K. IV L. C.: Meuwc vakantiebonncn voor de landbouw Regering, hom verplichtingen na!" DE ARBEIDSVOORZIENING IN DE LANDBOUW GARANTIEPRIJZEN VOOR MELK EN AKKERBOUWPRODUKTEN OMRUILING EN TERUGBETALING VAN OUDE VAKANTIEBONNEN BOEKJAAR 1957—1958 265 Na de vergadering van het Hoofdbestuur op dinsdag 15 april gaf het Koninklijke Nederlandse Landbouw Comité het volgende perscommuniqué uit: HET K. N. L. C. heeft kennis genomen van de vaststelling der prijzen voor akkerbouwpro- dukten voor oogst 1958. Het stelt vast, dat deze prijzen lager zijn vastgesteld dan uit de kostprijs berekeningen van het L. E. I. zou voortvloeien. Het betreurt dit ten zeerste. Het meent echter met name zijn ernstige verontrusting te moeten uit spreken over de redenen welke de regering meent te moeten aanvoeren. Het is van mening dat de overheid, wil zij het vertrouwen behouden, de door haar zelf erkende verplichtingen evenals ieder ander dient na te komen. De overheid heeft in deze geen uitzonderingspositie en een beroep op slechte afzetmogelijkheden of een zo goed als lege schat kist kan het vertrouwen niet herstellen, integen deel, het wekt de indruk dat de overheid bii het toezeggen van de garantie zich nauwelijks reken schap heeft gegeven wat zij zelf bedoelde. Het weigeren van het mogelijk rwken van de beloning van de landarbeider met behulp van de werkclassificatie met als reden een gebrek aan middelen en een tefcort in het L. E. F., acht het K. N. L. C. onbillijk. II ET K. N. L. C. is zich zeer wel bewust van de crisis in de zuivelafzet. Het is bereid, en acht het zelfs zijn plicht, met de overheid en eventueel het Landbouwschap mede te werken aan iedere maatregel welke de oplossing van dit probleem naderbij brengt. Als zodanig zag het de verhoging van het vetgehalte van alle consumptiemelk en het stond daarbij niet alleen. Het is dan ook ernstig teleurgesteld, dat de overheid deze bijdrage tot een oplossing ter zijde heeft geschoven. De indruk be staat dat de overheid meer zoekt naar limitering van haar verolichtingen dan naar een oplossing van de moeilijkheden in de zuivelsector. Aangezien het K. N. L. C. zich bewust is dat de belannen van haar leden vereisen dat een oplossing wordt ge vonden en dat de medewerking van de overheid niet kan worden gemist, is zij ondanks dit alles bereid haar medewerking aan iedere acceptabele oplossing te verlenen. Het dient er dan echter van verzekerd te zijn le. dat de regering de serieuze bedoeling heeft om de werkers in het agrarische bedrijf een rede lijk inkomen te verschaffen. 2e. dat de overheid aangegane verplichtingen na zal komen. 3e. dat de aanpassing aan gewijzigde omstandig heden zal geschieden met in achtneming van de mogelijkheden van de bedrijfsvoering, en 4e. dat de indruk wordt weggenomen, dat ge koerst wordt in de richting van koude sociali satie. "jV U de verplegingsperiode weer aanstaande is, 11 acht de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap het gewenst de aandacht te vestigen op de mogelijkheid tot eventuele hulpver lening by het aantrekken van arbeidskrachten. In de eerste plaats wordt geadviseerd, om de henodïgde arbeidskrachten, voorzover men deze zelf niet in eigen omgeving kan aantrekken, direct aan te vragen, hetzij bij de plaatselijke sociale com missie van het Landbouwschap dan wel by het betreffende arbeidsbureau. Er kunnen dan onmid dellijk maatregelen worden getroffen om in de be nodigde behoefte te voorzien. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de noodzaak om arbeiders voor een zo lang moge lijke periode aan te vragen, aangezien b.v. voor Tholen en St. Philipsland bet gevaar aanwezig is dat de thans elders werkzame landarbeiders niet bereid zullen zijn hun dientsverband hi de havens te Rotterdam voor enkele weken te verbreken, met de daaraan verbonden risico's. Het afsluiten van een dienstverband voor het gehele seizoen is dan ook zeer aan te bevelen. Mocht blijken, dat de benodigde arbeiders niet in eigen omgeving beschikbaar zijn, dan zal in over leg met het Districtsbureau voor de Arbeidsvoor ziening worden getracht deze arbeiders van elders aan te trekken, middels de daarvoor geldende sub sidieregeling. >Iet nadruk wordt er echter op gewezen, dat de z.g. B-regeling, waarbij arbeiders in colonnever- band werden tewerkgesteld, is komen te vervallen. De Overheid wenst uitsluitend gelden beschikbaar te stellen voor de A-regeling, zijnde de regeling waarhy met subsidie op het vervoer en huisvesting arbeiders van elders kunnen worden