C j TERMIJNMARKT VOOR AARDAPPELEN GEOPEND ABORTUS BANG-BESTRIJDING BUITENLAND ZATERDAG 19 APRIL 1958 269 TER gelegenheid van de opening van de ter mijnmarkt voor aardappelen in de Koop mansbeurs te Amsterdam op 10 april 195S hield ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening, een toespraak. Verheugd over het initiatief tot instelling van de termijnmarkt, vervulde het hem met trots, dat het de Nederlandse aardappelhandel is ge weest, die deze eerste Europese termijnmarkt in aardappelen tot stand heeft weten te brengen. Wij verkeren wederom evenals in de der tiger jaren in een periode, waarin voor vele landbouwartikelen geen normale afzet in het buitenland is te verkrijgen. De Nederlandse land bouw kwam hierdoor de laatste jaren voor de keuze te staan de produktie in te krimpen tot die hoeveelheden die nog zonder moeilijkheden kunnen worden afgezet of hulp van de overheid te vragen om een in normale omstandigheden economisch verantwoord produktiepatroon te handhaven. In een wereld, waarin eigenlijk nog grote be hoefte aan agrarische voortbrengselen bestaat, zou een dergelijke produktie-inkrimping, die enerzijds prijsverhogend werkt en anderzijds be slist onjuist is zolang de Nederlandse landbouw zich er op kan beroepen op efficiënte wijze land- bouwprodukten van prima kwaliteit te produce ren, in het algemeen weinig verstandig zijn. Ten minste weinig verstandig, zo lang men mag ho pen dat de huidige situatie tijdelijk is, dan wel met vergrote activiteit van ons bedrijfsleven ge leidelijk is te overbruggen. Zolang we daarom mogen verwachten dat weer meer normale tij den zullen aanbreken, zolang we mogen hopen dat onze agrarische produktie in de toekomst in vrije concurrentie zich zal kunnen handhaven, is het verstandig voor onze gehele nationale eco nomie overheidshulp aan onze boeren te geven, aldus ir. Franke. E'EN van de grootste bezwaren, aan dat over- J-J heidsinrijpen verbonden is, zo vervolgde spreker, zeker gelegen in het feit dat de produ cent door garantieprijzen, die een zeker mi nimum inkomen garanderen zich in mindere mate bezighoudt met de vraag waar het produkt is af te zetten en welke prijs het opbrengt. Dit kan weer veroorzaken dat de activiteiten om voor de agrarische produktie een lonende markt te vinden, worden verminderd en dat vooral het vooruitzien naar afzetmogelijkheden in de ver dere toekomst en vooruitzien dat geld, energie en durf vraagt in de verdrukking komt. Het is juist de grote taak voor onze handel in agrarische produkten om in deze omstandighe den te blijven streven naar het vinden van afzet en het verder ontwikkelen van alle verkoop mogelijkheden die nu en in de verdere toekomst kunnen worden verkregen. Onverbrekelijke band. /ANZE landbouw, onze agrarische industrie en onze handel zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden. De zwakste van deze drie schakels bepaalt de positie van het gehele agrarische be drijfsleven in onze nationale economie. Ieder blijk van kracht, van durf en ondernemingsgeest verdient derhalve alle belangstelling, waardering en steun. De aardappelhandel heeft thans weer een stap vooruit gedaan; een stap. gedaan zon der overheidssteun en op eigen initiatief. De ter mijnmarkt voor aardappelen is niet alleen van nationaal belang. Zij is niet alleen een belang voor de Nederlandse handelaren, wier prijsrisi- co's worden verminderd, zij is ook van betekenis voor de Nederlandse producenten, zowel als voor de buitenlandse kopers, die o.m. door de grotere openbaarheid van de prijsontwikkeling op lagere termijn naar ons land zullen worden getrokken. Grootste aardappelexporteur. I N het algemeen is Nederland de grootste aard- A appelexporteur. In 1954 en 1955 nam Neder land resp. 20 en 27 van de werelduitvoer voor zijn rekening, terwijl Nederland in 1956 met een export van bijna 700.000 ton poot- en consump tieaardappelen samen zelfs 30 van de wereld export verzorgde. Beziet men daarbij dat in dat zelfde jaar 1956 onze partnerlanden in de Euro pese Economische Gemeenschap meer dan 600.000 ton aardappelen importeerden; dat bovendien Engeland in dat jaar een totale invoer van ruim 500.000 ton had, dan wordt het wel duidelijk dat Nederland als exportgebied van poot- en con sumptieaardappelen een strategisch belangrijke plaats inneemt