üe fssforzuurmeststof, die het beste de groei in het voorjaar aanzet STROOI HET im y Gevaren bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen J"or Mechanisatie 266 Steigerende trekkers D' INTERNATIONALE TUINBOUWTENTOONSTELLING 1960 Gemeente Rotterdam trekt een eerste krediet van zes ton uit ZEEUWS LANDBOUWBLAD De heer L. J. Wiersema van de Arbeidsinspec tie te Breda schrijft ons: T EDER jaar vinden ongevallen plaats door het ■*- „steigeren" van trekkers, waarbij tengevolge van de hoge belasting, de trekker achteroverslaat met voor de bestuurder meestal zeer ernstige ge volgen. De kans op achteroverslaan van de trekker neemt toe naarmate de trekhaak hoger is geplaatst. Wanneer voor een lage aanspanning aan de trekker (beneden het hart van de achteras) zorg wordt gedragen, dan is het in normale gevallen onmogelijk dat de trekker steigert. Deze richtlijn belemmert echter het verkrijgen van de maximum trekkracht. Het is namelijk zó, dat om de maxi mum trekkracht te verkrijgen, de achterwielen van de trekker naar beneden getrokken moeten wor den om de wrijving van de wielen op de grond zo groot mogelijk te doen zijn. Om een maximum trekkracht te kunnen leveren zal dus in de meeste gevallen het trekpunt zich boven het hart van de achteras moeten bevinden, zodat het gevaar van steigeren dan constant aan wezig is. In vele gevallen in de praktijk denkt men het Steigeren door middel van de voetkoppeling geheel in de hand te kunnen houden. Is men echter een keer te laat met het ontkoppelen, dan bestaat het gevaar, dat de trekker achteroverslaat. ^IT gevaar kan men ontlopen door toepassing van een van de volgende twee hieronder aan gegeven eenvoudige methoden. Men kan er van uitgaan, dat het steigeren in de aanvang niet gevaarlijk is, immers zolang het zwaartepunt van de trekker zich nog niet boven het hart van de achteras bevindt heeft de trekker neiging weer in zijn oude stand terug te vallen wanneer alleen de zwaartekracht op de trekker zou werken. Hoe verder echter 't zwaa rtepunt zich achterwaart-s verplaatst hoe gevaarlijker de toe stand wordt. Men heeft nu niets anders te doen, dan de steigerhoogte te beperken. TTV Ga voor li |k< hafboomarm /TT77 De veiligheidsketting moet juist slap hangen. Bij de aangegeven methoden wordt tevens de maximum trekkracht niet verminderd. Bij bovenstaande methode (zie tekening) wordt een tweede ketting, de zogenaamde „veiligheids ketting", aangebracht tussen het werktuig en de trekker. Deze veiligheidsketting wordt onder de achteras door, aan een punt tussen de achter- en vooras van de trekker vastgemaakt. De lengte van de veilig heidsketting moet zodanig zijn, dat zij juist slap hangt en dus normaal niet trekt. Bij steigeren van de trekker wordt' de veiligheidsketting echter strak getrokken en voorkomt daardoor het achter overslaan van de trekker. O ET aanbrengen van een vaste trekbalk (veilig- A-1 heidsbalk, zie onderstaande schets) achter de trekker op een hoogte van 35 cm ..oven de grond. De afstand van deze trekbalk tot het verti kaal vlak door het hart van de achteras is afhan kelijk van de bandenmaat van de trekker. Nemen we als maximum toelaatbare steigerhoek 30 dan is uit de volgende benaderingsformule voor iedere bandenmaat de afstand a in cm te be palen. a 60,6 0,13 D. (D diameter ach terwiel in cm.) Voorbeeld: Bandenmaat achterwiel trekker: 10.000 18. Trekbalk op 35 cm hoogte van de grond. Maximum steigerhoek 30 Dan is a 60,6 -f 0,13 x 119 76 cm. Op bedrijven waar regelmatig zware lasten moe ten worden verplaatst is deze methode zeer aan te bevelen. INLEIDING. XJ ET is een bekend feit, dat de mechanisatie en de ziektebestrijding ook in de landbouw sterk is toegenomen. Het economisch verantwoord telen van volwaardige produkten is zonder die beide niet meer denkbaar. Deze ontwikkeling is in een snel tempo gegaan en wijzigt zich, vooral wat de ziektebestrijding be treft, nog geregeld. Vele van deze bestrijdingsmiddelen zijn ook voor mens en dier zeer gevaarlijk. Het lijkt er op dat de kennis van de bescherming tegen die gevaren dit tempo niet bij heeft kunnen houden. Er komen helaas onnodig nog veel te veel ongevallen, al of niet met dodelijke afloop, voor. Het economisch verlies door verloren arbeids uren is niet prettig, het menselijk leed dat geleden wordt is veel erger. Of is het niet diep tragisch als door het bij vergissing drinken van parathion een logeetje sterft? Het „voorkomen is beter dan het genezen" te meer omdat men van dat genezen lang niet zeker is. Het is o.i. zo dat bescherming ook tegen de zwaarste giften absoluut afdoende kan zijn. Doel van dit en volgende artikeltjes is te trachten hiertoe een steentje bij te dragen. Om af doende bescherming te kunnen toepassen is nodig: 1. Kennis van de werking van het gift en de be scherming daartegen. 