aangetrokken. Nogmaals wordt verzocht de aanvragen direct in te dienen, opdat de nodige voorzieningen tijdig kunnen worden getroffen. Boekjaar 1958-1959 TNE aandacht van werkgevers en werknemers wordt gevestigd op het feit, dat per 1 mei 1958 een nieuw boekjaar van het Vakantiefonds voor de Landbouw ingaat, hetgeen gepaard gaat met het in omloop brengen van nieuwe vakantiebon nen. Deze nieuwe bonnen, die zoals gebruikelijk een uitgifte-geldigheid zullen hebben van een jaar, nl. van 1 mei 1958 tot en met 30 april 1959, zullen worden uitgegeven in coupures van 6, ƒ4,— ƒ2,50; ƒ1,—; ƒ0,30; en ƒ0.10. De bonnen zijn van 1 mei a.s. af verkrijgbaar bij de plaatselijke boerenleenbanken. Evenals vorig jaar is bij aankoop een toeslag verschuldigd van 1 van het nominale bonnen- bedrag. De bonnen dienen te worden uitgereikt aan alle TJ ET Dagelijks Bestuur van het Landbouwschan beraadde zich in zijn vergadering van 8 april jl. over de Regeringsbeslissing inzake de garan tieprijzen voor melk en akkerbouwproducten. Het Dagelijks Bestuur nam met voldoening ken nis van de verklaring der Regering, dat zij in be ginsel bereid was in de garantieprijzen alsnog de volledige vergoeding voor grond en gebouwen op te nemen. Het verheugt het Landbouwschap dat de argumentatie op dit punt in zijn schrijven aan de Tweede Kamer blijkbaar overtuigend is ge weest. Teleurstellend is evenwel, dat de Regering op grond van het te verwachten tekort van het Landbouw-Kgalisatiefonds meent het bij deze prin cipe-uitspraak te moeten laten. Met voldoening stelt het Landbouwschap voorts vast, dat de Regering blijkbaar in beginsel bereid is de werkclassificatie als basis voor het loonbe- leid in de landbouw te aanvaarden. Dat de ver werkelijking hiervan dit jaar slechts ten dele zou plaatsvinden, acht het Landbouwschap evenwel onbevredigend, omdat de relatieve gelijkstelling van de beloning van de landarbeid met de beloning in andere bedrijfstakken hierdoor nog weer naai de toekomst verschoven zou worden. Voor het overige wacht het Landbouwschap de ten deze in het vooruitzicht gestelde besprekingen af. HET motief dat de Regering voor haar teleur stellende beslissingen aanvoert, namelijk het te verwachten tekort van het L. E. F. in verband met de internationale markt, heeft het Landbouwschap sterk verontrust. De inwilliging van de, zoals de Regering zelf toegeeft, niet ongerechtvaardigde wensen van de landbouw wordt' met dit motief zonder meer afhankelijk gesteld van de toestand van de schatkist. Op lieze wijze wordt in feite liet door de Regering aan de landbouw in het vooruit zicht gestelde garantieprijsbeleid op losse schroe ven gezet. In dit verband meent' het Landbouwschap erop te moeten wijzen, dat de Regering de voorstellen van het bedrijfsleven, die beoogden een zekere verbetering te brengen in de moeilijke afzetpositie van zuivelprodukten, naast zich heeft neergelegd. Dat deze moeilijke situatie thans als argument wordt aangevoerd om de garantieprijzen niet vol ledig waar te maken, acht het Landbouwschap niet in overeenstemming met de verantwoordelijk heid die de Regering juist voor het zuivelbeleid door deze beslissing op zich genomen heeft. Dat dit argument bovendien wordt gebruikt om de ga rantieprijzen voor akkerbouivprodukten niet ten volle te realiseren, acht het Landbouwschap onlo gisch en niet redelijk. (Vervolg van pagina 2G3.) in welke richting de beslissing zul uitvallen, kon de bewindsman niet mededelen. Hiermee is ech ter onze vrees niet weggenomen dat de fabrieken bij een voor hen tegenvallende suikerprijs het ver schil zullen afschuiven op de teler. Wanneer de fabrieken weigeren te contracteren voor de dooi de minister genoemde prijs van 52,70 per ton bieten bij een suikergehalte van 1.6 dan kan de boer meewarig het hoofd schudden, maar de sui kerbieten blijven gezaaid en de bieten blijven groeien Zowel de export van klei-consumptie-aardappe- len een probleem dat in deze tijd ieder jaar op nieuw op de voorgrond treedt als de ramp zalige ontwikkeling van de bedrijven met verdro gende gronden rondom de Braakman en de ongun stige afzetpositie van de zuivelprodukten, werden door de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap en op de persconferentie uitvoerig bespro ken, waarbij de Minister zijn zienswijze gaf. Wij mogen hopen dat Minister Vondeling in Den Haag thans niet alleen zal terugdenken aan zijn gedu rende zijn studietijd doorgebrachte praktijkperiode in de Wilhelminapolder, maar ook aan zijn zeer recente bezoek