temidden van veleEuropese lan den die niet zelden grote importbehoeften heb ben. Vooral op het terrein van consumptieaardap pelen zitten wij evenwel met het probleem dat de invoerbehoefte van de Europese landen zeer sterk varieert door de wisselende oogsten. Het feit blijft evenwel dat onze landbouw, naast een regelmatig voorzienende taak, voor pootaardap- pelen niet zelden de leverancier is voor de be langrijke tekorten die veelvuldig om ons heen optreden in de voorziening met consumptieaard appelen. Teneinde deze positie als aardappelexporterend land te behouden, is een voortdurend vooruitzien naar de ontwikkelingen en mogelijkheden van essentieel belang. De instelling van een termijn markt kan daarbij van grote betekenis zijn. Het is bij de ontwikkeling van een agrarische politiek in de E.E.G. te hopen, dat men zich daarbij zoveel mogelijk op gezonde economische principes baseert. Het zou fnuikend voor onze landbouw zijn, indien overdreven protectionisme en een te sterk streven naar autarkie ons isoleer de van de rest van de wereld. Onze agrarische be langen zijn beslist niet begrensd door de grenzen van de Gemeenschappelijke Markt. Meer dan 55 van de uitvoer van landbouw- en voedsel- voorzieningsprodukten gaat immers naar landen buiten de E.E.G. Wij, als agrarisch exportland, hebben dus vele belangen in andere delen van Europa en van de wereld. Ons streven moet der halve gericht zijn op een landbouwpolitiek, zo wel als een algehele in- en uitvoerpolitiek, die naar een zo breed mogelijk afzetgebied voor onze voortbrengselen streeft. Het is daarom onver standig uitsluitend te blijven denken aan de ontwikkeling van de Europese Economische Ge meenschap. Onze blik dient zich steeds te blij ven richten naar een wereld, waarin het han delsverkeer zo vrij mogelijk is. Zouden wij door een nog betrekkelijk kleine gemeenschap andere economische banden verslappen, dan zullen wij, omdat wij voor zeer vele produkten op afzet over de gehele wereld ingesteld zijn, onszelf beslist geen dienst bewijzen. Vrijhandelszone. "P EN totstandkomen van een vrijhandelszóne J-J moet daarom in principe worden toegejuicht. Het kan niet anders of op de lange duur zal dit betekenen dat normale economische krachten weer wat beter zullen gaan werken en dat daar door reëlere verhoudingen tussen produktie en afzet tot stand komen. De Nederlandse landbouw zal dan de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Bij dat alles is ongetwijfeld een blijvende grote activiteit van onze handel noodzakelijk. Juist in dit licht kan het niet anders of de totstandko- ming van deze termijnmarkt zal een bijdrage tot een grotere afzet van aardappelen, ook naar het buitenland, betekenen. Met het uitspreken van de wens, dat de ter mijnmarkt voor aardappelen een verdere bij drage tot een goede en minder riskante afzet van aardappelen zal gaan leveren en dat zij zal uitgroeien tot een instituut van internationale betekenis, verklaarde ir. Franke de termijnmarkt voor poot- en consumptieaardappelen voor ge opend. De Sociaal-Economische Raad heeft zoals be kend kortgeleden zijn goedkeuring gehecht aan de Heffingsverordening van het Landbouwschap ter bestrijding van de abortus Bang. Deze ver ordening wordt op 1 mei 1958 van kracht. DOEL T> EEDS gedurende een aantal jaren hebben de ■*-*- veehouders grote aandacht besteed aan de be strijding van de door hen zo gevreesde ziekte, abortus Bang, onder hun runderen. Nog meer dan bij het beteugelen van de tuberculose het geval was, is bij de bestrijding van abortus Bang in de allereerste plaats de medewerking van de veehou ders zelf nodig. Door een zeer groot deel van de Nederlandse veehouders wordt deze medewerking reeds op grote schaal verleend. Uit de monsters melk, die de gezondheidsdien sten in de provincies ieder kwartaal onderzoeken blijkt, dat bij niet minder dan 75 van de rund veebeslagen in Nederland de abortus Bang niet of bijna niet meer voorkomt. Dit percentage verschilt evenwel van gewest tot gewest. Aangezien abortus Bang evenals tuberculose een besmettelijke ziekte is, kan van een succes- volle bestrijding van deze ziekte alleen sprake zijn, als alle veehouders hun medewerking verlenen. Door een betrekkelijk klein aantal veehouders die hun medewerking niet zouden verlenen, zou grote schade kunnen