2. Het met verstand gebruiken van die kennis. 3. De aandacht niet laten verslappen en niet den ken, „toen is mij niets gebeurd en het zal dus nu ook wel niet". Het is n.l. zó, dat de persoon lijke gevoeligheid, evenals voor ziekte, sterk kan wisselen en dat bovendien de klimatologi sche toestand een grote invloed kan hebben. 4. Stap over de bezwaren die de bescherming bij het werken geeft heen. Het kan om uw leven gaan. 5. Wees nooit slordig, laat niets, ook geen resten rondslingeren; vernietig die door begraven of verbranden. 6. Zorg dat de etiketten goed leesbaar zijn. Zijn deze niet meer leesbaar vervang ze dan door nieuwe en zet daar ook meteen het percentage op; dit te weten is nodig om later weer spuit- vloeistof klaar te maken. Schenk met het eti ket naar boven. Door hier steeds op te letten blijft het etiket langer schoon en kleeft langer. 7. Berg de bestrijdingsmiddelen achter slot (dit is voor de giftige verplicht). Zorg dat er geen onbevoegden bij kunnen. Laat dus nooit de sleutel in het slot zitten of rondslingeren. 8. Zorg bij schenken en mengen van giftige mid delen dat er niet op de kleren gemorst wordt. Gebeurt dit toch, trek dan de natte kleren uit en reinig de huid direct met ruim water. Wacht daar niet mee, want het gift kan door de huid snel opgenomen worden en dan helpt afwassen niet meer. Hoe snel dat kan? Bij een bespui ting met nicotine was er iets te kort. Een jon gen gaat op de fiets wat halen, doet de nicotine in een jamflesje, sluit dit niet af met een dek sel, maar houdt de hand er op. Het was warm weer en er zal dus wel wat nicotine verdampt zijn en spatjes tegen de hand gekomen zijn. De opname in het bloed ging zo snel dat de jon gen het werk niet meer bereiken kon, maar diep bewusteloos langs de weg gevonden werd. 10. Koer nooit met de handen in de emmer waar in het bestrijdingsmiddel klaargemaakt wordt. Gebruik daarbij een stok. De lezer zegt, dat is vanzelfsprekend; direct toegegeven. Toch ge beurt dit. Er is haast, geen stok bij de hand, dan maar zo, arm en hand wat afvegen en klaar is Kees. Ja, misschien wel voor goed yOWEL het gebruik van bestrijding smid- delen als de mechanisatie, bergen ge varen voor de gebruiker. Met ingang van dit nummer openen wij dan ook een nieu we rubriek waarin er op gewezen wordt hoe in de verschillende omstandigheden te handelen. Een Zeeuws medicus ver klaarde zich bereid, deze rubriek te verzor gen, zodat praktijk-ongevallen op deskun dige wijze worden behandeld. Eventuele vragen kan men richten tot de redactie, Landbouwhuis, Goes. Voor doorzending zal worden zorggedragen RED. ~SSJ IJ leven snel en vergeten blijkbaar ook weer snel, een sterfgeval maakt even indruk, maar even zo goed volgen er weer anderen. Het is daar om van groot belang dat alle werkers in de land bouw weten waar het om gaat. Het gesproken woord met demonstraties spreekt meer dan het geschreven. Het opkomend geslacht dient vooral met de ontwikkeling mee te groeien. Ik zou daarom deze inleiding willen besluiten met het al eens meer door mij geponeerde: Het is ge wenst dat op de land- en tuinbouwscholen enkele lesuren gewijd worden aan wat ik zou willen noe men bedrijf sbescherniing". MEDICUS. De gemeente Rotterdam heeft een bedrag van 6G0.ÜU0,uitgetrokken als eerste krediet voor de in 1960 te Rotterdam te houden Internationale Tuinbouwtentoonstelling 1960. Reeds het vorig jaar was een voorschot van 100.000 toegezegd om de Stichting Internationale Tuinbouwten toonstelling 1960, waarin samenwerken de Neder landse Tuinbouwraad, de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Tuinbouw- en Plantkunde erx de gemeente Rotterdam, van middelen te voor zien om de eerste betalingen voor de aankoop- weiKzaamheden te kunnen verrichten. De commissie voor de financiën van de ge meente had een advies opgesteld, waarin ervan is uitgegaan, dat het evenement, over enige jaren veruecid, een Uitgaaf zal vergen van rond j 3 mil joen, t.w. l.OOO.uuO werkkapitaal, 1.300.000 voor aameg en verbetering van plantsoenen en /700.OO0 wegens de medewerking, die van enkele gemeentelijke diensten en bedrijven zal worden gevraagd. In afwachting van nadere voorstellen gaf de commissie in overweging het in 1957 toe gezegde voorschot van /lOO.ouu te regelen op de begroting voor 1958 en op de dienst van datzelfde jaar voorshands nog ƒ500.000 te noteren ten be hoeve van de voorbereidende werkzaamheden ter verbetering van de grond in het park en het ter rein, dat ook de E-55 langs de Mathenesserlaan heeft gebruikt. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft de gemeenteraad van Rotterdam aldus be sloten. (AdvortenHe) De veiligheidsbalk moet op ongevee* 35 cm boven de grond aangebracht worden. UPERFOSFAAT -Oo

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6