aan ons gewest dat, als vele land bouwgebieden, voor grote problemen staat. N. S. losse arbeiders in de navolgende bedrijfstakken of inrichtingen: Aardappelsorteerinrichtingenakker- en weide- bouw en veehouderij; bloembollenbedrijfbloemis terij; boomkwekerij; bosbouw; cichorei!abrieken dorsbedrijf; grasdrogerijen; griend- en rietbedrijf; hoveniersbedrijf; landbouwambachten; selectie- bedrijven van tuin- en bloemzaden; tuinbouw; veenbedrijf; ijzeraardebedrijf. Verzilvering vakantiebonnen EERSTE ZOMER VERZIEVERING 1958 L-IET Bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat binnenkort aan de arbeiders tweemaal gelegenheid zal worden ge geven tot het doen verzilveren van alle nog in hun bezit zijnde vakantiebonnen van het boekjaar 19571958. kenbaar aan de opdruk: „Geldig tot en met 30 april 1958". Voor de „eerste zomerverzilvering" moeten de bonr.en van tevoren worden ingeleverd in de pe riode van vrijdag 2 mei tot en met zaterdag 10 mei a.s. De uitbetaling van de voor de ingeleverde bon nen verschuldigde gelden zal plaats vinden in de periode van vrijdag 30 mei tot en met zaterdag 7 juni d.a.v. Met nadruk zij erop gewezen, dat deze eerste gelegenheid tot het doen verzilveren van het res tant vakantiebonnen van het boekjaar 19571958 uitsluitend is bedoeld voor die arbeiders, die in het begin van de zomer vakantie nemen. Arbeiders, die later met vakantie gaan, doen goed met het inwisselen van hun restant vakan tiebonnen te wachten tot de „tweede zomerverzil vering", die zal worden gehouden van 18 tot en met 26 juli 1958 (uitbetalingsperiode) met als ter mijn van voorinlevering de periode van 20 tot en met 28 juni. Deze tweede zomerverzilvering zal t.z.t. nog in een afzonderlijke circulaire worden aangekondigd. De chèquebonnen, die door het Vakantiefonds voor de Landbouw zijn uitgereikt aan arbeiders, die wegens herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest, kunnen terzelfdertijd worden ingeleverd. Deze chèquebonnen zullen alleen dan worden verzilverd, indien men zich op voldoende wijze kan legitimeren. Worden de .chèquebonnen ten behoeve van (een) ander (en) aangeboden, dan zal een machtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt, dat men bevoegd is de chèquebonnen te laten verzilveren. Het inleveren van bonren kan uitsluitend ge schieden bii een plaatselijk penningmeester van één der navolgende bonden: Algemene Nederlandse Agrarische Pedrijfsbond, Nederlandse Christ el öke Landarbeidersbond en Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusdedit". De penningmeester bij wie men zijn bonnen heeft ingeleverd, zorgt t.z.t. eveneens voor de uit betaling van de verschuldigde gelden. Vakantiebonnen, die niet zijn geplakt in de daar voor bestemde opnlakboekjes van het Vakantie fonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aan genomen. Bedoelde boekjes zijn eveneens bij de plaatselijke penningmeesters van bovengenoemde bonden ver krijgbaar. y OALS elders reeds werd gepubliceerd vangt per 1 mei 1958 een nieuw boekjaar aan van het Vakantiefonds voor de Landbouw. Dit betekent tevens, dat mot ingang van 1 mei a.s. door de werkgevers geen vakantiebonnen van het boekjaar 1957 1958 meer aan de in hun dienst zijnde losse arbeiders mogen worden verstrekt, terwijl deze bonnen door de arbeiders ook niet meer mogen worden aangenomen. Werkgevers, die na 30 april '58 nog bonnen van 't boekjaar 19571958 in hun Ik*zit hebben, kunnen «leze in de jieriode van 1 mei tot en met 31 jnli 1958 ter omruiling voor nieuwe bonnen of ter te rugbetaling toezenden aan de administratie van het Vakautiefonds voor de Landbouw, Buitenrust- weg 3 te 's-Gravenhage. Bij omruiling van oude voor nieuwe bonnen wor den geen administratiekosten in rekening gebracht. Bij terugbetaling wordt de voor de oude bonnen betaalde toeslag van 1 niet gerestitueerd. Dringend wordt verzocht om bij het inzenden der bonnen duidelijk aan te geven hoeveel bonnen van elke waarde worden bijgevoegd alsook of om ruiling dan wel terugbetaling wordt gewenst. Met nadruk wordt er nog op gewezen, dat de oude bonnen niet kunnen worden omgeruild of terugbetaald bij de plaatselijke boerenleenbanken. Aan de arbeiders, die nog over vakantiebonnen van het boekjaar 19571958 beschikken, zal nog tweemaal gelegenheid worden gegeven deze bon nen op de gebruikelijke wijze te laten verzilveren. Voor bijzonderheden dienaangaande zij verwezen naar de publikaties inzake de z.g. zomerverzilve- ringen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5