worden veroorzaakt bij de andere veehouders. Bovendien eisen de belangen ten aanzien van de export dat de Nederlandse rundveestapel, evenals de Deense, zo snel mogelijk vrij van abortus Bang wordt ge maakt. Overwogen is langs welke wegen dat doel zal kunnen worden bereikt. Na ruim overleg met de besturen van de gezond heidsdiensten voor dieren en na advies te hebben ingewonnen bij de standsorganisaties, heeft het Landbouwschao een plan tot bestrijding van abor tus Bang opgesteld. Dit plan is sarrengevat in de Heffingsverorde ning bestrnd?r.g abortus Bang, die hierboven reeds werd genoemd. INHOUD VAN DE VERORDENING f)E verordening houdt in dat iedere veehouder, J-/ die runderen houdt 2,50 per rund aan het Landbouwschap is verschuldigd over ieder kwar taal, waarin zijn rundveebesl-' g niet abortusvrij is. Over de periode van 1 mei 1958 tot en met 30 april 1959 zijn van de heffing ook vrijgesteld de vee houders van wie de rundveebeslagen nog slechts A. B. R.-vrij zijn. Bij de t. .b. c.-bestrijding werd, zoals men zich zal herinneren, de heffing van 55 cent per 100 kg melk terugbetaald als het beslag binnen een be paalde periode t. b. c.-vrij was gemaakt. Een soort gelijke regeling is nu ook getroffen voor de be strijding van de abortus Bang. Als de veehouders hun rundveestapel vóór 1 mei 1981 aborlusvrij zul len hebben gemaakt, zullen deze gelden worden teruggegeven. Onder de veehouders van wie het rundveebeslag met abortus Bang is besmet, komen er veel voor aan wie het weinig moeite zal kosten om hun rund veebeslag op tijd vrij verklaard te krijgen. Dit ligt uiteraard geheel anders bij de veehouders, van wie een groot deel van hun runderen is besmet. Hen zal het in veel gevallen alleen met veel geld kostende maatregelen gelukken hun beslagen vóór I mei 1961 abortusvrij verklaard te krijgen. In deze moeilijkheden is voorzien. De veehou ders, die vermoeden dat zij niet in de gelegenheid zijn hun rundveebeslagen in drie jaren abortusvrij te krijgen, kunnen zich tot de gezondheidsdienst voor dieren in hun provincie wenden met het ver zoek voor hen de datum van 1 mei 1961 te wijzigen in 1 mei 1963. Deze verzoeken zullen kunnen wor den ingewilligd als de veehouder zich verplicht jaarlijks van al zijn runderen boven de leeftijd van 18 maanden het bloed te doen onderzoeken; en voor zover deze runderen melkgevend zijn ook de melk van elk rund afzonderlijk. Als hij zulk een verklaring tekent wordt voor hem de heffing van 2,50 teruggebracht tot 1,25 per rund per kwar taal. De kosten van het nemen van de bloedmonsters zijn voor rekennig van de veehouder. LIET kan natuurlijk gebeuren dat een als abor- II tusvrij aangemerkt rundveebeslag besmet raakt. Ook in dat geval is de veehouder heffing verschuldigd zolang het beslag besmet blijft. Ook deze heffing zal worden terugbetaald als de vee houder aan enkele voorwaarden heeft voldaan. Als eerste voorwaarde geldt, dat hij gedurende de pe riode dat zijn rundveebeslag abortusvrij was er geen runderen aan heeft toegevoegd die niet wa ren voorzien van een verklaring van een gezond heidsdienst met een abortusstempel. De tweede voorwaarde is, dat het beslag binnen drie jaar abortusvrij moet zijn verklaard. Acht de veehouder deze periode tekort dan kan hij de ge zondheidsdienst verzoeken deze termijn te stellen op vijf jaren. In dit geval moet hij zich verplichten ieder jaar het bloed en de melk van elk afzonderlijk rund boven 18 maanden te doen onderzoeken. De heffing bedraagt dan 1,25 per kwartaal per rund. VER. STATEN De prijs die de Amerikaanse boer voor zijn ver schillende produkten maakt steeg in de periode januari—midden februari met 2 Tot midden maart zette deze stijging zich voort liefst met 4 de hoogste stijging sedert januari 195L Deze ontwikkeling is te danken aan het prijsver loop van die produkten waarvoor de regering geen maatregelen genomen heeft. De graan- en zuivel- prijzen waren lager dan die van een jaar geleden, aldus de Neue Zürcher Zeitung. SOWJET-UNIE Tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Arabi sche Republiek is een handelsovereenkomst ge sloten die voorziet in de levering van Russisch graan tegen Egyptische katoen. De waarde van de overeenkomst zou 10 miljoen pond sterling bedra gen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9