plaats. Bij een uitgebreid aantal soorten on kruid is het fabriekmatig bereide mengsel van natrium-DNC en MCPA preferent. Het is zeker verdienstelijk reeds nu eventueel te besluiten tot een chemische behandeling. In het ver leden is het maar al te vaak gebeurd, dat men het onkruid pas goed gewaar werd op een tijdstip, dat het vlas eigen lijk al te verontwikkeld was om een bespuiting goed te kunnen doorstaan. Veel percelen uien vooral die op de grotere bedrijven zijn deze week bespoten met een pre-emergensmiddel, in de meeste gevallen met een goed resultaat. Op deze wijze kan er een aanzienlijke besparing worden verkre gen op het benodigd aantal uren voor onderhoud. De besparing op wiedloon wordt nóg groter, wanneer deze be handeling wordt gevolgd door een be spuiting met chloor-IPC, ongeveer 2% week na de opkomst. Hier moet mins tens 1 liter water per roe worden ge bruikt. Het is wel goed, dat vlak voor deze tweede bespuiting het land op de één of andere wijze wordt opengelegd, omdat na deze behandeling een tijd lang niet mag worden geschoffeld en de grond anders te lang dicht zou lig gen. Thrips is er dit jaar tenminste op Noord-Bevel and -nog al wat meer dan in andere jaren. Vooral gerste stoppel is dit jaar erg verraderlijk. Maar bij voor- en voorvoorvrucht vlas is het vanzelfsprekend eveneens uit kijken. Evenals andere jaren heeft de blad randkever zich aangekondigd. Vooral op wat zwaardere grond, waar de stro ontwikkeling van de erwten doorgaans toch al bescheiden is, i9 spuiten gauw rendabel. Eerder in elk geval dan daar waar de erwten meestal te zwaar in het stro groeien, op de lichtere gron den dus. Een zwakke aantasting van dit beestje zou men in elk geval op zijn beloop kunnen laten. Zo is het spuitseizoen weer begon nen. Dat oen ieder zich bewust zij, dat niet enkel te weinig spuiten geld kost, maar te veel spuiten eveneens! ZUID-BEVELAND. 22 april. TJOEWEL het de laatste dagen wat minder koud en schraal is dan wij de laatste weken gewend zijn, nog steeds is hef geen zacht voorjaarsweer. Koud weer in het voorjaar is vrij nor maal. De gevolgen zijn ons dan ook niet onbekend. Een geringe grasgroei is oorzaak dat velen noodgedwongen het vee in de wei hebben gebracht. Het wintervoer is op, ja, velen hebben zelfs kuil dat bestemd was om een droogte periode in de zomer te overbruggen, reeds opgevorderd. Het is voor hen dan ook te hopen dat de zomermaan den goed maken, wat nu ontbreekt. Het koude weer is ook oorzaak, dat de voorjaarsgewassen die boven de grond komen niet snel doorgroeien en daarmee vlug van allerlei insekten te lijden hebben. Toen gisteren de rode waarschu- wingskaart binnen kwam waarin ge wezen werd op mogelijke aantasting van akkerthrips zijn wij eens op in- spektie uitgegaan. Vooral het blauw maanzaad had daarbij onze extra be langstelling, daar bekend is dat juist dit gewas ernstig te lijden kan hebben van dit insekt. Dit gewas heeft een klein kiem- plantje waarvan de leek niet zou ver wachten dat het tot zo'n fors gewas kan uitgroeien. Bij een sterke aantas ting door akkerthrips kunnen de kiem- plant.jes er aan te gronde gaan. De moeilijkheid is echter dat de thripsen moeilijk te vinden zijn. Wortelonkrui den als distels alsook overgebleven klaverplantjes kunnen waardevolle planten rijn om na te gaan of thrips al dan niet aanwezig is. Vinden wij in deze planten meerdere thripsen dan kan men er wel zeker van zijn dat ze ook aan het jonge gewas schade doen. Bij controle bleek dit inderdaad het geval te rijn, zodat bestrijding zo vlug mogelijk zal worden uitgevoerd. Niet alleen blauwmaanzaad, ook bie ten, erwten, vlas en zelfs de granen kunnen van akkerthrips te lijden heb ben. Op de erwten vonden wij de blad randkever reeds present. De meningen wanneer een bestrijding noodzakelijk is zijn verdeeld. Het is ook moeilijk te zeggen daar wij niet weten hoe de groeiomstandigheden deze zomer zul len zijn. Op een perceel waar een geile groei verwacht wordt, zal men langer kun nen wachten dan wanneer dit niet ver wacht wordt. Zo zal op zware grond waar niet vlug een zwaar gewas groeit, het verstandig zijn reeds vlug tot be strijding over te gaan. Op lichte grond ligt dit anders. Ook het ras speelt een rol. Het nieuwe ras Pauli staat be kend om zijn geringe stro-opbrengst. Wordt dit ras verbouwd dan is een be strijding al vlug gewenst. Velen zullen zich wellicht afvragen wat met de rode waarschuwingskaar- ten bedoeld wordt. Welnu, deze wor den verzonden aan de leden van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in Oost en van de Bedrijfsstudiegroep in W. Z.-Beveland, telkéns wanneer mogelijk een of andere bestrijding nodig kan zijn. Tevens wordt daarop aangegeven met welk middel en in welke hoeveelheid een bestrijding kan plaats hebben. Jammer dat velen, vooral in W. Z.- Beveland nog geen lid zijn. Naast het andere werk dat door deze verenigin gen wordt gedaan zal alleen de waar schuwingsdienst reeds zoveel voordeel kunnen geven dat de geringe bosten van het lidmaatschap hier ruimschoots tegen op wegen. Zo zal dit seizoen de voorlichting op het gebied van de ver- gelingsziekle in bieten speciale aan dacht hebben. Wil men over het een en ander meer weten, dan vervoege men zich bij de Assistenten bij de R. L. V. D. om nadere inlichtingen. WALCHEREN. 22 april. DE inzaai had een bijzonder gunstig verloop. Zonder onderbreking van betekenis konden alle gewassen aan Moeder Aarde wórden toevertrouwd. Ook op^de stugge gronden van midaen- Walchoren die altijd wat later, gereed komen. Zonder overdrijving kunnen we con stateren, dat de structuur sinds vele jaren niet zo mooi is geweekt, terwijl de bewerkingskosten veel geringer rijn dan vorig jaar. De loonwerkers komen er maar zelden aan te pas dit jaar, hun zware materiaal is nu gedeeltelijk overbodig. Met paardentractie valt prima werk te leveren. Een gunstige start in het voorjaar is veel waard, omdat het risico voor uitdrogen der gewassen minder groot is en men minder snel afhankelijk is van regen. Het tere groen is op tal van percelen al weer te zien. Granen, erwten en vlas staan al mooi boven de grond. Het grijze polderland met de dorre graslanden er tussen is nu plotseling vol jong leven. Het grasland met rijn donkergroene kleur en het grazende vee, afgewisseld met bouwland met tal van jonge gewassen biedt een schitte rende aanblik. Wie op een heldere zon nige dag een hoge duintop beklimt en rijn oog over het Walcherse polderland laat gaan, zal het moeten toegeven, dat ons eiland langzaam maar zeker her steld is van zijn slagen van oorlog en inundatie. Nauwelijks staan de gewassen nog maar boven of de verpleging vraagt onze volle aandacht. Zowel de onkruiden als de parasie ten bedreigen onze gewassen met de ondergang, indien wij niet tijdig en doeltreffend ingrijpen. Gelukkig rijn er tal van hulpmiddelen in de mecha nische en chemische onkruidbestrij ding, waardoor het mogelijk wordt om met geringe kosten toch een goed re sultaat te bereiken. De chemische on kruidbestrijding in erwten en granen vinden steeds meer toepassing en be sparen op de toch al hoge arbeids kosten. Wel dient men bij de chemische on kruidbestrijding goed te letten op de voorschriften. Indien men hieraan geen gevolg geeft kan het voorkomen dat ernstige schade ontstaat aan het gewas. Aan de andere kant mag een grondbewerking in het gewas niet Zie verder pagina 284

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4